دكتر دقاق زاده-متخصص طب فيزيكي وتوانبخشي

طب فيزيكي و توانبخشي -عضلات،استخوان،مفاصل، ديسك وستون فقرات ،ورزش درماني،طب سوزني،فيزيوتراپي ،درد

درمان جدیدکمردرد

دلایل کمر درد درمان کمردرد با تعویض تشک

ستون فقرات انسان، سیستم پیچیده ‌ای است که محافظت از نخاع را بر عهده دارد. این سیستم در اصل از مهره‌ ها و غضروف ‌هایی تشکیل شده که عضله ‌ها و رباط‌ های بسیار محکمی آن ها را پابرجا نگه می ‌دارند. اما مهره ‌های بخش کمری ستون‌ فقرات وظیفه دیگری هم دارند و آن تحمل وزن بدن است.

درواقع ۵ مهره در این ناحیه وجود دارند کهدیسک بین آن ها شبیه بالشتک عمل می‌ کند و همه ضربه‌ های ناگهانی وارد به کمر را خنثی می ‌‌کند. اما با بالا رفتن سن، کم‌ کم عضله‌ ها تحلیل می ‌روند، استحکام استخوان ‌ها کم می‌ شود و دیسک ‌های بین ‌مهره ‌ای هم خاصیت ارتجاعی خود را از دست می ‌دهند. در نتیجه ستون فقرات کمری دیگر خاصیت انعطاف ‌پذیری و تحمل این ضربه ‌ها را ندارد.

متاسفانه اکثر بیماران پس از درمان دیسک کمر هم کاملا بهبود پیدا نمی‌ کنند یا حتی عوارض درمانی مشکل‌ های جدیدی را برای آن ها به وجود می ‌آورد. در سال‌ های اخیر چند روش جدید برای درمان کمردرد معرفی شده که بعضی از آن ها واقعا موثر به نظر می‌ رسند.

تشک های کهنه ؛ علت کمردرد

تشک‌ های کهنه یک علت عمده برای شروع کمردرد محسوب می ‌شود. در مطالعه ای که روی ۵۹ زن و مرد آمریکایی انجام شد. در پایان همه ۵۹ نفر که مبتلا بهکمردرد بودند فقط چهار هفته پس از تعویض تشکی که روی آن می ‌خوابیدند، بهبود پیدا کردند.

جالب اینجا است که هیچ دارو یا روش خاصی هم به‌عنوان درمان جانبی در اختیار آن ها قرار نگرفت.

البته تشک طبی، تکنولوژی جدیدی محسوب نمی ‌شود اما آگاهی از این که استفاده از تشک‌ های کهنه چقدر به ضرر بدن تمام می ‌‌شود، نکته قابل ‌تاملی است.

مطالب مرتبط:

 

 

 منبع: تبیان

 

 

 

 

 

 


برچسب‌ها: دیسک کمر, درمان دیسک کمر, کمردرد, درمان کمردرد, علت کمردرد


آدرس مطب دكتر دقاق زاده در تهران و اراك:

1: اراكــــــــــ: ميــدان وليـعــصر-خيـابـان امـام خمـيـنـي-جنـب داروخـانـه تخـت جمشـيد-

ساختمان پزشكان455-(ساختمان تيموري)طبقه اول

dr daghaghzade1

+ نوشته شده در  چهارشنبه بیست و نهم آبان ۱۳۹۲ساعت   توسط دکتر عباس دقاق زاده  | 

روش های جدید درمان دردهای ناشی از دیسک کمر وسیاتیک وتنگی کانال نخاعی

 

 

آشنایی باروش های جدید درمان دردهای ناشی از دیسک کمر وسیاتیک وتنگی کانال نخاعی

تزریق های ترانس فورامینال(کنار ریشه عصب در سوراخ بین مهره ای)

دکتر عباس دقاق زاده: متخصص طب فیزیکی وتوانبخشی

        

 

ستون فقرات کمری از پنج مهره استخوانی تشکیل شده است که بخش بالایی ستون فقرات را به لگن وصل می‌کنند. در بین این پنج مهره دیسک‌های کمری وجود دارند. هر دیسک کمر از دو قسمت تشکیل شده است یک قسمت داخلی (نوکلئوس) که حالت ژله‌ای و نرم دارد و یک لایه خارجی که مانند حلقه‌ای قسمت میانی را در برگرفته است. لایه خارجی حالت فیبری و ارتجاع پذیر دارد (آنولوس فیبروزوس). مشخصات ساختمانی دیسک کمر سبب می‌شود دیسک بتواند با انعطاف پذیری فشارهای وارد آمده بر ستون فقرات را خنثی نماید.


در دو طرف هر مهره دو سوراخ وجود دارد که فورامن نامیده می‌شوند. رشته‌های نازک عصبی که از نخاع برای عصب‌دهی به پاها جدا می‌شوند از طریق این سوراخ ها از ستون فقرات خارج می‌شوند.

زمانی که دیسک‌های کمر آسیب می‌بینند در موارد خفیف دچار تغییر شکل می‌شوند و در موارد شدیدتر قسمتی از لایه خارجی آنها پاره می‌شود و ماده نرم داخلشان به بیرون راه پیدا می‌کند. تماس این ماده و فشار ناشی از دیسک بر محل خروج عصب در ناحیه فورامن سبب ایجاد کمردرد و دردهای تیر کشنده به پاها می‌شود که می‌تواند به همراه درجاتی از بی‌حسی، گزگز و مورمور شدن وگرفتگی عضلات  در پاها انتشار یابد. بدن انسان قدرت ترمیم بسیار زیادی دارد و بلافاصله پس از ایجاد آسیب فرآیند ترمیم و بازسازی شروع می‌شود. وجود التهاب و واسطه‌های التهابی در محل بیرون‌زدگی دیسک از این فرآیند جلوگیری می‌کند به خصوص اینکه قسمت داخلی دیسک که به بیرون راه می‌یابد به صورت بالقوه سبب ایجاد التهاب و تورم و فشار مضاعف بر ریشه عصبی می‌شود.

انجام تزریق اپیدورال(کنار ریشه عصب) بخشی از مسیر درمان در بیماران مبتلا به کمردرد یا درهای سیاتیکی اندام تحتانی می‌باشد. این کار در بیمارانی به کار می‌رود که به روش‌های ساده‌تری مانند درمان دارویی، استراحت، فیزیوتراپی،لیزر درمانی  و آب‌درمانی پاسخ مناسبی نداده‌اند. انجام این تزریق یک روش درمان است که به بدن بیمار فرصت ترمیم را می‌دهد تا در حد امکان از انجام عمل جراحی باز اجتناب شود.

این روش گاهی دربین عامه مردم اصطلاحا به اسم عمل لیزری دیسک یا عمل بسته دیسک شناخته میشود ولی درحقیقت این روش یک نوع کاتتر گذاری درکنار ریشه عصب وتزریق دارو میباشد.  روش انجام این تزریق نقش مستقیمی در ایجاد اثر درمانی و پایداری این درمان دارد. روش‌های قدیمی این کار که توسط سوزن درشت اپیدورال در ناحیه خط وسط ستون فقرات (اینترلامینار) و بدون استفاده ازدستگاه فلوروسکوپ انجام می‌شد و شاید هنوز در بعضی مراکز درمانی انجام شود، جای خود را به روش جدید ترانس فورامینال زیر نظر فلوروسکوپی(دستگاهی که تصویر ستون فقرات را به پزشک نشان میدهد) دانسته‌اند. مهارت پزشک در به کارگیری این روش دقیق بر موفقیت عمل می‌افزاید و سبب کاهش عوارض می‌شود.در روش ترانس فورامینال ازسوزن نازکی استفاده می‌شود که آسیبی به بافت عصبی وارد نگردد. بیمار در اتاق عمل و به صورت سرپایی پذیرش می‌شود. این کار نیاز به بیهوشی ندارد و با بی‌حسی موضعی انجام می‌شود.

 با توجه به روش کار و لوازم به کار گرفته شده این عمل دردناک نمی‌باشد و بیماران تجربه ناخوشایندی از انجام آن ندارند.

فلوروسکوپ نوعی وسیله تصویربرداری است که توسط اشعه ایکس تصویر لحظه به لحظه از مراحل انجام تزریق را به ما می‌دهد. دقت میلی‌متری این تصاویر سبب صحت کار و اجتناب از آسیب به بافت‌های ستون فقرات می‌گردد. مراحل انجام تزریق ترانس فورامینال در شرایط عادی حدود  30تا 45 دقیقه به طول می‌انجامد و بیمار می‌تواند یک ساعت پس از انجام عمل، ترخیص شود و با پای خودش به منزل برود.

در انجام این تزریق داروهای استفاده شده پس از 24 تا 48 ساعت تاثیر درمانی خود را نشان می‌دهند و وضعیت عمومی رفته رفته رو به بهبود می‌رود. با از بین رفتن التهاب و فشار از روی عصب درگیر، مکانیسم ترمیم داخلی دیسک و فضاهایی که قبلا تحت فشار بوده را به وضعیت طبیعی نزدیک می‌کند. بیماران در چند روز اول پس از تزریق استراحت نسبی دارند و پس از آن تمرین‌های ورزشی خاصی را شروع می‌نمایند. تا شش هفته پس از تزریق وضعیت بهتر می‌شود و در صورت رعایت شرایط توصیه شده به بیماران بهبودی طولانی مدت به دست می‌آید.  میزان موفقیت این روش در آخرین تحقیق‌هایی که به صورت طولانی مدت در بیماران مبتلا به فتق دیسک‌های کمری در مقایسه با جراحی باز انجام شده است ، در 71 تا 84 درصد موارد سبب درمان بیماران شده است. این اثر در بیماران با فتق یک طرفه دیسک که باعث تنگی یک‌طرفه فورامن (سوراخ خروجی عصب) هستند بیشتر می‌باشد.واگر بیمار دستورات پزشک معالج خود را رعایت کند،معمولا میزان عود کم میباشد.

در بسیاری از بیماران که به این روش پاسخ کامل یا به نسبت کاملی را می‌دهند تکرار این تزریق ضروری نیست؛ البته در بعضی از بیماران که پاسخ نسبی به این روش می‌دهند جهت تکمیل کار، انجام تزریق مجدد ضروری می‌باشد.

در بیمارانی که به این کار پاسخ نمی‌دهند روش‌های بسته دیگری مانند لیزر پلاسما یا نوکلئوتومی (بیرون کشیدن هسته دیسک)از راه پوست جایگزین مناسبی برای درمان می‌باشد. در این روش‌ها بدون نیاز به باز کردن پوست و با بی‌حسی موضعی، قسمتی از دیسک بیرون‌زده با لیزر یا نوکلئوتوم حذف می‌گردد. گفتنی است که روش‌های گفته شده در همه بیماران مبتلا به فتق دیسک‌های کمری قابل انجام نمی‌باشند و در گروهی از بیماران عمل جراحی باز گزینه اول می‌باشد.

انتخاب بیماران برای استفاده از روش تزریق ترانس فورامینال پس از مراجعه بیماران به کلینیک طب فیزیکی ودرد و انجام معاینه‌های دقیق و بررسی ام‌آر‌آی و در صورت لزوم نوار عصب وعضله  آنان مقدور می‌باشد.

 در مجموع با توجه به اینکه انجام تزریق ترانس فورامینال یک روش با تهاجم بسیار کم و عوارض اندک می‌باشد و سبب بهبود درد حاد و درمان طولانی مدت در بیش از دو سوم بیماران با فتق دیسک می‌شود، بهتر است این روش در بیماران مبتلا به کمردرد به عنوان قدم اول درمان پس از درمان‌های اولیه دارویی  به کار رود.

گروه دیگری از بیماران که با انجام تزریق داخل اپیدورال درمان می‌گردند بیماران دچار چسبندگی‌های داخل کانال پس از عمل جراحی کمر می‌باشند. این چسبندگی‌ها در یک سوم عمل‌های جراحی باز ستون فقرات کمری اتفاق می‌افتند و می‌توانند سبب درد و مشکل حسی و حرکتی برای بیماران شوند. تعبیه کاتترهای مخصوص تحت بی‌حسی در محل چسبندگی و استفاده از تزریق ترکیبات دارویی خاصی(هیالورونیداز) در آن مناطق بدون نیاز به جراحی مجدد، چسبندگی‌ها را بر طرف می‌نماید و سبب درمان بیماران می‌شود.

از موارد دیگر استفاده از تزریق داخل ستون فقرات، درمان بیماران مبتلا به تنگی کانلا نخاع می‌باشد. در این بیماران تورم بافت نرم داخل کانال نخاع به همراه تغییر شکل دیسک‌های کمری و تغییرهای استخوانی سبب تنگ شدن کانال و فشار بر رشته‌های عصبی می‌گردد. تزریق ترکیبات خاص دارویی می‌تواند با نازک کردن بافت نرم متورم داخل کانال سبب رفع فشار و از بین رفتن علائم فشار روی اعصاب شود. با توجه به اینکه این روش بدون نیاز به بیهوشی انجام می‌شود در بیماران مبتلا به تنگی کانال نخاعی که به طور عمده مسن می‌باشند، می‌تواند روش درمانی مناسبی بجای عمل جراحی باز باشد.

در کلیه بیماران ذکر شده انجام تزریق داخل کانال نخاع باید در اتاق عمل و با استفاده از دستگاه فلوروسکوپ و شرایط کاملا استریل انجام شود.

مراجعه بیماران مبتلا به کمر درد و درهای انتشاریافته به اندام تحتانی به کلینیک‌های طب فیزیکی و درد، راه‌های جدیدی را جهت درمان پیش رویشان قرار خواهد داد.


برچسب‌ها: روش های جدید درمان دردهای ناشی از دیسک کمر وسیاتیک


آدرس مطب دكتر دقاق زاده در تهران و اراك:

1: اراكــــــــــ: ميــدان وليـعــصر-خيـابـان امـام خمـيـنـي-جنـب داروخـانـه تخـت جمشـيد-

ساختمان پزشكان455-(ساختمان تيموري)طبقه اول

dr daghaghzade1

+ نوشته شده در  چهارشنبه ششم شهریور ۱۳۹۲ساعت   توسط دكتردقاق زاده -متخصص طب فيزيكي وتوانبخشي  | 

کمردرد و درد کلیه

یکی از شایع ترین علل دردهای کمری گرفتگی عضلات کمری است که عمدتا در ناحیه چپ کمری ایجاد شده، شروع درد از ناحیه زیر دنده ها بوده و احساس تیرکشنده ای در ناف ایجاد می شود.

علامت اسپاسم در ناحیه کمری، این نوع درد معمولا با تغییر وضعیت از حالت نشسته به ایستاده تشدید می شود که عمدتا در معاینه پزشک درد در ناحیه عمقی کمر بیشتر احساس می شود.
درد کلیوی از ناحیه زیر دنده ها شروع می شود و با انجام آزمایش و سونوگرافی پزشک به تشخیص قطعی می رسد. در افرادی که دچار یبوست مزمن هستند دردهای کمری شیوع بیشتری دارد، بسیاری از دردهای کمری در مبتلایان به یبوست مزمن با درد کلیوی اشتباه گرفته می شود.
پس دردی را نباید به کلیه ربط داد!
افتراق درد کمر و کلیه می تواند توسط متخصص ارولوژی صورت گیرد
برای مطالعه مقالات بیشتر می توانید به لینک زیر مراجعه کنید
نتیجه: بنابر این هر دردی در ناحیه کمر لزوما نشان دهنده درد کلیه نیست بلکه باید به پزشک مراجعه نمود و تشخیص قطعی را جویا شد. در بیش از ۹۰ درصد موارد تشخیص قطعی علل کمر درد با انجام معاینه و شرح حال دقیق از بیمار توسط پزشک امکان پذیر است، بنابراین افراد باید هرگز نگرانی به خود راه ندهند.

------------------------------------------------

همه مقالات دکتر وریانی متخصص ارولوژی

درمان زود انزالی  ناتوانی جنسی سنگ کلیه

واریکوسل  پروستات


منبع:درمان واریکوسل


برچسب‌ها: کمردرد و درد کلیه, دردکلیه و دردکمر, رابطه کلیه و کمر, مقالات ارولوژی, دردکلیه


آدرس مطب دكتر دقاق زاده در تهران و اراك:

1: اراكــــــــــ: ميــدان وليـعــصر-خيـابـان امـام خمـيـنـي-جنـب داروخـانـه تخـت جمشـيد-

ساختمان پزشكان455-(ساختمان تيموري)طبقه اول

dr daghaghzade1

+ نوشته شده در  یکشنبه بیست و هفتم مرداد ۱۳۹۲ساعت   توسط دکتر عباس دقاق زاده  | 

فتق دیسک کمر،علل و راه حل

فتق دیسک‌ بین مهره‌ها چه زمانی ایجاد می‌شود؟

دیسک بین مهره ای  یک ماده ژلاتینی نسبتا نرم است که فشارهای وارد شده روی مهره‌ها را به طور یکنواخت پخش و حرکت مهره‌ها را روی یکدیگر آسان می‌کند و باعث خم و راست شدن یا چرخش کمر می‌شود. یک حرکت ناگهانی یا برداشتن اجسام سنگین ممکن است باعث آسیب به این ناحیه و فتق دیسک بین مهره‌ای شود. فتق اغلب به طرف پشت یا چپ و راست اتفاق می‌افتد و باعث انتشار درد به پای همان طرف یا طرف مقابل می‌شود ولی معمولا درد در همان طرف که فتق رخ داده متمرکز می‌شود.

این عارضه معمولا خود را با چه علایمی نشان می‌دهد؟

علایم به شدت آسیب وارده به مهره و فشار روی عصب مربوطه بستگی دارد. مثلا اگر صدمه بین مهره 4 و 5 کمری باشد، فشار روی ریشه پنجم کمری بیشتر است. فشار در این قسمت باعث می‌شود حرکت شست پا به طرف بالا مختل شود و درد از طرف کمر به طرف ساق پا انتشار پیدا کند. شایع‌ترین علامت فتق دیسک‌کمر درد پا و ساق است و پزشک با توجه به علایم بیمار و درد متوجه می‌شود کدام مهره آسیب‌ دیده است.

 چه عواملی باعث ایجاد فتق بین مهره‌های کمری می‌شود؟

فتق دیسک بین مهره‌ای در جوانان، ورزشکاران یا افرادی که کارهای سنگین انجام می‌دهند بیشتر دیده می‌شود اما به طور کلی ما در حرکات روزانه‌مان همیشه در حال خم شدن هستیم. بیشتر مشاغل از قبیل دندان‌پزشکان، مکانیک‌ها، کارگران ساختمان و تایپیست‌ها در حالت خمیده کار می‌کنند پس فشار بین مهره‌ها زیاد است، حرکات ناگهانی هم در ورزش‌هایی مثل کشتی و وزنه‌برداری باعث پارگی دیسک بین‌مهره‌ای می‌شود.

دیسک بین مهره‌ای در حالت عادی هم شاید رخ بدهد زیرا به مرور زمان ماده ژلاتینی، قوام خود را از دست می‌دهد یا در اثر عوامل مختلف ساییده و فرسوده می‌شود. به‌تدریج با افزایش سن آرتروز نیز اضافه می‌شود. عدم فعالیت بدنی هم عامل دیگری است که می‌تواند روی دیسک و ریشه‌های عصبی فشار وارد کند.

چگونه می‌توان فشار روی دیسک و ریشه‌های عصبی را کم کرد؟

همه دردها به علت دیسک کمر نیست. بسیاری از دردها به علت ضعف عضلات است. از آنجا که بسیاری از افراد جامعه ما دچار اضافه‌وزن هستند بیشتر دچار مشکلات عضلانی در ناحیه کمر می‌شوند به‌خصوص در خانم‌ها درد کمر به صورت شایع‌تری دیده می‌شود. اغلب خانم‌ها بعد از زایمان دچار اضافه‌وزن و بزرگی شکم می‌شوند. همان‌طور که می‌دانیم شکم نقش حمایت‌‌کننده‌ای روی ستون مهره‌ها دارد. وقتی شکم ضعیف است فشار روی مهره‌ها بیشتر می‌شود. خیلی مواقع دردهای ناحیه کمر حتی نیاز به یک عکس ساده هم ندارند. اگر چه در کشور ما خدمات پزشکی بسیار سهل‌الوصول است و بیماران هنگام مراجعه به مطب چند عکس و آزمایش با خود همراه دارند اما واقعا این کارها لازم نیست و فقط با تمرین‌های کششی ساده و نرمش می‌توانند به راحتی درد را برطرف کنند.

تمرین‌های کششی چگونه باید انجام شوند؟

دیسک‌های بین مهره‌ای در طول روز آب از دست می‌دهند و اگر قد انسان‌ها را به صورت میلی‌متری هنگام صبح و عصر اندازه بگیریم، متوجه می‌شویم قد آنها هنگام غروب چند میلی‌متر تا یک سانتی‌متر کاهش پیدا کرده است، پس دیسک بین مهره‌ای تحت فشار قرار می‌گیرد. برای کاستن فشار می‌توانیم از یک میله بارفیکس ساده استفاده و عادت کنیم روزانه هنگام صبح، ظهر و شب هر بار به تعداد 10 بار بارفیکس برویم و هر بار 5 ثانیه به بدن کشش دهیم. هنگام بارفیکس لازم نیست فشار زیادی به خودمان وارد کنیم و فقط آویزان شدن کافی است. سایر ورزش‌ها نیز می‌تواند بسیار مفید باشد از قبیل پیاده‌روی، نرمش یا هفته‌ای 3 بار استخر رفتن و سایر حرکات بدنی که باعث تقویت عضلات و کاهش وزن می‌شود.

و چطور درمان می‌شوند؟

اگر بیمار علایم عصبی واضحی ندارد و اختلال‌های انگشتان حرکتی پا و مشکلات اسفنکتری و ادراری هم ندارد بیمار اورژانسی نیست و درمان بسیار راحت است و شامل تمرین‌های کششی یا بستن کمربندهای مخصوص است تا بتوان کشش لازم را در ناحیه کمر ایجاد کرد.

داروهای مسکن و کورتونی هم تجویز می‌شود ولی بیماران باید به طور مرتب کنترل شوند تا مطمئن شویم بیماری پیشرفت نمی‌کند. گاهی لازم است بیماران استراحت کنند. استراحت بیمار تا زمانی است که التهاب برطرف شود. فشار دیسک به عصب باعث تورم عصب می‌شود و التهاب ایجاد می‌کند. برای کاهش التهاب توصیه می‌شود بیمار به مدت 48 تا 72 ساعت یا حداکثر 7 تا 10 روز همراه با تمرینات کششی استراحت کند ولی استراحت طولانی‌مدت را به هیچ‌وجه توصیه نمی‌کنیم چون باعث ضعف عضلات می‌شود. در صورت فشار روی ریشه عصب و پیشرفت بیماری، شاید عمل جراحی لازم نشود ولی ما جراحان تا جایی که ممکن است سعی می‌کنیم از عمل جراحی اجتناب کنیم.

اگر بیمار به موقع برای درمان اقدام نکند چه اتفاقی رخ می‌دهد؟

در صورتی که بیمار به موقع برای درمان اقدام نکند حتی در صورت عمل جراحی ممکن است نتیجه مطلوبی حاصل نشود و متاسفانه مشکلات ادراری و اسفنکتری برایش به وجود آید. این مرحله از بیماری معمولا علامت خوبی نیست و به‌تدریج پاها ضعیف می‌شوند و شاید هیچ موقع حالت طبیعی و اولیه خود را پیدا نکنند.

در پایان اگر توصیه‌ای دارید بفرمایید.

هر درد کمری به معنای فتق دیسک کمر نیست و هر فتق دیسک کمری نیاز به عمل جراحی ندارد. عمل جراحی آخرین مرحله درمانی است. بسیاری از افراد جامعه از درد کمر رنج می‌برند. برای تشخیص دردهای کمر لازم است یک گروه شامل جراحان ارتوپد، مغز و اعصاب، روان‌پزشک و مددکار اجتماعی با هم کار کنند. خیلی از مواقع مسایل اجتماعی، عصبی و روانی در پیدایش درد دخیل هستند و همیشه باید این مسایل را مدنظر قرار دهیم.

منبع : تبیان

 


برچسب‌ها: فتق دیسک کمر, علل فتق دیسک کمر, پیشگیری و درمان فتق دیسک کمر, متخصص دیسک کمر


آدرس مطب دكتر دقاق زاده در تهران و اراك:

1: اراكــــــــــ: ميــدان وليـعــصر-خيـابـان امـام خمـيـنـي-جنـب داروخـانـه تخـت جمشـيد-

ساختمان پزشكان455-(ساختمان تيموري)طبقه اول

dr daghaghzade1

+ نوشته شده در  یکشنبه دوم تیر ۱۳۹۲ساعت   توسط دكتردقاق زاده -متخصص طب فيزيكي وتوانبخشي  | 

راه‌هاي درمان بيرون زدگي و پارگي ديسک كمر كدام است؟

اگر بيمار مبتلا به دیسک کمر به موقع مراجعه كند و هنوز بيماري خيلي پيشرفت نكرده باشد، در اكثر اين بيماران با دادن داروهاي شل‌كننده و ضدالتهاب، مراحل حاد برطرف مي‌شود.

مرحله بعدي درمان بیمازران مبتلا به فتق دیسک کمر، انجام فيزيوتراپي مي‌باشد. متعاقب آن با تقويت عضلات اطراف ستون فقرات به وسيله ورزش يا تحريكات الكتريكي، بار و فشار وارده به ستون فقرات را كم مي‌كنيم تا مشكل بيماري كاهش يابد.

 ولي اگر بيماري ديسک كمر در مراحل  پيشرفته باشد و فرد دچار پارگی و بيرون زدگی و فشار روي ريشه عصبي شده باشد، در اين مرحله نمي‌‌توان از روش‌هاي ذكر شده استفاده كرد. به عبارتي هر كدام از روش‌هاي درماني، زمان و مورد خاصي بايد داشته باشند تا نتيجه مطلوب گرفته شود؛ به‌طور مثال زماني كه ديسک به ريشه عصبي فشار مي‌آورد، ممكن است فيزيوتراپي و ورزش كردن باعث تشديد درد و حتي علايم عصبي و فلج‌هاي مختلفي شود، بنابراين در اين مرحله حتما بايد از عمل جراحي استفاده كرد.


 آيا بعد از درمان ديسک كمر، امكان عود مجدد وجود دارد؟- در تمام روش‌هاي درماني ديسک كمر، امكان عود مجدد وجود دارد، ولي معمولاً عودها در سطوح بالا‌تر و پايين‌تر ديسك درمان شده ي قبلي اتفاق مي‌افتد. البته گاهي ممكن است در همان سطح قبلي هم اتفاق بيفتد. اگر بيمار مراحل درمان را به خوبي انجام دهد و ورزش‌هايي را كه برايش تجويز شده ادامه دهد و وزن خود را نيز كاهش دهد، ممكن است تا آخر عمر هيچ مشكل برايش پيش نيايد، ولي اگر مراحل درماني را كامل انجام ندهد، امكان عود مجدد وجود دارد.

 در روش‌های جراحی هم به همين ترتيب مي‌باشد. وقتي بيمار عمل مي‌شود، به او توصيه میشود كه به تقویت عضلات بپردازد و در كنار تقویت عضلات فيزيوتراپی را هم ادامه بدهد. نبايد وزنه‌های سنگين را بلند كند و كارهای اشتباهی را كه قبلا انجام می داده تكرار كند.در غير اين صورت ممكن است در همان سطح اوليه و يا سطوح ديگر دچار در رفتگي ديسک شود. روش‌هاي عمل جراحي نيز متفاوت است و از عمل‌هاي كوچك و بسته تا عمل‌هاي باز و بزرگ انجام مي شود.


به عنوان مثال اگر سطح در رفته فقط يك سطح باشد و بيمار لاغر باشد و ميزان در رفتگي نيز كم باشد، در اين موقع از روش‌هاي عمل بسته مي‌توان استفاده كرد. اگر كمي شديدتر باشد، از روش‌هاي ميكروسكوپي استفاده مي‌كنيم و اگر خيلي شديد باشد و چندين سطح را گرفتار كرده باشد و بيمار چاق نيز باشد، ناچارا بايد از روش‌هاي باز و وسيع استفاده شود.

چگونگي درمان و نوع عمل توسط پزشك تشخيص داده مي شود و براي هر بيمار، عمل جراحي متناسب با شرايط وي در نظر گرفته مي‌شود.


عدم درمان به موقع ديسک كمر چه عواقبي ممكن داشته باشد؟
عدم درمان به موقع ديسک كمر باعث بدتر شدن وضعيت بيمار خواهد شد و درد بيمار را تشديد خواهد كرد. ممكن است به خاطر يك عمل كوچك، مجبور شوند عمل‌هاي بزرگ‌تري را انجام دهند و حتي ممكن است باعث تخريب ديسک و تخريب خود مهره و سرخوردگي مهره شود و در نتيجه مجبور شويم كه از يك عمل كاملا وسيع، با كار گذاشتن پلاتين و وسايل خاص فلزي در كمر بيمار استفاده كنيم. عدم درمان به موقع ممكن است باعث عوارضي مانند بي‌حس‌هاي دائمي يا اختلالات حركتي شود كه اين عوارض باعث افتادگي پا و كشيدن و لنگي پا خواهد شد.

همچنين عدم درمان به موقع ممكن است باعث ايجاد مشكلات ادراری و مثانه‌ای شود و يا مشكلات اسفنكتر مقعد به وجود بياورد و بيمار نتواند ادرار و مدفوع خود را نگه دارد. اين مشكلات در آقايان باعث ايجاد ناتواني‌های جنسي هم مي‌شود. به علت اين كه اعصاب مانند ديگر نسوج و پوست قابل ترميم نمي‌باشند و اگر صدمه اي به آنها برسد، ديگر به حالت اوليه بر نمي‌گردند، بنابراين قبل از صدمه شديد، بايد حتما نسبت به درمان اقدام كرد.


منبع: تبیان


برچسب‌ها: درمان دیسک کمر, گودی کمر, درمان کمر درد, کمردرد, دیسک کمر


آدرس مطب دكتر دقاق زاده در تهران و اراك:

1: اراكــــــــــ: ميــدان وليـعــصر-خيـابـان امـام خمـيـنـي-جنـب داروخـانـه تخـت جمشـيد-

ساختمان پزشكان455-(ساختمان تيموري)طبقه اول

dr daghaghzade1

+ نوشته شده در  سه شنبه بیست و هشتم خرداد ۱۳۹۲ساعت   توسط دكتردقاق زاده -متخصص طب فيزيكي وتوانبخشي  | 

10 نکته‌ جالب درباره کمردرد

1- سشوار کشیدن فقط موها را خراب نمی‌‌کند!

نگه داشتن سشواری که حدود یک کیلو وزن دارد، معادل 70 درصد وزن بدن به شانه فشار می‌آورد. این فشار به ستوان فقرات آسیب می‌زند و در بروز درد کمر موثر است. برای مقایسه بد نیست بدانید بلند کردن صحیح یک جعبه نوشابه، حدود 15 درصد وزن بدن به ستون فقرات فشار می‌آورد.

 

2- بی‌میلی به رابطه جنسی

درد کمر در رابطه جنسی افراد تأثیرگذار است. نتیجه تحقیقی که توسط پژوهشکده پزشکی دانشگاه وین صورت گرفته حاکی از آن است که 63 درصد مردانی که کمر درد  دارند از ناتوانی جنسی رنج می‌برند. تمامی این مردان گفته‌اند که تا یک سال پیش از آغاز کمردرد چنین مشکلی نداشتند. بر اساس این تحقیق 81 درصد مردان و 91 درصد زنانی که گرفتار کمردرد هستند نسبت به رابطه جنسی بی‌علاقه‌اند. در این تحقیق هزار مرد و هزار زن داوطلب شرکت کردند که از درد مزمن ستون فقرات رنج می‌بردند.

 

3- تحلیل غضروف‌ها در اثر سیگار کشیدن

عوامل مختلفی در بروز کمر درد  موثرند. تأثیر ژن‌ها حدود 30 درصد تخمین زده می‌شود. عوامل دیگری مانند تغذیه، میزان وزن بدن و تحرک فرد نیز نقش مهمی بر عهده دارند. سیگار کشیدن نیز عامل مهمی در بروز و تشدید کمر درد به شمار می‌آید.  نیکوتین سیگار موجب می‌شود املاح و مواد غذایی کمتری به غضروف‌ها برسد و در دراز مدت موجب تحلیل رفتن آنها می‌شود.

کیف های بزرگی که توسط یک شانه و در یک طرف بدن حمل می‌شود موجب درد گردن، شانه، کمر ‌و التهاب مفاصل می‌شود

4- نقش موثر عضلات شکم

در 80 درصد موارد، علت کمردردهای مزمن ضعف عضلات است. علاوه بر عضلات کمر، عضلات شکم نیز در حفظ سلامت ستون فقرات نقش مهمی بازی می‌کند. همکاری این عضلات فضای ثابتی برای نگاه داشتن فرم سالم ستون فقرات فراهم می‌کند. تقویت عضلات شکم یکی از راه‌های موثر در کاهش درد کمر است. برای تقویت این عضلات تمرین‌های فیزیوتراپی و نرمش‌های یوگا و پیلاتس توصیه می‌شود.

 

5- التیام‌بخشی ویتامین E‎

زمانی که عضوی در بدن ملتهب می‌شود، سلول‌های آسیب‌دیده رادیکال های آزاد تولید می‌کنند. رادیکال‌ها آزاد ملکول‌هایی هستند که به سلول‌های سالم حمله می‌کنند و با آسیب زدن به ‌آنها موجب التهاب سلول و تولید رادیکال‌های آزاد جدیدتری می شوند. مصرف ویتامین E این چرخه را با خنثی کردن رادیکال‌های آزاد متوقف می‌کند. سبزیجات مختلف، روغن زیتون و آجیل حاوی ویتامین E هستند.

 

6- فشار یک‌طرفه کیف‌های بزرگ

کیف‌های بزرگی که روی شانه یا بازو حمل می‌شوند و تاب می‌خورند این روزها در میان خانم‌ها طرفداران زیادی دارند. این کیف‌ها، هم مد روز هستند و هم زیاد جا دارند. خانم‌هایی که چنین کیف‌هایی دست می‌گیرند حدود 4 تا 5 کیلو بار حمل می‌کنند. این وزن که توسط یک شانه و در یک طرف بدن حمل می‌شود موجب درد گردن، شانه، کمر ‌و التهاب مفاصل می‌شود.

 

7- دردی که پخش می‌شود

در اغلب موارد پیدا کردن محل درد در کمر ساده نیست. از آنجا که درد کمر پخش می‌شود مشخص نیست که دقیقا چه قسمتی درد می‌کند. شانه‌، مهره‌های گردن و حتی دست‌ها از نقاطی هستند که درد کمر تا آنها کشیده و پخش می‌شود.


 8- تشک خواب ‌بد، علت درد ستوان فقرات نیست

بزرگسالان در طول شب به طور متوسط 40 تا 60 بار موقعیت خود را تغییر می‌دهند و حدود نیمی از شب را به پهلو می‌خوابند. احتمال این که تشک نامناسب علت بروزکمر درد باشد اندک است.

البته یک تشک خوب بستر مناسبی برای خواب آسود‌ه ‌فراهم می‌کند و ممکن است ستون فقرات را هم در فرم بهتری نگه ‌دارد. به عبارت دیگر تأثیر مثبت تشک ‌خواب مناسب بیشتر از تأثیر منفی تشک‌های نامناسب است.

 

9- جراحی؛ انتخاب آخر

بر اساس تحقیقی که در دو دانشگاه آلمان، فرایبورگ و توبینگین صورت گرفته، جراحی ستوان فقرات در موارد بسیاری ضروری نیست. در این تحقیق جامع 1244 فرد دواطلب شرکت کردند که از درد ستون فقرات رنج می‌بردند. درد این بیماران در 75 درصد موارد بدون جراحی قابل درمان بود. درد کمر این افراد پس از دو سال درمان به طور کامل قطع شد، تا جایی که حتی در عکس‌برداری از مهره‌های ستون فقرات نیز مشکل تحلیل غضروفی برطرف شده بود.

 

10- فشار روی سطحی معادل چهار‌ سانتیمتر

فشاری که ستون فقرات بدن تحمل می‌کند، بر روی  غضروف های بین مهره ها فرود می‌‌آید.  غضروفها با سطحی حدود چهار سانتی‌متر، فشاری را تحمل می‌کنند که بسته به نوع حرکت متغیر است.

 

برای این که میزان این فشار را بهتر درک کنید به ارقام زیر توجه نمایید که به طور میانگین برای بزر‌گسالانی با جثه متوسط و وزنی حدود 75 کیلوگرم انداز‌ه‌گیری شده است.

دراز کشیده به پشت: فشاری معادل 20 کیلوگرم روی تمام ستون فقرات

دراز کشیده به پهلو: فشاری معادل 25 کیلوگرم روی تمام ستون فقرات

ایستاده: فشاری معادل 100 کیلوگرم روی تمام ستون فقرات

ایستاده و خم شده به جلو: فشاری معادل 220 کیلوگرم روی تمام ستون فقرات

صاف نشسته: فشاری معادل 90 کیلوگرم روی تمام ستون فقرات

نشسته با پشتی خمیده: فشاری معادل 179 کیلوگرم روی تمام ستون فقرات


منبع: تبیان


برچسب‌ها: کمر درد, علت کمر درد, پیشگیری و درمان کمر درد, علائم کمر درد, قوز


آدرس مطب دكتر دقاق زاده در تهران و اراك:

1: اراكــــــــــ: ميــدان وليـعــصر-خيـابـان امـام خمـيـنـي-جنـب داروخـانـه تخـت جمشـيد-

ساختمان پزشكان455-(ساختمان تيموري)طبقه اول

dr daghaghzade1

+ نوشته شده در  سه شنبه بیست و هشتم خرداد ۱۳۹۲ساعت   توسط دكتردقاق زاده -متخصص طب فيزيكي وتوانبخشي  | 

كمردرد، بیماری نیست!

کمردرد

  درد پشت شایع‌ترین علت ناتوانی در افراد زیر 45 سال و دومین علت مراجعه به پزشك است. حدود 80 درصد مردم در طول زندگی خود كمردرد یا پشت درد را تجربه می‌كنند.

ستون مهره‌ها از اجزای مختلف و متعددی تشكیل شده كه هر یك از آنها ممكن است آسیب ببیند و سبب كمردرد شود.

درد پشت در نتیجه فشار مكانیكی یا آسیب دیدن ستون مهره‌ها ایجاد می شود، ولی معمولا از شدت آن كاسته می‌گردد، اما اگر كمردرد برای مدت طولانی باقی بماند یا شدید باشد، باید بررسی‌های دقیق‌تری صورت گیرد.از مهم‌ترین موارد می‌توان به كمردرد غیراختصاصی، بیرون‌زدگی دیسك، درد سیاتیك و آرتروز اشاره كرد.

كمردرد غیراختصاصی:

درد كوتاه مدتی است كه به طور كامل بهبود می‌یابد و علت دقیق آن نیز مشخص نمی‌شود. ممكن است به علت كشیده شدن رباط‌ها یا بافت‌های نرم اطراف ستون مهره‌ها ایجاد شده باشد.


بیرون زدن دیسك:

با بلند كردن اجسام سنگین، خم شدن یا چرخیدن ستون مهره‌ها ایجاد شده و درد شدیدی در پشت و شاید پا‌ها بروز می‌كند و اگر دیسكی بیرون بزند، برای همیشه ضعیف‌تر از دیسك‌های سالم خواهد بود و باز هم می‌تواند سبب ایجاد درد شود.


درد سیاتیك:

اگر بیرون‌زدگی دیسك روی اعصاب سیاتیك فشار وارد كند، دردی به نام درد سیاتیك ایجاد می‌شود كه بهبودی آن نیاز به زمان بیشتری دارد و اگر علائمی مانند بی‌حسی در كشاله ران، ناتوانی در كنترل مثانه یا روده یا ضعف شدید پاها بروز كند، احتمالا عصب، صدمه شدیدتری دیده است و اگر درد به تدریج و در طول ماه‌ها ایجاد شده و بدون ارتباط با حركت بر شدت آن اضافه شود و به ویژه اگر با مشكلات دیگری نظیر كاهش وزن همراه باشد، مشكل جدی‌تر است و باید بررسی‌های دقیقی انجام گیرد.


کمردرد

آرتروز كمری:

ارتباط مشخصی بین وجود تغییرات فرسایشی در مهره‌ها و كمردرد وجود ندارد، به عبارت دیگر تمام كسانی كه دچار تغییرات فرسایشی هستند، مبتلا به كمردرد نمی‌شوند.

برخی افراد دچار كمردرد مزمن هستند و علت آن: آرتروز كمری، بیرون‌زدگی دیسك، حركت اضافی مفصل، تنگی مجرای نخاع و بیماری‌های دیگر مانند فیبرومیالژی (درد منتشر در بدن)، عفونت‌ها مثل سل و عفونت مهره‌ها در معتادان به مواد مخدر تزریقی، اسپوندیلیت انكیلوزان (نوعی بیماری التهابی كه مردان جوان را گرفتار می‌كند و كمردرد با استراحت بیشتر و با حركت كمتر می‌شود)، اختلالات استخوانی (مانند پوکی و نرمی استخوان)، تومورها و مشكلات شكمی و لگنی است.


درمان:

1- ایستادن و نشستن صحیح، تنظیم ارتفاع میز و صندلی، استفاده از کفش مناسب ، عدم استفاده از صندلی‌های راحتی و دسته‌دار كوتاه، کم کردن وزن ، تقویت عضلات پشت و شكم، كوتاه كردن مدت رانندگی، استفاده از تشك نسبتا سفت و قرار دادن یك بالش در زیر سر و ...

