دكتر دقاق زاده-متخصص طب فيزيكي وتوانبخشي

طب فيزيكي و توانبخشي -عضلات،استخوان،مفاصل، ديسك وستون فقرات ،ورزش درماني،طب سوزني،فيزيوتراپي ،درد

چگونه برای کودکان کفش و لباس بخریم؟


خرید کفش و لباس برای کودکان:

خرید پوشاک برای کودکان، کلا یک پدیده است؛ هم می تواند لذت بخش باشد و هم دردسرآفرین ! لذت بخش چون یک سری کالاهای جدید و نو وارد چرخه پوشاک فرزندتان می شوند که می توانند کلی انرژی بخش باشند. از جایی دردسرآفرین می شوند که با بی اطلاعی خرید کنیم و مجبور شویم گاهی تا چندین بار برای تعویض لباس به مراکز خرید مراجعه کنیم و یا حتی اینکه وقتی لباس را مورد استفاده قرار می دهیم با سایز، رنگ و یا دیگر المان های آن مشکل داشته باشیم.

1. قبل از هر چیز، بهتر است هنگام خرید لباس و کفش برای کودکان، سایز مناسب را برای آن ها انتخاب کنیدمطمئن شوید این سایزها، بر اساس واقعیت است، نه حدس و گمان؛ این مساله باعث می شود، لباس اندازه را انتخاب کنید و مجبور نشوید دوباره، به مغازه برگردید.

2. تاحدامکان فرزند زیر سه سال خود را برای خرید لباس و کفش، همراه خود نبرید. این کار موجب می شود که هنگام خرید، نتوانید لباس های مناسب و هماهنگ با هم را انتخاب کنید. زمانی که کودک را برای خرید، همراه خود می برید، معمولا چیزی را می خرید که او می خواهد.

3. می توانید زمان خرید برای فرزندتان را با زمان حراج های فصلی تنظیم کنید تا بتوانید با پول کم تر، لباس و کفش بیش تر و بهتری برای او تهیه کنید. حتی می توانید با کمی هوشیاری، لباس سال آینده فرزندتان را هم تهیه کنید و با این کار، به اقتصاد خانواده، کمک بیش تری بکنید.

4.  روزهای اولیه حراج را از دست ندهید و به محض شروع حراج، اقدام به خرید کنید چون در غیر این صورت، انتخاب های شما، بسیار محدود خواهند شد

5. یادتان باشد که چند هفته قبل از نوروز، برای خرید اقدام کنید تا هم پول کم تری صرف کرده باشید و هم انرژی کم تری! اگر همه با هم برای خرید بروند، سودجویان به فکر می افتند کالاهایی با قیمت بالا و کیفیت پایین وارد بازار کنند و این طوری سر شما را کلاه بگذارند.

6. اگر فرزندتان دوره خردسالی را پشت سر گذاشته، سعی کنید بدون حضور خودش، برایش لباس یا کفش نخرید؛ چون ممکن است در انتخاب رنگ مناسب با چهره فرزندتان یا قد و سایز لباس و حتی هماهنگ کردن لباس هایشان با هم، دچار اشتباه شوید.


پاپوش کودکانه


چه طور سایز جوراب فرزندمان را پیدا کنیم؟

جوراب ها می توانند زیبایی لباس کودکان را دوچندان کنند. معمولا سایز جوراب بچه ها، متناسب با سایز کفش و سن آن ها اندازه گیری می شود. جوراب ها، هم برای دختر و هم برای پسر، رنگ ها، مدل ها و طرح های گوناگونی دارند. در واقع، اندازه گیری سایز جوراب، بسیار متفاوت و سخت تر از سایز کفش کودکان است. سایز جوراب ها، بر اساس طول پا مشخص می شود، اما سایز کفش ها، بر اساس طول کفش مشخص می شود. بنابراین به این دو نکته، قبل از خرید جوراب برای کودک تان، حتما توجه کنید.


راه کار:

1. سایز کفش و سن کودک را مشخص کنید.

2. سایز جوراب کودکان، بر اساس سن و سایز کفش آن ها تعیین می شود. کودکان بین صفر تا ۹ ماه که سایز کفش شان تا سایز ۲۰ است، از سایزهای کودکانه استفاده می کنند. کودکان بین ۹ ماه تا دو سال که سایز کفش شان بیش