2- فیزیوتراپی

3- تمرینات خاص ورزشی

4- داروهای مسكن و گاهی شل‌كننده عضلات، ضدتشنج، ضدافسردگی و داروهای تزریقی

5- جراحیمنبع:تبیان


برچسب‌ها: کمر درد, علت کمر درد, پیشگیری و درمان کمر درد, علائم کمر درد, قوز


آدرس مطب دكتر دقاق زاده در تهران و اراك:

1: اراكــــــــــ: ميــدان وليـعــصر-خيـابـان امـام خمـيـنـي-جنـب داروخـانـه تخـت جمشـيد-

ساختمان پزشكان455-(ساختمان تيموري)طبقه اول

dr daghaghzade1

+ نوشته شده در  سه شنبه بیست و هشتم خرداد ۱۳۹۲ساعت   توسط دكتردقاق زاده -متخصص طب فيزيكي وتوانبخشي  | 

چگونه از كمردرد پيشگيري كنيم؟ موقع نشستن قوز نكنيد

 موقع ايستادن خم نشويد

 تقريبا اكثر مردم در دوران بزرگسالي دچار دردهاي مزمن در ناحيه تحتاني كمر مي‌شوند كه ممكن است دلايل مختلفي داشته باشد.

كمردرد كه معمولا در بين بزرگسالان شايع است اغلب بر اثر كار زياد و سنگين، كشيدگي عضلات يا جراحت بروز مي‌كند.

شبكه خبري تورنتو نيوز در اين مقاله جديد چند نكته ساده اما موثر را توصيه كرده است كه به بهبود و كاهش اين نوع از كمردردها كمك مي‌كند:

-‌ از قرارگرفتن و وضعيت‌ها يا انجام فعاليتهايي كه موجب ايجاد يا افزايش كمردرد مي‌شوند پرهيز كنيد، در صورت نياز مي‌توانيد براي تسكين درد از كيسه يخ استفاده كنيد و فقط وقتي كه واقعا احتياج داريد از مسكن استفاده كنيد. بيشتر كمردردها با ادامه فعاليتهاي متعادل و سبك بهبود پيدا مي‌كنند.

-‌ وقتي درد كمرتان تا حدي كاهش يافت مي‌توانيد از تمرينات استقامتي ساده براي ناحيه شكم، كمر و پاها همراه با حركات كششي استفاده كنيد. ورزش نه تنها درد شما را تسكين مي‌دهد بلكه از آسيب ديدگي مجدد نيز جلوگيري مي‌كند.

- به ياد داشته باشيد پس از بهبود كمردرد بايد فعاليتهاي خود را به تدريج شروع كرده و سطح آنها را به آرامي افزايش دهيد. تحرك خيلي كم موجب از دست رفتن انعطاف‌پذيري، مقاومت و توان اين قسمت از بدن و در نهايت بروز مجدد درد مي‌شود.

- از خوابيدن روي شكم پرهيز كنيد چون وقتي به اين وضعيت مي‌خوابيد شكمتان به سمت زمين مي‌افتد و در نتيجه كمر حالت قوسي پيدا مي‌كند كه اين امر موجب افزايش گودي كمر و بروز درد مي‌شود. خوابيدن به پشت و روي كمر هم به همين نحو ناراحت كننده و مضر است. بنابراين كارشناسان توصيه مي‌كنند كه به پهلوها بخوابيد و پاهايتان را از قسمت زانو اندكي خم كنيد. در اين وضعيت فشار روي ستون فقرات ناشي از كشيدگي گودي كمر به حداقل مي‌رسد. همچنين مي‌توانيد در حالت نشسته زير زانوهاي خود يك بالشتك قرار دهيد. با اين كار ران‌ها به سمت بالا مي‌آيند، گودي كمر كمتر مي‌شود و فشاردر اين ناحيه كاهش پيدا مي‌كند.

- به نحوه نشستن و ايستادن خود نيز دقت داشته باشيد. چون قرار گرفتن در يك وضعيت بد نشسته يا ايستاده از عوامل اصلي دردكمر است. موقع نشستن قوز نكنيد و موقع ايستادن خم نشويد.


 منبع:دکتر عامری


برچسب‌ها: کمردرد, پیشگیری از کمردرد, قوز, علل کمردرد, درمان قوز کمر


آدرس مطب دكتر دقاق زاده در تهران و اراك:

1: اراكــــــــــ: ميــدان وليـعــصر-خيـابـان امـام خمـيـنـي-جنـب داروخـانـه تخـت جمشـيد-

ساختمان پزشكان455-(ساختمان تيموري)طبقه اول

dr daghaghzade1

+ نوشته شده در  پنجشنبه سوم اسفند ۱۳۹۱ساعت   توسط دكتردقاق زاده -متخصص طب فيزيكي وتوانبخشي  | 

کمر درد با مشکل کمر درد چه کار کنیم


تقریباً همه ی افراد ، كم و بیش در نقاطی از كمر خود احساس درد دارند. اغلب ما هنگام انجام فعالیت هایی نظیر نصب دستگاه تهویه، جابجا كردن جعبه های بزرگ و بلند كردن كودكان، كمردرد خود را جدی نمی گیریم. ما به این مسئله توجه نداریم كه كمردردها در نتیجه صدماتی است كه با رفتارهای روزانه ما تشدید می شود. اكثر ما هنگام ایستادن، نشستن و خم شدن ، وضعیت های نامناسبی در بدن خود ایجاد می كنیم. ما هنگام بلند كردن اشیاء به جای خم كردن زانو، كمر خود را خم می كنیم. انجام كارهایی كه برای سلامتی ما مضر است و پدر و مادر ما را از آن منع می كردند، بعد از سالها موجب می شود كمردرد ما شروع شود.


وارد آمدن فشار زیاد به عضلات كمر و به اصطلاح رگ به رگ شدن رباط های كمری كه نگه دارنده مهره ها هستند باعث كمردرد می شود. عضلات كمر برای مقابله با این فشار دچار گرفتگی و انقباض می شوند تا بتوانند كمر را از صدمه بیشتر محافظت كنند و این حالت ، خود باعث تشدید درد كمر است. در واقع این سیكل درد، سفتی و انقباض عضلانی درمان نمی شود مگر این كه شما فعالیت خود را كم كنید ، به كمر خود استراحت دهید و به تدریج ازعضلات خود استفاده نمایید.

در گذشته ، پزشكان استراحت طولانی مدت در بستر را توصیه می كردند اما اكنون به این نتیجه رسیده اند كه استراحت بیش از حد باعث طولانی شدن درمان كمردرد است. این مسئله در مورد رگ به رگ شدن عضلات هم صدق می كند. به همین دلیل امروزه شما كمتر مشاهده می كنید كه از گردن بندهای مخصوص درد گردن استفاده شود.

در حال حاضر كمردردهای شدید، حداكثر با چند روز استراحت و پس از آن با شروع فعالیت های سبك و كشش آرام عضلات درمان می شوند، این طریقه درمان باعث افزایش قدرت خم شدن بدن و توان حركت خواهد شد.

سایر علل كمردرد در بروز آرتروز و فتق دیسك كمر (غضروف بین مهره ها) مشاهده می شود. فتق دیسك در بین عوامل كمردرد شیوع كمتری دارد ولی بهتر شناخته شده است. دیسك بین مهره ها ، فضای نرمی را بین مهره ها ایجاد می كند، گاه این دیسك متورم شده و به اعصاب ناحیه فشار وارد می آورد. اغلب اعصابی كه از ران و بازو می گذرند تحت فشار قرار گرفته و گاه بی حسی، ضعف و مشكلاتی در كنترل ادرار ایجاد می كنند.

فتق دیسك مانند سایر علل كمردرد، خود به خود بر طرف می شود و اغلب نیازی به عمل جراحی نیست. در حقیقت سی درصد مردم مبتلا به فتق دیسك هستند و هرگز برایشان مشكل جدی ایجاد نمی شود.

درمان

برای برطرف كردن كمردرد، به پشت بخوابید، یك بالش زیر زانوهایتان قرار دهید. (در حالی كه زانوهایتان را جمع كرده اید). این طریقه خوابیدن فشار را از كمر شما بر می دارد. درمان اصلی همه كمردردها كم كردن فعالیت است. البته این كاهش فعالیت همان طور كه قبلاً گفته شد فقط برای چند روز پیشنهاد می شود و پس از آن با نرمش های مخصوص پایین كمر و «عضله چهار سر ران» می توان كمردرد را درمان كرد.

در اولین روزها برای كاهش التهاب می توان از یخ در موضع درد استفاده كرد و بعد از چند روز می توانید از گرمای موضعی كمك بگیرید تا انقباض مقاوم عضلات را برطرف كنید. همچنین داروهای ضد التهاب مثل ایبوبروفن، كتو بروفن و ناپروكسن در بر طرف كردن درد و التهاب مؤثر هستند. اگر یك دارو اثر نكرد، نوع دیگری از دارو را مصرف كنید؛ زیرا افراد مختلف نسبت به داروها عكس العمل متفاوتی دارند. به خاطر داشته باشید كه داروهای ضد التهاب را حتماً همراه غذا میل كنید تا باعث ایجاد زخم معده شما نشوند.

داروهای جدید و گران قیمت « ویوكس» و « سلیركس» بهتر از داروهای قدیمی عمل نمی كنند ولی تحریكات معده در آنها كمتر است و به طور كلی برای درمان دردهای طولانی مدت و در افرادی با سابقه زخم معده مصرف می شوند.

استامینوفن نمی تواند كمك به رفع التهاب كند. ولی می تواند درد را بر طرف سازد. هم چنین بر روی معده نیز اثری ندارد. استامینوفن بی خطرترین دارو در درمان های طولانی مدت است ولی نباید بیش از 2 تا 3 هزار میلی گرم در روز مصرف شود؛ زیرا مصرف زیاد دارو ، كبد  را تحت تأثیر قرار می دهد.

داروهای شل كننده عضلات توصیه نمی شوند؛ زیرا بر كاهش درد كمر تأثیری ندارند.

 

آیا نیازی به گرفتن عكس هست؟

اكثر مردم سؤال می كنند آیا عكس برداری معمولی یا «ام. آر.آی» لزومی دارد؟ باید گفت همه كمردردها نیاز به عكس برداری ندارند. در مواردی كه مشكوك به صدمات استخوانی مثل صدمه به مهره ها در اثر ضربه، پوكی استخوان یا سرطان هستید عكس برداری می تواند مفید باشد. ولی عكس ها بافت های نرم عضله و رباط ها و دیسك ها را نشان می دهند.

زمانی كه تصمیم به جراحی داریم و یا در تشخیص علت دردهای بهبود ناپذیر ، انجام «ام.آر.آی» توصیه می شود. انجام ام.آر.آی برای فتق های دیسك ضروری نیست؛ زیرا درمان را تغییر خواهد داد.

درمان در زمانی كه كمردرد بهبود نمی یابد

جابجا كردن ستون فقرات ، طب سوزنی ، یوگا ، ماساژ درمانی و تزریق استروئید اپیدورال (كمری) بستگی به نوع درد كمر دارد. ماساژ درمانی در مواردی كه علت كمردرد ناشناخته است مؤثر می باشد. بعضی از پزشكان با برگرداندن مهره ها و جابجا كردن آن موافق نیستند؛ زیرا معتقدند استخوان های كمر توسط عضلات حمایت می شوند و اگر درمانی صورت می گیرد باید روی عضلات انجام شود.

اگر كمردردی دارید كه بعد از هفته ها درمان نشده است به پزشك خود مراجعه كنید. اگر ضعف یا سستی در بازو یا ران خود احساس می كنید آن را جدی بگیرید.

یوگا تمرین كنید

بعضی از پزشكان معتقدند یوگا بهترین درمان دردهای مزمن كمر است؛ زیرا حالت مناسب را در بدن ایجاد می كند و با تنفس مناسب، كشش و فشار روی عضله را كم می كند. خیلی از بیمارانی كه از درمانهای دیگر نتیجه نگرفته اند می گویند یوگا در درمان آنها مؤثر بوده است.بعد از بهبود كمردرد، تمرینات نرمشی را ادامه دهید، وزن خود را كم كنید و به اصلاح حالت و كشش عضلات اهمیت دهید. نرمش عضلات مربوط به شكم را انجام دهید تا از كمردردهای آینده پیشگیری شود.

اگر در قسمت بالای كمر خود احساس ناراحتی می كنید، تمرینات خم شدن به سمت پایین و تمرینات نرمشی شانه ها را انجام دهید (شانه ها را به طرف یكدیگر كشیده و چند ثانیه نگه دارید سپس بر عكس عمل كنید).

بهترین تمرین برای اصلاح حالت كمر این است كه با فاصله 30 سانتیمتر از دیوار و در مقابل آن تكیه دهید شكم خود را به داخل بكشید، سینه را بیرون دهید بعد از چسباندن كمر به دیوار، سر، شانه ها و پشت و لگن همه در یك ردیف قرار می گیرند و به این طریق گودی كمر از بین می رود. این حالت شبیه حالت ایستادن سربازان است. صدها سال قبل این طور گفته می شد كه سربازان می توانند ساعت ها بدون احساس كمردرد روی پا بایستند مشروط به اینكه حالت ایستادن آنها درست باشد. آیا شما طور دیگری فكر می كنید؟ البته همه پدر و مادرها به نحوه صحیح ایستادن و نشستن فرزندان تأكید دارند ولی آنها نمی توانند تمام اوقات همراه فرزندان خود باشند و آنها را كنترل كنند! درست ایستادن و درست نشستن باید برای ما به صورت عادت درآید.


منبع:پزشکی


برچسب‌ها: کمر درد, درمان کمردرد, عللل کمردرد, فتق دیسک کمر, متخصص روماتيسم ومفاصل


آدرس مطب دكتر دقاق زاده در تهران و اراك:

1: اراكــــــــــ: ميــدان وليـعــصر-خيـابـان امـام خمـيـنـي-جنـب داروخـانـه تخـت جمشـيد-

ساختمان پزشكان455-(ساختمان تيموري)طبقه اول

dr daghaghzade1

+ نوشته شده در  پنجشنبه سوم اسفند ۱۳۹۱ساعت   توسط دكتردقاق زاده -متخصص طب فيزيكي وتوانبخشي  | 

دانش ارگونومی کامپیوتر (روش صحیح کار با رایانه)


امروزه کاربرد کامپیوتر (رایانه) در زندگی بشر بسیار زیاد است و تعداد زیادی از افراد ساعت‌های متمادی با این وسیله الکترونیکی کار می‌کنند به همین دلیل شناخت عوامل موثر در محیط کار با رایانه اهمیت زیادی دارد. وجود شرایط نامناسب در محیط کاری، عدم توجه به موارد ایمنی هنگام کار با رایانه و استفاده بیش از حد از این ابزار ممکن است در بلند مدت سبب بروز بیماریها و ناهنجاریها شود. بحث مهمی که در این زمینه مطرح است، دانش ارگونومی رایانه می‌باشد که شامل مطالعه و بررسی عوامل انسانی در ارتباط با رایانه و شیوه‌های تطبیق ابزارها و وسایل کار با بدن فرد است تا از بروز اثرات ناهنجار جلوگیری شود. به گزارش ایرنا درچند سال اخیر تولیدکنندگان تجهیزات رایانه مانند صفحه کلید، ماوس، میز و صندلی و سایر وسایل رایانه سعی می‌کنند تا محصولات را مطابق با اصول ارگونومی طراحی و تولید کنند چراکه رعایت اصول ارگونومی سبب کاهش ضایعات چشم، سردرد و کمر درد کاربران رایانه خواهد شد. ویژگیهای یک محیط کاری مناسب برای کاربران رایانه عبارتند از :
وجود سیستم تهویه مطبوع ، نور کافی و مناسب ، استفاده از میز مخصوص که دارای عرض و ارتفاع استاندارد باشد، استفاده از صندلی مخصوص رایانه که ارتفاع آن طوری تنظیم شود که ستون فقرات کاربر را آزار ندهد، استفاده از زیرپایی برای جلوگیری از بی‌حسی پا و کف پوش اتاق از جنس چوب یا پلاستیک باشد تا الکتریسیته ساکن تولید نکند.
 
 
 
 
با وجود رعایت نکات فوق، باز امکان بروز بیماریهای خاص برای کاربر رایانه وجود دارد که به برخی از آنها اشاره می‌شود:
 
بیماری های چشم:
 
 استفاده نادرست و بیش از حد از رایانه برای اجزای مختلف بدن مضراتی به همراه دارد که چشم یکی از این اجزای آسیب پذیر است. درد، سرخی و سوزش چشم و آبریزش آن، دوبینی، احساس تاری دید که به کاهش قدرت بینایی، خستگی و درد چشم و سردرد منجر می‌شود از جمله این عوارض است. چشم‌های انسان عادت دارند تا بسیار راحت روی اشیای دور و نزدیک متمرکز شوند به همین دلیل احتمال خستگی ماهیچه چشمی که روی کاغذ و صفحه مانیتور متمرکز شده وجود دارد. همچنین ماهیچه‌های دیگر چشم، از تغییرات نور یا درخشندگی یا از تغییر مسیر دید بین صفحه نمایشگر و نوشته‌های در حال تایپ خسته می‌شوند و به دلیل جابه‌جایی زیاد کلمات، چشم قدرت تطابق خود را به مرور از دست می‌دهد. افرادی که دارای اختلالات انکساری اصلاح نشده هستند، بیشتر در معرض خطرند. همچنین محیط کار نه باید خیلی پر نور یا تاریک باشد تا به چشم کاربر فشار وارد نیاید. پزشکان توصیه می‌کنند برای جلوگیری از ابتدا به بیماری‌های چشمی پس از هر ‪ ۱۰دقیقه استفاده از رایانه ، پلک‌های خود را به هم زنید و مدتی به یک نقطه دیگر خیره شوید تا خستگی چشم از بین برود هرچند در این زمینه سفارش شده است که از مانیتورهای جدید به خاطر ساختار بهتر و اشعه کمتر استفاده شود.
 
عوارض عضلانی-اسکلتی و آسیب مفصلی:
 
 
یکی دیگر از شایع‌ترین عوارض کار با رایانه، دردهای عضلانی-اسکلتی,دردهای گردنی,درد کمر و درد مچ دست و بازوها است. درد گردن و کمر در طولانی مدت و خمیدگی پشت از عوارض کار زیاد و طولانی با رایانه است. به طور معمول، کاربران رایانه، ساعدها، دست‌ها، بازوان، پشت و گردن خود را در یک حالت ثابت قرار می‌دهند و این عمل سبب وارد شدن فشار زیاد در زمان طولانی روی ماهیچه‌ها و تاندون‌های فرد می‌شود و در نهایت می‌تواند به مشکلات عضلانی و مفصلی منجر شود. در این رابطه، عوامل ارگونومیکی مانند بار کاری، حرکات تکراری، طرز نشستن، زاویه دید، وضعیت میز و صندلی، ارتفاع صفحه کلید و مانیتور، وضعیت نوری، سرعت تایپ و نداشتن آرامش روانی می‌تواند از مشکلات جدی به شمار آید همچنین استفاده اشتباه و دائم از ماوس هنگام کار با رایانه می‌تواند به دست کاربران صدمه وارد کند به طوریکه درد، ناتوانی و لرزش و بی‌حسی ساعد و دست نخستین نشانه‌های فشار بیش از حد به تاندون‌ها و عصب‌ها به دنبال حرکت‌های نادرست هنگام کار با ماوس رایانه است. به گفته کارشناسان هنگام آغاز عوارض و ناراحتی‌های دست این امکان وجود دارد که در مغز ، ارتباطی بین دردها و کار با ماوس و کلیک کردن با آن ایجاد شود و به دنبال آن تنها با کلیک کردن با ماوس، دردها آغاز شود و که گاها می‌تواند تا ساعد و بازو نیز امتداد یابد. شایعترین اختلالی که ممکن است در ارتباط با مچ دست پیش آید ، سندروم کانال کارپ است به طوریکه عصب مدین دست در کانال کارپ مچ گیر می‌افتد و باعث خواب رفتگی ، بی‌حسی و احساس درد در انگشتان دست می‌شود.

 متخصصان تاکید می‌کنند با استفاده از روش‌های کاری آرگونومیک می‌توان با بروز این عارضه مقابله کرد به عنوان مثال بسیاری از برنامه‌های عملکردی ماوس را می‌توان به کمک صفحه کلید انجام داد، برنامه دابل کلیک ماوس را می‌توان به حلقه گردان وسط ماوس منتقل کرد و بهتر است اندازه ماوس متناسب با اندازه دست کاربر انتخاب شود. متخصصان سفارش می‌کنند در صورت بروز درد دست، کاربران به متخصص اعصاب مراجعه کنند. همچنین ولتاژ زیاد لامپ تصویر در انواع نمایشگرهای قدیمی موجب تولید میدان الکترواستاتیک و بارهای الکتریکی مثبت در سطح خارجی صفحه نمایش می‌شود. در میدان بین بارهای مثبت و صورت کاربر، گرد و خاک و ذرات در تمامی جهات حرکت می‌کنند و جریان بارهای مثبت حاصل در این میدان ممکن است در افرادی که حساسیت پوستی دارند، موجب خشک شدن پوست دست و صورت ، ترک خوردن آن و ایجاد آکنه شود. همچنین بررسی‌ها نشان داده‌اند افرادی که دچار حساسیت‌های پوستی هستند و هنگام کار بیشتر تحت فشارهای فکری و عصبی قرار می‌گیرند، فشارها و استرس‌ها موجب تغییرات هورمونی مانند تیروکسین و پرولاکتین و همچنین ضایعات پوستی در آنها می‌شود. به همین علت کارشناسان توصیه می‌کنند بهتر است تهویه و رطوبت محیط کار مناسب و کافی باشد .
 
استرس و مشکلات عصبی-روانی:
 
به گفته کارشناسان، حجم کار زیاد و دوری از همکاران در محیط کار می‌تواند به بروز مشکلات روانی منجر شود. البته کار با رایانه افسردگی‌زا به شمار نمی‌رود بلکه حجم زیاد کار است که در ایجاد استرس روانی نقش دارد. تنهایی ناشی از طبیعت,کار با وسایل و ابزار الکترونیک از جمله رایانه که دنیای خصوصی یا مجازی را به ارمغان می‌آورد، افراد جامعه را هر چه بیشتر به کام خود کشیده و اثرات زیان بار و عمیقی را برجای خواهد نهاد که ابعاد آن به روشنی قابل تبیین نیست. برای نمونه به روابط والدین و فرزندان که جزء اولین قربانیان زندگی الکترونیک هستند می‌توان اشاره کرد.
 
اثرات مضر گازهای رایانه:
 
بدنه رایانه‌ها و نمایشگرها بر اثر گرم شدن، بوی مخصوصی مانند گاز دیوکسین از خود متصاعد می‌کنند که به وسیله بدنه رایانه و صفحه نمایشگر تولید می‌شود. همچنین گاز اوزن به هنگام کار چاپگر لیزری تولید می‌شود که به بافت مخاطی بینی، چشم و گلو آسیب می‌رساند بنابراین رعایت استانداردهای مربوط در این خصوص از سوی واردکنندگان یا تولیدکنندگان رایانه ضروری است.
 
● اثرات مضر استفاده ناصحیح رایانه بر کودکان: 
 
کودکانی که زمان زیادی مقابل رایانه می‌نشینند علاوه بر آسیب کمر ، دچار بلوغ زودرس می‌شوند. به گفته متخصصان فیزیوتراپی ، کودکان پنج ساله‌ای که ساعات طولانی را پشت رایانه می‌نشینند از درد کمر رنج می‌برند. به گفته آنها استفاده بیش از حد از رایانه در کودکان شش ساله نیز می تواند منجر به بیماری در آنها شود.
 
 توصیه کارشناسان به هنگام استفاده از کامپیوتر:
 
اگر با رایانه در محیط کار یا خانه زیاد کار می کنید بهتر است به این توصیه‌ها جهت کاهش مضرات استفاده از رایانه توجه کنید:

 در طول روز برنامه پیاده روی، دو یا ورزش‌های دیگر را داشته باشید.‪ در اوقات فراغت خود در طول روز، ورزش‌های مخصوص کمر، پشت و گردن را انجام دهید تا این عضلات استحکام خود را حفظ کنند بهتر است بیشتر از پنجاه دقیقه به طور ممتد پشت میز خود ننشینید بلکه بعد از ۵۰ ‪ دقیقه نشستن, چند دقیقه بلند شوید، کمی راه بروید، کمر خود را به طرفین خم و راست کنید و دستهایتان را از ناحیه کتف بچرخانید. ‪  استفاده از صندلی ارگونومیک با قابلیت تنظیم را فراموش نکنید. ارتفاع صندلی تان باید به گونه‌ای باشد که کف پایتان روی زمین قرار گرفته و زانوهایتان زاویه ‪ ۹۰درجه داشته و ران هایتان موازی زمین باشد. صندلی باید در قسمت گودی کمر، محدب و در قسمت پشت دارای کمی قوس مقعر و بهتر است دسته دار باشد. فراموش نکنید هنگام کار با رایانه به پشتی صندلی تکیه کنید تا از کمر و ستون فقرات شما حمایت کند. فقط هنگامی که با موس کار نمی‌کنید و تایپ انجام نمی‌دهید، ساعد شما باید بر روی دسته صندلی قرار گیرد. ‪ مانیتور مناسب بکار برید و بهتر است مانیتور در مرکز میز و درست در مقابل چشم شما قرار گیرد. ـ هر چه صفحه مانیتور بزرگتر باشد تصویر راحت تر دیده می‌شود و تطابق و تقارب چشم‌ها کمتر شده و بنابراین دیرتر خسته می‌شود. فاصله مناسب مانیتور تا چشمان شما ‪ ۵۰ تا ‪ ۶۰سانتی متر یا معادل یک دست کشیده شماست. بخش بالایی مانیتور باید هم سطح چشمان شما باشد که برای این کار می توانید صندلی خود را بلندتر کنید و یا مانیتورتان را پایین تر بیاورید. اگر از عینک استفاده می‌کنید،

مانیتور را کمی به سمت بالا بچرخانید، طوری که بخش پایینی آن به چشم شما نزدیک تر باشد. ـ ‪ باید صفحه کلید رایانه هم سطح آرنج شما یا هم ارتفاع با دسته صندلی قرار گیرد به طوریکه تقریبا صفحه کلید هم سطح ران‌های شما پشت میز کامپیوتر باشد. در هنگام تایپ کردن از هر دو دست کمک بگیرید و با نیروی متوسط و ملایمی روی صفحه کلید فشار وارد کنید. هنگام تایپ کردن نباید مچ دستتان بر روی جایی قرار گیرد یا خم شود و به سمت بالا یا پایین زاویه دار قرار نداشته باشد، گاهی به مچ هایتان استراحت دهید و به آنها ورزش دهید. ـ ‪ پزشکان توصیه می‌کنند افرادی که دچار دیابت هستند به هنگام کار با رایانه بیشتر کنترل شوند و افراد چاقی که کاربر رایانه هستند در صدد لاغر کردن خود برآیند


برچسب‌ها: روش صحیح کار با رایانه, طرز صحیح نشستن پشت میز کامپیوتر, متخصص مغز واعصاب وستون فقرات, گردن درد, کمر درد


آدرس مطب دكتر دقاق زاده در تهران و اراك:

1: اراكــــــــــ: ميــدان وليـعــصر-خيـابـان امـام خمـيـنـي-جنـب داروخـانـه تخـت جمشـيد-

ساختمان پزشكان455-(ساختمان تيموري)طبقه اول

dr daghaghzade1

+ نوشته شده در  یکشنبه بیست و نهم بهمن ۱۳۹۱ساعت   توسط دكتردقاق زاده -متخصص طب فيزيكي وتوانبخشي  | 

راههاي تسکین درد کمر

راههاي  تسکین درد کمر


تقریبا اکثر مردم در طول زندگی، کمردرد را تجربه کرده اند. راه های ساده ای برای جلوگیری از کمردرد وجود دارد که در این مطلب بیان می شود.


کمردرد

1- خوب خوابیدن

بد خوابیدن یکی از شایع‌ترین علل بروز کمردرد می باشد.

یک خواب آرام، خستگی عضلات و التهاب مفاصل را برطرف می کند.

برای خوب خوابیدن باید یک تخت مناسب داشته باشید و موقعیت های مختلف خوابیدن را امتحان کرده و بهترین آن را انتخاب کنید.

خوابیدن روی یک طرف بدن از انحراف ستون فقرات جلوگیری می کند. همانطور که می دانید انحراف ستون فقرات باعث کمردرد و یا بدتر شدن آن می گردد.

برخی افراد هنگام خواب، یک بالش بین زانوهای خود قرار می دهند تا راحت تر بخوابند.

 

2- ورزش آرام

اگر شما از کمردرد رنج می برید، نباید فقط استراحت کنید تا دردتان فروکش کند. استراحت مطلق باعث بدتر شدن کمردرد و کاهش قدرت عضلات می شود.

پس بهتر است به جای دراز کشیدن و استراحت کردن، ببینید چه حرکاتی را بدون درد می توانید انجام دهید.

آهسته راه بروید و تا جایی که دردی احساس نکنید، سرعت راه رفتن خود را زیاد کنید.

به هر حال اگر دچار کمردرد هستید، بهتر است با نظر پزشک به ورزش بپردازید.

 

3- کنترل وزن

اگر چاق هستید، باید بدانید که کمر شما باید وزن زیادی را تحمل کند.

کاهش وزن اضافی در افرادی که دارای کمردرد هستند، باعث بهبود درد در آنها می شود.

پس از همین امروز دست به کار شوید و وزن خود را در حد متعادل حفظ کنید.

اگر شما از کمردرد رنج می برید، نباید فقط استراحت کنید تا دردتان فروکش کند. استراحت مطلق باعث بدتر شدن کمردرد و کاهش قدرت عضلات می شود

4- تحریک الکتریکی

الکترودهای دستگاهی به نام TENS بر روی پوست نصب می شوند و باعث تحریک عصبی می گردند.

این دستگاه به دو شکل عمل می کند:

- پیغام درد به مغز نمی رسد، در حالی که با استفاده از این دستگاه، پیغام درد به مغز می رسد.

- تحریک الکتریکی باعث آزاد شدن آندورفین می شود و آندورفین باعث از بین رفتن درد می شود.

قبل از استفاده از این روش، با پزشک خود مشورت کنید.

 

5- کایروپرکتیک و فیزیوتراپی

کایروپرکتیک، استئوپاتی (مالش استخوان) و فیزیوتراپی نیز باعث کاهش کمردرد می شوند.

یوگا

6- یوگا

یوگا از سه طریق به بهبود کمردرد کمک می کند:

- شل کردن سفتی عضلات و تاندون ها و برقراری تعادل

- افزایش آگاهی بدن

- بهبود تنفس و جنبش مایع دیافراگم

تنفس عمیق در یوگا باعث آرامش اعصاب می شود و درد عضلات کمر را از بین می برد.

 

7- داروهای مسکن

مسکن ها را برای مدت کوتاه می توان مصرف کرد. آسپیرین، ایبوپروفن و استامینوفن از پرمصرف‌ترین داروهای مسکن می باشند.

عوارض احتمالی این داروها عبارتند از: مشکلات معده و کبد.

8- مکمل ها

بهترین مکمل ها برای رفع کمردرد عبارتند از:

- گلوکزآمین 500 میلیگرمی، سه بار در روز

- روغن تخم کتان به مقدار 2 قاشق چایخوری در روز

- کلسیم و منیزیوم به مقدار لازم

- روی 50 میلیگرم هر روز

-ویتامین ث 2000 میلیگرم هر روز

لازم به ذکر است که قبل از مصرف این مکمل ها باید با پزشک خود مشورت کنید.

 

کیسه آب گرم برای کمردرد

9- کمپرس سرد و گرم

سرمادرمانی باعث بهبود التهاب و کاهش ورم می گردد.

در حالی که گرمادرمانی برای کاهش گرفتگی عضلات به کار می رود.

برخی مواقع، گرمای مرطوب بهتر می باشد، اما باید از گرمای خشک بپرهیزید، زیرا باعث از بین رفتن آب بافت ها می گردد و بهبودی را به تاخیر می اندازد.

 

10- آب درمانی

این درمان مبتنی بر ورزش کردن در آب گرم می باشد و فشار کمتری را به مفاصل وارد می کند. عضلات را قوی می کند، عضلات را شل می کند، تنش ها را از بین می برد و افزایش جریان خون را باعث می شود.

 

مریم سجادپور

منبع :بخش سلامت تبیان


برچسب‌ها: راههاي تسکین درد کمر, درمان وپيشگيري درد كمر


آدرس مطب دكتر دقاق زاده در تهران و اراك:

1: اراكــــــــــ: ميــدان وليـعــصر-خيـابـان امـام خمـيـنـي-جنـب داروخـانـه تخـت جمشـيد-

ساختمان پزشكان455-(ساختمان تيموري)طبقه اول

dr daghaghzade1

+ نوشته شده در  یکشنبه پنجم آذر ۱۳۹۱ساعت   توسط دكتردقاق زاده -متخصص طب فيزيكي وتوانبخشي  | 

کمردرد. عوامل کمر درد

 ز هر ۱۰ نفر بزرگسال ۶ نفر آنها مبتلا به كمردرد مي‌شوند. فردي كه دچار كمردرد مي‌شود نسبت به ساير بيماري‌ها ممكن است روزهاي بيشتري از كار غيبت نمايد. در خيلي از موارد، درد كمر تنها يك هفته طول مي‌كشد اما در بسياري از افراد مشكل درمان مي‌شود. در تعداد كمي از افراد، درد كمر به طور دائم باعث ناتواني طولاني‌مدت مي‌شود. درد كمر معمولاً توسط تخريب كوچكي از ليگامان‌ها و عضلات كمر ايجاد مي‌شود.
بخش تحتاني كمر معمولاً نسبت به اين مشكلات آسيب‌پذيرتر مي‌باشد. چون اين بخش وزن بيشتر بدن را تحمل كرده و تحت فشار دائمي ناشي از حركاتي مثل خم شدن و تحرك است. در موارد كم، درد كمر ممكن است ناشي از اختلالات زمينه‌اي مثل افتادگي و بيرون‌زدگي ديسك در نخاع باشد

پیشگیری از کمر دردبسياري از افراد درد كمر را گاهي در زندگي‌شان تجربه كرده‌اند. اما در خيلي از موارد مي‌توان از آن اجتناب كرد. كمردرد ممكناست ناشي از وضعيت بد نشستن، ضعف عضلاني شكم يا كمر و كشيدگي ناگهاني عضلات باشد. شما مي‌توانيد وضعيت خود را با پوشيدن كفش راحت، نشستن و ايستادن صحيح و انتخاب صحيح تشك خواب خود، بهبود ببخشيد.

ورزش منظم موجب كشش عضلات شكم و پشت شده و كاهش اضافه وزن فشار را از روي مفاصل و عضلات برمي‌دارد. دانستن اين موضوع كه چگونه فعاليت‌هاي فيزيكي خود را به طور صحيح انجام دهيم، شامل اينكه چگونه وسايل و اجسام را بلند و حمل كنيم مي‌تواند به پيشگيري از كمردرد كمك كنند از پزشك خود و يا فيزيوتراپ بخواهيد به شما ياد دهد كه چه ورزش‌هايي انجام دهيد و هنگام انجام اين كارها چه وضعيتي داشته باشيد و چه رژيم غذايي مصرف كنيد.

دلایل کمر درد چیست؟كمر ممكن است ناگهان شروع شده و يا تدريجي باشد. كمردرد حاد، اغلب با صدمات فيزيكي به دنبال بلند كردن وسايل سنگين و يا فعاليت‌هايي مثل حفر چاه و يا كار كردن در باغ ايجاد مي‌شود. درد معمولاً به علت كشيدگي عضلات و يا رباط‌ها ايجاد مي شود. صدمات ممكن است با فعاليت كردن تشديد شوند. در خيلي از موارد، علايم طي ۲ تا ۱۴ روز برطرف مي‌شوند.

درد كمري كه پايدار باشد ممكن است با تغيير وضعيت بهتر شود. به عنوان مثال وقتي سوي ميز و نشسته‌ايد و كارها در حال رانندگي هستيد. درد ممكن است با فشارهاي عاطفي و تنش و استرس بيشتر شود. هنگام بارداري نيز ممكن است درد بيشتر شود. زيرا مادر باردار بايد اضافه وزن ناشي از بارداري و جنين را تحمل كند همچنين به علت تأثيرات هورموني رباط‌ها نرم‌تر مي‌شوند دليل ديگر كمردرد افتادگي و يا ديسك كمر است كه به دليل فشارهاي اعصاب نخاعي و يا طناب نخاعي ايجاد مي‌شود. درد كمر در اين كمردردها ممكن است ناگهاني باشد و يا تدريجي شروع شود و همراه با سياتيك مي‌باشد كه در اين صورت درد در پشت يك يا هر دو پا احتمال مي‌شود.
كمردرد دائمي ممكناست همراه با اختلالات مفصلي باشد. در افراد بالاي ۴۵ سال شايع‌ترين علت كمردرد استئوآرتريت است، در حاليكه در افراد جوان‌تر ممكن است در اثر اسپونديلت انكلوزان است كه معاصل نخاعي را تحت تأثير قرار مي‌دهد.
در موارد كمتر شايع، كمردرد ناشي از اختلالات استخواني مثل بيماري پاژت استخوان و يا سرطان استخوان و يا سرطان‌هايي كه به استخوان‌ها هم دست‌اندازي كرده‌اند و ممكن است ايجاد شود.

در بعضي موارد، اختلالاتي كه ارگان‌هاي داخلي را تحت تأثير قرار مي‌دهند مي‌توانند موجب ايجاد درد در كمر شوند. مثل اختلالات مربوط به دستگاه تناسلي زنان بيماري‌هاي التهابي و عفونت‌هاي سيستم ادراري مثل پروستاتيت.   

علایم کمردرد چیست؟دردكمر مي‌تواند به شكل‌هاي مختلف باشد. شما ممكن است احساس:

• درد تيز در يك ناحيه از كمر
• در بسياري از موارد، درد شديد در ناحيه كمر و باسن كه با نشستن شديد شده و با ايستادن بهتر مي‌شود.
• Stiffness و درد هنگام خم شدن
• درد در ناحيه كمر كه باسن و پاها كشيده شده و گاهي همراه با كرختي و سستي است

 درد كمر كه همراه با كاهش وزن باشد و يا همراه با اشكال در كنترل روده و مثانه ممكن است به دنبال اختلالات جدي زمينه‌اي است. و در صورتي كه اين علايم پيشرفت كرد بايد فوراً با پزشك خود مشورت كنيد. 

چه باید کرد؟در بسياري از موارد، شما مي‌توانيد با استفاده از داروهاي از بين برنده درد، كمردرد خود را از بين ببريد. اگر درد از بين نرفت ممكن است توسط پدهايي كه آن را توسط آب داغ گرم كرده‌ايد ودر پشت خود قرار مي‌دهيد درد را تسكين بدهيد.

اگر درد شديد است، ممكن است با استراحت در بستر راحت‌تر شويد. اما نبايد بيش از ۲ روز در بستر استراحت كنيد. حركت كردن را به محض آمادگي آغاز و به تدريج به فعاليت‌هاي روزمره و طبيعي خود برگرديد. اگر درد شديدتر شد و يا هنوز باقي ماند و اجازه حركت كردن به شما را نداد بايد با پزشك خود مشورت كنيد.
وقتي كمردردتان بهتر شد، بايد به شيوه صحيح وضعيت خود توجه داشته باشيد تا از برگشت مجدد آن جلوگيري كنيد.
بياموزيد كه چگونه اجسام را به طور صحيح بلند كنيد. ورزش منظم انجام دهيد و با كشش عضلات پشت، به نخاع كمرتان فشار وارد نشود و انعطاف‌پذير شود

پزشک چه باید کرد؟ اگر به خاطر درد شديد و دائم در كمر به پزشك مراجعه كرديد، او يكسري معاينه‌هاي فيزيكي را براي بررسي وضعيت شما، ميزان حركت در نخاع و احتمالاً حساسيت‌هاي ناحيه‌اي انجام خواهد داد. رفلكش‌هاي شما، كشش عضلات مختلف پا و حساسيت در پاها و همچنين ممكن است جهت جستجوي فشارهاي احتمالي روي اعصاب نخاعي و يا طناب نخاعي مورد آزمايش قرار بگيرند.

معاينه ركتال و يا لگن ممكن است لازم باشد اگر علائمي كه داريد مربوط به سيستم تناسلي زنان و يا روده‌ها باشد. ممكن است آزمايشات خوني مختلف و عكس راديوگرافي جهت جستجوي علل‌هاي زمينه‌اي درد مثل التهاب مفاصل و يا سرطان استخوان انجام شود. اگر مدركي دال بر فشار روي طناب نخاعي و يا اعصاب نخاعي باشد، MRI و يا CT اسكن براي بررسي موارد غيرطبيعي و ديسك‌ها و افتادگي و درمان‌هاي بيشتر صورت مي‌گيرد. اگر يك علت زمينه اي جدي براي كمردرد وجود دارد، پزشك به شما پيشنهاد مي‌كند كه از داروهاي از بين برنده درد استفاده كنيد. ممكن است فيزيوتراپي براي حركت دادن بخش‌هايي كه از كار افتاده و مفاصل دردناك بين مهره‌ها انجام شود. در بعضي موارد، از يك تركيب بي‌حس‌كننده موضعي همراه با كورتيكواستروئيد استفاده مي‌شود كه به طور مستقيم به داخل سطحي كه دچار حساسيت شده تزريق مي‌شود. 

پیش آگهی بیماری چیست؟بسياري از موارد كمردرد بدون درمان برطرف مي‌شود اما مشكلات بايد درمان شوند. اصلاح وضعيت بدن و آموختن روش‌ةاي بلند كردن اجسام خطرات را كاهش مي‌دهد. در تعداد كمي از افراد، درد ناحيه كمر طولاني‌ مدت شده و موجب غيبت از كار و فعاليت‌هاي اجتماعي شده و ممكن است منجر به افسردگي شود. درمان مؤثر درد در اين موارد ضروري است و ادامه دادن فعاليت‌هاي فيزيكي، ناتواني را كاهش مي‌دهد. افرادي كه دچار افسردگي مي‌شوند با داروهاي ضدافسردگي درمان خواهند شد.

  پزیشن صحیح بدن براي ترك عادت بد نشستن بايد از روش ايستادن و نشستن صحيح، حركت و حتي خوابيدن آگاه باشيد. تصاوير اين صفحات نشان مي‌دهد كه چگونه فعاليت‌هاي روزمره خود را با حداثل فشار به نخاع و عضلات پشت انجام دهيد

 بلند کردن یک جسمهنگام بلند كردن يك وسيله، و يا كشيدن يك جسم سنگين، وسيله را به بدن خود نزديك كنيد. در اين صورت مي‌توانيد از همه قدرت خود را براي حركت دادن آن استفاده كنيد. براي بلند كردن يك وسيله، آن را از لبه‌هاي ته وسيله را گرفتن بنابراين شما مي‌”وانيد همه وزن آن جسم را تحمل كنيد و تعادل بدن خود را بدون هيچ فشاري به نخاع خود حفظ كنيد.


برچسب‌ها: درمان کمر درد, دردکمر, پیشگیری از کمر درد, علائم کمردرد, عوامل دردکمر, کمر درد ناشی از کامپیوتر


آدرس مطب دكتر دقاق زاده در تهران و اراك:

1: اراكــــــــــ: ميــدان وليـعــصر-خيـابـان امـام خمـيـنـي-جنـب داروخـانـه تخـت جمشـيد-

ساختمان پزشكان455-(ساختمان تيموري)طبقه اول

dr daghaghzade1

+ نوشته شده در  پنجشنبه دوم شهریور ۱۳۹۱ساعت   توسط دكتردقاق زاده -متخصص طب فيزيكي وتوانبخشي  | 

حدود ۷۰ درصد از ايرانيان شهرنشين كمر درد را تجربه كرده‌اند

حدود ۷۰ درصد از ايرانيان شهرنشين كمر درد را تجربه كرده‌اند


به گزارش خبرنگار بهداشت و درمان فارس، کمر درد یکی از شایع‌ترین علل مراجعه بیماران به مراکز درمانی و پزشکان عمومی است و می‌توان گفت که نخستین علت مراجعه بیماران به پزشکان عمومی است.کمر درد، درد آزار دهنده‌ای است که ممکن است، شخص را از انجام کارهای روزمره باز دارد و به استراحت وادار ‌کند. بنابراین، می‌تواند علاوه بر مشکلات جسمی، مشکلات روحی و روانی و اثرات منفی بر اقتصاد خانواده و جامعه بگذارد.امروزه با پیشرفت زندگی، شیوع کمر درد نه تنها کاهش پیدا نکرده است، بلکه افزایش نیز پیدا کرده است. سن بروز کمر درد نیز در جامعه کاهش پیدا کرده است.علیرضا زالی، جراح و متخصص مغز و اعصاب در گفت‌و‌گوی تفصیلی با خبرنگار بهداشت و درمان فارس درباره کمر درد می‌گوید: کمردرد یکی از شایع‌ترین علل مراجعات افراد به مطب‌های پزشکان عمومی است.*دو سوم مردم جامعه شهری ایرانی در طول زندگی خود به کمردرد مبتلا می‌شوندبه گفته وی مطالعه‌ای در سطح شهرهای کشور انجام شده است، نشان می‌دهد که دو سوم مردم جامعه شهری که در کشور زندگی می‌کنند، در طول زندگی خود مبتلا به کمردرد می‌شوند و با توجه به اینکه جامعه ایرانی به سمت صنعتی شدن پیش می‌رود شیوع کمردرد رو به افزایش است.این جراح و متخصص مغز و اعصاب می‌افزاید: نکته مهمی که وجود دارد این است که الگوی زندگی جامعه ایرانی تغییر کرده است و شاهد افزایش بیماریهای غیر واگیر از جمله شیوع کمر هستیم. سن بروز کمر درد نیز کاهش پیدا کرده است و به طور مثال پیش‌بینی می‌کنیم که با وجود اینکه آرترز ستون فقرات و پوکی استخوان افزایش پیدا کرده است. سن بروز کمر درد نیز نسبت به جوامع جهانی حدود یک دهه کاهش پیدا کرده است و در حال حاضر نسبت به معدل جهانی یک دهه کمردردهای ناشی از آرترز ستون فقرات و پوکی استخوان پایین آمده است.*تغییر الگوی زندگی افراد موجب افزایش کمردرد شده استزالی می‌گوید: برای اینکه بروز کمر درد در جامعه کاهش پیدا کند باید مداخلاتی در زمینه تغییر الگوی زندگی افراد فراهم شود که شانس استمرار کمردرد در کشور به حداقل برسد. زندگی ماشینی و عدم تحرک بدنی یکی از عواملی است که باعث استعداد ابتلا به کمر درد می شود.*حدود نیم درصد افراد با کمردرد شدید به پزشک مراجعه می‌کنندوی معتقد است: بر اساس مطالعات انجام شده حدود نیم درصد از بیمارانی که با کمردرد شدید به پزشک مراجعه می‌کنند، نیاز به مداخله جراحی دارند و اساساً علل حاد و گذرا و درمان‌پذیر دارد. برخی از مطالعات حاکی از این است، کسانی که با یک دوره کمردرد مراجعه می‌کنند، معمولاً در 75 درصد موارد در سال اول پس از کمردرد مجدداً با کمردرد به پزشک مراجعه می‌کنند و مفهوم آن این است که در جامعه ایرانی کمردرد می‌تواند یکی از علل اصلی بار مراجعات به پزشک باشد. این جراح و متخصص مغز و اعصاب می‌افزاید: بیشترین مراجعات جامعه ایرانی برای درمان کمر درد در سنین بین 30 تا 50 سالگی است. با توجه به اینکه از نظر سنی تطابق با شکل‌گیری و فرآیند آرترز و پوکی استخوان است. این آمار مفهوم خاص خود را پیدا می‌کند. کمر درد ممکن است حاد یا مزمن باشد. کمر درد حاد معمولاً 4 تا 6 هفته طول می‌کشد. در مواردی نیز درد طولانی مدت ادامه می‌یابد و حتی در مواردی ممکن است تمام طول عمر فرد ادامه پیدا کند. وی می‌گوید: مسئله‌ای که موجب شده است، کمردرد شیوع بیشتری پیدا کند، این است که قامت ستون فقرات و عناصر نگهدارنده و حمایتی ستون فقرات به ویژه عضلات اطراف مهره‌های کمر در صورتی که از ضعف ساختاری برخوردار باشد در تشدید کمردرد نقش مؤثری ایفا می‌کند.*کاهش فعالیت بدنی موجب بروز کمر درد شده استزالی معتقداست: با توجه به اینکه معدل و سرانه ورزش منظم و استاندارد در کشور ایران بسیار پایین است، بنابراین یکی از دلایل افزایش کمردرد در جامعه ایرانی می‌تواند عدم تحرک و عدم ورزش مناسب و منظم باشد. نشستن‌های طولانی و فقر ورزش منظم می‌تواند عاملی برای تشدید کمردرد باشد.این جراح و متخصص مغز و اعصاب می‌افزاید: یکی از نکته‌هایی که نیازمند آموزش منظم است. انجام ورزش منظم است که از اهمیت زیادی برخوردار است و این بسیار مهم است که این آموزش‌ها از سنین پایین داده شود.* استفاده از کوله پشتی‌های سنگین و نشستن‌های طولانی موجب کمردرد می‌شودوی می‌گوید: وضعیت قرارگیری افراد به خصوص نوجوانان و جوانان در نشستن‌های طولانی، راه رفتن، ایستادن، انجام فعالیت‌های ورزشی و فیزیکی، استفاده از رایانه و کار مستمر با آن از عاداتی است که افراد جامعه ایرانی با آن روبه‌رو هستند. استفاده از کوله‌پشتی‌های سنگین و استفاده از کیف‌های تحصیلی سنگین و غیراستاندارد نیز موجب می‌شود که در آینده کمردردهای مزمن در این کودکان و نوجوانان رخ دهد.*علم ارگونومی در طراحی و ساخت صندلی و میز رعایت نمی‌شودزالی می‌افزاید: در کشورهای توسعه یافته تمام اقدامات عمرانی، ساختمانی و فیزیکی بر مبنای علم نوین ارگونومی شکل گرفته است و اگر قرار است صندلی یا یک میز کار طراحی شود باید اصول ارگونومی در آن رعایت شود.وی معتقد است: متأسفانه در ابعاد مختلف ساختاری و فیزیکی خودمان کمتر به علم ارگونومی توجه می‌کنیم و این غیراستاندارد بودن فضای فیزیکی روزانه ما موجب شده است که عدم رعایت اصول ارگونومی در کنار ناتوانی مزمن عناصر متشکله ستون فقرات و ورزشی دست به دست هم دهند و کمردرد را در جامعه ما از مسائل جدی و مبتلا به کنند.این جراح و متخصص مغز و اعصاب می‌افزاید: متأسفانه کاهش بار بیماری‌های ناشی از کمردردهای مزمن به شدت با الگوی زندگی ایرانی در ارتباط است و نیاز به آموزش و پیشگیری دارد که این آموزش و پیشگیری باید از سطح پایین‌تر شروع شود و استمرار پیدا کند.زالی می‌گوید: افراد جوان فعالیت ورزش مستمر و استفاده مناسب و مکفی از مواد لبنی انجام نشود، شکل‌گیری ساختار استخوانی این افراد به ویژه در قلمرو ستون فقرات در سال‌های بعد با مشکلات جدی روبه‌رو خواهند شد. به ویژه این افراد بعد از سنین یائسگی دچار کمردردهای مزمن می‌شوند. بیماری‌های فرسایشی ستون فقرات و بیماری‌های پیشرونده موجب بروز دردهای آزاردهنده ستون فقرات می شوند.وی می‌افزاید: باید دقت کنیم که موارد لبنی به 2 دلیل مورد توجه هستند اولین به دلیل اینکه کلسیم دارند و دلیل دوم این است که پروتئین بیولوژیکی که به راحتی در دسترس قرار می‌گیرد، اهمیت دارد. هنوز هم در دسترس‌ترین پروتئین بیولوژیک بعد از تخم مرغ در مواد لبنی یافت می‌شود. تنوعی که در مواد لبنی در کشور وجود دارد امکان دارد افراد با سلیقه و ذائقه مختلف از انواع این مواد لبنی استفاده کنند چون در جامعه ایرانی یکی از مشکلاتی که وجود دارد فقدان آنزیم لاکتاز در دستگاه گوارش افراد است.وی معتقد است: نکته‌ای که وجود دارد این است که در صنعت مواد لبنی فراهم سازی مواد مناسب تغذیه‌ای فرآیندی وجود دارد که به مواد لبنی پروبیوتیک مشهور هستند و نسبت به مواد لبنی سنتی مواد و عناصر مورد لزوم و هم از نظر اصلاح مشکلات استخوانی و عضلانی و در دسترس قرار گرفتن محیط مناسب مواد مغذی داخل مواد لبنی تأثیرات خود را دارند.* کمر دردهای زیر 20سالگی و بالای 55 سالگی باید جدی گرفته شودزالی می‌افزاید: بروز کمردرد در زیر سن 20 سالگی و بالای 55 سالگی باید جدی گرفته شود . اگر کمردرد حاد و شدید و درد آن پیش رونده و شدت آن فزاینده باشد باید به پزشک مراجعه شود و باید بررسی‌های لازم صورت گیرد . توجه به کمردرد اطفال نیز از اهمیت زیادی برخوردار است. در صورتی که فردی مبتلا به بیماری زمینه‌ای است و دچار کمردرد می‌شود باید توجه بیشتری به کمردرد خود داشته باشد. این جراح و متخصص مغز و اعصاب می‌گوید: بیماری که از ضایعات سرطانی سینه و پروستات و یا انواع سرطان‌ها رنج می‌برد و تحت درمان هستند در صورتی که دچار دردهای ستون فقرات شود، باید به طور دقیق بررسی شود.وی می‌گوید: بروز کمردرد پس از ضربه‌های شدید نیز احتیاج به بررسی بیشتر دارد. وجود علائم نظیر دردهای پراکنده در مفاصل دیگر، کاهش وزن و تغییر ناگهانی اجابت مزاج، احساس کسالت عمومی، تب‌های متناوب، تعریق شبانه جزو مواردی است که اگر همراه با کمردرد باشد باید توجه ویژه‌ای به درد داشته باشیم. دردهای شبانه کمردرد که به خصوص با خوابیدن بدتر می‌شود و عمدتاً در طول شب به سراغ افراد می‌آید و با راه‌رفتن و استراحت بهبود پیدا می‌کند، جزو مواردی هستند که نیازمند بررسی بیشتری هستند. زالی معتقد است: بروز اختلالاتی نظیر احساس بی‌حسی،‌ کرخی، گزگز شدن، سستی، ناتوانی در حرکت پاها، بی‌اختیاری ادار و مدفوع همراه کمردرد جزو مواردی است که نیاز به بررسی عمیق‌تری است و کسانی که ستون فقرات آنها مبتلا به آرتورز است زانوی آنها آرتروز دارد چون بیماری آرتروز یک بیماری منتشره است که هم زانو را می‌گیرد و هم ستون فقرات را درگیر می‌کند.این جراح و متخصص مغز و اعصاب می‌افزاید: در دوران بارداری به دلایل مختلفی ممکن است کمردرد در زنان ایجاد کند، ممکن است فردی قبلاً دچار کمردردهای مزمن باشد یا دچار دیسکپاتی بوده به دلیل اینکه این فرد درمان مقتضی برای درد کمر خود نداشته باشد و کمردرد استمرار پیدا می‌کند و در دوران بارداری بر شدت کمردرد او افزوده می‌شود. *افزایش وزن و تغییرات هورمونی موجب بروز کمر درد در زنان باردار شود وی اضافه می‌کند: نکته دومی که وجود دارد این است که تغییراتی در دوران بارداری رخ می‌دهد که به دلایل مختلفی می‌تواند کمردرد را ایجاد کند. تغییراتی که در افزایش وزن افراد ایجاد شده است، می‌تواند عاملی برای بروز کمردرد در زنان باردار باشد و تغییرات ساختاری که در شکم زنان در دوران بارداری رخ می‌دهد و می‌تواند انحنای ستون فقرات را تغییر دهد.زالی می‌گوید: در صورتی که عضلات کافی و مستحکمی در ناحیه ستون فقرات کمری وجود نداشته باشد، می‌تواند موجب بروز کمردرد و تشدید آن در زنان باردار شود.وی می‌افزاید: اساساً در دوران بارداری با پدیده‌ای به نوعی یک حالت شلی در رباط‌ها در لیگمان‌های عضلات اطراف عضلات ستون فقرات و ناحیه کف لگن ایجاد می‌شود و این افراد به دلیل شلی که در ناحیه کف لگن خود بروز پیدا می‌کند، مستعد دردهای مزمن در دوران بارداری هستند.*کمبود آهن و کلسیم موجب بروز کمر درد می‌شوداین جراح و متخصص مغز و اعصاب معتقد است: در برخی از بیمارانی که دچار اختلالات تغذیه‌ای مانند کمبود آهن یا کلسیم هستند و در گذشته نیز از تغذیه کافی برخوردار نبوده در دوران بارداری کمردرد آنها تشدید پیدا می‌کند که باید قبل از بارداری از تغذیه خود را تغییر دهند و کمبودهای خود را جبران کنند. زالی با بیان اینکه تغییرات هورمونی از علل عمده کمر درد در دوران بارداری است، می‌افزاید: تغییرات هورمونی که در دوران بارداری رخ می‌دهد در ایجاد کمردرد می تواند دخیل باشد.وی می‌گوید: اما از علل شایعی که کمردرد در دوران بارداری ایجاد می‌شود، همه بیماری ‌های مهمی که در افراد غیرباردار موجب بروز کمر درد شود نیز در زنان باردار ممکن است رخ دهد. وجود تومورهای استخوانی، پارگی دیسک، عفونت مهره‌ها، التهابات مفاصل نیز موجب بروز کمردرد می‌شوند. این جراح و متخصص مغز و اعصاب معتقد است: برخی از بیماری‌هایی مانند مفصل درمان نشده به خصوص اگر تمهیداتی برای درمان آن انجام نداده و ممکن است در دوران بارداری این بیماری تشدید پیدا کند و بیماری‌های زمینه عروقی، اسکلتی، هورمونی داشته باشد در زمان بارداری افزایش پیدا می‌کند. بنابراین در زمان بارداری کمردردهای پیش‌رونده، فزاینده رخ دهد و کمردردی که علاوه بر ناحیه کمر ناحیه پاها و قسمت فوقانی کشیده شود و همراه با کمردرد تورم در پاها ایجاد شود و دردهای منتشر شده بروز پیدا کند، تورم، تغییرات دردناک و حساسیت موضع شدید در بقیه ناحیه ستون فقرات رخ دهد از اهمیت خاصی برخوردار است و هرگونه تغییر عصبی در وضعیت پاها از جمله تغییر حرکتی و بی‌حسی نیز باید به آن توجه اساسی شود. وی می‌گوید: مهمترین فاکتور و عامل ایجاد کمردرد در دوران بارداری عدم استطاعت ستون فقرات زنان جوان در مقابل تغییرات فیزیکی هورمونی که در دوران بارداری ایجاد می‌شود، است. بنابراین پیشنهاد می‌شود قبل از اینکه باردار شوند کمردرد خود را درمان کنند و بیماری‌های مزمن ستون فقرات را نیز درمان کنند و اگر بیماری آنها علاج شده باشد باردار شوند. به دلیل اینکه برخی از درمان برخی از دردهای کمر باید از داروها و عمل‌های مداخله‌ای مانند جراحی استفاده شود و در دوران بارداری باید فرد از مصرف داروها اجتناب کند و از آسیب به جنین پیشگیری شود، باید قبل از بارداری درمان کنند.*انجام فعالیت‌های ورزشی در دوران بارداری موجب کاهش کمر درد می‌شوداین جراح و متخصص مغز و اعصاب معتقد است: معمولاً برای اینکه فرد باردار بتواند دوران بارداری همراه با کمردرد را به خوبی طی کند باید از یک سیستم ستون فقران کاملاً مستحکم و کاملاً دینامیک و پویا برخوردار باشند. انجام فعالیت‌های ورزشی قبل از بارداری و فعالیت‌های مجاز در دوران بارداری به صورت تمرینات منظم تحت نظر ماماها یا متخصصان زنان انجام شود و گاهی افراد در زمان بارداری ممکن است فعالیت‌های ورزشی قبلی خود را ترک کنند و گاهی برخی از کمر دردها در دوران بارداریبه دلیل این است که زنی قبل از باردار ورزش منظم انجام می‌داده است و پس بارداری ورزش خود را ترک می‌کند که موجب بروز کمر درد می‌شود. استمرار فعالیت‌های ورزشی مستمر به خصوص فعالیت‌های ایزومتریک از اهمیت زیادی برخوردار است.*شایع‌ترین علت کمردرد اسپاسم عضلات استزالی می‌افزاید: شایع‌ترین علت کمردرد اسپاسم عضلات است و زمانی که فشار غیر قابل تحملی به ستون فقرات وارد شود که موجب گرفتگی شدید عضلات اطراف ستون فقرات می‌شود که به صورت اسپاسم و گرفتگی بروز پیدا می‌کند که بعد از 3 تا 5 روز این اسپاسم‌ها برطرف می‌شود و معمولاً مشکلات جدی در این افراد وجود ندارد.*اضطراب و ‌افسردگی می‌تواند درد کمر را به یک درد مزمن تبدیل کندوی می‌افزاید: اگر این فرد در طول هفته‌ها دچار اسپاسم کمر باشد بررسی دقیق آن از اهمیت زیادی برخوردار است و در اکثر مواردی که برای کمردرد به پزشک مراجعه می‌کنند اسپاسم‌های عضلانی است. استرس‌ها موجب کمردرد می‌شود هر نوع دردی را استرس‌ها افزایش می‌دهند. تغییرات فیزیولوژی ناشی از استرس‌ها منجر می‌شود که آستانه گیرنده‌های درد تغییر پیدا کند و تمام دردها از جمله درد کمر با استرس افزایش پیدا می‌کند. اضطراب،‌ افسردگی زمینه تبدیل درد ستون فقرات را به یک درد مزمن فراهم می‌کند
برچسب‌ها: كمردرد, روش هاي نوين درمان كمردرد, فوق تخصص كمر درد


آدرس مطب دكتر دقاق زاده در تهران و اراك:

1: اراكــــــــــ: ميــدان وليـعــصر-خيـابـان امـام خمـيـنـي-جنـب داروخـانـه تخـت جمشـيد-

ساختمان پزشكان455-(ساختمان تيموري)طبقه اول

dr daghaghzade1

+ نوشته شده در  چهارشنبه یکم شهریور ۱۳۹۱ساعت   توسط دكتردقاق زاده -متخصص طب فيزيكي وتوانبخشي  | 

عمل لیزری دیسک کمر یا تخلیه دیسک بدون برش پوست بروش بسته نویسنده دکتر حیدریان فوق تخصص درد

عمل دیسک با لیزر یا تخلیه دیسک بدون جراحی بروش بسته

جهت اطلاعات بیشتر, مشاوره, پذیرش  و درمان بروش زیر با شماره تلفن ۸۸۰۲۹۹۰۰ تماس گرفته یا روی آدرس لینک که در انتهای مطلب با رنگ آبی درج شده کلیک کنید.

دکتر مجیدحیدریان  فوق تخصص درد

چهل سال پیش پزشکان به دنبال راهی بودند شاید بتوانند بدون برش دادن پوست قسمت بیرون زده دیسک را در بیماران مبتلا به فتق دیسکهای کمری خارج کنند.این تلاشها منجر به ابداع روشی شد که در آن تخلیه دیسک  از راه لوله باریکی که از راه پوست به داخل دیسک فرستاده میشد امکانپذیر گردید.

تلاشهای بیشتر در این زمینه در این زمینه وسایل و روشهای دیگری را در انجام این نوع عملها معرفی نمود. روشهایی که همه آنها یک ویژگی مشترک داشتند :

جوگیری از انجام جراحی باز و عدم دستکاری آناتومی طبیعی بدن

 

مزیت این روشها  نسبت به عمل جراحی باز چیست؟

عدم نیاز به بیهوشی( انجام عمل با بیحسی موضعی)

عدم نیاز به بستری در بیمارستان

عدم وجود زخم و بخیه پس از عمل

عدم وجود درد حین و پس از عمل

برگشت سریع به فعالیتهای روزانه

 

این روش در چه کسانی این روش قابل انجام میباشد؟

کمر درد یش از ۳ ماه که به درمانها اولیه پاسخ نداده باشد

در ام آر آی انجام شده فتق دیسک گردن و کمر گزارش شده باشد

انتشار درد به پا منطبق بر دیسک بیرون زده باشد

دیسک کمتر از ۴۰ درصد ارتفاع خود را از دست داده باشد

 

 جراحی بسته در چه کسانی غیر قابل انجام است؟

کنده شدن تکه ای از دیسک به داخل کانال نخاع

وجود مشکل حرکتی پیش رونده

شکستگی - تومور - عفونت محل عمل- یا حاملگی

عدم ثبات ستون فقرات

گرفتگی بیش از ۵۰ درصد کانال توسط دیسک

 

روشهایی که امروزه برای عمل جراحی بسته دیسک کمر به کار میروند:

 

۱.استفاده از دستگاه دکمپرسور

این دستگاه شبیه سوزن بسیار ظریفی است که پس از بیحس کردن پوست به داخل دیسک فرستاده میشود و از راه یک میکروموتور قسمت داخلی دیسک خرد شده و از راه این لوله به بیرون از بدن تخلیه میشود

            

۲. دستگاه نوکلئوتوم

این دستگاه هم لوله نازکی دارد که وارد قسنت میانی دیسک شده و با فشار آب دیسک را خرد کرده و از بدن خارج میکند.سایز لوله از دکمپرسور درشت تر بوده و حجم تخلیه شده بیشتر است

 

 

۳.استفاده از لیزر

پروب لیزر با بیحسی از راه پوست به داخل دیسک فرستاده شده و توسط لیزر آب قسمت داخل دیسک بخار شده و دیسک جمع میشود.

 

 

۴.روش کوبلیشن

با استفاده از امواج رادیوفرکونسی قسمت داخلی دیسک به دمای بالا رسیده علاوه بر ترمیم کوچک میگردد

 

 روش انتخابی برای عمل بسته دیسک کدام است؟

 انتخاب روش انجام کار و نوع وسیله انتخابی به شدت بیرون زدگی دیسک - تعداد دیسکهای مورد عمل و میزان هزینه اختصاص یافته بستگی دارد.

 

روش انجام این عمل چگونه است؟

عمل بسته دیسک در اتاق عمل و با استفاده از وسیله ای بنام فلوروسکوپ انجام میشود. فلوسکورسکوپ وسیله ای است که توسط اشعه ایکس بطور زنده تصویری از داخل بدن را روی مونیتور نشان می دهد و این امکان را به پزشک میدهد تا بدون شکافتن پوست و عضلات وسیله ای را که شبیه یک سوزن است به داخل دیسک هدایت کند.

این کار با بی حسی موضغی انجام میشود ونیازی به بیهوشی ندارد

 

پس از عمل

 

یکساعت بعد از عمل بیمار قابل ترخیص است

تا ۲۴ ساعت باید از خم شدن ناگهانی اجتناب شود

ممکن است تا چند روز نیازمند استفاده از ضد دردهای ساده باشد

یک هفته پس از عمل بیمار میتواند فعالیتهای طبیعی خود را شروع کند

با انجام حرکات ورزشی مناسب پس از عمل بیمار میتواند زندگی سالم - فعال و بدون دردی را تجربه نماید

 

 

آیا این روش خطرات و عوارضی هم دارد؟

با توجه به اینکه این کار تحت مونیتورینگ فلوروسکوپی انجام میشود و در انجام آن هیچ قسمتی از بدن آسیبی نمیبیند عارضه جدی را بهمراه ندارد.

 

آیا در همه بیماران مبتلا به فتق دیسکهای کمری روش قابل انجام است؟

بسیاری از دیسکهای کمری با این روش قابل درمان میباشند. معاینه دقیق و اقدامات تکمیلی مانند ام آر آی و نوار عصب می تواند نوع ضایعه و شدت آنرا نشان دهد. در بسیاری از موارد فقط انجام تزریق ترانس فورامینال زمینه درمان را برای بیمار ایجاد می نماید و حتی عمل بسته نیاز نمی باشد.در موارد شدید تر انجام عملهای بسته ای که توضیح داده شد سبب درمان بیماران میشود .

معدودی از بیماران با بیرون زدگی دیسکهای کمری نیازمند عمل جراحی باز میباشند

 

در صورت وقوع کمر درد ابتدا به جراحی باز فکر نکنید : چرا ؟

 

بسیاری از کمر درد ها مربوط به دیسکهای کمر نمیباشند ( در یک سوم افراد طبیعی در صورت انجام ام آر آی اشکال در دیسکهای کمر وجود دارد)

بسیاری از دیسکها به درمانهای ساده پاسخ مناسبی می دهند

عمل بسته دیسک در بسیاری از بیماران دیسکهای کمری قابل انجام است

عمل جراحی باز غالبا گزینه انتخابی آخر درمان جراح ستون فقرات است

 

دکتر مجید حیدریان

فوق تخصص درد

http://drheidarian.blogfa.com

 

جهت مشاوره  ,پذیرش و درمان بروش فوق  روی آدرس بالا کلیک کنید یا با شماره  تلفن  ۲۲۹۷۱۰۱۵ - ۲۲۹۷۱۲۳۳  تماس  بگیرید .  

 

دکتر حیدریان  فوق تخصص درد

 

 

 

 

 

درمان دیسک کمربدون عمل جراحی

 

 

 


برچسب‌ها: عمل دیسک با لیزر یا تخلیه دیسک بدون جراحی بروش بست, عمل ليزري ديسك, بهترين درمان ديسك كمر


آدرس مطب دكتر دقاق زاده در تهران و اراك:

1: اراكــــــــــ: ميــدان وليـعــصر-خيـابـان امـام خمـيـنـي-جنـب داروخـانـه تخـت جمشـيد-

ساختمان پزشكان455-(ساختمان تيموري)طبقه اول

dr daghaghzade1

+ نوشته شده در  شنبه بیست و یکم مرداد ۱۳۹۱ساعت   توسط دكتردقاق زاده -متخصص طب فيزيكي وتوانبخشي  | 

مهره‌هايتان را سريع به دست جراح نسپاريد

بررسي علل و روش‌ درمان ديسك كمر
مهره‌هايتان را سريع به دست جراح نسپاريد
گروه سلامت: بيماري فتق ديسك كمري كه مردم در اصطلاح‌ آن را «ديسك كمر» مي‌گويند، بيماري است كه با دردهاي مكرر كمر هنگام راه رفتن شروع و به پشت پاها منتشر مي‌شود، هر چند بيماري‌هاي متعدد ديگري از قبيل كشيدگي ربات‌ها يا عضلات كمر، تنگي كانال نخاع، آرتروز كمر، عفونت‌هايي مثل تب مالت، تومورها و بيماري‌هاي سيستم ادراري مثل سنگ كليه علائم مشابهي با اين بيماري داشته و مردم گاهي آنها را با هم اشتباه مي‌گيرند، اما اين دردها در ديسك كمر به گونه‌اي است كه فرد به راحتي نمي‌تواند خم شود و هنگام خم شدن احساس مي‌كند كه در پشت زانويش رگي كشيده مي‌شود و اين درد به قدري كلافه‌كننده است كه امكان ايستادن و انجام فعاليت‌هاي فيزيكي را از فرد مي‌گيرد.

ديسك چگونه به وجود مي‌آيد

از ديدگاه متخصصان ارتوپدي هر فرد معمولا 26 مهره در ستون فقرات خود دارد و اين مهره‌ها به وسيله صفحات انعطاف‌پذيري به نام ديسك بين مهر‌ه‌اي از يكديگر جدا مي‌شوند و ديسك به صورت بالشتك بين دو مهره عمل مي‌كند و ضربات وارده را با حالت بالشتكي كه دارد، بين ستون فقرات پخش مي‌كند. بنابراين هر چه در تعادل ديسك اختلال به وجود بيايد و به قسمت ژلاتيني فشار وارد شود و الياف نتوانند هسته ژلاتيني را در خود نگه دارند، ديسك به سمت بيرون برجسته مي‌شود و اين قسمت بيرون زده روي نخاع يا رشته‌هاي نخاع فشار وارد مي‌آورد.

مكان‌هاي شايع فتق ديسك و علائم آن‌

به گفته محمد عبادي، متخصص ارتوپدي فتق‌ديسك ممكن است در ناحيه گردن و پشت يا كمر ايجاد شود. اگر فتق در ناحيه گردن باشد بيمار دچار درد در ناحيه گردن و شانه و بازو مي‌شود، اگر فشار روي نخاع زياد باشد، بيمار علائمي نظير گزگز و مورمور، بي‌حسي، سرد يا گرم شدن، احساس ضعف و درد در ناحيه ساعد، كف دست و انگشتان پيدا مي‌كند. فتق ديسك در ناحيه كمري سبب بروز درد در ناحيه كمر و باسن و پشت يا جلوي ران مي‌شود و بيمار از ناحيه زانو به پايين علائمي نظير درد، بي‌حسي، گزگز و مورمور، سردي يا گرمي، گرفتگي مكرر عضلاني، ضعف يا لاغر شدن را تجربه مي‌كند.

فقط 10 درصد بيماران نياز به عمل دارند

درمان بيماري ديسك كمر بر حسب شدت بيماري فرق مي‌كند و در 90 درصد بيماران با روش طبي قابل درمان است.

دكتر حميد رحمت، رئيس انجمن جراحان مغز و اعصاب و استاد دانشگاه تهران در اين باره مي‌گويد: چنانچه بيرون زدگي ديسك بزرگ بوده و موجب فلج اندام‌هاي تحتاني و يا بي‌اختياري در دفع ادرار يا مدفوع شود، جراحي بايد صورت بگيرد و با توجه به وضعيت بيماران تنها 5 تا 10 درصد آنها نياز به عمل جراحي دارند و بيمار براي انجام عمل جراحي بايد شرايط خاصي داشته باشد.

او مي‌افزايد: در بيشتر موارد بيمار با روش‌هاي طبي و ورزش‌هاي منظم قابل درمان بوده و انجام عمل‌هاي جراحي ضرورت ندارد.

دكتر رحمت،  روش نوكلئو پلاستي را كه اخيرا توسط برخي جراحان صورت مي‌گيرد و از آن به عنوان پيشرفته‌ترين روش جراحي كه در فاصله زماني كوتاهي انجام مي‌شود نام مي‌برند را رد مي‌كند و معتقد است در اين روش ديسك تخريب مي‌شود نه ترميم.

ورزش كنيد

دكتر حميد رحمت توصيه مي‌كند افراد مبتلا به ديسك كمر بيش از هر چيزي ورزش كنند آن هم ورزش‌هاي سبك مثل شنا و پياد‌ه‌روي.

از نظر او پياده روي براي اين افراد بسيار موثر بوده و بويژه افرادي كه بيماري آنها زمينه‌اي بوده و به‌طور ارثي ساختمان ديسك ضعيف‌تري دارند اين ورزش بايد به‌طور مستمر صورت بگيرد و افراد از انجام ورزش‌هاي سنگين بپرهيزند. البته بيماراني كه بيماري آنها زمينه‌اي نبوده و اكتسابي است بايد به اين نكته توجه داشته باشند.

شكم بزرگ‌‌ها مواظب باشند

رئيس انجمن جراحان مغز و اعصاب كشور معتقد است كه با توجه به مراجعات و مطالعات چند ساله‌اش شهروندان مناطق شمال كشور بيش از ساير نقاط  به بيماري ديسك كمر مبتلا مي‌شوند و اين بيماري در ميان اين افراد شايع‌تر است بنابراين، اين افراد بايد در حفظ سلامتي خود بيشتر دقت كنند و اين در حالي‌است كه افرادي كه داراي شكم بزرگ بوده و تحرك كافي ندارند بايد بيشتر ورزش كنند، چرا كه داشتن شكم بزرگ يكي از علل بروز بيماري ديسك كمر است.

منبع:جام جم آنلاين


برچسب‌ها: متخصص طب فيزيكي درتهران واراك, متخصص استخوان, عضلات, مفاصل, درمان دیسک کمربدون عمل جراحی, آدرس مطب دكتر ارتوپد خوب, ديسك وستون فقرات


آدرس مطب دكتر دقاق زاده در تهران و اراك:

1: اراكــــــــــ: ميــدان وليـعــصر-خيـابـان امـام خمـيـنـي-جنـب داروخـانـه تخـت جمشـيد-

ساختمان پزشكان455-(ساختمان تيموري)طبقه اول

dr daghaghzade1

+ نوشته شده در  شنبه چهاردهم مرداد ۱۳۹۱ساعت   توسط دكتردقاق زاده -متخصص طب فيزيكي وتوانبخشي  | 

اصلاح وضعيت زندگي در مبتلايان كمردرد

اصلاح وضعيت زندگي در مبتلايان كمردرد

 

و ديسک كمر

 

 

 

 

 

آدرس مطب دكتر دقاق زاده در تهران و اراك:

 

1: اراك:ميدان شهدا(باغ ملي)،خيابان مخابرات،كلينيك تخصصي وفوق تخصصي قدس(جانبازان)

تلفن: 2223013 الي 14
كد:0861
جهت هماهنگي تلفني در اراك: 09374715665


2: تهران :اتوبان چمران- ابتدای باقرخان غربی -كلينيك طب فيزيكي و توانبخشي تبسم
تلفن:66572220(ده خط)
66576422-3


برچسب‌ها: اصلاح وضعيت زندگي در مبتلايان كمردرد وديسك كمر, آدرس مطب دكتر ارتوپد خوب, فوق تخصص ديسك كمر وستون فقرات


آدرس مطب دكتر دقاق زاده در تهران و اراك:

1: اراكــــــــــ: ميــدان وليـعــصر-خيـابـان امـام خمـيـنـي-جنـب داروخـانـه تخـت جمشـيد-

ساختمان پزشكان455-(ساختمان تيموري)طبقه اول

dr daghaghzade1

+ نوشته شده در  جمعه سیزدهم مرداد ۱۳۹۱ساعت   توسط دكتردقاق زاده -متخصص طب فيزيكي وتوانبخشي  | 

تمرينات ورزشي ديسك كمر در آب-آب درماني كمر درد وديسك كمر

تمرينات ورزشي ديسك كمر در آب-1

آب درماني كمر درد و ديسک كمر 1

 

 

آب درماني كمر درد وديسك كمر-2

 

 

 


برچسب‌ها: تمرينات ورزشي ديسك كمر در آب, آب درماني كمر درد وديسك كمر, فيزيوتراپي درآب, آدرس مطب دكتر ارتوپد خوب


آدرس مطب دكتر دقاق زاده در تهران و اراك:

1: اراكــــــــــ: ميــدان وليـعــصر-خيـابـان امـام خمـيـنـي-جنـب داروخـانـه تخـت جمشـيد-

ساختمان پزشكان455-(ساختمان تيموري)طبقه اول

dr daghaghzade1

+ نوشته شده در  جمعه سیزدهم مرداد ۱۳۹۱ساعت   توسط دكتردقاق زاده -متخصص طب فيزيكي وتوانبخشي  | 

تمرينات ورزشي ديسك كمر وكمردرد


آدرس مطب دكتر دقاق زاده در تهران و اراك:

1: اراكــــــــــ: ميــدان وليـعــصر-خيـابـان امـام خمـيـنـي-جنـب داروخـانـه تخـت جمشـيد-

ساختمان پزشكان455-(ساختمان تيموري)طبقه اول

dr daghaghzade1

+ نوشته شده در  جمعه سیزدهم مرداد ۱۳۹۱ساعت   توسط دكتردقاق زاده -متخصص طب فيزيكي وتوانبخشي  | 

درمان كمردرد با ورزش وطب فيزيكي

ورزش کمردرد

9 ورزش کمردرد +تصویر
در این مقاله چند ورزش از ورزش‌های مهم‌ و موضعی ارائه می‌شود که جزو ورزش‌های تقویتی و کششی به حساب می‌آیند.

 

کمردرد یکی از شایع‌ترین دردهاست که درمان‌های متعددی دارد....

 

 خیلی‌ها وقتی دچار کمردرد می‌شوند، فکر می‌کنند که باید با ورزش وداع کنند. شاید برای‌تان جالب باشد که بدانید ورزش‌ از آنجا که سبب کاهش شدت درد می‌شود و احتمال عود درد را کاهش می‌دهد، برای بیماران مبتلا به کمردرد، نقش درمانی بسیار مهمی دارد. یک برنامه ورزشی خوب می‌تواند سبب تسریع بهبود درد، کاهش شدت درد و حتی پیشگیری از عود کمردرد شود. برای اینکه ورزش شما موثرتر باشد، یک کلید مهم وجود دارد: برنامه ورزشی منظم. 

1.روی شکم دراز بکشید و حدود 30 ثانیه خودتان را در این وضعیت نگه دارید.

2.ابتدا روی شکم دراز بکشید. دست راست و پای چپ را حدود 15 سانتی‌متر بالاتر از سطح زمین آورده و حدود 6 ثانیه در همین وضعیت نگه دارید. دست و پا را پایین بیاورید و همین حرکت را با دست و پای دیگر تکرار کنید.


3.به پشت روی زمین دراز بکشید؛ به صورتی که زانوها خم شود و کف پا روی زمین قرار بگیرد. اکنون یک زانوی خود را تا سینه بیاورید. پای دیگر را حرکت ندهید. باید قوس کمرتان صاف شود و کشش خفیفی را در باسن خود حس کنید. این کشش را 30 ثانیه ادامه دهید.

 

4.روی زمین دراز بکشید. زانوها باید حدود 90 درجه خم شوند. به تدریج عضلات شکم را منقبض کنید و شانه‌هایتان را بالا بیاورید. گردن خود را خم نکنید. 6 ثانیه در همین وضع بمانید.


5.روی زمین دراز بکشید. قوس کمر خود را به زمین بچسبانید. اگر حرکت را درست انجام دهید، یک نیروی رو به بالا در شانه‌ها و باسن خود حس می‌کنید. این وضعیت را 6 ثانیه حفظ کنید.

6.روی زمـیــن زانو بزنید. به تدریج تنه خود را به جلو ببرید. دقت کنید که پای جلویی و زانوی عقبی روی زمین ثابت بمانند و وضعیت ستون فقرات و قوس کمر نیز تغییر نکند. این حالت را 30 ثانیه حفظ کنید.

 

7.ایـــــن ورزش، عضلات پشت، تنه و ران را تقویت می‌کند. در فاصله 20 سانتی‌متری یک دیوار بایستید. به دیوار تکیه بدهید؛ به نحوی که ستون فقرات شما به دیوار بچسبد. زانوهای‌تان را کمی خم کنید و قوس کمر را به دیوار بچسبانید. این وضعیت را حدود 6 ثانیه حفظ کنید.

 

8.روی تخت دراز بکشید؛ به صورتی که پا‌های‌تان دراز باشد. یک ملحفه را به نحوی بگیرید که دو سر آن در دست شما و وسط آن پشت پاشنه پای راست شما قرار گیرد. به آهستگی ملحفه را بکشید (نباید زانوها خم شود) هر وقت کشش پشت ران را حس کردید، آن را حدود 20 تا 30 ثانیه حفظ کنید. همین کار را برای پای چپ تکرار کنید.

 

9.این حرکت برای تقویت عضلات ‌هامسترینگ و عضلات اطراف مفصل ران و لگن (هیپ) است. روی زمین دراز بکشید. دقت کنید که فقط پاشنه‌های پا روی زمین باشد. اکنون پاشنه‌ها را روی زمین فشار دهید. باسن را منقبض کنید و آن را از زمین بلند کنید، به نحوی که شانه‌ها، باسن و زانو در امتداد هم باشند. این وضعیت را حدود 6ثانیه حفظ کنید.

 

گردآوری : گروه سلامت سیمرغ
منبع : salamat.ir
 
آدرس مطب دكتر دقاق زاده در تهران و اراك:


1: اراك:ميدان شهدا(باغ ملي)،خيابان مخابرات،كلينيك تخصصي وفوق تخصصي قدس(جانبازان)

تلفن: 2223013 الي 14
كد:0861
جهت هماهنگي تلفني در اراك: 09374715665


2: تهران :اتوبان چمران- ابتدای باقرخان غربی -كلينيك طب فيزيكي و توانبخشي تبسم
تلفن:66572220(ده خط)
66576422-3برچسب‌ها: ورزش در كمردرد, درمان كمر درد با ورزش, فيزيوتراپي وكمردرد, تمرينات ستون فقرات


آدرس مطب دكتر دقاق زاده در تهران و اراك:

1: اراكــــــــــ: ميــدان وليـعــصر-خيـابـان امـام خمـيـنـي-جنـب داروخـانـه تخـت جمشـيد-

ساختمان پزشكان455-(ساختمان تيموري)طبقه اول

dr daghaghzade1

+ نوشته شده در  شنبه هفتم مرداد ۱۳۹۱ساعت   توسط دكتردقاق زاده -متخصص طب فيزيكي وتوانبخشي  | 

نرمش در كمردرد

آ موزش روش صحيح نرمش ها جهت درمان كمر درد
الف ) پياده روي و دويدن آرام : پياده روي باعث كاهش وزن مي شود و مي توان گفت بهترين ورزش جهت
كم كردن وزن ، پياده روي يا دويدن آرام مي باشد پياده روي علاوه بر كاهش وزن باعث پيشگيري از
گسترش پوكي استخوان مي شود . پياده روي در فضاي باز و محيطي آرام و نشاط بخش باعث درمان
افسردگي و ناراحتي رواني و كمر درد هاي حاصل از اين ناراحتي مي شود .
روش انجام : پياده روي را از مقدار كم ( پنج دقيقه در روز ) شروع كرده و اندك اندك آن را زياد كنيد و به

نيم ساعت در روز برسانيد .


مقدار پياده روي براي كاهش وزن بايد از 20 دقيقه بيشتر باشد . پياده روي بايد با سرعتي متوسط انجام گيرد
براي بدست آوردن سرعت پياده روي بايد از ضربان قلب استفاده كنيد براي اين كار نبض خود را در حين
پياده روي بشماريد سپس با استفاده از فرمول زير سرعت پياده روي را بدست آوريد .
( ( تعداد نبض در يك دقيقه در حالت پياده روي = سن - 180
اگر نبض شما كمتر مي زند ، سرعت خود را بالا ببريد و اگر نبض شما سريعتر مي زند ، بايد سرعت پياده

روي را كمتر كنيد .


ب ) شنا و انجام حركات در آب : شنا يكي از ورزش هاي مفيد براي بسياري از كمر دردها مي باشد فشار آب
روي عضلات بدن باعث قوي و مستحكم شدن آنها مي شود . آب باعث كاهش وزن بدن مي گردد و فشار
وارد بر ستون فقرات كم مي شود از طرفي آب در برابر حركات بدن مقاومت مي كند و انجام حركات نياز به

قدرت بيشتري دارند.روش انجام : ابتدا به طور آرام وارد قسمت كم عمق استخر شويد و از شيرجه زدن و جهش در آب خودداري
كنيد سپس به طور آرام در آب قدم بزنيد بعد به طرف پشت و از سمت چپ و راست در آب قدم بزنيد و بعد از
آن سعي كنيد از جلو و سپس از پشت روي آب دراز بكشيد .


ج ) انجام حركات روي صندلي

1 - ر وي صندلي بنشينيد و بدن را به سمت جلو خم كنيد . هنگام خم شدن به سمت جلو عضلات خود را
راحت قر ار دهيد و شانه ها را به سمت جلو آزاد كنيد و اجازه دهيد دستان شما به طرف پايين كشيده شوند . 5
ثانيه در اين حالت قرار بگيريد ، سپس به حالت اول بر گرديد و 5 ثانيه صبر كنيد ، اين حركت را سه بار تكرار
كنيد .
2 - روي صندلي نشسته و يك زانوي خود را به بغل بگيريد و 10 ثانيه صبر كنيد ، سپس زانوي ديگر را در
بغل گرفته و 10 ثانيه صبر كنيد اين حركت را پنج بار تكرار كنيد .


د ) انجام حركات به حالت دراز كش

1. روي شكم دراز بكشيد و حدود 30 ثانيه خودتان را در اين وضعيت نگه دار يد .

2. ابتدا روي شكم دراز بكشيد . دست راست و پاي چپ را حدود 15 سانتي متر بالاتر از سطح زمين آورده و

حدود 6 ثانيه در همين وضعيت نگه داريد . دست و پا را پايين بياوريد و همين حركت را با دست و پاي ديگر
تكرار كنيد .

3. به پشت روي زمين دراز بكشيد؛ به صورتي كه زانوها خم شود و كف پا روي زمين قرار بگيرد . اكنون يك

زانوي خود را تا سينه بياوريد . پاي ديگر را حركت ندهيد . بايد قوس كمرتان صاف شود و كشش خفيفي را در
باسن خود حس كنيد . اين كشش را 30 ثانيه ادامه دهيد.

4 . روي زمين دراز بكشيد . زانوها بايد حدود 90 درجه خم شو ند . به تدريج عضلات شكم را منقبض كنيد و
شانه هايتان را بالا بياوريد . گردن خود را خم نكنيد . 6 ثانيه در همين وضع بمانيد .
5 . روي زمين دراز بكشيد . قوس كمر خود را به زمين بچسبانيد . اگر حركت را درست انجام دهيد ، يك نيروي
رو به بالا در شانه ها و باسن خود حس مي كنيد . اين وضعيت را 6 ثانيه حفظ كنيد .
6 . روي زمين زانو بزنيد . به تدريج تنه خود را به جلو ببريد . دقت كنيد كه پاي جلويي و زانوي عقبي روي
زمين ثابت بمانند و وضعيت ستون فقرات و قوس كمر نيز تغيير نكند . اين حالت را 30 ثانيه حفظ كنيد .
7 . اين ورزش ، عضلات پشت ، تنه و ران را تقويت مي كند . در فاصله 20 سانتي متري يك ديوار بايستيد .
به ديوار تكيه بدهيد؛ به نحوي كه ستون فقرات شما به ديوار بچسبد . زانوهاي تان را كمي خم كنيد و قوس
كمر را به ديوار بچسبانيد . اين وضعيت را حدود 6 ثانيه حفظ كنيد .
8 . روي تخت دراز بكشيد؛ به صورتي كه پا هاي تان دراز باشد . يك ملحفه را به
نحوي بگيريد كه دو سر آن در دست شما و وسط آن پشت پاشنه پاي راست شما قرار گيرد . به آهستگي
ملحفه را بكشيد ( نبايد زانوها خم شود ) هر وقت كشش پشت ران را حس كرديد، آن را حدود 20 تا 30
ثانيه حفظ كنيد . همين كار را براي پاي چپ تكرار كنيد .

9 . اين حركت براي تقويت عضلات هامسترينگ و عضلات اطراف مفصل ران و لگن ( هيپ ) است . روي
زمين دراز بكشيد . دقت كنيد كه فقط پاشنه هاي پا روي زمين باشد . اكنون پاشنه ها را روي زمين فشار دهيد .
باسن را منقبض كنيد و آن را از زمين بل ند كنيد ، به نحوي كه شانه ها ، باسن و زانو در امتداد هم باشند . اين
وضعيت را حدود 6 ثانيه حفظ كنيد .
10 . به پشت روي زمين دراز بكشيد و سپس زانوهاي خود را توي شكم خود جمع نمائيد و با دست هاي خود
دور زانوها را قلاب كرده و زانوها را به طور كامل به شكم بچسبانيد . 10 ثانيه در اين حالت باقي بمانيد و
سپس به آرامي پاها را رها كرده و روي زمين بگذاريد و اين حركت را 3 مرتبه انجام دهيد ( انجام اين
حركت در هنگام كمر درد اشكالي ندارد ) .
11 . به پشت روي زمين دراز بكشيد ، اكنون دست هاي خود را به حالت كشيده در بالاي سر خود ق رار دهيد
و سعي كنيد بدن خود را بكشيد ( مثل اينكه مي خواهيد خود را چند سانتي متر بلندتر كنيد ) در اين حالت
عضلات شما كشيده مي شود و قوس كمر شما بيشتر مي شود به طوري كه احساس مي كنيد تنها پاشنه
هاي پا و بالاي كمر شما روي زمين است . 10 ثانيه در اين حالت باقي بم انيد ، سپس 10 ثانيه به حالت دراز
كش استراحت كنيد . اين حركت را 3 مرتبه تكرار كنيد ( اين حركت براي افرادي كه قوس كمرشان كم شده
است و يا ديسك هاي يا مهره هاي آنها فشرده است مفيد است ) .
توجه :اگر هر يك از ورزش ها باعث تشديد كمردرد شما شد، از انجام آن اجتناب كنيد

برچسب‌ها: نرمش وتمرين درماني در كمردرد, فيزيوتراپي وكمردرد, ورزش وكمردرد, ورزشهاي ويليامز ومكنزي


آدرس مطب دكتر دقاق زاده در تهران و اراك:

1: اراكــــــــــ: ميــدان وليـعــصر-خيـابـان امـام خمـيـنـي-جنـب داروخـانـه تخـت جمشـيد-

ساختمان پزشكان455-(ساختمان تيموري)طبقه اول

dr daghaghzade1

+ نوشته شده در  شنبه هفتم مرداد ۱۳۹۱ساعت   توسط دكتردقاق زاده -متخصص طب فيزيكي وتوانبخشي  | 

نكات مهم در مورد ورزش دركمردرد

چند نكته مهم

1:طنا ب بازي فشار زيادي بر ديسك هاي شما وارد مي كند و انجام آن را به شما پيشنهاد نمي كنيم .

2:دويدن ( خصوصاَ روي پنجه پا و بصورت نرم ) فشار چنداني به كمر وارد نمي كند .بهتر است براي راه رفتن و
دويدن از كفش مناسب استفاده كنيد و روي سطح صاف حركت كنيد .
3:درد را فراموش نكنيد اگر در طول ورزش احساس درد كمر با انتشار به پا يا افزايش درد قبلي پديد آمد ،
فعاليت را قطع كنيد ، در غير اينصورت ممكن است آسيب هاي شديدي به بدن خود تحميل كنيد .
4:يكي از رو شهاي بسيار منطقي و پذيرفته شده براي پيشگيري ازكمر درد ، انجام ورزش هاي صحيح و علمي
است.برچسب‌ها: ورزش در كمردرد, درمان كمر درد با ورزش, فيزيوتراپي وكمردرد, تمرينات ستون فقرات


آدرس مطب دكتر دقاق زاده در تهران و اراك:

1: اراكــــــــــ: ميــدان وليـعــصر-خيـابـان امـام خمـيـنـي-جنـب داروخـانـه تخـت جمشـيد-

ساختمان پزشكان455-(ساختمان تيموري)طبقه اول

dr daghaghzade1

+ نوشته شده در  شنبه هفتم مرداد ۱۳۹۱ساعت   توسط دكتردقاق زاده -متخصص طب فيزيكي وتوانبخشي  | 

فيلم هاي درمان كمردرد در طب فيزيكي وتوانبخشي

توانبخشی كمردرد و ورزش كمردرد با توپ سوئيسی

درباره ویدیو
دریافت کد ویدیو
از 
  ارسال شده در تاریخ 29 فروردین 1391
توانبخشی كمردرد و ورزش كمردرد با توپ سویسی درمان كمردرد كمر درد به كمك ورزش های كمر درد كمردرد به كمك متخصص طب فیزیكی و توانبخشی جامعه مجازی طب فیزیكی و توانبخشی ایران www.isprm.ir برای درمان کمردرد به متخصصین طب فیزیکی و توانیخشی مراجعه کنید
   ادامه توضیحات
6:38
2

کامنت ها  

برای ارسال کامنت باید وارد سایت شوید.


برچسب‌ها: فيلم درمان وتمرينات ورزش در كمردرد, جامعه مجازي طب فيزيكي وتوانبخشي ايران, توپ تمرين, توپ سلامت


آدرس مطب دكتر دقاق زاده در تهران و اراك:

1: اراكــــــــــ: ميــدان وليـعــصر-خيـابـان امـام خمـيـنـي-جنـب داروخـانـه تخـت جمشـيد-

ساختمان پزشكان455-(ساختمان تيموري)طبقه اول

dr daghaghzade1

+ نوشته شده در  شنبه دوم اردیبهشت ۱۳۹۱ساعت   توسط دكتردقاق زاده -متخصص طب فيزيكي وتوانبخشي  | 

دیسک کمر

وقتی دیسک کمر آسیب ببیند

 


ورزش منظم مانند ورزش‌های صبحگاهی، پیاده‌روی و شنا در جلوگیری از بروز دیسک کمر و کمر درد مناسب است؛ چرا که این ورزش‌ها به تقویت عضلات کمر و پشت کمک می‌کند.

 


کمردرد

80 درصد افراد در زندگی خود دچار کمر درد می‌شوند. شایع‌ترین علت قابل تشخیص کمردرد، دیسک کمر است. این بیماری زیان اقتصادی بسیاری اعم از دست دادن ساعات کاری و غیره را برای فرد به ارمغان می‌آورد.

 

علت‌های متفاوتی برای کمردرد وجود دارد. این علل ممکن است خارج از ستون فقرات و حتی علت‌هایی باشد که منشا ستون فقرات و شامل صدمات استخوانی و تومورها باشند.

 

ستون فقرات از یک سری مهره‌ها تشکیل شده است که از نظر آناتومیک شامل سه قسمت مهره‌های گردنی (7 مهره)، مهره‌های پشت (12 مهره) و 5 مهره کمر می‌باشد.

 

‌از آنجا که مهره‌های گردن و کمر بیشترین حرکت را دارند، بنابراین به صورت خود به خودی گردن و کمر عمده‌ترین دیسک‌ها را تشکیل می‌دهند و در دو مهره پایین کمر و 3 مهره گردن که بیشترین حرکت را دارند صدمه بیشتری به آنها وارد می‌شود.

 

یک دیسک دارای یک قسمت بیرونی شامل الیاف فیبروز و یک هسته ژلاتینی مرکزی است که این هسته ژلاتینی خاصیت خون رسانی در بالغین را ندارد و با افزایش سن، آب داخل آن کم می‌شود و در نتیجه در MRI ، رنگ دیسک را سیاه‌تر نشان می‌دهد.

استفاده از صندلی مناسب در محیط کار و نشستن صحیح و دقت هنگام بلند کردن اجسام سنگین، از توصیه‌های بهداشتی مهم برای کاهش بروز دیسک کمر در فیزیوتراپی کمر درد هستند

 

این عارضه کاملا طبیعی بوده و در اثر افزایش سن به این شکل در آمده است که هیچ جای نگرانی نیست، چرا که بعضا برخی بر این باورند که این رنگ سیاه دیسک خطرناک بوده و باید سریعا عمل جراحی بر روی آن صورت گیرد.

 

دیسک بصورت بالشتک بین دو مهره عمل می‌کند و ضربات وارده را با حالتی بالشتکی که دارد بین ستون فقرات پخش می‌کند، بنابراین هر چه در تعادل دیسک اختلال بوجود آید و به قسمت ژلاتینی فشار وارد شود باعث می‌شود الیاف فیبروز نتوانند هسته ژلاتینی را در خود نگه دارند و در نتیجه دیسک به سمت بیرون برجسته می‌شود.

 

در نهایت، بیماران به طور طبیعی با علامت دردهای تیرکشنده از ناحیه کمر به سمت لگن، پا و اندام تحتانی به پزشک متخصص ستون فقرات و کمر مراجعه می‌کنند. این درد از نظر پزشکی درد مکانیکال بوده که در زمان خوابیدن، راه رفتن و ایستادن بروز می‌کند.

 

فشاری که هنگام نشستن به کمر وارد می‌شود، برابر فشاری است که هنگام ایستادن به مهره‌های کمر وارد می‌شود.

 

از آنجا که درد دیسک کمر، درد مطلقی نیست، بنابراین در اکثر موارد در بیماران اختلال حس در پا ایجاد می‌شود و بیماران از سوزن سوزن، گزگز، مور مور و سرمای غیرعادی در پا شکایت دارند.

 

این بیماران به لحاظ کاهش قدرت پا و اختلال حس پا نمی‌توانند در قسمت مچ پا به سمت بالا حرکت کنند، لذا توصیه می‌شود به محض مشاهده اختلال در قدرت پا به پزشک مراجعه نمایند؛ چرا که این علامت خطرناکی است و باید کمتر از 24 ساعت عمل جراحی صورت گیرد که در غیر این صورت بیمار بهبود نمی‌یابد.

 

استراحت اولین گام در درمان دیسک کمر است. این بیماران باید چند روز به صورت مطلق همراه با مصرف دارو استراحت کنند.

 

بعضا بیماران به منظور درمان، از مصرف داروهای مسکن و ضد التهاب اجتناب می‌کنند، در حالی که باید جهت کاهش دردهای عصبی و بهبودی سریع‌تر و کامل‌تر از این داروها استفاده شود.

 

بهبود نیافتن دیسک با استراحت، شروع شدن کمردرد بلافاصله با آغاز فعالیت روزانه پس از استراحت،‌ اختلال در حرکت پا و قدرت عضلانی اندام تحتانی را می توان از موارد نیازمند به عمل جراحی عنوان کرد.

دیسک مهره ها

 

بعضا گاهی دیسک‌ها به جای بیرون زدگی، به سمت مرکز زده شده و سبب فشار به نخاع می‌شود که می‌تواند بدترین عوارض را که باعث عدم کنترل ادرار و مدفوع می‌شود را در پی داشته باشد. در نتیجه این عارضه اورژانسی بوده و باید سریعا تحت عمل جراحی صورت گیرد.

 

MRI بهترین وسیله تشخیص آسیب دیسک کمر است، ولی از آنجا که MRI برای بیماران پرهزینه است بنابراین کمتر برای بیماران تجویز می‌شود.

 

درباره جایگزینی دیسک پس از خارج کردن آن می توان گفت، در دیسک‌های گردن سابقا قسمتی از استخوان لگن قرار داده می‌شد، اما در حال حاضر مواد مصنوعی جایگزین دیسک می‌شود.

 

از سوی دیگر، در دیسک کمر به طور معمول این کار انجام نمی‌شود، چرا که تمام دیسک کمر تخلیه نمی‌شود و مهم‌تر آن که، تخلیه تمام دیسک لازم نیست.

استراحت اولین گام در درمان دیسک کمر است. این بیماران باید چند روز به صورت مطلق همراه با مصرف دارو استراحت کنند

 

استعمال سیگار و برخی مشاغل از عوامل تاثیر گذار در بروز دیسک هستند.

 

ورزش مرتب و منظم مانند ورزش‌های صبحگاهی، پیاده روی و شنا در جلوگیری از بروز دیسک کمر مناسب است؛ چرا که این ورزش ها به تقویت عضلات کمر و پشت کمک می‌کند.

 

استفاده از صندلی مناسب در محیط کار و نشستن صحیح و دقت هنگام بلند کردن اجسام سنگین، از توصیه‌های بهداشتی مهم برای کاهش بروز دیسک کمر هستند.

 

دیسک‌ کمر بیشتر در دهه چهل زندگی بروز می‌کند. ‌مردان به لحاظ فشارهای بدنی بیشتر در معرض خطر دیسک کمر قرار دارند، بنابراین باید توصیه‌های بهداشتی را مد نظر قرار دهند.

منبع:

بخش سلامت تبیان

 

 


برچسب‌ها: درمان كمردرد, فيزيوتراپي در كمردرد, تقويت عضلات شكم وكمر, بهترين دكتر متخصص ستون فقرات وكمر


آدرس مطب دكتر دقاق زاده در تهران و اراك:

1: اراكــــــــــ: ميــدان وليـعــصر-خيـابـان امـام خمـيـنـي-جنـب داروخـانـه تخـت جمشـيد-

ساختمان پزشكان455-(ساختمان تيموري)طبقه اول

dr daghaghzade1

+ نوشته شده در  شنبه بیست و ششم فروردین ۱۳۹۱ساعت   توسط دكتردقاق زاده -متخصص طب فيزيكي وتوانبخشي  | 

چه کسانی کمردرد می گیرند؟

چه کسانی کمردرد می گیرند؟


بسیاری از افراد در حین کار کردن و بلند کردن، فشار دادن و هل دادن یک جسم سنگین دچار کمردرد می شوند.


کمردرد

کمردرد دارای انواع حاد و مزمن می باشد.

- درد شدید : دردی که حداقل شش هفته طول بکشد، درد شدید و حاد می باشد. اغلب این درد توسط تصادف، افتادن و یا بلند کردن وسایل سنگین رخ می دهد. معمولا این درد از چند روز تا چند هفته طول می کشد و بدون درمان بهتر می شود.

- درد مزمن : دردی که بیشتر از سه ماه طول بکشد، درد مزمن می باشد. این درد شیوع کمتری دارد. بیشتر این دردها بدون عمل جراحی درمان می شوند.

 

چه کسانی مبتلا به درد کمر می شوند؟

- بیشتر بزرگسالان دچار این درد می شوند. ممکن است اولین درد کمر را در سن 30 تا 40 سالگی احساس کنید.

- بسیاری از افراد در حین کار کردن و بلند کردن، فشار دادن و هل دادن یک جسم سنگین دچار این درد می شوند.

 

افراد زیر نیز در معرض خطر درد کمر قرار دارند:

- افرادی که صاف نمی نشینند و نمی ایستند.

- افرادی که فعالیت بدنی ندارند.

- افرادی که اضافه وزن دارند.

اضافه وزن، فشار زیادی را به کمر وارد می کند و باعث کمر درد می شود

- افتادن و تصادف کردن نیز یکی از عوامل خطر می باشد.

- دارا بودن مشکلات سلامتی که باعث درد کمر می شوند، از قبیل: آرتریت و یا سرطان.

- سیگار کشیدن : اگر شما سیگار می کشید، بدن نمی تواند از مواد مغذی لازم برای سلامت دیسک های کمر استفاده کند. سرفه سیگاری ها نیز ممکن است باعث درد کمر شود. افراد سیگاری دارای کمردرد، ممکن است مدت ها طول بکشد تا کمردردشان خوب شود.

- وراثت : برخی از علل ارثی کمردرد مانند: سفت شدن مهره ها که نوعی بیماری آرتریت است که بر ستون فقرات اثر دارد.

 

چه وقت باید نزد پزشک رفت؟

- اگر شما احساس سوزش و یا خارش و یا کرختی کردید.

- درد شدیدی که با استراحت کردن بهتر نمی شود.

- بعد از زمین خوردن و یا جراحت، درد احساس کنید.

- درد به علاوه اشکال در ادرار کردن، ضعف داشتن، بی حسی پاها، تب و کاهش وزن بدوت دلیل.

 

بلند کردن صحیح اجسام از زمین

جلوگیری از کمردرد

- بهترین راه برای جلوگیری از درد کمر عبارت است از: تقویت عضلات پشت و کمر.

- حداقل 2 تا 3 بار در هفته، ورزش های کششی و تقویتی انجام دهید.

- موقع نشستن و ایستادن، حتما صاف باشید.

- از بلند کردن اجسام سنگین جدا خودداری کنید.

- اگر اضافه وزن دارید، وزن خود را کاهش دهید تا کمتر به کمر فشار آید.

- اگر یک جسم سنگین را باید از روی زمین بردارید، زانوهای خود را خم کنید و بنشینید و کمرتان را صاف نگه دارید.

 

راه های درمان کمردرد

درمان این درد بستگی به نوع آن دارد. کمر درد حاد معمولا بدون درمان بهتر می شود، اما شما می توانید از دارهای استامینوفن، آسپیرین و یا ایبوپروفن برای تسکین درد استفاده کنید.

ورزش کردن و عمل جراحی برای درد حاد چاره گشا نیست.

 

1- کمپرس سرد و یا گرم و یا هر دو: این کمپرس می تواند سفتی و جراحت کمر را تسکین کند. کمپرس گرم باعث می شود تا گرفتگی عضلانی و درد کاهش یابد. کمپرس سرد نیز از بی حس شدن و ورم کمر جلوگیری می کند.

استفاده از کمپرس گرم و سرد باعث تسکین درد می شود، اما این درمان باعث رفع کمردرد حاد نمی شود

2- ورزش کردن : ورزش مناسب می تواند کمر درد مزمن را آرام کند، اما برای درد حاد مناسب نیست. پزشک و یا فیزیوتراپ به شما خواهد گفت که چه نوع ورزشی برای شما مناسب می باشد.

 

3- دارو درمانی : مهم ترین انواع داروها که برای درد کمر استفاده می شوند، عبارتند از:

- مسکن های ضد درد که آنها را بدون نسخه می توانید از داروخانه تهیه کنید، مثل استامینوفن.

- مسکن های ضد درد موضعی از قبیل: کرم ها، پمادها و مرهم هایی که بر روی پوست و بر همان محل درد مالیده می شود.

- داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی داروهایی هستند که برای فروکش کردن درد و ورم استفاده می شوند.

- آرام کننده عضلات و داروهای ضدافسردگی نیز ممکن است برای برخی دردهای مزمن تجویز شوند، اما این داروها برای همه انواع دردها کارساز نمی باشند.

 

4- تغییرات رفتاری : شما باید یاد بگیرید که بدون وارد آمدن کوچکترین فشاری بر کمرتان، چگونه یک جسم را بلند کنید، فشار دهید و هل دهید. نوع خوابیدن و ورزش کردن خود را تغییر دهید تا به کاهش کمر درد کمک کنید. رژیم غذایی صحیح داشته باشید. سیگار کشیدن را ترک کنید.

 

5- تزریق آمپول: پزشک ممکن است آمپول استروئید را تجویز کند تا درد را کم کند.

 

6- درمان جایگزین و مکمل : هنگامی که کمردرد تبدیل به درد مزمن گردد و یا دیگر درمان ها اثری بر بهبودی نداشته باشد، بسیاری از مردم به درمان های مکمل رو می آورند. این درمان ها شامل : تحریک الکتریکی عصب ( TENS)، طب سوزنی و طب فشاری است.

 

7- عمل جراحی : بسیاری از افراد دارای کمردرد مزمن، نیازی به عمل جراحی ندارند. اگر درمان های دیگر موفقیت آمیز نبود، این عمل انجام می گیرد. ندرتا، هنگامی که درد کمر توسط سرطان، عفونت و یا مشکلات ریشه عصب بوجود آمده باشد، عمل جراحی برای کاهش درد و جلوگیری از مشکلات بیشتر استفاده می شود.

 

در صورت داشتن موارد زیر، عمل جراحی برای رفع کمردرد انجام می شود:

- فتق یا بیرون‌زدگی دیسک: هنگامی که یکی و یا بیشتر از دیسک هایی که ستون فقرات را محافظت می کنند، آسیب ببینند، مایع ژله ای دیسک به بیرون تراوش می کند و باعث ایجاد درد می شود.

- تنگی کانال نخاع

- Spondylolisthesis : هنگامی رخ می دهد که یک یا چند استخوان ستون فقرات از جای خود بلغزند.

- شکستگی مهره ها : توسط ضربه به ستون فقرات و یا پوکی استخوان، شکستگی مهره ها رخ می دهد.

- بیماری دیسک های معیوب : همانطور که سن افراد بیشتر می شود، برخی از دیسک های کمر شکسته شده و باعث درد شدیدی می شوند.

منبع:

تبیان


آدرس مطب دكتر دقاق زاده در تهران و اراك:


1: اراك:ميدان شهدا(باغ ملي)،خيابان مخابرات،كلينيك تخصصي وفوق تخصصي قدس(جانبازان)

تلفن: 2223013 الي 14
كد:0861
جهت هماهنگي تلفني در اراك: 09374715665


2: تهران :اتوبان چمران- ابتدای باقرخان غربی -كلينيك طب فيزيكي و توانبخشي تبسم
تلفن:66572220(ده خط)
66576422-3


برچسب‌ها: پيشگيري از كمردرد, درمان كمر درد, متخصص كمر درد


آدرس مطب دكتر دقاق زاده در تهران و اراك:

1: اراكــــــــــ: ميــدان وليـعــصر-خيـابـان امـام خمـيـنـي-جنـب داروخـانـه تخـت جمشـيد-

ساختمان پزشكان455-(ساختمان تيموري)طبقه اول

dr daghaghzade1

+ نوشته شده در  دوشنبه بیست و یکم فروردین ۱۳۹۱ساعت   توسط دكتردقاق زاده -متخصص طب فيزيكي وتوانبخشي  | 

چگونه عضلات شکم و کمررا تقويت كنيم

چگونه عضلات شکم و کمررا با ورزش تقويت كنيم

طرز تقویت عضلات شکم و کمر
آیا شما هم احساس می کنید که در ناحیه ی کمرتان دارای دردهای عضلانی هستید؟ پس خواندن این مقاله را به شما توصیه می کنیم.

 

حرکت اول،خم به جلو با پاهای باز :
1. روی زمین بنشینید و پاهای خود را باز کنید.

2. یکی از دستان را جلو قرار داده و دیگری را پشت سر بگذارید.سپس باسن را بلند کرده و در بهترین حالت ممکن بنشینید.
 
3. یک کشش به پاها بدهید و سپس آنها را به سمت داخل و خارج بچرخانید تا وقتی که زانوها رو به سقف قرار بگیرند و کف پاها عمود شوند.
 
4. از قسمت پایین ستون فقرات شروع کرده و بدن خود را به سمت بالا بکشید.با بالا کشیدن قسمت پایین بدن ستون فقرات عمود می‌شوند و قوز از بین می‌رود.سپس قفسه ‌سینه را بالا بکشید و شانه‌ها را عقب برده و رها کنید.شکم را داخل برده و دست‌ها را به شکل نیایش روی هم قرار دهید.
5. به جلو خم شوید و دست‌های‌تان را روی زمین بگذارید.سپس باسن را عقب کشیده و به راحتی روی زمین بنشینید.برای انجام این حرکت به توانایی بدن خود توجه کنید و بیش از توانایی بدنتان خم نشوید زیرا این عمل به پاها و زرد پی آسیب می‌رساند.
 
حرکت دوم، نیلوفری:
1.
 روی زمین بنشینید و پاهای خود را صاف بر روی زمین قرار دهید.
2. پای راست خود را روی کشاله ران چپ قرار دهید.
3. با دست راست زانوی راست خود را بگیرید در صورتی که دست چپ‌تان پای راست را گرفته است.
4. وقتی پای راست‌تان در جای درست خود روی ران چپ قرار گرفت پای چپ را با هر دو دست گرفته و روی ران پای راست قرار دهید.
 
5. شما می‌توانید کف دستان خود را برای انرژی گرفتن رو به بالا قرار دهید و یا برای اینکه راحت‌تر بنشینید آنها را روی زمین قرار دهید.این حرکت یکی از معمولی‌ترین حرکات یوگا می‌باشد.جدا از تاثیرات فیزیولوژیکی که دارد به شما در پیشرفت کردن در بقیه وضعیت‌های یوگا کمک می‌کند.
محل تاثیر حرکت: ستون فقرات،
موارد درمانی: سیاتیک
فواید: آرامش ذهن، تحریک لگن،ستون فقرات،شکم و مثانه،کشش در زانوها و قوزک پا،کم کردن درد در دوران قاعدگی و درد سیاتیک.
موارد منع: صدمه‌دیدگی قوزک پا، صدمه‌دیدگی زانو.
حرکت سوم، کبری 1. روی شکم بخوابید و سر خود را روی پشت دستان‌تان بگذارید.
2. کف دستان‌تان را کنار سر قرار داده و سرتان را بالا بیاورید (قبل از انجام این حرکت باسن خود را منقبض کنید.این حرکت بسیار مهم است و در صورت منقبض نکردن باسن در هنگام حرکت کبری، به کمر شما صدمه وارد می‌شود).
 
3. سعی کنید با فشار آوردن بر کف دستان قفسه سینه را تا لگن بالا بیاورید (لگن حتماً باید منقبض باشد).
4. آرنج خود را صاف کنید و به بدن کشیدگی بیشتری دهید. (لازم نیست که این حرکت را به صورت کامل انجام دهید.سعی کنید به اندازه توانایی بدن‌تان به آن کشش دهید).
 
5. آرنج خود را خم کنید و به ترتیب لگن،قفسه سینه و سر خود را به حالت اول برگردانید.
این طبیعی است که در طول انجام این حرکت به علت سفتی ستون فقرات و پشت خود احساس درد در این دو ناحیه داشته باشید.با انجام مکرر حرکات یوگا این مشکل برطرف می‌شود.
فواید حرکت: قوی کردن ستون فقرات،کشیدگی در قفسه‌ سینه و شش‌ها،شانه‌ها و ماهیچه‌های شکمی،سفت کردن باسن،تحریک ارگان‌های شکمی،کمک به از بین بردن خستگی و استرس، باز کردن قلب و شش‌ها، تسکین عصب سیاتیک، درمان آسم.موارد منع: صدمه‌دیدگی کمر، سر درد و بارداری.
 
گردآوری: گروه سلامت سیمرغ
منبع:salamatiran.com

برچسب‌ها: درمان كمردرد, فيزيوتراپي در كمردرد, تقويت عضلات شكم وكمر, دكتر ستون فقرات وكمر


آدرس مطب دكتر دقاق زاده در تهران و اراك:

1: اراكــــــــــ: ميــدان وليـعــصر-خيـابـان امـام خمـيـنـي-جنـب داروخـانـه تخـت جمشـيد-

ساختمان پزشكان455-(ساختمان تيموري)طبقه اول

dr daghaghzade1

+ نوشته شده در  جمعه یازدهم فروردین ۱۳۹۱ساعت   توسط دكتردقاق زاده -متخصص طب فيزيكي وتوانبخشي  | 

قولنج کمر و گرفتگی عضلات كمر

آدرس مطب دكتر دقاق زاده در تهران و اراك:


1: اراك:ميدان شهدا(باغ ملي)،خيابان مخابرات،كلينيك تخصصي وفوق تخصصي قدس(جانبازان)

تلفن: 2223013 الي 14
كد:0861
جهت هماهنگي تلفني در اراك: 09374715665


2: تهران :اتوبان چمران- ابتدای باقرخان غربی -كلينيك طب فيزيكي و توانبخشي تبسم
تلفن:66572220(ده خط)
66576422-3


برچسب‌ها: قولنج كمر, درمان كمر درد, درمان اسپاسم وگرفتگي عضلاني, گرفتگي عضلات كمروستون فقرات


آدرس مطب دكتر دقاق زاده در تهران و اراك:

1: اراكــــــــــ: ميــدان وليـعــصر-خيـابـان امـام خمـيـنـي-جنـب داروخـانـه تخـت جمشـيد-

ساختمان پزشكان455-(ساختمان تيموري)طبقه اول

dr daghaghzade1

+ نوشته شده در  جمعه یازدهم فروردین ۱۳۹۱ساعت   توسط دكتردقاق زاده -متخصص طب فيزيكي وتوانبخشي  | 

درمان كمردرد حاد

 کمر درد حاد

با کمر درد خود با احتیاط برخورد کنید و گرنه عواقب بیشتر و وخیم تری در انتظار شماست.

تقریبا هر کسی کمر درد را در طول زندگی خود تجربه می کند. شاید بعد از یک اسباب کشی یا ورزش های سنگین یا حتی یک فعالیت ساده به کمر درد دچار شده اید و اکنون مجبورید در خانه استراحت کنید و از کار و زندگی عقب بمانید. این کمر درد ها ممکن است به علت یک تصادف ناگهان شدت پیدا کند یا ممکن است کم کم و در طول چند ساعت شدت آن زیاد شود در بیشتر موارد کمر درد نتیجه کشش یا پیچش نا خواسته است در بیشتر موارد با 2 تا 6 هفته درمان می تواند درمان شود البته هیچ درمان قطعی و تضمینی برای کمر درد وجود ندارد. و همینطور تشخیص صحیح درد می تواند در آرام کردن آن نقشی اساسی ایفا نماید.

 

علت کمر درد من چیست؟

عللی که باعث ایجاد کمر درد می شوند شامل:

 • بلند کردن وزنه های سنگین به شکلی نا مناسب

 • فعالیت های سنگین ناگهانی

 • پرت شدن از بلندی، تصادف، ورزش های حرفه ای یا سنگین

 • وضعیت بد هنگام خوابیدن یا لمیدن

 • بد نشستن و بد ایستادن

 • طولانی خم شدن به سمت جلو

 • نگه داشتن گوشی تلفن با شانه (کسانیکه به خاطر شغلشان این کار را هر روز و طولانی مدت انجام می دهند.)

 • حمل کیف یا کوله سنگین وزن یا به مدت طولانی

 • کشیدگی و صدمه دیدن عضلات کمر

شرایط فیزیکی که می توانند منجر به کمر درد شوند یا عبارتند از:

 • ضعف عضلانی

 • اضافه وزن

 • بارداری

 

چه درمان هایی برای کمر درد وجود دارد؟

خانه یا بیمارستان؟

اولین چیزی که باید به آن توجه داشته باشید این است که آیا به یک پزشک متخصص نیاز دارید یا خیر؟

اگر کمر درد دارید و این علائم را مشاهده می کنید. با یک پزشک مشورت نمایید:

 • احساس کرختی یا به سختی حرکت دادن دست و پا

 • اگر مشکلاتی در کنترل ادرار خود دارید یا بی نظمی هایی مشاهده می کنید

 • اگر تب و سر درد دارید و در حال پیشروی است

 • اگر سن شما بیش از 60 سال است و به مدت طئلانی استروید مصرف کرده اید

 • اگر در دست چپ یا سینه احساس درد دارید.

 • حامله هستید

 • پس از 72 ساعت و انجام خود درمانی بهبودی حاصل نشد

 

درمان های خانگی

اگر هیچ یک از علائم فوق را مشاهده نکرده اید می توانید این کار ها را انجام دهید تا کمر آزرده خود را در شرایط بهتری قرار دهید

بهترین درمان فقط استراحت نیست. مراقب فعالیت های روزانه خود باشید بسیاری از کار هایی که به صورت روزمره انجام می شود می تواند به سلامت کمر شما لطمه بزند بهترین راه حل این است که علت اصلی مشکل کمر خود را بیابید سپس می توانید بهترین کار را انجام دهید مثلا اگر طولانی نشستن باعث کمر درد شما شده است بهتر است گاهی بلند شوید و حرکات نرمشی مناسب انجام دهید چه بسا اگر از ابتدا همین کار های ساده را انجام می دادید اکنون به کمر درد دچار نمی شدید. اما پس از اینکه از علت کمر درد خود مطمئن شدید می توانید با نرمش های مناسب بدون اینکه به کمر خود فشار وارد کنید سرعت بهبود را افزایش دهید. البته باید به اندازه کافی استراحت کنید.

سرد و گرم

 یک همام گرم یا کمپرس سرد و گرم می تواند باعث آرام شدن عضلات و نسوج ملتهب شوند. به خاطر داشته باشید سرد کردن همیشه باید اول باشد یک کیسه یخ را دور پارچه ای بپیچید تا از سرما زدگی جلوگیری کنید و آنرا به مدت 20 دقیقه روی محل درد قرار دهید. می توانید این کار را چندین بار در روز انجام دهید. یخ التهاب و ورم را می خواباند و عکس العمل های عصبی را به درد کاهش می دهد.

برای کاهش اثر گرفتگی عضلات کمر ( توصیه می شود 48 ساعت پس از شروع اولین درد این کار را انجام دهید.) می توانید از حمام آب گرم استفاده کنید یا می توانید از لامپ های فیزیوتراپی استفاده کنید تا عضلات کمر شل شوند.

با یک قرص درد را تخلیه نمایید

 دارو های ضد التهاب غیر استرویدی مانند آسپرین، ایبوپروفن یا ناپروکسی سریم می تواند تورم و سختی درد را کاهش دهد. در مورد هر کدام از اینها با توجه به علت درد نکاتی وجود دارد که دکتر دارو ساز بهترین مشاوره را می تواند به شما بدهد.

نگهدارنده کمر

 اگر مدت طولانی باید در اتومبیل یا محل کار بنشینید و چاره ای ندارید بهتر است از کرست ها و آتل های مخصوص و طبی استاندارد استفاده کنید ولی نباید کمر خود را به آن عادت دهید مثلا وقتی که به خانه می رسید بلافاصله آنرا باز کنید به عبارت دیگر طولانی مدت از آن استفاده نکنید و اجازه دهید ماهیچه های شما وظیفه اش را انجام دهد. چون اگر این عضلات ضعیف شوند احتمال صدمه دیدن مجدد بیشتر می شود.

اگر پس از 72 ساعت و انجام این کار ها کمر درد شما بهبود قابل توجهی نیافت با پزشک خود تماس بگیرید.

 

چگونه از صدمه دیدن مجدد جلوگیری نماییم؟

برای جلوگیری از صدمه دیدن مجدد کمر تقویت و افزایش انعطاف پذیری عضلات، تاندون ها و لگامنت هایی که نگه دارنده کمر شما هستند بسیار اهمیت دارد. برای این منظور می توانید این کار ها را انجام دهید:

تمرین

 • ورزش هایی که به کمر و مفاصل فشار وارد نمی کنند مانند دوچرخه سواری، پیاده روی و شنا مفید هستند. اگر نمی توانید در بیرون از خانه ورزش کنید می توانید از تردمیل، دوچرخه ثابت و دیگر دستگاههای ورزشی استفاده کنید. اگر توان خرید آنها را ندارید این دستگاهها در هر سالن ورزشی وجود دارند به علاوه اینکه با مربی ورزشی هم می توانید مشکل کمر خود را در میان بگذارید تا به شما در تقویت عضلات کمر کمک کنند.

 • با تقویت عضلات شکم و کمر یک آتل طبیعی برای کمر خود ساخته اید که از کمر شما محافظت می کند.

 • حرکات کششی را به آرامی انجام دهید تا انعطاف پذیری آنها بیشتر شود.

 

اصلاح شیوه زندگی

 • رژیم غذایی مقوی و متعادل که دارای مقدار کافی کلسیم، ویتامین D و فسفر داشته باشد مصرف کنید.  فسفات بیش از نصف جرم مواد معدنی استخوان را تشکیل می دهد، ویتامین D به جذب میزان لازم کلسیم و فسفات کمک می کند. وقتی که فسفر خیلی زیاد شود بدن کلسیم را از استخوان ها خارج می کند تا با فسفر ترکیب کند و آنرا از بدن خارج نماید. بنابراین استخوان ها شکننده می شوند.

 • از مصرف سیگار و نوشیدنی های الکلی خود داری نمایید.

 • وزن خود را در حد متعادل نگه دارید. وزن اضافی فشار بیش از اندازه به ستون مهره ها و دیسک ها وارد می نماید.

 • به اندازه کافی آب بنوشید 70 درصد وزن بدن آب است و آب کافی در بدن به سلامت دیسک ها میان مهره ای و ساختار ستون فقرات  کمک می کند.

 • مشکلات بینایی خود را رفع کنید بینایی ضعیف سبب می شود که فرد نتواند به خوبی بسیاری از حرکات را انجام دهد که نتیجه آن وارد آمدن فشار بیشتر به ستون فقرات است.

 

فیزیک بدن خود را حفظ نمایید

هنگام ایستادن

 • پاهای خود را به اندازه عرض شانه باز کنید و زانو های خود را در یک حالت قفل نکنید.

 • از قوس دادن پایین کمر به داخل و بیرون کمر به بیرون و پایین انداختن شانه های خود بپرهیزید.

 • سینه ها و شانه ها را صاف نگه دارید.

 • چانه خود را طوری نگه دارید که عضلات فک و گردن شما راحت باشد.

 

هنگام نشستن

 • پاهای خود را به راحتی روی زمین قرار دهید طوری که نه فشار زیادی روی آن باشد و نه آویزان باشد. و زاویه زانو ها و باسن شما 90 درجه باشد.

 • اجازه دهید کمر شما قوس طبیعی خود را داشته باشد.

 • سینه و شانه ها را صاف نگه دارید.

 • چانه خود را طوری نگه دارید که عضلات فک و گردن شما راحت باشد.

 

هنگام رانندگی

 • صندلی خود را طوری تنظیم کنید پشت شما عمودی باشد. و کمر شما توسط صندلی حمایت شود و ارتفاع پشت سری باید طوری تنظیم شود که ارتفاع پشت سری با چانه شما هم سطح باشد.

 • زانو ها باید کمی خمیده باشند و تا حد امکان هم سطح با باسن شما باشد.

 • آرنج ها باید کمی خمیده باشند به طوریکه شانه های شما راحت باشند.

 

هنگام خواب

 • از تشکی سفت استفاده کنید. اگر تخت شما فنر دارد با قرار دادن یک صفحه تخته ای روی فنر و زیر تشک می توانید موقتا فرورفتگی تخت خواب خود را جبران کنید.

 • به پشت یا به پهلو بخوابید هنگامی که به پهلو می خوابید بهتر است بین زانو های خود یک بالش قرار دهید تا ستوان مهره های شما در وضعیت مناسبی قرار گیرد.

و اما در پایان به خاطر داشته باشید که پزشک معالج شما بهترین منبع اطلاعات است همه چیز را با او در میان بگذارید و با اطمینان کمر خود را معالجه نمایید.

توجه داشته باشید این مطالب فقط برای اطلاعات عمومی شما بیان شده است. و این اطلاعات نباید جایگزین مراجعه شما به پزشک معالج شود.

ترجمه: علی یزدی مقدم


منبع:ياد بگير دات كام

http://www.yadbegir.comبرچسب‌ها: درمان كمردرد, فيزيوتراپي در كمردرد, فوق تخصص كمر وطب فيزيكي, دكتر ستون فقرات وكمر


آدرس مطب دكتر دقاق زاده در تهران و اراك:

1: اراكــــــــــ: ميــدان وليـعــصر-خيـابـان امـام خمـيـنـي-جنـب داروخـانـه تخـت جمشـيد-

ساختمان پزشكان455-(ساختمان تيموري)طبقه اول

dr daghaghzade1

+ نوشته شده در  سه شنبه هشتم فروردین ۱۳۹۱ساعت   توسط دكتردقاق زاده -متخصص طب فيزيكي وتوانبخشي  | 

نشستن و ایستادن صحیح در کمردرد

نشستن و ایستادن صحیح در کمردرد

كمردردهای حاد، شدید و ناگهانی، معمولا با گذشت زمان و درمان مناسب، برطرف می‌شوند.

کمردرد

برای اینكه این دوره زودتر و علمی‌تر بگذرد به توصیه‌های زیر عمل كنید:

1- نشستن:

طی ده تا بیست روز اول پس از كمردرد؛

الف: حتی المقدور كمتر بنشینید و سعی كنید مدت زمان نشستن از 10 تا 15 دقیقه بیشتر نشود.

ب: در زمان نشستن از یك بالش كوچك برای پُر كردن گودی كمر خود استفاده كنید و توجه داشته باشید كه پشتی صندلی شما سفت باشد.

پ: روی زمین ننشینید یا در حالت لمیده نباشید.

ت: مفاصل ران و زانوی شما در حالت زاویه ی قائمه قرار گیرند. پاها را به صورت ضربدری نگذارید و سعی كنید كف پایتان روی سطح صافی قرار گیرد (در صورت لزوم از چهارپایه‌های كوتاه یا بالشی برای زیر پا استفاده كنید).

ث: باسن شما كاملا به انتهای كفی صندلی بچسبد، كاملا صاف و كشیده بنشینید (سعی كنید انحنای ستون فقرات تا حد امكان كاهش یابد). این حالت را برای چند ثانیه حفظ كنید. 

سپس به آرامی تكیه دهید (زاویه پشتی صندلی ازمحور عمود 10 درجه بیشتر باشد).

ج: از صندلی‌های با پشتی بلند و دسته‌دار استفاده نمایید. چرا كه نشستن روی نیمكت یا صندلی‌های غیر مناسب باعث افزایش انحناهای غیر طبیعی بدن شده، موجب افزایش درد و مشكلات شما خواهد شد.

چ: در محل كار ارتفاع صندلی خود را تنظیم كنید، به میز كارتان نزدیك باشید و حتی‌المقدور سطح آن را شیب دار كنید، به گونه‌ای كه به جای خم شدن بیش از حد ستون فقرات شما، سطح میز به صورت شیب دار قرار گیرد.

آرنج و دست‌های خود را حتی‌المقدور آویزان نكنید و از دسته‌های صندلی برای راحت‌تر قرار گرفتن آنها استفاده نمایید.

شانه‌هایتان را سفت نكنید.

ح: وقتی روی صندلی نشسته‌اید، از چرخش بدن استفاده نكنید، چرا كه این حركت فشار زیادی به ستون فقرات وارد می‌آورد، سعی كنید به جای این كار، كل بدن را بچرخانید.

خ: با احتیاط از جا بلند شوید و به جای فشار بر ستون فقرات برای تغییر وضعیت، از عضلات پا استفاده كنید. خم شدن به جلو در وضعیت ایستاده، یا جلو دادن شكم مطلقا توصیه نمی‌شود، چرخش حول محور كمر ممنوع است.

وضعیت صحیح نشستن در رانندگی

2- رانندگی:

حداقل طی ده تا بیست روز اول پس از كمردرد حاد؛

الف: از بالش‌های كوچكی برای حمایت عضلات و مهره‌های كمر استفاده كنید.

ب: حتی‌المقدور صندلی را به فرمان نزدیك كنید تا به كاهش گودی كمرتان كمك كند.

3- ایستادن:

حداقل طی ده تا بیست روز اول پس از كمردرد حاد؛

الف: در زمان ایستادن سر رو به جلو، شانه‌ها مستقیم، سینه به جلو و تحمیل متعادل وزن به هر دو پا باشد.

ب: از ایستادن طولانی مدت در یك وضعیت خودداری كنید.

پ: حتی‌المقدور ارتفاع میز كارتان را در سطحی مناسب تنظیم كنید.

ت: در زمان ایستادن سعی كنید از یك زیرپایی مناسب استفاده كنید و هر چند دقیقه، یك پای خود را روی آن قرار دهید.

ث: اگر در آشپزخانه مشغول كار هستید، درب كابینت زیر ظرفشویی را باز كنید و هر چند دقیقه یكی از پاها را روی كف آن بگذارید. (به جای زیرپایی)

ج: حتی‌المقدور وسایلی را كه بیشتر به آنها احتیاج دارید در سطح بالاتر و اصطلاحا دم دست‌تر قرار دهید تا مجبور نباشید مرتباً برای برداشتن آنها به پایین خم شوید.

در صورت ضرورت، به جای خم شدن و تا كردن كمر، از زانوهایتان كمك بگیرید و وسیله مورد نظر را حتی‌المقدور به بدن خود نزدیك كنید آنگاه با احتیاط و به آرامی بلند شوید.

منبع:تبيان


برچسب‌ها: نشستن و ایستادن صحیح در کمردرد, جلوگيري ودرمان كمر درد, ديسك كمر


آدرس مطب دكتر دقاق زاده در تهران و اراك:

1: اراكــــــــــ: ميــدان وليـعــصر-خيـابـان امـام خمـيـنـي-جنـب داروخـانـه تخـت جمشـيد-

ساختمان پزشكان455-(ساختمان تيموري)طبقه اول

dr daghaghzade1

+ نوشته شده در  یکشنبه ششم فروردین ۱۳۹۱ساعت   توسط دكتردقاق زاده -متخصص طب فيزيكي وتوانبخشي  | 

دريافت فايل درمان كمردرد

درمان كمردرد فايل ppt

درمان كمردرد فايل pptx

دريافت فايل درمان كمردرد

تهيه وتنظيم:مهندس حسين دقاق زاده


برچسب‌ها: دانلود اسلايد كمردرد, درمان كمر درد


آدرس مطب دكتر دقاق زاده در تهران و اراك:

1: اراكــــــــــ: ميــدان وليـعــصر-خيـابـان امـام خمـيـنـي-جنـب داروخـانـه تخـت جمشـيد-

ساختمان پزشكان455-(ساختمان تيموري)طبقه اول

dr daghaghzade1

+ نوشته شده در  جمعه چهارم فروردین ۱۳۹۱ساعت   توسط دكتردقاق زاده -متخصص طب فيزيكي وتوانبخشي  | 

درمان كمردرد

چند پيشنهاد موثر برای درمان كمردرد


چند راهكار موثر برای درمان كمردرد


آمارها نشان می دهد كه از هر پنج انگلیسی چهار نفر در مراحلی از زندگی خود دچار كمردرد می شوند و همواره از این مشكل شكایت دارند اما بهترین راه كار برای مقابله با این مشكل شایع چیست؟

آمارها نشان می دهد كه از هر پنج انگلیسی چهار نفر در مراحلی از زندگی خود دچار كمردرد می شوند و همواره از این مشكل شكایت دارند اما بهترین راه كار برای مقابله با این مشكل شایع چیست؟

به گزارش سرویس «بهداشت و درمان» ایسنا، بدن انسان مانند دستگاهی استثنایی عمل می كند كه بر اساس میزان فشارها و وظایفی كه به آن تحمیل می كنیم، خود را هماهنگ می سازد از جمله این فشارها می توان به راه رفتن و نشستن نامناسب، حركات و فعالیت های غیرعادی یا بی تحركی اشاره كرد كه می توانند موجب بروز درد بویژه در مناطق خاصی از بدن شوند.

به گزارش روزنامه دیلی میل، متخصصان بهداشت عمومی انگلیس در این مقاله به چند راهكار ساده اما موثر برای كاهش كمردرد اشاره كرده اند كه توجه به آنها می تواند تا حد زیادی به رفع این مشكل كمك كند.

به عقیده این متخصصان، اولین راه مقابله با كمردرد طرز صحیح راه رفتن و نشستن است. راه رفتن در مسیرهای مسطح تا جای ممكن به جای سراشیبی و سربالایی نیز در این مورد سودمند است.

كارشناسان توصیه می كنند هر فردی بعد از ۱۵ تا ۳۰ دقیقه نشستن باید از جایش بلند شود و حركت كند.

دانستن روش صحیح بلند كردن اشیا و حمل آنها یكی دیگر از نكات مهم است.

در موارد كمردردهای خفیف تا متوسط، مصرف داروهای مسكن كه نیاز به نسخه پزشك ندارند (OTC) بلامانع است اما به این شرط كه در مصرف آنها زیاده روی نشود چون این كار به نوبه خود عوارض جانبی دارد.

تقویت عضلات كمر با تمرینات جسمی نیز مهم است و برای این منظور انجام حركات كششی در ناحیه كمر و همچنین شانه ها و پاها توصیه می شود به علاوه بهتر است كه تمرینات مناسب را از یك متخصص ارتوپدی دریافت كنید. در كمردردهای خفیف تا متوسط استفاده از طب سوزنی نیز توصیه می شود.

متخصصان همچنین توصیه می كنند كه راه رفتن و انجام دادن حركات تمرینی سبك در آب نیز می تواند در بهبود كمردرد موثر باشد.

یك عامل موثر دیگر در درمان كمردرد، ترك سیگار و تلاش برای كاهش وزن اضافی است. در موارد شدیدتر مراجعه به پزشك متخصص توصیه می شود چون ممكن است مشكل جدی وجود داشته باشد و یا فرد به مسكن های قوی تری نیاز پیدا كند. گاهی در دردهای شدید و دائمی فیزیوتراپی هم تجویز می شود.
منبع:خبرگزارى ايسنا (www.isna.ir)


برچسب‌ها: درمان كمردرد, فيزيوتراپي در كمردرد, فوق تخصص كمر وطب فيزيكي, بهترين دكتر ستون فقرات وكمر


آدرس مطب دكتر دقاق زاده در تهران و اراك:

1: اراكــــــــــ: ميــدان وليـعــصر-خيـابـان امـام خمـيـنـي-جنـب داروخـانـه تخـت جمشـيد-

ساختمان پزشكان455-(ساختمان تيموري)طبقه اول

dr daghaghzade1

+ نوشته شده در  پنجشنبه سوم فروردین ۱۳۹۱ساعت   توسط دكتردقاق زاده -متخصص طب فيزيكي وتوانبخشي  | 

درمان وپيشگيري از كمر درد و پادرد

ساختمان ستون فقرات : 

 

ستون فقرات، محور اصلی بدن انسان است و به همان اندازه در استحکام و ثبات بدن اهميت دارد که ستون های محکم برای استحکام يک ساختمان و  اعضاء ديگر از جمله سر، دستها، لگن و پاها و .... بر روی اين ستون استوار هستند و ستون فقرات با طرز قرار گرفتن خود به صورت قوسهای متعدد با زوايای معين و استحکام آنها توسط ديسکهای بين مهره ای، ليگامانها و عضلات، قدرت تحمل اين بار سنگين را می يابد.

لازم است بدانيد که حتی اگر از نعمت داشتن دو پا نيز محروم باشيد، قادر به زندگی پويا و حتی راه رفتن خواهيد بود، اگر ستون فقرات سالمی داشته باشيد، در واقع همه ما روی ستون فقراتمان راه می رويم نه روی پاها، بديهی است هر چه دانش خود را در مورد ستون بدنمان افزايش دهيم، توانايی ما در حفظ سلامت آن بيشتر خواهد بود.

وظايف ستون فقرات عبارتند از :

 • انتقال وزن سر، گردن، اندام فوقانی و تنه به لگن

 • ايجاد کانالی جهت حفاظت از نخاع يا مغز الحرام

 • ايجاد قفسه ای محکم و استخوانی به کمک دنده ها و استخوان جناغ جهت حفاظت از قلب و ريه ها

 • تکيه گاهی جهت عضلات تنه و تعدادی از عضلات اندام فوقانی و تحتانی

 • ايجاد هماهنگی بين اعضاء و اندام های بدن

کمرد درد :

تعريف و انواع کمر درد

کمر درد يکی از شايعترين علل مراجعه بيماران به مراکز درمانی می باشد بطوريکه بعد از سرماخوردگی و ضربه های کوچک، شايعترين بيماری در انسان است. کمر درد نخستين علت مراجعه بيماران به متخصصين ارتوپدی و جراحی مغز و اعصاب و بطور کلی سومين علت مراجعه بيماران به پزشک می باشد.

درد کمر بيش از 90درصد  افراد را در طول زندگی حداقل يکبار دچار می سازد. و بيش از 50 درصد  از افراد بيش از يک مرتبه دچار آن     می شوند. علل بسيار متفاوتی می توانند سبب ايجاد کمر درد شوند. تقريبا" در 85 درصد از افرادی که برای کمر درد معاينه و بررسی می شوند علت خاصی پيدا نمی شود. کمر درد بعد از سرماخوردگی دومين عاملی است که سبب می گردد افراد در سرکار حاضر نشوند و نيز يکی از علل شايع ويزيت توسط پزشک می باشد بيش از 90 درصد  افرادی که دچار کمر درد ميشوند طی 2 ماه بهبود می يابند. طبق آمار مختلف، کمردرد، در بين بيماريهايی که باعث از کارافتادگی، ناتوانی از کار و مرخصی ناشی از آن در افراد زير 45 سال می گردند، مقام اول را دارد.

کمر درد، درد آزار دهنده ای است که شخص را از انجام کارهای روزمره اش باز داشته و به استراحت در بستر وادار می کند. بنابراين، می تواند علاوه بر مشکلات جسمی، موجب مشکلات روحی و روانی شده و اثرات منفی بر اقتصاد خانواده و جامعه بگذارد. تا حدود 20 سال قبل، اکثر افرادی که برای درمان دردهای عضلانی اسکلتی به درمانگاههای فيزيوتراپی و ارتوپدی مراجعه می کردند، افراد بالای 55 تا 60 سال بودند و در واقع تخريب غضروف مفصلی در سنين بالا شروع می شد، ولی امروزه اين سن به 30 سال کاهش پيدا کرده و پزشکان شاهد مراجعه بيمارانی با سنين 30 تا 50 سال با دردهای گردن، زانو، کمر  و مفاصل مختلف به مراکز درمانی هستند.

امروزه با پيشرفت زندگی مدرن، شيوع کمر درد نه تنها کمتر نشده بلکه زيادتر هم شده است. و عجيب اينکه حتی سرعت بالا رفتن آن، از رشد جمعيت هم بيشتر بوده است. در ايالات متحده آمريکا همين کمر درد، دومين عامل غيبت از کار بوده و معادل 30 تا 80 ميليون دلار در سال از توليد کم کرده! حدود 90 درصد افراد در عمر خود کمر درد را يک بار هم که شده حس کرده و 50 تا 70 درصد  مردم دوره های مکرر کمر درد را در طول زندگی شان تجربه می کنند. اين آمار البته در کشورهای صنعتی بيشتر است. اما متاسفانه اين درد حتی کودکان مدرسه ای را هم گرفتار   می کند، بطوری که آمار نشان می دهد 60درصد  کودکان 15 تا 16 ساله هم دچار آن هستند. با تمام اين احوال، از پيشگيری و درمان اين درد عذاب دهنده نااميد نشويد.

بروز کمر درد در مردان 25 تا 55 ساله بيشتر است ولی در خانم ها بعد از 50 سالگی شروع می شود. متاسفانه معاينات بالينی نمی تواند بروز کمردرد را پيشگويی کند چون زيادند افرادی که آرتروز ستون فقرات يا بيرون زدگی ديسک کمر دارند اما درد ندارند.

کمر درد از نظر ماهيت درد به سه دسته تقسيم می شود:

1- کمر درد گذرا : دردی ناگهانی و شديد در ناحيه کمر و ناشی از انجام حرکات نامناسب و يا کشيدگی بيش از حد ستون فقرات است. هر چند که اين درد گذرا است اما هيچگاه نبايد کم اهميت شمرده شود، چرا که ميتواند اخطاری برای عود مجدد آن باشد و سريعا" بايد جهت جلوگيری از تکرار آن اقدام شود.

2- کمر درد حاد: يک درد حاد در ناحيه کمر است که در اثر قرار گرفتن در وضعيتهای غلط، خم شدنهای مکرر و به مدت طولانی و يا ضربه به ستون فقرات کمری ايجاد می شود. کمر دردی که کمتر از يکماه از شروع آن     می گذرد را حاد می نامند. نشانه وقوع آسيب بافتی بوده و بدرجات مختلفی در فرد ايجاد ناتوانی می کند. هر چند که آسيب کوچک باشد ولی بايد مراقب بود و از تکرار آن جلوگيری کرد. برای اين منظور در وهله اول بايد درمان علامتی جهت کنترل درد انجام شده و سپس در مورد بهبودی کامل اقدام و تمامی فعاليتهای طبيعی ستون فقرات را به شکل اوليه خود بازگرداند. البته اولين وقوع حمله حاد کمر درد، نيازی به نگرانی ندارد و ليکن بايد پيامدهای آن را در نظر گرفت و هر چه زودتر برای رفع آن اقدام نمود در غير اينصورت صدمه و جراحت شدت پيدا کرده و دوره ناتوانی ادامه خواهد يافت . به طوريکه طبق آمار، شانس بازتوانی موفق در بيمارانيکه کمر درد آنها بيش از 6 ماه مقاومت می کند کاهش يافته و حتی پس از سه ماه مقاومت درد، وضعيت روحی و روانی بيمار تغيير خواهد کرد. پس به طور جدی با تکرار يک حمله شديد کمر درد مقابله کنيد.

3- کمر درد مزمن: کمر دردی  که بيش از يکماه از بروز آن می گذرد را مزمن می نامند. کمر درد مزمن در واقع در اثر عدم درمان و يا مقاومت به درمان کمر درد حاد ايجاد می گردد. بديهی است که درمان به موقع و مناسب درد حاد، همواره درد مزمن را به حداقل می رساند، درد مزمن کمر بايد به عنوان يک علامت جدی تلقی شده و کليه معاينات بالينی و آزمايشات پاراکلينيکی جهت بيماريهای سيستمتيک انجام گردد. به هر صورت درد کمر مستلزم يک بررسی دقيق و درمان مناسب توسط گروهی درمانگر، متشکل از پزشک، متخصص فيزيوتراپی ، متخصص روانپزشکی و.... ميباشد.

انواع درد کمر :

1- درد موضعی : درد موضعی، دردی است که در اثر آسيب وارده به ناحيه کمر ايجاد شده و در همان منطقه احساس می گردد و معمولا" فرد قادر به درک محل دقيق آن است.

2- درد راجعه : عبارتست از دردی که از يک ناحيه به ناحيه ديگر سرايت مي کند. همه کمر دردها لزوما" به دليل ناهنجاری ستون فقرات نيستند، بلکه می توانند بدليل ضايعات احشايی باشند که درد آنها به ناحيه کمر ارجاع می شود. در نتيجه، بررسی و معاينه بالينی دقيق اين مناطق توسط پزشک ضرورت دارد.

3- درد انتشاری : غير از درد انتشاری عصب سياتيک که در بالا توضيح داده شده، ممکن است درد، منشاء عصب سياتيک نداشته باشد و از نقاط ديگر به مسير اين عصب انتشار يابد. مهمترين منشاء دردهای انتشاری عبارتند از : مفاصل بين مهره ای، رباطهای مربوطه، رباطهای خلفی که مهره های کمری را به يکديگر متصل می کنند و بالاخره عضلات اطراف آنها و عضلات ثبات دهنده لگن.

علل کمر درد :

بطور کلی کمر درد را می توان بر حسب علت به دو دسته عمده تقسيم بندی نمود: علل مکانيکی و علل غيره مکانيکی

کمر درد مکانيکی :

شامل آن دسته از بيماريهايی هستند که در اثر و يا به واسطه يک عامل مکانيکی مانند ضربه، حرکات فيزيکی نامناسب، کم بودن قوام عضلات و يا فشار بيش از حد به ناحيه ستون فقرات کمری و در اثر بد قرار گرفتن وضع بدن در حالت نشسته و ايستاده ايجاد می گردند. اين دسته از بيماريها 90% از علل کمر درد را تشکيل می دهند و نکته جالب اينکه براحتی قابل پيشگيری هستند.

دو سری از عوامل می توانند سبب آسيب پذيری ستون فقرات کمری و وقوع کمر دردهای مکانيکی گردند.

الف ) عوامل پيش زمينه ای يا مستعد کننده شامل :

 1. قرار گرفتن در وضعيت های نامناسب

 2. کاهش تحرک در نتيجه عدم استفاده و بهبود ناکافی

 3. استرس ناشی از کار

 4. چاقی

ب ) عوامل آشکارساز شامل :

 • استفاده جديد ( New Use )

 • استفاده نادرست ( Misuse )

 • استفاده بيش از حد ( Over Use )

 • ضربه ( Trauma,Abuse )

علل غير مکانيکی :

علل غير مکانيکی شامل آن دسته از علل طبی و يا بيماريهای سيستمی هستند که در سير بيماری به طرق مختلف ممکن است باعث کمردرد شوند و تشخيص و درمان اين بيماريها تماما" به عهده پزشک معالج شما می باشد.

- شايعترين علل طبی عبارتند از : بيماريهای التهابی، بيماريهای عفونی، سرطانها، و بيماريهای متابوليکی و مسموميت با فلزات سنگين راديوم

- و .... که تشخيص و درمان همه آنها همانطور که گفته شد بر عهده پزشک معالج شما می باشد.

عوامل زمينه ساز برای علل طبی کمر درد:

1- سن بالای 45 سال، بخصوص در بيماريهای غير التهابی و بيمارانيکه  سابقه ای از عوامل مکانيکی را ذکر نمی کنند.

2- کمر دردهای شبانه که با استراحت نيز بهبود نمی يابند.

3- وجود علائم و نشانه های همراه کمر درد مانند: تب، تعريق، کاهش وزن، ضعف و خستگی مزمن که با کنترل درد نيز بيمار احساس سلامتی نمی کنند.

در بسياری از موارد به رغم معاينه فيزيکی دقيق و انجام آزمايشات مختلف، علت مشخصی برای کمر درد پيدا نمی شود . بهتر است بدانيد سيگار با کاهش سطح اکسيژن در بافت نخاع موجب تاخير در بهبود اين درد می شود. بعضی مشاغل هم می توانند انسان را مستعد ابتلا به کمردرد کنند، مانند شغل هايی که نياز به رانندگی طولانی دارد و راننده را در معرض لرزش وسيله نقليه قرار می دهد؛ شغل هايی که نياز به ايستادن و نشستن طولانی دارد؛ کسانی که بايد بارهای سنگين را به دفعات جابه جا کنند . بنابراين اگر شغل شما چنين حرکاتی را ايجاب مي کند بهتر است بيشتر به فکر خود باشيد. کمر درد علاوه بر عوامل غير مکانيکی مانند عفونت و سرطان و..... که خيلی شايع نيستند، علل ديگری هم دارد؛ مانند گرفتگی های عضلانی ( اسپاسم ) کشيدگی و آسيب ّ رباط ها، آرتروز، فتق ديسک های بين مهره ای، پوکی استخوان و ... اما فارغ از اسم های متفاوتی که اين بيماری ها دارند مشکل اصلی در اغلب آنها فشار بيش از حدی است که به ستون مهره ها و اجزای دور و بر آن مانند عضلات و  رباط ها وارد می آيد.

عامل اين فشارها زندگی پر از حرکات نامناسب است. منظور دقيقا" همان حرکاتی است که شايسته يک بدن سالم نيستند؛ مانند بد نشستن روی صندلی ، قوز کردن هنگام رانندگی، بد ايستادن و...... استفاده از عضلات کمر در حرکاتی که پيش از اين انجام نمی داده ايد، مانند بلند کردن يک مبل سنگين !

 

بطور کلی علل کمر درد عبارتند از :

 • تحت فشار قرار گرفتن ريشه های عصب نخاعی که به اندام تحتانی می روند .

 • کمر درد ناشی از کشيدگی ماهيچه ای يا رباط های کمر

 • درد ناشی از عفونتهای ستون مهره

 • درد ناشی از تومورهای ستون مهره

نشانه های درد ناشی از آسيب کمر :

دردی که امکان دارد به جلو، کناره ها يا عقب ساق پا تير بکشد يا محدود به ناحيه تحتانی کمر باشد.

دردی که با فعاليت بدتر شود.

دردی که در شب يا در نتيجه نشستن طولانی مدت مثلا" رانندگی طولانی بدتر شود.

دردی که همراه با گزگز شدن يا ضعف در بخشی از پا باشد.

پيشگيری از کمر درد :

انجام ورزشهائی مثل شنا، پياده روی و دوچرخه سواری با افزايش ميزان تناسب و توان می توانند در کاهش ابتلا به کمر درد مفيد باشند.

 

تقويت عضلات شکم ميزان ابتلا به کمر درد و در موارد وجود کمر درد شدت آنرا کاهش می دهد.

افرادی که کار آنها مستلزم بلند کردن اجسام سنگين است يا ورزشکارانی که سروکارشان با وزنه سنگين است بايد هرگز از کفشهای پاشنه بلند بمدت طولانی استفاده نکنيد. حتما" از کمربندهای پهن محافظ کمر استفاده کنند. در هنگام ايستادن طولانی مدت هر از گاهی به روی يک تکيه گاه يا ديوار تکيه کنيد تا از فشار بر روی کمر کاسته شود نمائيد. هم تشک های خيلی نرم و هم تشکهای ست سبب کمردرد می شوند لذا از تشک مناسب استفاده کنيد.

هرگز اجسامی را که برای شما سنگين هستند بلند نکنيد. در هنگام بلند کردن اجسام کمر بايد عمود بر زمين و نه خم شده به جلو باشد بايد اجسام را در حاليکه نزديک بدن شما هستند با زانوها بلند کنيد.

 

 

بارهای سنگين :

 1. به جای بلند کردن اجسام سنگين، از راه های ديگری مانند هل دادن برای جابه جا کردن استفاده کنيد ( هل دادن بهتر از کشيدن است . )

 2. تا می توانيد از ديگران کمک بخواهيد و از بلند کردن وسايل سنگين با خم کردن کمرتان خودداری کنيد. بهتر است زانوهايتان را خم کرده و کمرتان را صاف نگه داريد. البته يادتان باشد که پاها را از هم کمی فاصله بدهيد.

 3. از بلند کردن يک جسم سنگين و چرخاندن کمرتان بطور همزمان جدا" خودداری کنيد.

 4. هميشه هنگام حمل اجسام سنگين، آن را نزديک بدن نگه داريد.

 

قاعده نشستن:

 1. اگر مجبوريد مدت طولانی روی صندلی بنشينيد بهتر است هر نيم ساعت به بهانه های مختلف از جا برخاسته و راه رفته يا به بدن خود حرکات کششی بدهيد.

 2. از صندلی مناسب با پشتی و با زاويه حدود 100 تا 120 درجه، استفاده کنيد و اگر صندلی تان محافظ قوس کمر ندارد، قوس کمر را با يک بالشتک کوچک محافظت کنيد.

 3. به جای چرخاندن کمرتان حين کار، از چرخش صندلی استفاده کنيد.

 4. وسايل مورد استفاده تان را در دسترس خود روی ميز بچينيد تا برای استفاده از آنها مجبور به خم کردن کمرتان به جلو نشويد.

 

 

 

 

ايستادن و خوابيدن بدون کمر درد:

 1. هنگام ايستادن خود را به جلو خم نکنيد، گوش ها، شانه و لگن را بايد در يک امتداد و شکم را تو نگه داريد.

 2. اگر مجبوريد مدت طولانی بايستيد، يکی از پاها را روی يک پله يا چهارپايه به ارتفاع 20 سانتی متر قرار دهيد تا فشار کمتری به کمر وارد شود و هر 10 دقيقه جای پاها را با هم عوض کنيد.

 3. بهترين حالت خوابيدن خوابيدن به پهلو در حالی است که زانوها کمی خم بوده و يک بالش کوچک بين دو زانو قرار گيرد. اگر به پشت می خوابيد لازم است يک بالش زير زانوان و يک بالش کوچک زير گودی کمر قرار دهيد.

 4. برای خارج شدن از تختخواب ابتدا به کنار تخت بچرخيد و پاهای خود را از تخت آويزان کرده، با کمک دست ها و سفت کردن عضلات شکم بنشينيد.

 

تناسب و تعادل :

 1. اگر اضافه وزن داريد، بهتر است برای جلوگيری از کمر درد هم که شده وزنتان را کم کنيد.

 2. کيف و کوله پشتی تان را بی جهت سنگين نکنيد.

 3. کفش مناسب و راحت با پاشنه 3 سانتی متر يا کمتر به پا کنيد.

 4. اگر پوکی استخوان داريد با مصرف ويتامين D و کلسيم کافی طبق تجويز پزشکتان و ورزش کردن، آن را درمان کنيد تا دچار شکستگی مهره نشويد.

 5. ورزش های سبک هوازی بطور منظم با بهبود عملکرد عضلات ميتواند موجب زياد شدن قدرت و تحمل کمرتان شود. پياده روی و شنا هم از ورزش های مناسب برای کمر درد هستند.

 

آيا نيازی به گرفتن عکس يا " ام . آر. آی " هست ؟

اکثر مردم سئوال می کنند آيا عکس برداری معمولی يا ام.آر.آی لزومی دارد؟ بايد گفت همه کمر دردها نياز به عکس برداری ندارند. در مواردی که مشکوک به صدمات استخوانی مثل سرطان هستيد عکس برداری ميتواند مفيد باشد. ولی عکس ها صدمه به مهره ها در اثر ضربه، پوکی استخوان، صدمه به بافت های نرم عضله و رباط ها و ديسک ها را نشان می دهند زمانی که تصميم به جراحی داريم و يا در تشخيص علت دردهای بهبود ناپذير، انجام " ام.آر.آی " توصيه می شود. زيرا بر اساس آن درمان را تغيير خواهند داد.

پرستاری از بيمار و کمر درد:

ميزان بروز کمر درد، در پرستاران با نوع فعاليت آنها که مستلزم بلند کردن اجسام سنگين و انجام کارهای سخت و ممتد در اورژانس است، ارتباط زيادی دارد. اين ميزان با محيط پراسترس کاری افزايش می يابد. بطوريکه ميزان بروز حمله های حاد کمر درد در پرستارانی که در بخشهای درمانی بيمارستانی کار می کنند بسيار بيشتر از آنهايی است که معمولا" کار اداری و يا اجرايی دارند.

آمار نشان داده است، در بيمارستانهايی که کلاسهای آموزشی جهت پيشگيری و درمان کمر درد، برای پرستاران داير گرديده، ميزان بروز کمردرد، بسيار پايين بوده است. در نتيجه وجود چنين آموزشهايی جهت پرستاران زحمتکش کشور ما نيز ضروری بنظر می رسد، اما از آنجائيکه در اين کتاب امکان پرداختن به اين مسئله بطور مبسوط وجود ندارد، تنها به ذکر برخی از اصول اوليه آن می پردازيم.

پرستاران عزيز بايد تمامی وضعيت های مناسبی را که جهت بلند کردن کشيدن و هل دادن و حمل اجسام در ابتدای اين بخش توضيح داده شد رعايت کنند.

همه ميزها و يا تختهای بيماران بايد ارتفاع قابل تغيير داشته باشند، بطوريکه با اهرم هيدروليکی يا الکتريکی سطح آنها بالا يا پايين برود و هر شخص با توجه به نياز خود بتواند آن را تغيير دهد.

هنگام مرتب کردن تخت بيمار و يا تعويض ملحفه آن موارديکه را که در مورد مرتب کردن تخت خواب توضيح داده شد، رعايت کرده و ترجيحا" دو نفری اين کار را انجام دهيد.

پرستاران عزيز بايد طوری آموزش ببينند که بتوانند بر اساس توانائيهايشان، تجهيزات مناسب و مورد نياز خود را جهت استفاده مطلوب در محيط کار انتخاب کنند.

محيط کار پرستاری بايد از نظر شرايط روانی، سروصدا ، نور، دما، حجم و کار مناسب تا بدين ترتيب از استرس های فزآينده کاسته شود.

در خاتمه لازم به ذکر است که در برخی کشورها جهت بعضی مشاغل خاص مدرسه کمر ( Back School ) اختصاصی داير می گردد.

( Back School ) صنعتی در بهداشت صنعتی يا مدرسه کمر در بهداشت حرفه ای و يا به عنوان بخشی از برنامه توانبخشی و ... البته در اين کتاب جای بحث در مورد همه آنها نيست و اميد آنکه توضيحات مختصر اين بخش بتواند برای خوانندگان عزيز مفيد واقع شده مورد استفاده قرار گيرد.

تصحيح برخی وضعيتهای پرخطر

بلند کردن اشياء بعد از نشستن طولانی:

برداشتن اشياء بعد از دوره های طولانی نشستن، می تواند آسيب پذيرترين وضعيت را برای ستون فقرات کمری شما بوجود آورد. اين وضعيت در مسافرتهای طولانی بسيار اتفاق می افتد. بطوريکه شما بعد از نشستن بمدت طولانی در قطار ، اتومبيل و يا در هواپيما، در حالت خميده و دولا شده، اقدام به برداشتن و جابجا کردن چمدانهای سنگين کرده و بدين ترتيب آسيب زيادی به ستون فقرات کمری خود وارد می کنيد. چنين وضعيتی می تواند آغاز گر درد کمر از همان لحظه و يا حتی صبح روز بعد باشد.

جهت پيشگيری از  بروز چنين دردهايی شما می توانيد بعد از بلند شدن از روی صندلی، به حالت ايستاده قرار گرفته و مطابق شکل گودی کمر را افزايش داده و بدين ترتيب، قوسهای ستون فقرات و رباطهای کمری را که تا بحال خميده و بی حرکت قرار داشتند، به وضعيت طبيعی خود برگردانيد.

غوز کردن پس از ورزش سنگين:

اين يک خطر سنگين شگفت آور است که ورزشکاران بدان مبتلا می شوند. پس از يک روز کار سخت و ورزش سنگين و خسته شدن تمام عضلات پس از يک فعاليت پر انرژی  مطمئنا" نياز به يک استراحت  ايده ال خواهيد داشت و بدترين وضعيت، استراحت کامل روی يک راحتی بزرگ و نرم به حالت خميده است.

بهترين استراحت پس از هر فعاليت طاقت فرسايی، خوابيدن به پشت يا دمر خوابيدن بمدت 10 دقيقه است. ( دمر خوابيدن بهتر است ) .

حالت ديگر اين است که مطابق شکل به پشت خوابيده و برای مدت ده دقيقه پاهای خود را روی يک صندلی قرار دهيد. هميشه با برگرداندن قوسهای ستون فقرات به حالت طبيعی می توان از بروز چنين دردهايی جلوگيری کرد.

ايستدن طولانی، يک وضعيت خطر است چرا که پس از مدتی عناصر حمايت کننده ستون فقرات ( عضلات و ليگامانها ) که خسته شده و قدرت حفظ قوسهای طبيعی ستون فقرات را نخواهد داشت. اين وضعيت منجر به افزايش قوس کمری و بروز کمر درد می شود.

درمانهای رايج کمر درد:

درمانهای دارويی :  درمانهای دارويی شامل داروی اختصاصی برای نوع بيماری و در صورت لزوم تجویز مسکن جهت درمان علامتی درد است. همانطور که گفته، هدف اصلی در درمانهای دارويی، درمان علت بيماری است و چنانچه علت بيماری قابل درمان نبوده و يا جزو علل مکانيکی کمردرد باشد، دارو را می توان به صورت مسکن تجويز نمود که بهتر است غير استروئيدی و بدون کورتون باشد. بديهی است در چنين مواردی استفاده از مسکن می تواند به طور موقتی باشد و انجام روشهای فيزيکی مانند فيزيوتراپی و تمرينات درمانی حتما" ضروری است.

درمانهای فيزيکی :

برای معالجه برخی از بيماران مبتلا به کمردرد، علاوه بر درمانهای علامتی توسط داروهای مسکن، لازم است درمانهای فيزيکی نيز انجام شود.

اين درمانها، تنوع زيادی دارند و از روشهای بسيار قديمی کمردرد مانند طب سوزنی ( از چين ) و ماساژ ( از فرانسه ) تا متدهای جديد فيزيوتراپی توسط دستگاههای پيشرفته را شامل می شوند.

برخی از روشهای فيزيوتراپی در درمان کمردرد عبارتند از :

-حرارت درمانی: گرم کردن و يا سرد کردن عضو دردناک جهت کنترل درد از ديرباز توسط بشر استفاده می شده است. گرما درمانی امروزه به دو صورت سطحی ( برای پوست ) و عمقی ( برای مفاصل و يا عضلات ) توسط دستگاههای پيشرفته فيزيوتراپی انجام می شود.

الکتريسيته درمانی:  به تجربه ثابت شده است که طول موج و فرکانسهای خاصی از جريان برق در کنترل درد، ترميم رخم، تقويت عضلات و بسياری موارد ديگر موثر بوده و امروزه دستگاههای پيشرفته الکتريکی به اين منظور طراحی شده اند.

مانيپولاسيون : اين روش که در بين عامه مردم به نام جا انداختن شناخته شده است، در موارديکه انحراف کوچکی در ستون فقرات ايجاد شده باشد، مورد استفاده قرار گرفته و آن را اصلاح می کند. مانتيپولاسيون حتما" بايستی توسط پزشک متخصص و يا متخصص فيزيوتراپی آموزش ديده انجام گردد، در غير اين صورت بسيار خطرناک بوده و ممکن است سبب آسيب به نخاع شده و يا افرادی که مبتلا به پوکی استخوان هستند سبب ايجاد شکستگی مهره ها شود.

ليزر درمانی: استفاده از ليزرهای کم توان نظير ليزر آرگون هليم و ياقوت با هدف کاهش درد افزايش روند ترميم زخم ها، کاهش التهاب و بسياری از موارد ديگر موثر بوده و امروزه توسط فيزيوتراپيست ها استفاده می شود.

آب درمانی: شامل يکسری حرکات ورزشی داخل آب می باشد و از آنجائيکه در اين وضعيت بيمار درد کمر را کمتر احساس می کند بسيار مفيد است.

تمرينات درمانی :

يکی از مفيدترين روشهای درمانی کمر درد است و در صورت استمرار بطور موثری از عود کمر درد نيز جلوگيری می کند. تمرينات درمانی انواع مختلفی دارند و بسته به محل درد علت درد و وضعيت ستون فقرات ( از جمله ميزان انحناهای آن ) نوعی از تمرين قابل توصيه است.

درمانهای ارتوپدی:

درمانهای ارتوپدی فنی شامل يکسری ابزارهای کمکی است که توسط کارشناس ارتوپدی فنی جهت بيمار ساخته می شود.

مانند: کرستهای ستون فقرات ( کرستهای کمر و گردن ) که بطور شايع استفاده می شوند. اين وسايل می توانند بطور موقت در کاهش درد و اسپاسم عضلات مفيد باشند ولی استفاده طولانی مدت و مستمر آنها مضر است و سبب آتروقفی ( لاغر شدن ) عضلات حمايت کننده شده و پس از مدتی نتيجه معکوس می دهد.

درمان جراحی :

درمان جراحی، آخرين روش جهت کنترل درد ستون فقرات و آنهم در شرايط خاصی می باشد و در شرايط معمول به هيچ وجه قابل توصيه نيست.   طبق آمار، امروزه در مورد فتق ديسک بين مهره ای تنها در 15-5 درصد موارد جراحی توصيه می شود که شامل موارد زير است:

 1. دردر بيمار آنقدر شديد می باشد که با استراحت بهبود نيافته و به دارو جواب ندهد و موجب اختلال جديد در فعاليتهای روزمره و يا اجتماعی بيمار گردد.

 2. بيماری طوری پيشرفت نمايد که منجر به فلج اندام، اختلالات حسی و يا بی اختياری ادرار باشد.

 3. در حال حاضر 95-85 درصد ديسکهای کمری بدون جراحی و با روشهای درمانی که قبلا" توضيح داده شده بهبود می يابند.

 4. نکته قابل توجه اين است که جراحی، درمانی قطعی دردهای کمری ناشی از ديسک نمی باشد و پس از آن، انجام تمرينات درمانی و در بعضی شرايط استفاده از روشهای فيزيوتراپی جهت کاهش درد ضروری است.

سائيدگی و درد مفاصل  ( آرتروز )

سائيدگی مفاصل شايع ترين علت درد و ناتوانی در افراد مسن و شايع ترين بيماری مفصلی است. در خانم ها سائيدگی مفاصل زانو و دست و در مردان سائيدگی مفصل لگن شايع تر است.

علايم ساييدگی مفصل در خانم ها شايع تر است. افراد چاق بيشتر از سايرين دچار سائيدگی مفصل زانو می شوند.

ديابت، فشارخون بالا و افزايش اسيداوريک خون نيز باعث افزايش احتمال سائيدگی مفصلی می گردند. سائيدگی مفصلی معمولا" خود را با درد نشان می دهد که با افزايش ميزان سائيدگی ، مقدار درد بيشتر مي شود. سپس درد مفاصل باعث ضعف عضلانی و درد در عضلات مربوط به آن مفصل می شود. در صورت تقويت عضلات، اين درد کاهش می يابد. برخی از بيماران از خشک بودن بدن و مفاصل بعد از بيدار شدن از خواب شکايت می کنند، اما معمولا" خشکی بدن کمتر از نيم ساعت طول می کشد.

پيشگيری از آسيب های مفصل زانو:

به گفته متخصصان مفصل زانو مهم ترين مفصلی است که وزن بدن را تحمل می کند از اين رو کاهش وزن موثرترين راه پيشگيری و درمان آسيبهای وارده به اين بخش از بدن است.

دکتر " محمدرضا هاديان " عضو انجمن فيزيوتراپی ايران و استاد دانشگاه، در اين باره به خبرنگار خبرگزاری دانشجويان ايران ( ايسنا ) واحد علوم پزشکی ايران، گفت: مفصل زانو در تمام فعاليت های انسان مانند ايستادن، راه رفتن و حتی نشستن در معرض فشارهای مکانيکی زياد که ناشی از وزن، حمل بار و حتی ماندن در يک موقعيت ثابت است، قرار دارد.

 

 

وی ادامه داد: بعنوان مثال فشار وارد بر مفصل زانو در هنگام بالا رفتن از پله ها معادل سه برابر وزن بدن و در هنگام پايين آمدن هفت تا هشت برابر وزن بدن است از اين رو کاهش وزن برای حفظ سلامتی مفاصل به خصوص مفاصل زانو بسيار با اهميت است.

دکتر هاديان، بی تحرکی را نيز خطری جدی برای مفاصل عنوان و تصريح کرد: برخی به غلط بر اين باورند که فقط با حذف فشار بر روی مفصل و ثابت نگه داشتن آن مشکل حل می شود در حالی که عدم تحرک مناسب خود خطری جدی برای بروز بيماری های مفصل همچون آرتروز است چرا که تغذيه مفصل از طريق تحرک انجام می شود.

وی نحوه نشستن به صورت چهارزانو، چمباته زدن و استفاده از توالتهای ايرانی را از جمله موارد تشديد کننده آسيب های مفصلی دانست و گفت: تبعيت از اين روش های غلط زندگی، افراد را در سنين پايين مستعد ابتلا به آسيب های مفصلی می کند.

دکتر هاديان در پايان تصريح کرد: مطالعات نشان داده است، علاوه بر کاهش وزن با تغذيه مناسب و انجام ورزش های مناسب می توان به پيشگيری و درمان آسيب های مفصلی کمک کرد.

توصيه هايی برای درمان آرتروز :

 1. وزن بدن بايد کم شود.

 2. استفاده از گرما باعث کاهش درد می شود. برای اين کار می توان از کيسه آب گرم استفاده کرد. اگر استفاده از گرما ممنوعيت خاصی نداشته باشد، می توان از روشهای زير استفاده کرد:

الف ) قرار دادن مفصل مبتلا در آب گرم 40-38 درجه سانتيگراد و ماساژ آرام آن .

ب ) استفاده از دوش آب گرم .

ج ) قرار دادن کيسه آب گرم درون يک حوله و استفاده از آن بر روی اندام مبتلا به درد.

بايد توجه کرد که در برخی از بيماری ها استفاده از کيسه ی آب گرم بسيار مضر است و قبل از استفاده  از آن حتما" بايد با پزشک مشورت کرد. همچنين کيسه آب گرم نبايد بر روی اندام مبتلا قرار داده شود. از گذاشتن آن در زير اندام يا خوابيدن بر روی آن نيز بايد خودداری شود.

3- از کفش مناسب استفاده شود.

4- از دو زانو و چهار زانو زدن و ايستادن طولانی مدت خودداری گردد.

5- از بالا و پايين رفتن از پله ها تا حد ممکن اجتناب شود.

6- به جای نشستن روی زمين، از صندلی استفاده شود.

7- ورزش: انجام برنامه ورزشی و تقويت عضلات می تواند به اندازه داروهای ضد درد در درمان سائيدگی مفصلی موثر باشند.

بی حرکتی می تواند باعث بدتر شدن سائيدگی مفصلی گردد. لذا نبايد نگران سائيدگی مفصل در اثر انجام فعاليت های توصيه شده توسط پزشک بود. انجام اشتباه حرکات ورزشی باعث بدتر شدن علائم و درد می گردد.

 

 

مراقبت از زانوها:

زانو، اندام های حساس و مهم بدن است که در پياده روی و انواع ورزشها نقش حساسی داشته و سلامت و قوت آن، ما را در انجام کارهای روزمره و انجام انواع ورزش توانمند می سازد. مفصل زانو مهمترين مفصلی است که وزن بدن را حمل می کند. از اين رو تمام فعاليتهای انسان مانند کار سنگين، کمر تحرکی و افزايش وزن می تواند آسيب زيادی به اين قسمت بدن وارد آورد. فشار وارده به زانوها در موقع بالا رفتن از پله ها 3 برابر وزن بدن و در موقع پايين آمدن از پله ها 8-7 برابر وزن بدن می باشد از اين رو کاهش وزن  برای حفظ سلامتی مفاصل به ويژه مفصل زانو اهميت زيادی دارد. بنابر اين گزارش بی تحرکی نيز خطر جدی برای مفصل زانو می باشد. برخی معتقدند که با بی تحرکی و ثابت نگهداشتن زانو  و همچنين حذف فشار از روی آن می توان به حفظ سلامت زانو کمک کرد در حالی که   بی تحرکی خطر جدی برای بروز بيماريهای مفصل و آرتروز است. زيرا تغذيه مفصل از طريق تحرک تامين می شود. لازم به ذکر است که نحوه نشستن بصورت چهارزانو عامل تشديد کننده مهمی در تخريب غضروف مفصلی بشمار می آيد در حاليکه کاهش وزن همراه با تغذيه و انجام ورزشهای مناسب می تواند به پيشگيری و درمان آسيبهای مفصلی کمک کند.

نکاتی چند برای مراقبت از زانوها :

- زانوها نياز به حرکت دارند. تحرك ، به تغذيه مفصل، حفظ قدرت عضلانی و دامنه حرکتی زانو کمک می کند.

- اگر به کارهايی اشتغال داريد که ناگزيريد برای مدتی طولانی روی صندلی بنشينيد، ساعتی يک بار از جای خود برخيزيد و پنج دقيقه راه برويد. همچنين هنگام نشستن می توانيد پاشنه های پا را از روی زمين بلند کنيد يا زانوها را صاف نگه داريد.

- افرادی که ناچارند مدتی طولانی بايستند، ساعتی چند بار زانوهای خود را خم کنند. همچنين توصيه می شود که در طول روز، چند بار روی پاشنه پا بايستند و چند قدم راه بروند. اين افراد به منظور پيشگيری از زانو درد، بايد از روشهای تقويت کننده زانو استفاده کنند.

- بيمارانی که برای مدتی طولانی بستری بوده اند و قادر به راه رفتن نيستند، بايد در طول روز حداقل سه بار انقباضات يا ورزش های ايستايی زانو را انجام دهند.

- هنگام خوابيدن به صورت طاق باز، بالش را زير زانوهای خود قرار دهيد. چنانچه به پهلو می خوابيد، بين زانوها بالشی قرار دهيد، اما اگر عادت داريد که بر شکم بخوابيد، ( که عادت نادرستی است و از منظر اسلام نيز مکروه می باشد ) بالش را زير ساق ها بگذاريد.

با انجام منظم ورزش های تقويتی و کششی، قدرت عضلانی و انعطاف پذيری بافت های اطراف مفصل را بهبود ببخشيده و از بروز ضايعات زانو پيشگيری نماييد. همچنين سعی کنيد حرکات زانو را در دامنه کامل انجام دهيد. اين کار به حفظ دامنه کامل حرکتی مفصل کمک می کند.

ورزش های زانو را ابتدا با تعداد کم ( پنج بار ) و دو بار در طول روز شروع کنيد و با بهبود وضعيت جسمانی، تعداد و دفعات تکرار آن را افزايش دهيد.

- توصيه می شود که در مراحل ابتدايی، در هر جلسه يک حرکت ورزشی انجام دهيد و اگر حرکتی موجب ناراحتی شما شد، از انجام آن خودداری کنيد.

- از انجام ورزش هايی که موجب درد، ناراحتی و تورم زانو می شود، خودداری کنيد، اما بايد درد مفصلی و درد عضلانی که در مراحل اوليه تمرينات ورزشی بروز می کند، تمايز قائل شويد. دردهای عضلانی معمولا" بطور تاخيری، يعنی چند ساعت پس از انجام تمرينات بروز می کنند. اين دردها، به مرور زمان با تداوم برنامه ورزشی از بين می رود.

- اگر افزايش وزن داريد، با برنامه های مناسب ورزشی و غذايی، وزن خود را کاهش دهيد. به خاطر داشته باشيد که کاهش وزن موجب کاهش فشار وارده بر مفصل می شود.

- از انجام اعمالی نظير بلند کردن اجسام بسيار سنگين و حمل بار به مدت طولانی اجتناب کنيد، زيرا اين کار فشار زيادی بر زانوها وارد می سازد. اگر ناگزير به حمل اجسام سنگين هستيد، عضلات زانو را با ورزش تقويت کنيد و بين فعاليتهای خود، زمانی را به استراحت اختصاص دهيد.

 

گرفتگی ناگهانی عضلات هنگام پياده روی

 

اگر بعد از 5 دقيقه پياده روی يا بيشتر، عضلات ساق پای شما دچار گرفتگی و درد شد، ولی ساير اوقات اينگونه نبود، نشان می دهد شما دچار لنگی پا بصورت متناوب هستيد که در اثر نرسيدن خون کافی به پاها اتفاق می افتد.

هنگام پياده روی، اگر سرخرگ هايی که خون را به سمت پاها می برند، دچار گرفتگی شوند، ديگر نمی توانند مقدار زيادی خون را به سمت پاها عبور دهند و در نتيجه عضلات ساق پای شما دچار آسيب و درد می شود.

هنگام پياده روی، عضلات پاهای شما نياز به مقدار زيادی خون دارند. بنابراين اگر سرخرگ هايی که خون را به سمت پاهای شما می برند، دچار گرفتگی شوند، ديگر نمی توانند مقدار زيادی خون را به سمت پاها عبور دهند و در نتيجه عضلات ساق پای شما دچار آسيب و درد می شود.

برای بهبود گرفتگی عضلات پا، آنقدر پياده روی کنيد تا عضلات پای شما درد بگيرد، سپس استراحت کنيد و بعد از برطرف شدن درد، مجددا"  پياده روی را شروع کنيد. همچنين بايستی مصرف چربی را کاهش دهيد.   

اگر 6 هفته بطور منظم و با برنامه ورزش کنيد، می توانيد بدون احساس هيچ دردی، سه برابر حالت عادی پياده روی کنيد. ولی افرادی که     علی رغم اين 6 هفته ورزش منظم، باز هم دچار گرفتگی و دردساق پا می شوند، حتما" دچار گرفتگی سرخرگ ها در ساير قسمتهای بدن خود هستند، بنابراين قبل از شروع برنامه ورزشی نزد پزشک برويد تا از سلامتی خود مطمئن شويد.

برای بهبود اين حالت، آنقدر پياده روی کنيد تا عضلات پای شما درد بگيرد، سپس استراحت کنيد و بعد از برطرف شدن درد، مجددا" پياده روی را شروع کنيد. همچنين بايستی مصرف چربی را کاهش دهيد. حتی ممکن است برای کاهش کلسترول ( چربی ) خون نياز به مصرف دارو داشته باشيد.

آسيب های عضلات پشت ساق پا شايع است و می توانند هر فردی از جمله نوجوانان، ورزشکاران و سالمندان را مبتلا کنند. اين آسيبها اغلب افرادی را گرفتار می کنند که قبل از ورزش و فعاليت شديد بدنی، بدن خود را گرم و آماده نمی کنند.

جراحان ارتوپدی معتقدند بهترين راه برای محافظت از عضلات بدن اين است که قبل و بعد از ورزش، بتدريج و با ملايمت عضلات را تحت کشش قرار دهيم. تحت کشش قراردادن عضلات ساق پا و پا ، علاوه بر کمک در پيشگيری از صدمات آنها، خطر آسيبهای کمر را نيز کاهش می دهد. برای انجام اين کار بر روی زمين بنشينيد و يک ساق پايتان را به حالت کشيده قرار دهيد کف پای ديگرتان را بر روی سطح داخلی ساق پای کشيده قرار دهيد اندکی به جلو خم شويد و در حالی که پنجه پای کشيده تان را به آرامي  به طرف بالا نگه داشته ايد آنر با انگشتان دست لمس کنيد.

 

  آدرس مطب دكتر دقاق زاده در تهران و اراك:


1: اراك:ميدان شهدا(باغ ملي)،خيابان مخابرات،كلينيك تخصصي وفوق تخصصي قدس(جانبازان)

تلفن: 2223013 الي 14
كد:0861
جهت هماهنگي تلفني در اراك: 09374715665


2: تهران :اتوبان چمران- ابتدای باقرخان غربی -كلينيك طب فيزيكي و توانبخشي تبسم
تلفن:66572220(ده خط)
66576422-3

 ****

منبع: مقاله  " راههای پيشگيری و نحوه مقابله بادردهای کمر و پا" -  تهيه كننده  : خانم مژگان بهشيد - ارائه شده  در كارگاه آموزشي  خانواده جانبازان نخاعي   معاونت  بهداشت و درمان  بنياد شهيد و امورايثارگران  آذربايجان شرقي


برچسب‌ها: درمان كمردرد, فيزيوتراپي در كمردرد, فوق تخصص كمر وطب فيزيكيبهترین دکتر ارتوپد زانو و م, دكتر ستون فقرات وكمر


آدرس مطب دكتر دقاق زاده در تهران و اراك:

1: اراكــــــــــ: ميــدان وليـعــصر-خيـابـان امـام خمـيـنـي-جنـب داروخـانـه تخـت جمشـيد-

ساختمان پزشكان455-(ساختمان تيموري)طبقه اول

dr daghaghzade1

+ نوشته شده در  چهارشنبه دوم فروردین ۱۳۹۱ساعت   توسط دكتردقاق زاده -متخصص طب فيزيكي وتوانبخشي  | 

دانلود مطالب ومقالات متعدد در مورد درمان كمردرد

عنوان مقاله کمردرد

لینک مقاله کمردرد

دانلود مطالب ومقالات متعدد در مورد درمان كمردرد

مروری بر درمان کمردرد فایل پی دی اف pdf

http://armanclinic.com/back-pain/مروری بر درمان کمردرد.pdf

مروری بر درمان کمردرد فایل ورد docx

http://armanclinic.com/back-pain/مروری بر دردانلود مطالب ومقالات متعدد در مورد درمان كمردردمان کمردرد.docx

با کمر درد چه کنیم فایل پی دی اف pdf

http://www.armanclinic.com/back-pain/با کمر درددانلود مطالب ومقالات متعدد در مورد درمان كمردرد چه کنیم.pdf

با کمر درد چه کنیم فایل ورد docx

http://www.armanclinic.com/back-pain/با کمر درد چه کنیم.docx

پیشگیری از کمر درد فایل پی دی اف pdf

http://armanclinic.com/back-pain/پیشگیری از کمر درد.pdf

پیشگیری از کمر درد فایل ورد docx

http://armanclinic.com/back-pain/پیشگیری از کمر درد.docx

تشک و افزایش کمردرد فایل پی دی اف pdf

http://armanclinic.com/back-pain/تشک و افزایش کمردرد.pdf

تشک و افزایش کمردرد فایل ورد docx

http://armanclinic.com/back-pain/تشک و افزایش کمردرد.docx

تغذیه و کمردرد فایل پی دی اف pdf

http://www.armanclinic.com/back-pain/تغذیه و کمردرد.pdf

تغذیه و کمردرد فایل ورد docx

http://www.armanclinic.com/back-pain/تغذیه و کمردرد.docx

درمان دیسک کمر فایل پی دی اف pdf

http://www.armanclinic.com/back-pain/درمان دیسک کمر.pdf

درمان دیسک کمر فایل ورد docx

http://www.armanclinic.com/back-pain/درمان دیسک کمر.docx

درمان کمر درد فایل پی دی اف pdf

http://www.armanclinic.com/back-pain/درمان کمر درد.pdf

درمان کمر درد فایل ورد docx

http://www.armanclinic.com/back-pain/درمان کمردرد.docx

راه هاى درست و نادرست درمان درد کمر فایل پی دی اف pdf

http://www.armanclinic.com/back-pain/راه هاى درست و نادرست درمان درد.pdf

راه هاى درست و نادرست درمان درد کمر فایل ورد docx

http://www.armanclinic.com/back-pain/راه هاى درست و نادرست درمان درد.docx

شروع کمردرد فایل پی دی اف pdf

http://www.armanclinic.com/back-pain/شروع کمر درد.pdf

شروع کمردرد فایل ورد docx

http://www.armanclinic.com/back-pain/شروع کمر درد.docx

شغل و کمر درد فایل پی دی اف pdf

http://www.armanclinic.com/back-pain/شغل و کمردرد.pdf

شغل و کمردرد فایل ورد docx

http://www.armanclinic.com/back-pain/شغل و کمردرد.docx

طب سوزنی در درمان کمردرد فایل پی دی اف pdf

http://www.armanclinic.com/back-pain/طب سوزنی در درمان کمردرد.pdf

طب سوزنی در درمان کمردرد فایل ورد docx

http://www.armanclinic.com/back-pain/طب سوزنی در درمان کمردرد.docx

کمردرد فایل پی دی اف pdf

http://www.armanclinic.com/back-pain/کمردرد.pdf

کمردرد فایل ورد docx

http://www.armanclinic.com/back-pain/کمردرد.pdf

کمردرد در رانندگان فایل پی دی اف pdf

http://www.armanclinic.com/back-pain/کمردرد در رانندگان.pdf

کمردرد در رانندگان فایل ورد docx

http://www.armanclinic.com/back-pain/کمردرد در رانندگان.docx

کمردرد و کمبود ویتامین فایل پی دی اف pdf

http://www.armanclinic.com/back-pain/کمردرد و کمبود ویتامین.pdf

کمردرد و کمبود ویتامین فایل ورد docx

http://www.armanclinic.com/back-pain/کمردرد و کمبود ویتامین.docx

کمردرد، بیماری نیست فایل پی دی اف pdf

http://www.armanclinic.com/back-pain/کمردرد، بیماری نیست.pdf

کمردرد، بیماری نیست فایل ورد docx

http://www.armanclinic.com/back-pain/کمردرد، بیماری نیست.docx

گودی بیش از حد کمر فایل پی دی اف pdf

http://www.armanclinic.com/back-pain/گودی بیش از حد کمر.pdf

گودی بیش از حد کمر فایل ورد docx

http://www.armanclinic.com/back-pain/گودی بیش از حد کمر.docx

نسخه کمردرد فایل پی دی اف pdf

http://www.armanclinic.com/back-pain/نسخه کمردرد.pdf

نسخه کمردرد فایل ورد docx

http://www.armanclinic.com/back-pain/نسخه کمردرد.docx

نشستن و ایستادن صحیح در کمردرد فایل پی دی اف pdf

http://www.armanclinic.com/back-pain/نشستن و ایستادن صحیح در کمردرد.pdf

نشستن و ایستادن صحیح در کمردرد فایل ورد docx

http://www.armanclinic.com/back-pain/نشستن و ایستادن صحیح در کمردرد.docx


برچسب‌ها: درمان كمردرد, فيزيوتراپي در كمردرد, فوق تخصص كمر وفوق تخصص طب فيزيكي, دكتر ستون فقرات وكمر


آدرس مطب دكتر دقاق زاده در تهران و اراك:

1: اراكــــــــــ: ميــدان وليـعــصر-خيـابـان امـام خمـيـنـي-جنـب داروخـانـه تخـت جمشـيد-

ساختمان پزشكان455-(ساختمان تيموري)طبقه اول

dr daghaghzade1

+ نوشته شده در  دوشنبه بیست و نهم اسفند ۱۳۹۰ساعت   توسط دكتردقاق زاده -متخصص طب فيزيكي وتوانبخشي  | 

سفر ورانندگي طولانی مدت باعث درد کمر، گردن و زانو می‌شود

سفر  ورانندگي طولانی مدت باعث درد کمر، گردن و زانو می‌شودنكته مهم:حتما پس از 40  دقيقه رانندگي توقف كنيد وكمي راه برويد


آسیب‌های ناشی از مسافرت طولانی در حالی که وضعیت بدن در مدت طولانی ساکن است، شامل آسیب‌های عضلانی اسکلتی و عروقی می‌شود.


مسافرت

مشکلات عضلانی اسکلتی، ارمغان زندگی ماشینی است و با مخارج کمرشکن، دردهای طولانی و مقاوم به درمان، از کارافتادگی و حتی معلولیت، جایگاه ویژه‌ای بین بیماری‌های غیرواگیر یافته است. آنچه مهم است این است که بدانیم چه عواملی باعث بروز مشکلات اسکلتی عضلانی به ویژه در سفر می‌شود و برای پیشگیری از ابتلا به آن چه باید کرد؟

 

مسافرت همیشه با خطراتی در زمینه بروز مشکلات عضلانی اسکلتی نظیر کمردرد، گردن درد، درد زانو و سایر دردهای اندام‌ها همراه است، مخصوصا وقتی مجبور باشیم مدت طولانی در یک وضعیت و در خودرو بنشینیم. البته تنوع وسایل و امکانات مسافرتی می‌تواند در کاهش دردهای عضلانی، اسکلتی موثر باشد.

 

آنچه اهمیت دارد این است که با رعایت نکات بهداشتی و حفاظتی لازم از بروز این‌گونه مشکلات پیشگیری کنیم یا بروز آنها را به حداقل برسانیم و مهم‌تر اینکه این نکات را باید در تمامی اعمال روزمره زندگی و در ضمن مسافرت رعایت کنیم.

 

پوشیدن کفش، لباس و وضعیت بدنی مناسب و طرز قرار گرفتن بدن و وضعیت اندام‌ها در خودرو و حین انجام فعالیت‌های روزمره بسیار مفید خواهد بود.

 

افرادی که مبتلا به آرتروز هستند یا مفاصل آنها زمینه التهاب حاد دارد، وقتی برای مدت طولانی در یک جا ساکن باقی می‌مانند، دچار التهاب و چسبندگی مفاصل می‌شوند. به همین دلیل، بعد از مدتی وقتی از اتومبیل پیاده می‌شوند، مفاصل آنها از هم باز نمی‌شود.

 

بی‌حرکت بودن مفاصل روی تاندون‌ها خستگی ایجاد می‌کند و این خستگی موجب درد می‌شود. در این حالت فرد چون حرکت ندارد و تغذیه سلولی به خوبی صورت نمی‌گیرد، بی‌حرکتی طولانی سبب بروز مشکلاتی در غضروف مفاصل می‌شود.

همچنین وقتی عروق به مدت طولانی حرکت نداشته باشند، خون در آنها لخته می‌شود و مشکل ایجاد می‌کند

راه های جلوگیری از درد استخوان و عضلات در مسافرت طولانی

- برخی از دردهای کمر و گردن و زانو در اثر رانندگی‌های طولانی‌مدت مخصوصا در طول مسافرت بروز می‌کند. بنابراین بهتر است که سفر به زمان‌های کوتاه و منقطع تقسیم شود و بعد از کمی استراحت مجددا به آن ادامه داده شود.

رانندگی مداوم توصیه نمی‌شود و در مسافرت‌های طولانی لازم است که هر 45 دقیقه تا یک ساعت برای چند لحظه‌ای از ماشین پیاده شوید و چند قدمی راه بروید.

 

- اگر شما سرنشین هستید و برای مسافت طولانی مجبورید در اتومبیل بمانید، بهتر است هر چند دقیقه یکبار وضعیت خود را داخل اتومبیل تغییر دهید.

رانندگی

- در ضمن رانندگی توصیه می‌شود که صندلی تا حد امکان به فرمان نزدیک باشد، به طوری که هنگامی که پا روی ترمز یا کلاچ قرار می‌گیرد، زانو هم سطح مفصل لگن یا مختصری بالاتر از مفصل لگن قرار گیرد.

 

- پشتی صندلی باید عمودی باشد و در صورت امکان از یک بالشتک کوچک در فضای بین گودی کمر و صندلی استفاده شود.

 

- در حالی که رانندگی می‌کنید، پنجه پا، عضلات ساق و شانه‌های‌تان را کشش دهید.

 

- دست‌های‌تان را روی فرمان ماشین در وضعیت ساعت 3 و 7 قرار دهید، و به طور گاهگاهی آنها را به وضعیت 10 و 2 تغییر  مکان دهید.

 

- فرمان را به صورت آرام در دست بگیرید. به طور گاهگاهی دست‌تان را شل‌تر کنید و بعد دوباره آن را سفت کنید.

 

- نکته دیگر اینکه افراد در مسافرت اغلب به خاطر حمل وسایل دچار کمردرد می‌شوند، بنابراین بهتر است تمریناتی را که از قبل برای کاهش کمردرد به آنها توصیه شد، انجام دهند و باز هم در فواصل رانندگی یا نشستن‌های طولانی از خودرو یا وسیله نقلیه پیاده شوند و کمی نرمش کنند.

وقتی می‌خواهند وسایل را از زمین بردارند باید در وضعیت نشسته قرار گیرند و وسایل را بردارند و چنانچه قصد دارند آنها را با دست حمل کنند با هر دو دست این کار را انجام دهند، یعنی وسایل به دو قسمت ترجیحا هم وزن تقسیم شود و هر دو دست را به کار گیرند

- نکته‌ای که اهمیت دارد این است که در مسافرت اغلب افراد هنگام برداشتن وسایل و جابه‌جایی آنها از صندوق عقب ماشین دچار دردکمر می‌شوند، زیرا اصول صحیح را رعایت نمی‌کنند. در ضمن برداشتن وسایل از صندوق عقب باید فاصله خود را تا صندوق عقب به حداقل برسانند و از سپر ماشین به عنوان تکیه‌گاه برای یکی از پاها استفاده کنند و بعد اقدام به برداشتن وسایل از صندوق عقب کنند.

 

- به افراد مخصوصا سالمندان توصیه می‌شود که از پیاده‌روی‌های طولانی در سراشیبی‌ها و سربالایی‌های تند پرهیز کنند و حتی‌المقدور با خود صندلی مخصوص ببرند تا نیازی به نشستن روی زمین نباشد.

 

- در صورتی که سالمندی را با خود به سفر می‌برید بهتر است بیشتر از زمانی که در خانه هستید، مراقب او باشید. به دلیل مشکل پوکی استخوان و درد مفاصل بهتر است محیط اطراف سالمندان طوری نباشد که منجر به شکستگی استخوان‌ها شود.

 

- تمام این نکات باید در همه ایام زندگی مخصوصا در طول مسافرت رعایت شود تا از آرتروز، دردهای مفصلی، دردهای عضلانی اسکلتی و مشکلات این سیستم جلوگیری شود و افراد زندگی پرتحرک و بانشاط مخصوصا در تعطیلات نوروز داشته باشند.

منبع: تبیان


برچسب‌ها: جلوگيري از كمر درد وزانو درد, رانندگي وكمر درد وزانو درد, درمان كمردرد وزانو درد


آدرس مطب دكتر دقاق زاده در تهران و اراك:

1: اراكــــــــــ: ميــدان وليـعــصر-خيـابـان امـام خمـيـنـي-جنـب داروخـانـه تخـت جمشـيد-

ساختمان پزشكان455-(ساختمان تيموري)طبقه اول

dr daghaghzade1

+ نوشته شده در  پنجشنبه بیست و پنجم اسفند ۱۳۹۰ساعت   توسط دكتردقاق زاده -متخصص طب فيزيكي وتوانبخشي  | 

چه كار كنيم كه هنگام خانه تكاني كمردرد نگيريم

چه كار كنيم كه هنگام خانه تكاني كمردرد نگيريم


مشکل کمردرد تقریبا هر سال بعد از خانه‌تکانی شب عید برای اکثر خانم‌ها ایجاد می‌شود. شاید بعضی‌ها حتی بعد از یک تمیزکاری معمولی هم دچار چنین مشکلی شوند.


جارو کشیدن خانهستون فقرات مجموعه‌ای از عضلات، رباط‌ها، تاندون‌ها و نیز مهره‌های کمری است. انسان به کمک این مجموعه پیچیده قادر است بالاتنه خود را به طرفین و نیز به سمت عقب و جلو حرکت دهد. علاوه بر آن فشار حاصل از وزن بخشی از بدن به ستون فقرات وارد می‌شود.

وقتی کمر تحت کشش یا چرخش ناگهانی قرار بگیرد، فرد دچار کمردرد می‌شود. حتی ضربه‌های کوچک یا حرکت‌های غلط و سریعی که فرد متوجه آنها نیست، می‌توانند به ستون‌فقرات آسیب برسانند و باعث درد کمر شوند.

در واقع پس از چنین حوادثی بدن سعی می‌کند آسیب وارده را به نحوی جبران‌ کند.گرفتگي عضلانيیا کشیدگی و التهاب رباط‌ها و تاندون‌ها، همگی بخشی از این جبران محسوب می‌شوند.

بیشتر اوقات کمردرد به دنبال فعالیت بدنی و کار زیاد و البته به دلیل روش غلط کار کردن به وجود می‌آید. این کمردردهای به اصطلاح معمولی پس از 1 تا 2 هفته بهبود پیدا می‌کنند.

اما اگر فردی به جز درد کمر علایمی مانند بی‌حسی، گزگز کردن یا کاهش قدرت عضلانی در اندام تحتانی را پیدا کرد، احتمالا مشکل جدی‌تری وجود دارد.

شیوه‌های صحیح کار کردن

وقتی صحبت از عید و سال نو می شود، خانه‌تکانی حتی به قیمت کمردردهای بعد از آن، باید به طور کامل انجام شود. اما کارشناسان معتقدند با آگاهی از نحوه برخورد صحیح با عضلات و مفاصل بدن هنگام کار کردن، می‌توان از بروز بسیاری از آسیب‌ها و دردها جلوگیری کرد.

هیچ‌وقت حین انجام کار قوز نکنید. ممکن است در کوتاه‌مدت فکر کنید قوز کردن خستگی کمر شما را می‌گیرد، اما این کار ممکن است عوارض خطرناکی داشته باشد

فکر کنید می‌خواهید وسایلی را که روی زمین ریخته جمع کنید. اکثر ما آموخته‌ایم که بدن را از قسمت کمر خم کنیم و به اصطلاح هنگام انجام چنین کارهایی «دولا» می‌شویم. اما این عادت غلط است و باعث آسیب جدی به مهره‌های کمر وديسك ‌های بین آنها می‌شود. برای انجام چنین کارهایی بهتر است کمر را صاف نگه داریم و زانوها را خم کنیم. با انجام چنین روشی هم به کارها می‌رسیم و هم کمردرد نمی‌گیریم.

تمیز کردن کف زمین هم یکی دیگر از کارهای پرزحمت هنگام خانه‌تکانی است. بهترین راه این است که این کار را به کمک یک تی یا پارچه خیسی که نوک یک جاروی بلند بسته می‌شود، انجام داد. در این حالت کمر راست نگه داشته می‌شود و تی‌ یا جارو به کمک بازوها تکان می‌خورد.

اما نکته مهم این است که با هر دو دست همزمان کار کنیم. چون اگر تی‌ یا جارو فقط با یک دست حرکت داده شود، عضلات کمر در سمت مخالف دچار گرفتگی می‌شوند که نتیجه آن کمردرد و گرفتگی کمر است.

تمیز کردن زمین خانه

البته بعضی‌ها ترجیح می‌دهند که خم شوند و کف زمین را با دست بشویند. این افراد باید سعی کنند بدنشان هنگام کار کردن حالتی شبیه به چمباتمه زدن پیدا نکند. یعنی باید کمر را صاف نگه دارند و روی زانوهای خود بنشینند. اگر یک بالش کوچک زیر زانوها گذاشته شود، مفصل زانو هم آسیب نمی‌بیند.

یکی از آسیب‌رسان‌ترین کارها، چرخش ناگهانی کمر است. به خصوص وقتی بار سنگینی حمل می‌کنید باید مراقب حرکت‌های کمر خود باشید. وقتی باری در دست دارید و قرار است به سمتی دیگر بچرخید، همیشه اول پاها را جابه‌جا کنید.

صاف نگه داشتن گردن و حفظ سلامت مهره هاي گردني هم در جلوگیری از کمردرد موثر است. خیلی‌ها عادت دارند همزمان با انجام کارهای خانه، گوشی تلفن بی‌سیم را بین سر و شانه خود نگه دارند و صحبت کنند. ممکن است با این کار دست‌ها آزاد باشند و کارها سریع‌تر تمام شوند، اما فشار حاصل از کج نگه داشتن مداوم سر باعث کشیدگی عضلات دور مهره‌ها و نهایتا ایجاد درد در بخش کمری می‌شود.

پیشگیری

نکاتی وجود دارد که رعایت آنها قبل از شروع یا حین انجام کارهای خانه، از آسیب به عضلات و مفاصل کمر جلوگیری می‌کند.

- قبل از شروع: اولین قدم گرم کردن بدن است. درست مانند مواقعی که قرار است ورزش خاصی انجام دهید، قبل از شروع کردن کارهای خانه هم بهتر است نرمش کنید. اگر اهل ورزش و نرمش نیستید، می‌توانید 10 دقیقه سریع راه بروید. این کار در محیط خانه هم امکان‌پذیر است و لازم نیست حتما به خیابان یا پارک بروید.

برای رفع خستگی حین انجام کار می‌توانید از کمپرس یخ، کمپرس آب گرم و نیز حرکت‌های کششی استفاده کنید

- حین انجام کار: وقتی تمیزکاری خانه را شروع می‌کنید، بهتر است همیشه یک‌ چهارپایه کوچک دم‌دست داشته باشید. می‌توانید به جای خم شدن برای انجام برخی کارها، روی این چهارپایه بنشینید تا فشار کمتری به کمر و زانوهای شما وارد شود.

استفاده مهم دیگری که از این چهارپایه می‌کنید، هنگام انجام کارهایی مانند ظرف شستن است که نیاز به ایستادن طولانی‌مدت دارند. وقتی قرار است زیاد سرپا باشید، پاهای خود را به نوبت روی چهارپایه بگذارید. هر پا را حدود 4 تا 5 دقیقه روی چهارپایه و بالاتر از پای دیگر نگه دارید. این کار باعث انقباض و شل شدن متناوب عضلات می‌شود و فشار وارد به مفاصل را کمتر می‌کند.

یادتان باشد هیچ‌وقت حین انجام کار قوز نکنید و شکم خود را بیرون ندهید. ممکن است در کوتاه‌مدت فکر کنید قوز كردن خستگی کمر شما را می‌گیرد، اما این کار باعث آسیب به عضلات و رباط‌های دور مهره‌های کمر می‌شود و ممکن است عوارض خطرناکی داشته باشد.

کمپرس سرد

برای رفع خستگی حین انجام کار می‌توانید ازكمپرس يخ- کمپرس آب گرم و نیز حرکت‌های کششی استفاده کنید. کمپرس‌هایی که حالت ژل مانند دارند را می‌توان در اکثر داروخانه‌ها پیدا کرد (تصویر مقابل).

این کمپرس‌ها را در فریزر نگهداری کنید و هنگامی که احساس کردید کمر شما خسته شده، کیسه کمپرس را روی کمر خود بگذارید.

یادتان نرود که بین پوست بدن و کیسه کمپرس یخ حتما حوله یا پارچه‌ای ضخیم قرار دهید، چون در غیر این صورت پوست شما دچار نوعی سوختگی به دلیل سرمای شدید می‌شود.

به جز کمپرس یخ می‌توانید از کیسه آب گرم هم استفاده کنید. اگر ناحیه کمر را 20 دقیقه در مجاورت گرمای ملایم قرار دهید، درد و خستگی آن تسکین پیدا می‌کند. البته اگر جزو افرادی هستید که سابقه کمردرد دارند، بهتر است از همان یخ استفاده کنید، چون کمپرس یخ جلوی عود مجدد بیماری را می‌گیرد.

- در پایان: پس از تمام کردن کارهای خانه همیشه چند حرکت کششی انجام دهید. این حرکات عضلات و رباط‌ها را انعطاف‌پذیرتر نگه می‌دارند. علاوه بر آن باعث کاهش فشار وارده روی مهره‌ها می‌شوند و خون‌رسانی را هم بهتر می‌کنند.

بنابراین از خشکی کمر و کاهش دامنه حرکات پیشگیری می‌کنند که نتیجه نهایی آن جلوگیری از درد و گرفتگی کمر خواهد بود.

بخش سلامت تبیان


منبع : هفته نامه سلامت - دكتر ریحانه مرتضی‌زا
برچسب‌ها: خانه تكاني, نظافت منزل, درمان كمردرد, بهترین دکتر ارتوپد زانو و مفاصل واستخوان تهران واي, دكتر ديسك وستون فقرات


آدرس مطب دكتر دقاق زاده در تهران و اراك:

1: اراكــــــــــ: ميــدان وليـعــصر-خيـابـان امـام خمـيـنـي-جنـب داروخـانـه تخـت جمشـيد-

ساختمان پزشكان455-(ساختمان تيموري)طبقه اول

dr daghaghzade1

+ نوشته شده در  جمعه پنجم اسفند ۱۳۹۰ساعت   توسط دكتردقاق زاده -متخصص طب فيزيكي وتوانبخشي  | 

كمر درد

شروع كمر درد از30 سالگی

متخصصان طب فيزيكي وتوانبخشي  می‌گویند در سال‌های اخیر، شایع‌ترین بیماری‌ مفصلی كه به خصوص جوانان را درگیر كرده است، آرتروز و ساییدگی مفاصل است كه مخصوصا در زانو، گردن،‌ كمر و ستون فقرات رایج شده است.

کمردرد با بلند کردن جسم سنگین

از این مهم‌تر این كه سن شیوع این بیماری‌ها كاهش پیدا كرده است؛ طوری‌كه یكی از بحث‌های عمده این متخصصان در كنگره فیزیوتراپی امسال نیز همین بود كه تا حدود 20 سال قبل، اكثر افرادی كه برای درمان‌ دردهای عضلانی اسكلتی به درمانگاه‌های فیزیوتراپی و ارتوپدی مراجعه می‌كردند، افراد بالای 55 تا 60 سال بودند و در واقع تخریب غضروف مفصلی در سنین بالا شروع می‌شد؛ ولی امروزه این سن به 30 سال كاهش پیدا كرده و پزشكان شاهد مراجعه بیمارانی با سنین 30 تا 50 سال با دردهای گردن، زانو، كمر و مفاصل مختلف به مراكز درمانی هستند.

مقصر؛ سبك زندگی

دكتر عباس رحیمی، دبیر هجدهمین كنگره فیزیوتراپی ایران، دلیل كاهش سن ابتلا به آرتروز و دردهای مفصلی را نحوه زندگی نامناسب و وضعیت كاری و شغلی افراد ذكر می‌كند و به همشهری می‌گوید: «بی‌تحركی در محیط های اداری و عدم فعالیت‌های فیزیكی در زندگی، از دلایل اصلی این بحران اجتماعی است.»

دكتر مصطفی نجاتیان، فیزیوتراپیست هم با اشاره به اینكه یكی از عوامل كاهش سن ابتلا به بیماری‌های مفصلی در ایران، اشكال در وضعیت حركتی به خاطر زندگی شهرنشینی است، می‌گوید: «نشستن،‌ خوابیدن، نوع راه رفتن و نوع كفش انتخابی در میان مردم ما اصلا استاندارد نیست. این در حالی است كه حتی آموزش‌های لازم به افراد برای اصلاح كردن این سبك زندگی در كشور ما وجود ندارد. در كشورهای پیشرفته به همه افراد آموزش های لازم برای كار در اداره‌ها و... از طریق مجلات و بروشورهای مختلف داده می‌شود، ولی در ایران هیچكدام از این اقدامات صورت نمی‌گیرد.»

این فیزیوتراپ با بیان اینكه مسئله دیگر شیوع این بیماری‌ها، نداشتن فعالیت‌های ورزشی است، طوری كه كمتر از 10 درصد افراد جامعه به طور روزمره ورزش می‌كنند، ادامه می‌دهد: «در بسیاری از افراد هماهنگی میان عضلات وجود ندارد و این امر می‌تواند یا به علت عوامل ژنتیكی باشد یا به علت چاقی بیش از حد. همچنین تغذیه نیز از جمله عواملی است كه به خصوص در كودكان از وضعیت نابسامانی برخوردار است.

امروزه كودكان بجای خوردن آب، نوشابه مصرف می‌كنند. مصرف نوشابه به خاطر اسید فسفریك موجود در آن، جذب كلسیم را کاهش می دهد. لذا اگر هر روز از نوشابه استفاده شود، در سنین جوانی افراد به سرعت دچار بیماری‌های مفصلی می‌شوند. همچنین امروزه در بین كودكان به خصوص در مدارس، یا شیر عرضه نمی‌شود یا با كیفیت بسیار پایین عرضه می‌شود كه این امر خود زمینه را برای افزایش بیماری‌های مفصلی در جوانی آماده می‌كند.»

درد زانو، رایج ترین درد

به گفته متخصصان، به ازای هر یك كیلو اضافه وزن در سطح صاف، حدود 3 تا 5 برابر فشار بیشتری به زانو وارد می‌شود كه در مواقع بالا و پایین رفتن از پله این فشار 10 برابر می‌شود. همچنین شایع‌ترین دردهای مفاصل مربوط به كشكك زانوست كه در واقع استخوانی است كه داخل تاندون عضله چهار سر ران قرار گرفته و در هر خم و راست شدن زانو حدود 7 تا 8 سانتیمتر این استخوان روی زانو حركت می‌كند.

هرچه این حركت طبیعی ‌تر باشد، مشكلات آن كمتر خواهد بود، ولی اگر در مسیر حركت كشكك روی زانو، مقداری انحراف به طرف داخل یا خارج وجود داشته باشد، باعث خراش غضروف یا نرم‌ شدگی آن می‌شود كه موجبات درد و ناراحتی را در قسمت جلوی زانو فراهم می‌كند.

دكتر تركمان، متخصص زانو در این باره توضیح می‌دهد: «بیشترین دردهای زانو در افراد جوان، به خصوص خانم های جوان به وجود می‌آید و شایع ترین علتش یكی ضعف عضله چهار سر ران است كه این عضله به طور طبیعی در زنان ضعیف ‌تر است و دیگری رعایت نكردن برخی اصول نشستن و برخاستن مثل دو زانو یا چهار زانو نشستن، یا از سطح شیب ‌دار بالا رفتن به مدت طولانی، یا خم بودن زانو به مدت زیاد در نتیجه كارهای اداری است. البته از همه مهم تر ضعف عضله چهار سر ران است که نیاز به تقویت دارد.»

وی تصریح می‌كند: «البته یك سری ریز فاكتور وجود دارد كه باعث می‌شود آرتروز زودتر یا شدیدتر به وجود آید. این ریز فاكتورها شامل افزایش وزن و چاقی فرد است که ارتباط مستقیم با دردهای زانو دارد. علاوه بر آن انحراف زانو به شكل پرانتزی یا ضربدری موجب می‌شود كه وزن بدن به طور یكسان روی سطح زانو پخش نشود و یك طرف فشار بیشتری را تحمل كند و در نهایت این فشار باعث ساییدگی آن طرف مفصل می‌شود. البته انحراف از نوع پرانتزی در ایران بیشتر از ضربدری شایع است.»

بی‌تحركی درمان نمی‌كند

برخی از مردم به اشتباه تصور می‌کنند که صرفا با حذف فشار روی مفصل و ثابت نگه‌داشتن آن، مشکلشان حل می‌شود، در صورتی‌که به گفته متخصصان عدم تحرک مناسب، خود خطرات جدی مانند آرتروز مفصل را در پی دارد چرا که تغذیه مفصل از طریق تحرک صورت می‌گیرد.

فشارهای طولانی و ثابت روی مفصل را مانند فشار روی یک اسفنج آغشته به آب می‌داند که در اثر فشار، آب خود را از دست می‌دهد و مفصل در این شرایط ، آماده ی تخریب می‌شود.

وی عادت‌های غلط در زندگی روزمره مانند نحوه نشستن به صورت چهار زانو و استفاده از توالت‌های ایرانی را از جمله موارد تشدید‌‌‌کننده آسیب به مفصل زانو ذکر کرده و می‌گوید: «عضلات در بدن همانند کمک فنرها در ماشین عمل کرده و مانع از ایجاد فشار روی اسکلت استخوانی و مفاصل بدن می‌شوند. برای همین تقویت عضلات چهار سر ران و عضلات پشت ران، هماهنگی در تقویت عضلات، کاهش وزن، تغذیه صحیح، تحرک مناسب و انجام ورزش‌های درست و حتی‌الامکان با نظارت متخصصین فیزیوتراپی و طب ورزش از جمله راه کارهای پیشگیرانه و درمانی مفصل زانو است.»

وی یکی از مهم ترین موارد پیشگیرانه و درمان آسیب‌های مفصل زانو را کاهش وزن می‌داند: «به عنوان مثال فشار وارد بر مفصل زانو در هنگام بالا رفتن از پله‌ها معادل 3 برابر وزن بدن و در هنگام پایین آمدن 7 تا 8 برابر وزن بدن است و این امر خود دلیل محکمی‌ در کاهش وزن اضافی بدن برای حفظ سلامت مفاصل، به خصوص مفصل زانو خواهد بود.»

پیشگیری مهم‌تر از درمان

متخصصان بهترین راه درمان آرتروز را كاهش عوامل بوجود آورنده آن می‌دانند و توصیه می‌كنند افراد از دو زانو و چهار زانو نشستن و عادت به آن پرهیز كنند. همچنین افرادی كه مشكل زانو دارند، راه رفتن در سطح صاف را برنامه زندگی خود قرار دهند، چرا كه هیچ آرتروزی مانع راه رفتن افراد در سطح صاف نیست.

البته در موارد شدیدتر، درمان های دارویی و جراحی زانو هم از درمان های مفید و ضروری آسیب‌های مفصل زانو هستند. در عمل جراحی زانو كه رویه مفصلی تعویض می‌شود، در واقع مفصل مصنوعی برای فرد گذاشته می‌شود و درد تا حد زیادی كاهش می یابد.


برچسب‌ها: كمردرد, متخصص كمر درد, درمان غير جراحي كمر درد وستون فقرات


آدرس مطب دكتر دقاق زاده در تهران و اراك:

1: اراكــــــــــ: ميــدان وليـعــصر-خيـابـان امـام خمـيـنـي-جنـب داروخـانـه تخـت جمشـيد-

ساختمان پزشكان455-(ساختمان تيموري)طبقه اول

dr daghaghzade1

+ نوشته شده در  چهارشنبه بیست و ششم بهمن ۱۳۹۰ساعت   توسط دكتردقاق زاده -متخصص طب فيزيكي وتوانبخشي  | 

فيزيوتراپي وورزش براي كمر درد

ورزشهاي مفید برای درد پشت و کمر

 


اگر کمر درد شدید و یا پوکی استخوان دارید، قبل از انجام این ورزش ها با پزشک خود مشورت کنید.

 


ورزش درد پشت و کمر

1- کشیدن زانو به طرف سینه

به پشت دراز بکشید. زانوهای خود را خم کنید. کف پاهایتان روی زمین باشد. با استفاده از دو دست، یکی از زانوهای خود را بگیرید و به طرف سینه بیاورید. 15 تا 30 ثانیه در همین حالت بمانید. سپس به حالت اولیه فیزیوتراپی کمر درد برگردید.

با زانوی دیگر همین حرکت را انجام دهید. بعد به حالت اولیه برگردید. این بار، هر دو زانوی خود را به طرف سینه بکشید.

هر حرکت را 2 تا 3 مرتبه تکرار کنید. صبح و شب، این حرکت را انجام دهید.

ورزش برای درد پشت و کمر

 

2- چرخش پشت

به پشت دراز بکشید. زانوهای خود را خم کنید. کف پاهایتان روی زمین باشد. شانه ها باید ثابت باشند.

زانوهای خمیده خود را به یک طرف بچرخانید. 5 تا 10 ثانیه در همان حالت بمانید. سپس به حالت اولیه برگردید و همین حرکت را در طرف دیگر بدن تکرار کنید.

هر حرکت را 2 تا 3 مرتبه تکرار کنید. صبح و شب، این حرکت را انجام دهید.

ورزش برای درد پشت و کمر

 

3- انعطاف پشت

به پشت دراز بکشید. زانوهای خود را خم کنید. کف پاهایتان روی زمین باشد. کمر خود را قوس دهید و کمی به بالا بکشید. 5 ثانیه در همین حالت بمانید.

بعد، پشت تان را صاف کنید و شکمتان را به داخل بکشید. 5 ثانیه به همین حالت بمانید.

هر روز 5 بار این حرکت را تکرار کنید و به تدریج تا 30 بار در روز برسانید.

ورزش برای درد پشت و کمر

 

4- ورزش پل

به پشت دراز بکشید. زانوهای خود را خم کنید. کف پاهایتان روی زمین باشد. شانه ها و سر، باید آزادانه روی زمین باشد. عضلات شکم و باسن خود را سفت کنید. سپس باسن خود را از زمین بلند کنید و بالا ببرید. در این حالت بمانید و سه بار تنفس عمیق انجام دهید. بعد به حالت اولیه برگردید.

هر روز 5 بار این تمرین را تکرار کنید و به تدریج تا 30 بار در روز برسانید.

ورزش برای درد پشت و کمر

 

5- کشش گربه ای

بر دو دست و زانوها تکیه کنید (حالت چهار دست و پا). به آرامی، پشت و شکم خود را به طرف زمین بیاورید. سپس به آرامی، شکم خود را به طرف بالا ببرید و پشت خود را قوس دهید. بعد به حالت اولیه برگردید.

این تمرین را  تا 5 مرتبه و دو بار در روز انجام دهید.

 

ورزش برای درد پشت و کمر

 

6- چرخش پشت (به صورت نشسته)

بر روی صندلی بنشینید. پای راست خود را بر روی پای چپ خود بگذارید. آرنج دست چپ را روی زانوی راست خود قرار دهید. بدن خود را به سمت راست بکشید. 10 ثانیه در همین حالت بمانید.

سپس، در جهت مخالف همین حرکت را انجام دهید.

این تمرین را 3 تا 5 مرتبه و دو بار در روز انجام دهید.

ورزش برای درد پشت و کمر

 

7- فشردن شانه ها

بر روی یک صندلی صاف بنشینید و هر دو شانه را با هم به سمت عقب دهید. 5 ثانیه به همین حالت بمانید و سپس شل کنید.

این تمرین را  تا 5 مرتبه و دو بار در روز انجام دهید.

 

8- روی شکم دراز بکشید. ساعد دست هایتان را روی زمین قرار دهید و سر و سینه خود را از زمین بلند کنید. چند دقیقه در این حالت بمانید، سپس به حالت اولیه برگردید. این ورزش را می توانید هر دو ساعت یکبار انجام دهید.

ورزش برای درد پشت و کمر

 

9- روی شکم دراز بکشید. کف دست ها را روی زمین قرار دهید. دست ها را صاف کنید و بالا تنه را به سمت بالا بکشید و از زمین بلند کنید. بازدم کنید و پایین تنه خود را شل کنید. در این حالت به مدت 1 تا 2 ثانیه بمانید و سپس به حالت اولیه برگردید. این حرکت را 10 بار تکرار کنید.

 

10- به پشت دراز بکشید. عضلات شکم را تو بدهید. در این حالت نباید فشاری به ریه ها و ارد شود. باید به راحتی نفس بکشید. 5 تا 10 ثانیه در این حالت بمانید. این حرکت را 3 تا 5 بار انجام دهید.

ورزش برای درد پشت و کمر

 

11- بایستید. پاشنه پاها را کمی از زمین بلند کنید. کف دست ها را روی کمر قرار دهید. به آرامی به عقب خم شوید. 2 تا 3 ثانیه در همین حالت بمانید. این حرکت را یک تا 3 بار انجام دهید.

 

12- به پشت دراز بکشید. پای راست خود را با زانوی خمیده بالا بیاورید و پشت ران خود را با دو دست بگیرید. زانوی پای راست را به طرف چپ ببرید تا جایی که احساس کشش کنید. 10 تا 15 ثانیه در این حالت بمانید و بعد پای خود را به حالت اولیه برگردانید.

این حرکت را بر پای چپ نیز انجام دهید. توجه کنید که در تمام این حرکت، پشت باید چسبیده به زمین باشد.

ورزش برای درد پشت و کمر

 

13- در مقابل دیوار بایستید. پای راست باید 50 سانت پشت پای چپ باشد. پای راست باید صاف و زانوی پای چپ خمیده باشد.

کف دو دست خود را به دیوار فشار دهید. به جلو خم شوید تا کشش را در ساق پای راست خود احساس کنید.

2 تا 6 ثانیه در این حالت بمانید و سپس رها کنید. برای پای دیگر هم این حرکت را انجام دهید. برای هر پا، 5 بار این حرکت را انجام دهید.

 

14- به پشت دراز بکشید. زانوها خم و کف پاها روی زمین باشد. دست ها موازی بدن و کف دست ها روی زمین باشد. پای چپ را صاف بالا بیاورید تا با بدن شما زاویه 90 درجه بسازد.

در این حالت 5 ثانیه بمانید و درحالی که پای چپ بالا است، پای راست‌تان را بالا بیاورید و 5 ثانیه نیز در این حالت بمانید.

ورزش برای درد پشت و کمر

 

 

15- بایستید. پای راست خود را روی یک بلندی قرار دهید. بدن خود را به سمت پای راست کمی خم کنید و سعی کنید انگشتان پا را لمس کنید، اما نباید فشار وارد کنید. هرگاه در عضلات عقب ران احساس کشیدگی کردید، این حرکت را متوقف کنید.

 

ورزش برای درد پشت و کمر

 

 

 

 

16- چهار دست و پا روی زمین قرار بگیرید. عضلات شکم خود را سفت کنید. دست چپ و پای راست خود را بالا ببرید و صاف کنید. 5 ثانیه در این حالت بمانید. سپس به آرامی، به حالت اول برگردید. این بار با دست راست و پای چپ این حرکت را انجام دهید. هر حرکت 10 بار تکرار شود.

 

 

 

ورزش برای درد پشت و کمر
 

 

 

17- به یک طرف بدن (مثلا سمت راست بدن) دراز بکشید. پا، باسن و شانه باید در یک راستا باشند.

ساعد دست خود را روی زمین قرار دهید. باسن خود را از زمین بلند کنید. 15 ثانیه به همین صورت بمانید. سپس، به آرامی باسن خود را پایین بیاورید.

به طرف دیگر بدن خود برگردید و این حرکت را تکرار کنید.

 

 

 

 

مریم سجادپور

بخش سلامت تبیان


برچسب‌ها: فيزيوتراپي وورزش براي كمر درد, فيزيوتراپي, تمرين درماني, ورزشهاي ويليامز ومكنزي


آدرس مطب دكتر دقاق زاده در تهران و اراك:

1: اراكــــــــــ: ميــدان وليـعــصر-خيـابـان امـام خمـيـنـي-جنـب داروخـانـه تخـت جمشـيد-

ساختمان پزشكان455-(ساختمان تيموري)طبقه اول

dr daghaghzade1

+ نوشته شده در  چهارشنبه بیست و ششم بهمن ۱۳۹۰ساعت   توسط دكتردقاق زاده -متخصص طب فيزيكي وتوانبخشي  | 

ورزش‌هایی برای کاهش گودی بیش از حد کمر

ورزش‌هایی برای کاهش گودی بیش از حد کمر


افرادی که دارای شکم های افتاده و برآمده می باشند، دارای عارضه گودی کمری هستند.


گودی کمر

در حالت طبیعی، انحنای گردن به سمت داخل، انحنای فقرات پشتی به سمت خارج و انحنای ناحیه کمر رو به جلو می باشد.

ستون فقرات توسط تعداد زیادی عضله محافظت می شود. عدم تعادل این عضلات، موجب پدید آمدن ناهنجاری هایی در ستون فقرات می شود. در این میان، نقش عضلات شکمی، بازکننده های مفصل پا به لگن و عضله بزرگ پشت باسن در ایجاد گودی بیش از حد کمر، پر رنگ تر از سایر عضلات است.

افرادی که دارای شکم های افتاده و برآمده می باشند، دارای عارضه گودی کمری هستند.

علل گودی بیش از حد کمر

- التهاب دیسک کمر

- قوز بیش از حد

- چاقی

- پوکی استخوان

- ضعف عضلات شکمی

- زایمان های مکرر

- در رفتگی دو طرف‌ لگن‌

- استفاده‌ از کفش‌ پاشنه‌ بلند

- جابجایی ستون‌ مهره‌ها به‌ سمت‌ جلو ( مادرزادی یا هر عامل‌ دیگر)

- ضعف‌ عضلات‌ شکمی و عضلات‌ خلفی ران‌ و بازکننده‌های مفصل‌ ران‌

- کوتاهی عضلات‌ ناحیه‌ کمری (بازکننده‌های کمر)

وقتی که می خواهید مدت طولانی بایستید، یک پا را روی زمین و پای دیگر را روی یک پله، چهار پایه و یا هر چیز مشابه قرار دهید

پیشگیری و کاهش گودی بیش از حد کمر

- موقع نشستن روی صندلی، کف پا را صاف بر روی زمین قرار دهید، صندلی خود را تنظیم کنید و در صورت نیاز از یک بالشتک برای پر کردن فضای خالی پشت کمرتان استفاده کنید.

- وقتی که می خواهید مدت طولانی بایستید (مثل زمان شستن ظرف یا اتو کردن لباس ها)، یک پا را روی زمین و پای دیگر را روی یک پله، چهار پایه و یا هر چیز مشابه قرار دهید.

- بهترین حالت برای خوابیدن، خوابیدن به پشت است، در حالی که بالشتی زیر زانوها قرار گیرد. در صورتی که تمایل دارید بر روی شکم بخوابید، حتما بالشی زیر شکم خود قرار دهید.

- پوشیدن کفش های پاشنه بلند، موجب افزایش گودی کمر خواهد شد.

- از تقویت عضلات شکم، باسن و کمر توسط ورزش غافل نباشید.

حرکات‌ ورزشی

1- اگر علت‌ گودی کمر، ضعف‌ عضلات‌ شکم‌ باشد:

- شخص‌ به‌ پشت‌ خوابیده‌ و سر و گردن‌ و سینه‌ خود را بالا بیاورد و به‌ کمک عضلات‌ شکم‌ نفس عمیق‌ بکشد و نفس‌ را حبس کند.

- در همان‌ وضعیت‌ بالا، دست های خود را روی سینه‌ گذاشته‌ و بالا بیاید. 4 تا 6 ثانیه در این حالت بماند. 6 تا 10 بار این کار را تکرار کنید.

- در همان‌ وضعیت،‌ دست های خود را پشت‌ گردن‌ گذاشته‌ و بالا بیاید.

- شخص‌ به‌ پشت‌ خوابیده‌ یک پای خود را خم‌ کرده‌ روی زمین‌ می گذارد. با این‌ کار پشت‌ وی صاف‌ می شود. پای دیگر را در این‌ حالت‌ بالا می آورد.

- عمل‌ فوق‌ را با پای دیگر انجام‌ می دهد.

- روی زمین به پشت دراز بکشید. زانوها خمیده و کف پاها روی زمین باشد. ابتدا عضلات شکم و باسن را سفت کنید و کمر را به زمین فشار دهید و بین 6 تا 10 ثانیه نگه‌ دارید. بعد از چند ثانیه استراحت کنید. این حرکت را 7 بار تکرار کنید.

2- اگر علت‌ گودی کمر، ضعف‌ عضلات‌ بازکننده‌ ران‌ باشد:

- شخص‌ به‌ شکم‌ خوابیده‌ و یک پای خود را به صورت‌ مستقیم‌ بالا می آورد و عمل باز کردن ران‌ را انجام‌ می دهد.

- عمل‌ فوق‌ را با پای دیگر انجام‌ می دهد.

- می تواند هر دو پا را با هم‌ به‌ وضعیت‌ قبل‌ ببرد.

- زانوی خود را خم‌ کرده‌ و به‌ بالا بیاورد (یعنی دروضعیت‌ دمر و چهاردست‌ و پا، مورد قبل‌ را انجام‌ دهد)

ورزش گودی کمر

3- اگر علت‌ گودی کمر، کوتاهی عضله‌ سوئز خاصره‌ای باشد:

- شخص‌ به‌ پشت‌ خوابیده‌ و یک پای خود را در شکم‌ جمع‌ کرده‌ و کف پای دیگر را روی زمین قرار دهد و زانویش را خم کند.

4- اگر علت‌ گودی کمر، کوتاهی عضله‌ راست‌ ران‌ باشد:

-‌ شخص‌ دمر خوابیده،‌ پایی که‌ دارای کوتاهی است‌ را از زانو خم‌ می کند. دراین‌ حالت‌ درمانگر با دست‌ خود مانع‌ از بالا آمدن‌ باسن‌ وی میشود.

- شخص‌ به‌ پشت‌ خوابیده،‌ زانوهای وی از تخت‌ آویزان‌ است‌. در این‌ حالت‌ یک پای او را در شکم جمع‌ می کنیم‌ و با دست‌ دیگر مانع‌ از صاف‌ شدن‌ زانوی وی می شویم.

5- اگر علت‌ گودی کمر، کوتاهی عضلات‌ بازکننده‌ کمر باشد:

- شخص‌ به‌ پشت‌ دراز کشیده‌ و سعی می کند به‌ کمک تراپیست،‌ پاهای خود را از بالای سر به‌ زمین‌ بزند.

6- تقویت عضلات باسن و کاهش گودی کمر

فرد در حالی که به حالت راحت دراز کشیده و زانوهایش خم است، سعی می کند ضمن منقبض کردن عضلات شکم، لگن خود را کمی بلند نماید.

7- کاهش انحنا یا قوس کمر

فرد در حالی که در حالت شروع دو میدانی قرار گرفته است، سعی می کند با متمایل شدن به سمت جلو بر روی پای عقب خود فشار وارد کند. در مرحله بعد ضمن عوض کردن پاها، همین حرکت را برای پای دیگر انجام می دهد.

8- تقویت عضله چهارسر ران و تقویت عضلات سرینی

فرد در حالی که کنار دیوار ایستاده است، سعی می کند بنشیند.

این تمرین را با استفاده از یک صندلی می توانید انجام دهید. فرد در کنار صندلی قرار می گیرد و به جای اینکه بر روی زمین بنشیند، بر روی صندلی می نشیند.

پوشیدن کفش های پاشنه بلند، موجب افزایش گودی کمر خواهد شد

9- کشش و انعطاف پذیری در عضلات اطراف ستون فقرات

بخوابید و زانوها را تک تک و یکی در میان به داخل سینه بکشید و 6 تا 10 ثانیه نگه دارید.

این کار را 6 تا 10 بار تکرار کنید.

- این حالت را می‌توانید با هر دو زانو در حالی که دست‌ها زیر زانو است، تکرار کنید.

به فاصله 20 سانتی‌متر از یک دیوار بایستید و به آن تکیه دهید.

زانوها را کمی خم کنید و کل ستون فقرات را به دیوار بچسبانید (از جمله کمر) و 6 تا 10 ثانیه در این حالت بمانید.

این حرکت را 6 تا 10 بار تکرار کنید.

10- کشش و انعطاف پذیری در عضلات پشت ران

اگر کمردرد حاد ندارید، بنشینید و پایتان را دراز کنید.

سعی کنید نوک انگشتان دست را به مچ پا برسانید و 60 ثانیه در این حالت نگه دارید.

این حرکت را 10 بار تکرار کنید.

به یاد داشته باشید که میزان و شدت حرکات فوق با توجه به افراد مختلف (از نظر سن، جنس، وضعیت قوای جسمانی و نوع آسیب) متفاوت است.

به طور کلی بهتر است که روزانه دو بار و حداقل به مدت سه ماه این حرکات را انجام دهید.

منبع:تبیان


برچسب‌ها: متخصص كمردرد وستون فقرات, گودي كمر وستون فقرات, ورزش كمر, كاهش لوردوز كمر


آدرس مطب دكتر دقاق زاده در تهران و اراك:

1: اراكــــــــــ: ميــدان وليـعــصر-خيـابـان امـام خمـيـنـي-جنـب داروخـانـه تخـت جمشـيد-

ساختمان پزشكان455-(ساختمان تيموري)طبقه اول

dr daghaghzade1

+ نوشته شده در  یکشنبه شانزدهم بهمن ۱۳۹۰ساعت   توسط دكتردقاق زاده -متخصص طب فيزيكي وتوانبخشي  | 

لينك دانلود ومشاهده فيلم درمان كمردرد

http://www.aparat.com/v/94ec4f270aee5b3521b07702207fa5a3158162

لينك دانلود ومشاهده فيلم درمان كمردرد

تهيه كننده:مهندس حسين دقاق زاده


برچسب‌ها: فيلم درمان كمردرد, درمان غير جراحي كمردرد, درمان كمردرد


آدرس مطب دكتر دقاق زاده در تهران و اراك:

1: اراكــــــــــ: ميــدان وليـعــصر-خيـابـان امـام خمـيـنـي-جنـب داروخـانـه تخـت جمشـيد-

ساختمان پزشكان455-(ساختمان تيموري)طبقه اول

dr daghaghzade1

+ نوشته شده در  پنجشنبه ششم بهمن ۱۳۹۰ساعت   توسط دكتردقاق زاده -متخصص طب فيزيكي وتوانبخشي  | 

ديسك كمر وروشهاي درمان

ديسك كمر وروشهاي درمان

جام جم آنلاين: مدتي است وقتي صبح‌ها از خواب بيدار مي‌شوم يا كار سنگيني انجام مي‌دهم، كمرم بشدت درد مي‌گيرد. به پزشك مراجعه كرده‌ام، ظن تشخيص وي ديسك كمر بوده است. اين سخن بسياري از بيماراني است كه هنوز براي درمان درد كمر خود به پزشك مراجعه مي‌كنند.
طي تحقيقات به عمل آمده، خوشبختانه بيماران در اين گروه از بيماري، مشكل خاصي ندارند و با بسياري از امكانات و وسايل (تشخيصي، درماني)‌ مي‌توان ضايعه را كمرنگ و تا حدي از بين برد.

پروفسور فرهاد فريد، جراح ارتوپد و فوق‌تخصص طب ورزشي و رئيس انجمن ‌GIMOS (ايران و آلمان)‌ در گفتگو با «جام‌جم» مي‌گويد: ديسك غضروفي است كه بين 2 مهره قرار گرفته است و همچون فنري از فشار مهره بالايي كمر به مهره پاييني جلوگيري به عمل مي‌آورد.

به گفته اين پزشك متخصص، ديسك در ناراحتي‌هاي مختلف به خاطر ورزش، چاقي، تصادفات، موارد مادرزادي، جابه‌جايي مهره‌ها، آرتروز و بالا بودن سن، خاصيت ارتجاعي خود را از دست مي‌دهد و مقدار آب موجود در آن كم و ارتفاعش كاهش مي‌يابد و در نتيجه دو مهره به هم نزديك مي‌شوند.

همچنين وي مي‌افزايد: اين ساختار باعث جلوگيري از افتادن ديسك در نخاع و فشار روي اعصاب و در نهايت جلوگيري از اختلال اعصاب و فلج قسمتي از عصب مي‌شود.

علائم باليني بيماري

از علائم باليني اين بيماري مي‌توان به كمردردهاي مزمني كه نزديك 55 درصد افراد جامعه را شامل مي‌شود، اشاره كرد.

به گفته اين فوق‌تخصص طب ورزشي، وقتي ديسك جلو بيفتد، باعث تنگي نخاع مي‌شود كه در برخي از مواقع منجر به پاره شدن پرده ديسك و افتادن محتويات ديسك به روي نخاع مي‌شود كه در اين حال با تكنيك‌هايي كه وجود دارد، بيمار مورد عمل جراحي قرار مي‌گيرد.

اين بيماري سن خاصي ندارد و مي‌توان زمان شروع آن را از 18 سالگي ذكر كرد. شايان ذكر است در ميان ورزشكاران، اسب‌سواران، بازيكنان فوتبال، بارفيكس، خرك، بادي بيلدينگ، كشتي و وزنه‌برداران بيش از سايرين گرفتار اين بيماري مي‌شوند.

يك تكنيك جديد

«قسمتي از جلوافتادگي‌هاي ديسك با ورزش‌هاي مختلف آب‌درماني، فيزيوتراپي، الكتروتراپي و...» قابل درمان هستند. پروفسور فريد ضمن اشاره به اين مطلب مي‌افزايد: اگر اين روش‌هاي درماني پس از 3 الي 4 ماه كارساز نباشد و كمردرد بيمار مزمن شود، بايد تصميمات ديگري براي آن انديشيده شود.

كمردردهاي شديد و گرفتاري مهره‌هاي 4 و 5 باعث فشار به عصب و كشيده‌شدن بيماري به يك پا و گاهي تا زانو و انگشتان پا از علايم محسوس در ديسك كمر است.

به گفته اين جراح ارتوپد جراحي‌هايي كه تاكنون براي بيماري ديسك صورت مي‌گيرد از طريق نخاع و يا در صورت كم‌بودن فضا، برداشتن قسمتي از مهره است كه در تكنيك‌هاي جديد درماني (همانند جايگذاري يك دكمه يا جك از پشت ستون فقرات بدون باز كردن نخاع) فاصله ايجاد شده فتق ديسك (ديسك جلوافتاده) بالاي 87 درصد، به جاي خود باز مي‌گردد كه پس از درمان آن، امكان عود بيماري بسيار كم مي‌شود.

رئيس انجمن GIMOS  مي‌افزايد: پس از گذشت 5 سال از چنين تكنيكي در درمان ديسك كمر، طي 800 عمل جراحي انجام شده، نزديك به 90 درصد از بيماران بهبود يافته‌اند، مگر اين‌كه تصادف و يا حوادث غيرمترقبه‌اي رخ بدهد.

وي يادآور مي‌شود: با عدم درمان به موقع اين بيماري به مرور زمان آب ديسك كم و كمتر مي‌شود و فتقي كه جلو افتاده، پس از گذشت زماني، پاره مي‌شود و محتويات آن به روي نخاع مي‌افتد ولي با به‌كار‌گيري تكنيك جديد در اين بيماري 90 درصد از بيماري قابل درمان مي‌شود، چرا كه در اين عمل جراحي به دو مهره و ديسك وسط آنها هيچ آسيبي وارد نمي‌شود و از آنجايي كه برش بسيار كوچك (cm 43) است، عضله و تاندون‌هاي دور مهره، متوجه آسيب‌ زيادي نمي‌شود.

آمارها نشان مي‌دهند كه پس از عمل جراحي ديسك كمر، بسياري از بيماران مجددا دچار درد كمر مي‌شوند. دكتر فريد با اشاره به اين‌كه پس از انجام عمل جراحي در واحدهاي حركتي اختلاف ايجاد مي‌شود يادآور مي‌شود؛ ممكن است در عمل‌هاي جراحي سنتي، كمردردهاي حاد از بين بروند ولي با سرد و گرم شدن هوا، خم و راست شدن و ... فرد دوباره درد را در ناحيه ديسك حس مي‌كند چرا كه اين واحد براي هميشه از بين رفته است.

بهترين توصيه

در پايان اين فوق‌تخصص طب ورزشي تصريح مي‌كند، كه با ورزش و تغذيه سالم مي‌توان از بروز چنين بيماري پيشگيري كرد، چرا كه هميشه پيشگيري بهتر از درمان است.برچسب‌ها: دكتر متخصص ديسك كمر وگردن, متخصص ستون فقرات, فوق تخصص كمردرد


آدرس مطب دكتر دقاق زاده در تهران و اراك:

1: اراكــــــــــ: ميــدان وليـعــصر-خيـابـان امـام خمـيـنـي-جنـب داروخـانـه تخـت جمشـيد-

ساختمان پزشكان455-(ساختمان تيموري)طبقه اول

dr daghaghzade1

+ نوشته شده در  سه شنبه چهارم بهمن ۱۳۹۰ساعت   توسط دكتردقاق زاده -متخصص طب فيزيكي وتوانبخشي  | 

لينك فيلم كمردرد برنامه دكتر سلام

http://www.aparat.com/v/c60b6031ae9ebbef03aa963a21ab7ef9106029


لينك فيلم كمردرد برنامه دكتر سلام


توسط دكتر حلي ساز متخصص طب فيزيكي وتوانبخشي


برچسب‌ها: فيلم كمر درد, برنامه دكتر سلام, متخصص كمردرد وستون فقرات, دكتر عباس دقاق زاده, متخصص طب فيزيكي وتوانبخشي


آدرس مطب دكتر دقاق زاده در تهران و اراك:

1: اراكــــــــــ: ميــدان وليـعــصر-خيـابـان امـام خمـيـنـي-جنـب داروخـانـه تخـت جمشـيد-

ساختمان پزشكان455-(ساختمان تيموري)طبقه اول

dr daghaghzade1

+ نوشته شده در  سه شنبه چهارم بهمن ۱۳۹۰ساعت   توسط دكتردقاق زاده -متخصص طب فيزيكي وتوانبخشي  | 

كمردرد مزمن

در چه افرادی احتمال مزمن شدن کمردردبیشتر است؟

1. اگر علایم بیمار طول بکشد و به درمانهای اولیه پاسخ ندهد

2. فشار روی عصب سیاتیک

3. درد شدید

4. درد منتشر

5. در معاینه با بالاآوردن پا درد تیرکشنده داشته باشد

6. در معاینه اعصاب درگیری داشته باشد

7. در معاینه طب فیزیکی، حرکات کمر در جهات مختلف، محدودیت حرکتی در دو جهت یا بیشتر از دو جهت داشته باشد

8. بیمار احساس کند وضعیت سلامت بدی دارد

9. ایده های مبتنی بر ترس

10. اضطراب

11. بیمار در خود را بیش از حد نشان دهد catastrophising

12. داشتن مشکلات حقوقی و کاری

13. کارهای سخت یا احساس اینکه کار سخت است

14. نارضایتی از شغل

15. وجود ناتوانی در 12 ماه قبل از کمردرد

16. اختلال خواب ناشی از درد

17. مقاومت نسبت به فعالیت بدنی یا سبک بودن فعالیت

دکتر غلامرضا رئیسی ، دکـتر طناز احدی

http://rehab.blogfa.com/
برچسب‌ها: طب فيزيكي وتوانبخشي, طب ورزش, ارتوپدي, مغز واعصاب, فيزيوتراپي, دكتر عباس دقاق زاده


آدرس مطب دكتر دقاق زاده در تهران و اراك:

1: اراكــــــــــ: ميــدان وليـعــصر-خيـابـان امـام خمـيـنـي-جنـب داروخـانـه تخـت جمشـيد-

ساختمان پزشكان455-(ساختمان تيموري)طبقه اول

dr daghaghzade1

+ نوشته شده در  دوشنبه سوم بهمن ۱۳۹۰ساعت   توسط دكتردقاق زاده -متخصص طب فيزيكي وتوانبخشي  | 

سرانجام كمر درد

سر انجام كمردرد

کمردرد ساده :طبق آمار 75-90 درصد کمردردها در عرض 4-6 هفته . گاهی تا سه ماه با مصرف مسکن و کاهش فشار کاری به کمر بهتر می شوند. اما کمردرد مانند برخی بیماریها بدون اقدامات درمانی مقتضی ممکن است کاملا برطرف نشود. تحقیقات نشان داده است که 70 درصد افرادی که کمردرد داشته اند و بهبود نسبی داشته اند در حدی که به سر کار برگشته اند، بازهم علایم کمردرد را داشته اند. در 60 درصد در عرض یک سال کمردرد حداقل یک بار عود می کند. بنابراین ارزیابی علت کمردرد توسط متخصصین طب فیزیکی و توانبخشی و رفع علت آن توصیه می شود.

در مواردی که کمردرد همراه با فشار به عصب باشد که به آن سیاتیک می گویند زمان بهبودی کمردرد دو برابرمی شود.

نوشته شده

توسط دکتر غلامرضا رئیسی ، دکـتر طناز احدی

http://rehab.blogfa.com/برچسب‌ها: كمردرد, متخصص كمر درد وستون فقرات, درمان غير جراحي كمر درد وستون فقرات, دكتر دقاق زاده متخصص طب فيزيكي وتوانبخشي


آدرس مطب دكتر دقاق زاده در تهران و اراك:

1: اراكــــــــــ: ميــدان وليـعــصر-خيـابـان امـام خمـيـنـي-جنـب داروخـانـه تخـت جمشـيد-

ساختمان پزشكان455-(ساختمان تيموري)طبقه اول

dr daghaghzade1

+ نوشته شده در  دوشنبه سوم بهمن ۱۳۹۰ساعت   توسط دكتردقاق زاده -متخصص طب فيزيكي وتوانبخشي  | 

دانلود مطالب ومقالات متعدد در مورد درمان كمردرد وكمردرد 2

عنوان مقاله کمر درد کمردرد

لینک مقاله کمردرد کمر درد

درمان گودی کمر.pdf

http:www.armanclinic.com/back-pain/درمان گودی کمر.pdf

درمان گودی کمر.docx

http:www.armanclinic.com/back-pain/درمان گودی کمر.docx

درمان کمر درد و میز کار.pdf

http:www.armanclinic.com/back-pain/درمان کمر درد و میز کار.pdf

درمان کمر درد و میز کار.docx

http:www.armanclinic.com/back-pain/درمان کمر درد و میز کار.docx

کمردرد-کمر درد ورزش.pdf

http:www.armanclinic.com/back-pain/کمردرد-کمر درد ورزش.pdf

کمردرد-کمر درد ورزش.docx

http:www.armanclinic.com/back-pain/کمردرد-کمر درد ورزش.docx

تقویت کمر و درمان کمر درد.pdf

http:www.armanclinic.com/back-pain/تقویت کمر و درمان کمر درد.pdf

تقویت کمر و درمان کمر درد.docx

http:www.armanclinic.com/back-pain/تقویت کمر و درمان کمر درد.docx

پیشگیری و درمان کمر درد.pdf

http:www.armanclinic.com/back-pain/پیشگیری و درمان کمر درد.pdf

پیشگیری و درمان کمر درد.docx

http:www.armanclinic.com/back-pain/پیشگیری و درمان کمر درد.docx

ورزش کمر درد -کمردرد.pdf

http:www.armanclinic.com/back-pain/ورزش کمر درد -کمردرد.pdf

ورزش کمر درد -کمردرد.docx

http:www.armanclinic.com/back-pain/ورزش کمر درد-کمردرد.docx


برچسب‌ها: درمان كمردرد, فيزيوتراپي در كمردرد, فوق تخصص كمر وطب فيزيكي, دكتر ستون فقرات وكمر


آدرس مطب دكتر دقاق زاده در تهران و اراك:

1: اراكــــــــــ: ميــدان وليـعــصر-خيـابـان امـام خمـيـنـي-جنـب داروخـانـه تخـت جمشـيد-

ساختمان پزشكان455-(ساختمان تيموري)طبقه اول

dr daghaghzade1

+ نوشته شده در  یکشنبه دوم بهمن ۱۳۹۰ساعت   توسط دكتردقاق زاده -متخصص طب فيزيكي وتوانبخشي  | 

ورزشها وتمرينات براي کاهش بيرون زدگي ديسك كمر

ورزشها وتمرينات براي کاهش بيرون زدگي

ديسک كمر(درمان كمردرد با ورزش)

بيرون ‌زدگي ديسک

فتق ديسک( lumbar disk herniation ) به بيرون ‌زدگي ديسک ‌هاي بين مهره ‌اي از محل طبيعي خود گفته مي ‌شود. ديسک ‌ها مانند بالشتک ‌هاي ضربه‌ گير در بين مهره‌ هاي ستون فقرات قرار مي ‌گيرند. وقتي ديسکي دچار بيرون ‌زدگي شود مي ‌تواند به اعصاب اطراف خودش فشار وارد کند و باعث درد شديد شود. سقوط، تصادفات، وارد شدن کشش مداوم به کمر، بلند کردن اجسام سنگين يا چرخش ناگهاني کمر همگي مي‌ توانند باعث بيرون‌ زدگي ديسک کمر شوند.

البته گاهي اوقات بدون آن که هيچ آسيبي به ستوان فقرات وارد شود، ديسک دچار بيرون ‌زدگي مي‌ شود. بيرون زدگي ديسک کمر باعث کمردرد، بي ‌حسي، درد و سوزن سوزن شدن پاها و اختلال در دفع ادرار و مدفوع مي ‌شود. بيرون ‌زدگي ديسک گردن هم با اين که درد کمتري دارد ولي مي ‌تواند باعث بي ‌حسي و گزگز در دست‌ ها شود يا ايجاد مشکلاتي در حرکت گردن نمايد. حرکات زير جهت بازتواني فتق ديسک توصيه مي ‌شوند.

حرکت اول

حرکت اول:

به يک سمت دراز بکشيد طوري که پاها، لگن و شانه‌ ي شما در يک امتداد قرار گيرند. به ساعد خود تکيه کرده و خود را از زمين بلند کنيد، در اين حالت آرنج شما بايد درست در زير شانه قرار گيرد.

سعي کنيد 15 ثانيه در همين وضعيت باقي بمانيد و سپس به آرامي به وضعيت اول برگرديد.

اين حرکت را در طرف مقابل نيز تکرار کنيد و سعي کنيد به مرور زمان بالا ماندن را تا يک دقيقه افزايش دهيد.

حرکت دوم

حرکت دوم:

به پشت بخوابيد طوري که هر دو زانوي شما خم باشند و مچ يکي از پاهاي خود را روي زانوي پاي ديگر قرار دهيد. ران پايي که پايين قرار گرفته را با دست بگيريد و زانوي همين پا را به سينه نزديک کنيد.

در اين حالت بايد در ناحيه باسن احساس کشش کنيد.

15 تا 30 ثانيه به همين وضعيت بمانيد.

اين حرکت را 3 بار تکرار کنيد.

 

حرکت سوم

حرکت سوم:

ابتدا براي مدت 5 دقيقه روي شکم بخوابيد. اگر براي تان دشوار است مي ‌توانيد يک بالش زير شکم خود قرار دهيد. اين کار باعث مي‌ شود درد کمر يا پاي شما برطرف شود. وقتي توانستيد بدون بالش 5 دقيقه به شکم بخوابيد مي‌ توانيد مراحل بعدي را دنبال کنيد.

پس از آن که 5 دقيقه به شکم دراز کشيديد، براي 5 دقيقه ديگر در حالت درازکش به روي ساعدهاي خود تکيه کنيد. سپس مجددا براي يک دقيقه به حالت درازکش قرار بگيريد. بعد کف دست ‌ها را به زمين فشار داده و آرنج را باز و سعي کنيد تنه ي خود را از زمين بلند کنيد. دقت کنيد که استخوان لگن نبايد از زمين بلند شود. فقط براي يک ثانيه در اين حالت بمانيد و دوباره تنه خود را روي زمين قرار دهيد. در طول اين حرکت نبايد در پاهاي خود دردي را احساس کنيد ولي احساس درد در کمر طبيعي است.

اين حرکت را 10 بار تکرار کنيد.

حرکت چهارم

حرکت چهارم:

 

به حالت چهار دست و پا قرار بگيريد. عضلات شکم خود را منقبض کنيد و در همين حالت يکي از دست‌ ها و پاي مخالف را به طور همزمان از زمين بلند کنيد.

 

اين موقعيت را براي 5 ثانيه حفظ و حرکت را با دست و پاي مخالف هم تکرار کنيد.

 

اين حرکت را 10 بار تکرار کنيد.

 

آرش‌‌‌ تاج – جام جم

دكتر عباس دقاق زاده

پزشك-متخصص طب فيزيكي و توانبخشي -بيماري هاي عضلات،استخوان،مفاصل، ديسك وستون فقرات،كمردرد وگردن درد،
ورزش درماني ،طب سوزني،دردهاي اسكلتي وعضلاني،درمان غير جراحي ديسك وستون فقرات
نوار عصب وعضله،ليزر درماني وفيزيوتراپي


برچسب‌ها: ورزش, ديسك كمر, كمردرد, دقاق زاده, طب فيزيكي


آدرس مطب دكتر دقاق زاده در تهران و اراك:

1: اراكــــــــــ: ميــدان وليـعــصر-خيـابـان امـام خمـيـنـي-جنـب داروخـانـه تخـت جمشـيد-

ساختمان پزشكان455-(ساختمان تيموري)طبقه اول

dr daghaghzade1

+ نوشته شده در  شنبه بیست و چهارم دی ۱۳۹۰ساعت   توسط دكتردقاق زاده -متخصص طب فيزيكي وتوانبخشي  | 

درمان كمر درد با ورزش


درمان كمر درد با ورزش


ورزش درمانی باعث درمان انواع مختلف کمردرد می شود. ورزش تاثیرات مختلفی روی اعضای بدن می گذارد که این تاثیرات دارای فواید درمانی زیادی هستند و به این شکل باعث درمان علت های اصلی کمردرد می گردد.


ورزش کمردرد

تاثیرات درمانی ورزش بر کمردرد

- ورزش منظم، باعث کاهش وزن افراد چاق و رسیدن به وزن متناسب می شود. این موضوع فشار وارد بر کمر را کم کرده و باعث درمان کمردردهایی می شود که به خاطر اضافه وزن ایجاد شده اند.

- ورزش باعث بیشتر شدن انعطاف بدنی می گردد. انعطاف بدنی، توانایی حرکات بدن در جهات مختلف را افزایش می دهد و کمردردهای حاصل از خشکی کمر را درمان می کند.

- به وسیله ی ورزش های مخصوص می توان عضلات شکم و کمر را تقویت کرد. عضلات قوی از ستون فقرات محافظت می کنند و از آسیب دیدگی آن جلوگیری می نمایند. عضلات نیرومند می توانند از دیسک های آسیب دیده حفاظت کنند و کمردردهای حاصل از صدمات دیسک را درمان نمایند.

آموزش روش صحیح نرمش ها جهت درمان کمردرد

1- پیاده روی و دویدن آرام

پیاده روی باعث کاهش وزن می شود و می توان گفت بهترین ورزش جهت کم کردن وزن، پیاده روی یا دویدن آرام می باشد. پیاده روی علاوه بر کاهش وزن باعث پیشگیری از گسترش پوکی استخوان می شود.

پیاده روی در فضای باز و محیطی آرام و نشاط بخش، باعث درمان افسردگی و ناراحتی روانی و کمردردهای حاصل از این ناراحتی می شود

روش انجام:

پیاده روی را از مقدار کم (پنج دقیقه در روز) شروع کرده و اندک اندک آن را زیاد کنید و به نیم ساعت در روز برسانید.

مقدار پیاده روی برای کاهش وزن باید از 20 دقیقه بیشتر باشد.

پیاده روی باید با سرعتی متوسط انجام گیرد. برای به دست آوردن سرعت پیاده روی باید از ضربان قلب استفاده کنید. برای این کار نبض خود را در حین پیاده روی بشمارید. سپس با استفاده از فرمول زیر سرعت پیاده روی را به دست آورید:

(تعداد نبض در یک دقیقه در حالت پیاده روی = سن -180)

اگر نبض شما کمتر می زند، سرعت خود را بالا ببرید و اگر نبض شما سریع تر می زند، باید سرعت پیاده روی را کمتر کنید.

2- شنا و انجام حرکات در آب

شنا یکی از ورزش های مفید برای بسیاری از کمردردها می باشد. فشار آب روی عضلات بدن باعث قوی و مستحکم شدن آن ها می شود. آب باعث کاهش وزن بدن می گردد و فشار وارد بر ستون فقرات کم می شود. از طرفی آب در برابر حرکات بدن مقاومت می کند و انجام حرکات نیاز به قدرت بیشتری دارند.

روش انجام:

ابتدا به طور آرام وارد قسمت کم عمق استخر شوید و از شیرجه زدن و جهش در آب خودداری کنید، سپس به طور آرام در آب قدم بزنید. بعد به طرف پشت و از سمت چپ و راست در آب قدم بزنید و بعد از آن سعی کنید از جلو و سپس از پشت روی آب دراز بکشید.

3- انجام حرکات روی صندلی

حرکت اول:

روی صندلی بنشینید و بدن را به سمت جلو خم کنید. هنگام خم شدن به سمت جلو عضلات خود را راحت قرار دهید و شانه ها را به سمت جلو آزاد کنید و اجازه دهید دستان شما به طرف پایین کشیده شوند. 5 ثانیه در این حالت قرار بگیرید، سپس به حالت اول بر گردید و 5 ثانیه صبر کنید. این حرکت را سه بار تکرار کنید.

حرکت دوم:

روی صندلی نشسته و یک زانوی خود را به بغل بگیرید و 10 ثانیه صبر کنید، سپس زانوی دیگر را در بغل گرفته و 10 ثانیه صبر کنید. این حرکت را پنج بار تکرار کنید.

4- انجام حرکات به حالت درازکش

حرکت اول:

به پشت روی زمین دراز بکشید و سپس زانوهای خود را توی شکم خود جمع نمایید و با دست های خود دور زانوها را قلاب کرده و زانوها را به طور کامل به شکم بچسبانید. 10 ثانیه در این حالت باقی بمانید و سپس به آرامی پاها را رها کرده و روی زمین بگذارید. این حرکت را سه مرتبه انجام دهید ( انجام این حرکت در هنگام کمردرد اشکالی ندارد).

هنگام بلند کردن اجسام از زمین، کمر خود را راست نگه دارید و زانوهای خود را خم کنید و هرگز از کمر خم نشوید

حرکت دوم:

به پشت روی زمین دراز بکشید. اکنون دست های خود را به حالت کشیده در بالای سر خود قرار دهید و سعی کنید بدن خود را بکشید (مثل این که می خواهید خود را چند سانتی متر بلندتر کنید). در این حالت عضلات شما کشیده می شود و قوس کمر شما بیشتر می شود، به طوری که احساس می کنید تنها پاشنه های پا و بالای کمر شما روی زمین است. 10 ثانیه در این حالت باقی بمانید. سپس 10 ثانیه به حالت درازکش استراحت کنید. این حرکت را سه مرتبه تکرار کنید (این حرکت برای افرادی که قوس کمرشان کم شده است و یا دیسک های یا مهره های آن ها فشرده است، مفید است).

حرکت سوم:

به پشت روی زمین دراز بکشید و پاهای خود را صاف و کشیده روی زمین قرار دهید. اکنون پای راست خود را از زمین بلند کنید و 10 ثانیه آن را بالاتر از زمین قرار دهید. سپس پای راست را روی زمین قرار داده و پس از 3 ثانیه استراحت پای چپ را بلند کنید و 10 ثانیه آن را بالا نگه دارید. سپس 3 ثانیه استراحت کرده و حرکت را از اول شروع کنید. این حرکت را سه بار تکرار کنید (انجام این حرکت باعث تقویت عضلات شکم و پاها می شود و انجام آن در زمان کمردرد، بدون اشکال است).

توصیه هایی برای جلوگیری از کمردرد

پیشگیری از درد کمر

1- هنگام بلند کردن اجسام سنگین، کمر خود را راست نگه دارید و زانوهای خود را خم کنید و اجازه دهید پاهایتان کار را انجام دهد. برای بلند کردن اجسام خم نشوید.

2- کفش های پاشنه کوتاه و راحت بپوشید. هرچه پاشنه کفش بلندتر باشد، کمر شما در وضعیت غیر طبیعی تری قرار می گیرد.

3- هنگام نشستن، یک صندلی محکم و دسته دار انتخاب کنید. پشت خود را راست نگه دارید و شانه های خود را شل کنید. زانوهای خود را کمی بالاتر از مفصل ران قرار دهید (به طور مثال یک چهارپایه ی کوتاه یا کتاب زیر پای خود بگذارید). کف پای خود را صاف روی زمین قرار دهید.

اگر خسته اید، از انداختن خود روی صندلی خودداری کنید. در عوض زانوی خود را خم کنید و طوری دراز بکشید که کمرتان با زمین تماس یابد. وقتی برای مدتی طولانی نشسته و یا ایستاده اید، گودی طبیعی کمر (لوردوز) را با کشیدن متناوب شانه ها رو به عقب، برقرار کنید تا آن که فشار کمی روی کمر و لگن خود احساس نمایید.

4- هنگام ایستادن وزن خود را به طور مساوی روی دو پای خود قرار دهید. از قفل کردن زانوها به هم خودداری کنید. با انقباض عضلات شکم، کمر خود را راست نگه دارید.

5- وزن خود را در حد مطلوب نگه دارید. چاقی، فشار وارد بر کمر شما را زیاد می کند.

6- روی تشک نسبتا سفت بخوابید، یا یک تخته زیر تشک خود قرار دهید. به خاطر داشته باشید که تشک فرسوده می شود. وقتی تشک تان شل شد، آن را دور بیندازید و یک تشک محکم و نو بخرید.

7- از ورزش ها و تمرین های بدنی پر خطر مثل فوتبال، قایقرانی، شیرجه، بولینگ، دویدن تند یا در سرازیری دویدن و وزنه برداری خودداری کنید.


دكتر عباس دقاق زاده


پزشك-متخصص طب فيزيكي و توانبخشي -بيماري هاي عضلات،استخوان،مفاصل، ديسك وستون فقرات،كمردرد وگردن درد،
ورزش درماني ،طب سوزني،دردهاي اسكلتي وعضلاني،درمان غير جراحي ديسك وستون فقرات
نوار عصب وعضله،ليزر درماني وفيزيوتراپي


برچسب‌ها: درمان كمردرد, فيزيوتراپي در كمردرد, فوق تخصص كمر وطب فيزيكي, مدرسه كمردرد, بهترين متخصص ستون فقرات


آدرس مطب دكتر دقاق زاده در تهران و اراك:

1: اراكــــــــــ: ميــدان وليـعــصر-خيـابـان امـام خمـيـنـي-جنـب داروخـانـه تخـت جمشـيد-

ساختمان پزشكان455-(ساختمان تيموري)طبقه اول

dr daghaghzade1

+ نوشته شده در  شنبه بیست و چهارم دی ۱۳۹۰ساعت   توسط دكتردقاق زاده -متخصص طب فيزيكي وتوانبخشي  | 

تأثیر تشك های سفت در افزایش كمردرد

تأثیر تشك های سفت در افزایش كمردرد


تحقیقات نشان داده است كسانی كه از درد قسمت تحتانی كمر خود رنج می‌برند نباید از تشك های سفت استفاده كنند.هر چند كه كارشناسان بهداشتی عموماً استفاده از تشك های سفت را توصیه می‌كنند، اما برای كسانی كه دچار درد در بخش تحتانی پشت خود هستند، استفاده از تشك های سفت باعث تشدید درد خواهد شد.

دكتر فرانسیسكو كوواكس در پالماده در اسپانیا برای سنجش تاثیر تشك سفت و نیمه سفت بر روی افراد 313 نفر را مورد آزمایش قرار داد.

در این بررسی به تعدادی از بیماران تشك سفت و به عده ای تشك نیمه سفت داده شد و از آنها درخواست شد كه هر روز میزان درد قسمت تحتانی پشت خود را در زمانی كه روی تشک دراز كشیده‌اند و بعد از برخاستن از خواب ثبت كنند.

 هر چند كه كارشناسان بهداشتی عموماً استفاده از تشك های سفت را توصیه می‌كنند، اما برای كسانی كه دچار درد در بخش تحتانی پشت خود هستند، استفاده از تشك های سفت باعث تشدید درد خواهد شد.

بعد از گذشت سه ماه بررسی، اطلاعات به دست آمده از این افراد نشان داد، گروهی كه از تشك های نیمه سفت استفاده كرده‌اند، در مقایسه با گروه دیگر كاهش قابل توجهی در میزان درد كمر خود مشاهده كردند.

به گفته دكتر كوواكس تشك های سفت در برابر قوس و انحنای طبیعی ستون فقرات انعطاف پذیر نیست و در نتیجه به ستون فقرات و ماهیچه‌های اطراف آن در موقع خواب فشار بیشتری وارد می کند كه در طول زمان به صورت درد بروز می‌كن


آدرس مطب دكتر دقاق زاده در تهران و اراك:

1: اراكــــــــــ: ميــدان وليـعــصر-خيـابـان امـام خمـيـنـي-جنـب داروخـانـه تخـت جمشـيد-

ساختمان پزشكان455-(ساختمان تيموري)طبقه اول

dr daghaghzade1

+ نوشته شده در  جمعه شانزدهم دی ۱۳۹۰ساعت   توسط دكتردقاق زاده -متخصص طب فيزيكي وتوانبخشي  | 

ستون فقراتی سالم داشته باشید

ستون فقراتی سالم داشته باشید

ستون فقرات

هر ساله کمردرد، گریبان گیر میلیون ها نفر در جهان می شود، در نتیجه سطح کیفی زندگی بسیاری از افراد را کاهش می دهد، بسیاری از تفریحات را محدود می کند،‌ روزهای کاری را به هدر می دهد (با استراحت در منزل) و انجام فعالیت های تفریحی – ورزشی را با مشکل مواجه می کند.

با این همه، در این زمینه امیدهای تازه ای نیز وجود دارد.

با چند اقدام ساده، همه ما می توانیم سلامتی ستون مهره ها و گردن خود را افزایش داده و احتمال بروز مشکلات را در آینده به حداقل برسانیم.

از شما می خواهیم تا 5 نکته زیر را در مورد حفظ سلامتی ستون فقرات بخوانید و امیدواریم که آن ها را در زندگی روزانه خود به کار برید.

مطمئن باشید که از انجام این کارها، هیچ گاه پشیمان نخواهید شد.

1- سبک و درست بلند کنید.

همه ما روزانه فشارهای شدیدی را در اثر انجام غلط کارها، به ستون مهره های خود وارد می کنیم که از سوار شدن به اتومبیل گرفته تا بلند کردن کودکان، قراردادن خریدهای روزانه در صندوق عقب ماشین و یا کندن علف های هرز درون حیاط است.

در واقع کمر شما روزانه، حملات بسیاری را تحمل می کند. هرگاه شما اشیاء سنگینی را بلند می کنید و یا اجسام را به صورت نادرست بلند می کنید، ستون مهره های خود را در معرض آسیب قرار می دهید.

برای به حداقل رساندن احتمال بروز آسیب به واسطه بلند کردن اشیاء، نکات ساده زیر را دنبال کنید:

بلند کردن اشیاء از زمین در کمردرد

* اگر جسمی بسیار سنگین است آن را به تنهایی بلند نکنید و‌ از کسی کمک بخواهید.

* هرگز با بازوها صاف و رو به جلو، چیزی را بلند نکنید. همیشه در هنگام بلند کردن جسم، به آن نزدیک شوید تا آرنج شما خم شود.

* هنگام بالا بردن یا پایین آوردن یک شیئ، لگن و زانوی خود را خم کنید و سعی کنید پشت شما صاف باقی بماند. به این حالت(power position) می گویند.

* هنگام بلند کردن یک شیئ ، هرگز بر روی آن قوز نکنید، بلکه پاهای خود را از ناحیه ی زانو خم کنید و بنشینید، سپس جسم را بلند کنید.

* هنگام بلند کردن یک شیئ، به آرامی این کار را انجام دهید و از انجام حرکات تند و سریع پرهیز کنید.

2- وضعیت ایستادن صحیح می تواند به ستون مهره های شما کمک کند.

ایستادن غلط می تواند به ستون مهره ها آسیب بزند. غوز کردن، موجب وارد آمدن فشار غیرطبیعی به ستون مهره ها و ایجاد کمردرد و احساس خستگی شود.

پس اگر می خواهید ستون مهره های شما سالم باشد و بهتر به نظر آید، از نکات زیر برای یک وضعیت قرار گیری صحیح پیروی کنید:

* مستقیم بایستید: استخوان های شانه ی خود را عقب و پایین نگه دارید. سعی کنید حالت قرارگیری صحیح خود را بیابید. ماهیچه های شکمی خود را منقبض کنید. به گونه ای بایستید که زانوهایتان صاف باشند، ولی سفت نشده باشند.

* سر خود را صاف و بالا نگه دارید.

وضعیت صحیح نشستن هنگام کار با کامپیوتر

3- درست و صحیح کار کنید.

بسیاری از ما، ساعات کاری خود را پشت یک دستگاه کامپیوتر می گذرانیم. اگر میز و صندلی کامپیوتر، به طور غیرعلمی طراحی شده باشند، موجب وارد آمدن فشار زیادی به کمر و گردن شما می شوند.

اگر شما روزهای کاری تان را با سردرد یا کمردرد به پایان می رسانید، لطفا به توصیه های زیر عمل کنید:

* آیا به راحتی با کامپیوتر کار می کنید؟

* کمر شما باید توسط پشتی صندلی به خوبی حمایت شود و صندلی زانو یا کمر را نزند.

* پاهای خود را روی زمین قرار دهید، طوری که زاویه ی پشت زانوهایتان از 90 درجه بیشتر باشد.

* مانیتور کامپیوتر شما باید مستقیما جلوی چشم های شما باشد و شما را مجبور به خم شدن به جلو، عقب یا کنار نکند.

* هنگام صحبت کردن با تلفن، صاف بنشینید. هرگز گوشی تلفن را بین گوش و شانه خود قرار ندهید، زیرا این کار می تواند موجب گردن درد یا سایر مشکلات گردنی شود.

4- تحرک بدنی داشته باشید.

تمرینات ورزشی نقش بسیار مهمی را در حفظ سلامت کمر دارند. حتی انجام چند دقیقه ورزش روزانه می تواند کمک زیادی به کمر و گردن شما کند. می توانید تحت نظر پزشک یا مربی تمرینات ورزشی، یک برنامه روزانه ورزشی که شامل حرکات کششی، تقویتی و هوازی (‌ایروبیک)‌است را تنظیم کنید.

5- به شکل صحیحی بخوابید.

اکثر افراد یک سوم از زندگی خود را در رختخواب می گذرانند. یک تشک غیر استاندارد یا یک حالت خوابیدن اشتباه، می تواند باعث بروز کمردرد شود.

وضعیت صحیح خوابیدن را برای شما می گوییم:

* به پهلو بخوابید و زانوهای خود را خم کنید و یک بالش در بین پاها و یک بالش در روبروی تان (حالت بغل کرده)‌ قرار دهید. اگر عادت دارید به پشت بخوابید، برای راحتی کمر، یک بالش زیر زانوهای خود قرار دهید.

* از خوابیدن طاق باز، به گونه ای که سر شما به یک طرف قرار گرفته باشد، یا از خوابیدن بر روی یک بالش بزرگ جدا خودداری کنید.

* سعی کنید بالش تان نه خیلی کوتاه و نه خیلی بلند باشد، طوری که ستون مهره های شما صاف قرار بگیرد.

* رختخواب های نرم ، خیلی کم حالت بدن را حفظ می کنند، از طرفی رختخواب بسیار سفت نیز فشارهای شدیدی را به بدن شما وارد می کند و موجب درد نواحی استخوانی بدن شما می شود.

* تشک خود را به طور مرتب پشت و رو کنید، حتی می توانید از یک روکش اضافه استفاده نمایید تا مناسب تر شود.

دکتر گنجویان (با تلخیص و تغییر
برچسب‌ها: دكتر متخصص ديسك كمر وگردن, متخصص ستون فقرات, فوق تخصص كمردرد, بهترين دكترمغزواعصاب


آدرس مطب دكتر دقاق زاده در تهران و اراك:

1: اراكــــــــــ: ميــدان وليـعــصر-خيـابـان امـام خمـيـنـي-جنـب داروخـانـه تخـت جمشـيد-

ساختمان پزشكان455-(ساختمان تيموري)طبقه اول

dr daghaghzade1

+ نوشته شده در  جمعه شانزدهم دی ۱۳۹۰ساعت   توسط دكتردقاق زاده -متخصص طب فيزيكي وتوانبخشي  | 

اشتباه رایج درباره كمردرد!

اشتباه رایج درباره كمردرد!

درمان كمردرد


کمر درد در بین همه افراد شایع است، حتی در بین نوجوانان. شیوه نامناسب نشستن و خوابیدن، ورزش‌های نامناسب، کم ‌تحرکی‌های طولانی و استفاده از کوله‌پشتی‌هایی که وزنشان از 15 درصد وزن بدن بیشتر باشد، از شایع‌ترین علت کمر درد نوجوانان به حساب می‌آید.


کمردرد

کمردرد می تواند به دلایل مختلفی بروز کند، اما شش اشتباه جالب و رایج در رابطه با کمردرد وجود دارد که به ترتیب زیر است:

1- می‌گویند اولین و بهترین درمان کمردرد، استراحت مطلق برای مدتی طولانی است.

بر خلاف این عقیده که قبلا بین پزشکان و بیماران رواج داشت، این روزها بیشتر پزشکان معتقدند که استراحت مطلق بویژه برای مدت طولانی ، کار درستی نیست و داشتن فعالیت‌های سبک، روند بهبود کمردرد را تسریع می‌کند.

البته یک دوره کوتاه استراحت غالبا مفید است، ولی استراحت مطلق، آن هم برای مدتی طولانی، ضررش بیشتر از فایده است.

2- می‌گویند آخرین و موثرترین درمان کمردرد، ‌جراحی است.

جراحی، آخرین درمان است، ولی موثرترین نیست. در واقع، هیچ روش جراحی موثری برای درمان کمردردهای ناشی از مشکلات عضلات و بافت‌های نرم وجود ندارد و جراحی معمولا برای مشکلاتی مانند فتق دیسک بین‌مهره‌ای و اسپوندیلوز استفاده می‌شود، آن هم به عنوان آخرین انتخاب.

با این همه، اگر شما دردی شدید و مداوم دارید که به هیچ درمانی جواب نمی‌دهد، یا در اثر فشار بر نخاع و ریشه ‌های عصبی دچار ضعف عضلانی پیش‌رونده یا اختلالات عصبی نظیر عدم کنترل ادرار و مدفوع شده‌اید، ممکن است جراحی برایتان سودمند باشد.

بهترین حالت خوابیدن برای آنها که کمر درد دارند، خوابیدن به پهلو و پشت است

3- خیلی‌ها فکر می‌کنند بهترین تشک برای آنها که کمردرد دارند، تشک نرم است.

اگر دچار کمردرد هستید، بهتر است از تشک‌های نسبتا سفت استفاده کنید و البته خوابیدن روی سطوح خیلی سفت نیز توصیه نمی‌شود.

4- بعضی‌ها توصیه می‌کنند، اگر می‌خواهید فشار کمتری به کمرتان وارد شود، روی شکم بخوابید.

خوابیدن به شکم اصلا برای کمر مناسب نیست. بهترین حالت خوابیدن برای آنها که کمر درد دارند، خوابیدن به پهلو و خوابیدن به پشت است.

بهتر است به پهلو بخوابید و پاهایتان را اندکی به سمت شکم جمع کنید و بالشی را هم میان زانوهایتان قرار دهید و اگر تمایل دارید که به پشت بخوابید، بهتر است پایتان را کمی بالاتر از سطح بدنتان (مثلا روی یک بالش) قرار دهید، یا این‌که بالشی را زیر زانوهایتان قرار دهید تا قوس طبیعی کمرتان حفظ شود.

5- بعضی‌ها خیال می‌کنند، کمردرد بیماری سالمندان است.

کمردرد، سن و سال نمی‌شناسد و 70 درصد آدم‌ها در طول زندگی‌شان لااقل یک بار کمردرد می‌گیرند. ضمن این‌که بعضی مطالعات نشان می‌دهد که حتی بین 30 تا 50 درصد نوجوانان 15 تا 16 ساله نیز از کمردرد رنج می‌برند.

شیوه نامناسب نشستن و خوابیدن، ورزش‌های نامناسب، کم ‌تحرکی‌های طولانی و استفاده از کوله‌پشتی‌هایی که وزنشان از 15 درصد وزن بدن بیشتر باشد، از شایع‌ترین علت کمر درد نوجوانان به حساب می‌آید.

6- می‌گویند بیشتر کمردردها ناشی از مشکلات دیسک، مهره‌ها و نخاع است.

در بیشتر موارد، کمردرد هیچ ربطی به مهره‌ها و دیسک و نخاع ندارد و علت آن صرفا کشیدگی عضلات و رباط‌های پشت است. عامل این کشیدگی هم چیزی نیست جز بلند کردن اجسام سنگین، بلند کردن نادرست اجسام، حرکت ناگهانی در ناحیه کمر، نشستن یا خوابیدن نادرست و موارد مشابه.

بخش سلامت تبیان


منبع : جام جم

http://www.tebyan.net/


برچسب‌ها: دكتر متخصص ديسك كمر وگردن, متخصص ستون فقرات, فوق تخصص كمردرد, درمان كمر درد


آدرس مطب دكتر دقاق زاده در تهران و اراك:

1: اراكــــــــــ: ميــدان وليـعــصر-خيـابـان امـام خمـيـنـي-جنـب داروخـانـه تخـت جمشـيد-

ساختمان پزشكان455-(ساختمان تيموري)طبقه اول

dr daghaghzade1

+ نوشته شده در  جمعه نهم دی ۱۳۹۰ساعت   توسط دكتردقاق زاده -متخصص طب فيزيكي وتوانبخشي  | 

كمردرد وكمبود ويتامين

دردهای مزمن و طولانی، ولو خیلی هم شدید نباشند، گاه آزاردهنده‌تر از دردهای شدید و گذرا هستند. ناشناخته بودن علت اصلی این دردها هم خود مزید بر علت است و آزار آنها را بیشتر می‌كند.


به تازگی مطالعه‌ای انجام شده كه رابطه كمبود ویتامین D را با برخی انواع این دردها مشخص كرده كه منشا عضلانی اسكلتی دارند.

این مطالعه جدید نشان داده كه حداقل در زنان مسن، كمردرد می‌تواند ناشی از كمبود این ویتامین باشد. خبرگزاری رویترز این مطالعه محققان دانشگاه دل‌آور را چنین گزارش كرده است كه آنها سطح خونی ویتامین D را در گروهی از مردان و زنان با حداقل سن 6 سال اندازه‌گیری كردند.

این ها افرادی بودند كه هر كدام حداقل در یك نقطه از بدن‌شان، دردی با شدت متوسط و بیشتر حس می‌كردند. در 58 درصد زنان مورد مطالعه و در 27 درصد مردان مورد مطالعه، كمبود ویتامین مشاهده شد.

وقتی نتایج به لحاظ آماری تحلیل شد، در گروه مردان رابطه معنی‌داری بین كمبود ویتامین و درد مزمن یافت نشد، اما مشخص شد كمبود ویتامین باعث 2 برابر شدن احتمال بروز درد در زنان می‌شود.

محققان می‌گویند نرمی استخوان ناشی از كمبود ویتامین، احتمالا باعث انعطاف‌پذیری و كشش نامناسب ستون فقرات و در نهایت درد آن می‌شود.

پیش از این نیز البته در مطالعات گوناگون، از رابطه انواع دردهای عضلانی و اسكلتی با كمبود ویتامین D سرنخ‌هایی به دست آمده بود، اما هنوز نتایج قطعی و قابل‌استنادی در این باره به دست نیامده است.

اما این دردها، تنها مواردی از تاثیر كمبود ویتامین D در بروز بیماری‌ها نیستند. كمبود این ویتامین، علاوه بر اختلال در ساختار استخوان‌ها، نشان‌دهنده مشكل جدی‌تری در بدن هم می‌تواند باشد.

چنان‌كه از جمع‌بندی برخی مطالعات می‌توان نتیجه گرفت كه احتمالا بتوان كمبود ویتامین D را نوعی شاخص برای تعیین وضعیت التهابی بدن در نظر گرفت. این وضعیت، در واقع پاسخ نابجای سیستم ایمنی بدن است كه می‌تواند منشا بروز طیف وسیعی از بیماری‌ها باشد.

سرطان‌ها، گروهی از این بیماری‌ها هستند كه به ویژه در مورد رابطه سرطان سینه و كمبود ویتامین D مطالعاتی انجام شده و نتایج اولیه‌ای هم به دست آمده است.

بیماری دیگری كه رابطه كلی آن با كمبود این ویتامین تا حدی روشن شده، بیماری MS (مولتیپل اسكلروزیس) است كه البته هنوز به نتیجه قطعی نرسیده است.

منبع: همشهری


آدرس مطب دكتر دقاق زاده در تهران و اراك:

1: اراكــــــــــ: ميــدان وليـعــصر-خيـابـان امـام خمـيـنـي-جنـب داروخـانـه تخـت جمشـيد-

ساختمان پزشكان455-(ساختمان تيموري)طبقه اول

dr daghaghzade1

+ نوشته شده در  جمعه نهم دی ۱۳۹۰ساعت   توسط دكتردقاق زاده -متخصص طب فيزيكي وتوانبخشي  | 

مروري بر درمان كمر درد


اگر پزشک به شما بگوید که علت کمردرد شما، در اثر پارگی دیسک کمر است، چه کاری باید انجام دهید؟ راه های درمان

کمردرد شامل جراحی، تزریق استروئیدها، مصرف داروهای ضد درد، انجام ورزش و نرمش های بدنی، ماساژ دادن کمر با وسایل مخصوص مثل فیزیوتراپی کمر است.

به دلیل اینکه جراحی تأثیر چندانی در کاهش درد کمر ندارد، توصیه زیادی به جراحی کمر نمی شود، مگر اینکه احتمال آسیب همیشگی کمر مثل فقدان حس در ناحیه کمر، عدم کنترل عضلات کمر و درد شدید و مداوم در این قسمت وجود داشته باشد.

تزریق استروئیدها هم باعث تسکین موقت درد می شود و هرگز نمی تواند آن را برای همیشه معالجه کند.

بهترین و اولین راه درمان کمردرد ، ورزش و انجام فیزیوتراپی و ماساژ کمر است که خیلی بیشتر از استراحت کردن باعث کاهش درد می شوند.

ورزش باعث کشش و قوی شدن عضلات شکم، پشت و پا می شود. برنامه ورزشی برای قوی کردن عضلات باید دو تا سه بار در هفته و بطور منظم و اجرا شود. تمرینات کششی نیز هر روز برای کشش عضلات پشت و پا باید انجام گیرد.

ماساژ سفت کمر خیلی دردناک است و باعث سوزش پوست می شود، به همین دلیل اغلب یک بار در هفته باید انجام گیرد. ماساژ سطحی و آرام پوست تاثیری در کاهش درد کمر ندارد. فیزیوتراپی باعث از بین رفتن اسپاسم و گرفتگی عضلات می شود، در نتیجه تأثیر زیادی در کاهش درد کمر دارد.

در این مطلب سعی کردیم خلاصه های از روشهای درمان کمردرد را برای شما بیان کنیم. منتظر مطالب مفصل تری دراین زمینه باشید که انشاءا... در آینده برای شما ارائه خواهیم داد.

نیره ولدخانی – کارشناس تغذیه تبیان


برچسب‌ها: طب فيزيكي, جراحي مغز واعصاب وستون فقرات, ديسك, دكتر درمان كمردرد


آدرس مطب دكتر دقاق زاده در تهران و اراك:

1: اراكــــــــــ: ميــدان وليـعــصر-خيـابـان امـام خمـيـنـي-جنـب داروخـانـه تخـت جمشـيد-

ساختمان پزشكان455-(ساختمان تيموري)طبقه اول

dr daghaghzade1

+ نوشته شده در  جمعه نهم دی ۱۳۹۰ساعت   توسط دكتردقاق زاده -متخصص طب فيزيكي وتوانبخشي  | 

تنها ۵ درصد کمردردها که بر اثر آسیب جدی به دیسک بین مهره ای ایجاد می شوند ، نیاز به جراحی دارد

تنها ۵ درصد کمردردها که بر اثر آسیب جدی به دیسک بین مهره ای ایجاد می شوند ، نیاز به جراحی دارد و ۹۵ درصد دیگر با درمان دارویی ، فیزیوتراپی و ورزش های اختصاصی بهبود پیدا می کنند. نورالدین کریمی ، دبیر هفدمین کنگره فیزیوتراپی ایران ، با اعلام این خبر گفت: آسیب دیسک کمر واژه ای است که افراد مبتلا به کمردرد از آن ترس زیادی دارند و این در حالی است که فقط درصد بسیار کمی از دردهای ناحیه کمر به علت آسیب جدی به دیسک بین مهره ای هستند و بیشتر کمردردها ناشی از تغییر الگوی فعالیت عضلات ثبات دهنده ستون فقرات در زندگی ماشینی ایجاد شده و بدون نیاز به جراحی و حتی مصرف دارو ، فقط با آموزش کنترل و تقویت عضلانی قابل درمان هستند. وی همچنین تاکید کرد: براساس آخرین پژوهش ها ، با آن که بخش اعظم کمردردها به خودی خود درمان می شوند ولی این درمان قطعی نبوده و بعضا عوارضی در بیمار باقی می ماند که می تواند زمینه ساز عود مجدد بیماری باشد و جهت درمان کامل و بدون عوارض بر جای مانده ، نیاز به انجام ورزش های خاص کنترل حرکتی است.


آدرس مطب دكتر دقاق زاده در تهران و اراك:

1: اراكــــــــــ: ميــدان وليـعــصر-خيـابـان امـام خمـيـنـي-جنـب داروخـانـه تخـت جمشـيد-

ساختمان پزشكان455-(ساختمان تيموري)طبقه اول

dr daghaghzade1

+ نوشته شده در  جمعه نهم دی ۱۳۹۰ساعت   توسط دكتردقاق زاده -متخصص طب فيزيكي وتوانبخشي  | 

ورزش، چاره کمر درد

ورزش، چاره کمر درد

ورزش، چاره کمر درد
منبع: همشهری آنلاین
تمرین‌های مناسب ورزشی می‌تواند به جلوگیری از کمر درد کمک کند

خبرگزاری آلمان از هامبورگ گزارش داد، به گفته دیتر برایتهکر (Dieter Breithecker)، کارشناس موسسه دولتی مراقبت اندامی و ورزش آلمان، ورزش‌هایی که کل بدن را درگیر کند، گردش خون را تحریک و گرفتگی دردناک عضلانی را رفع می‌کند. تمرین‌های ورزشی همچنین قدرت انعطاف بدن را افزایش می‌دهد.

برایتهکر انجام ورزش‌هایی همچون شنا، پیاده روی، کوهنوردی، دوچرخه سواری یا اسکی را برای این منظور توصیه می‌کند.

اما به گفته او، باید از ورزش‌هایی که موجب خم شدن مداوم ستون فقرات می‌شود، اجتناب کرد. اسب سواری، اسکی روی چمن و دو سرعت، از جمله این ورزش‌هاست.

در همین حال، هنگام انجام ورزش‌هایی همچون تنیس، بدمینتون، اسکواش و گلف که موجب وارد آوردن فشار بیش از حد و مدام بر ستون فقرات می شوند، باید بسیار مراقب بود.

برایتهکر توصیه می‌کند پیش از آنکه دنبال ورزشی بروید، بهتر است ابتدا با پزشک درباره سالم بودن کمرتان مشورت کنید. بعد از این مشاوره است که بهتر متوجه می‌شوید چه نوع از تمرین ورزشی برایتان مناسب است


برچسب‌ها: متخصص ارتوپدي, متخصص طب فيزيكي وتوابخشي استخوان وعضلات وديسك كمر, متخصص فيزيوتراپي, متخصص مغز واعصاب وستون فقرات, متخصص روماتيسم ومفاصل


آدرس مطب دكتر دقاق زاده در تهران و اراك:

1: اراكــــــــــ: ميــدان وليـعــصر-خيـابـان امـام خمـيـنـي-جنـب داروخـانـه تخـت جمشـيد-

ساختمان پزشكان455-(ساختمان تيموري)طبقه اول

dr daghaghzade1

+ نوشته شده در  جمعه نهم دی ۱۳۹۰ساعت   توسط دكتردقاق زاده -متخصص طب فيزيكي وتوانبخشي  | 

مطالب قدیمی‌تر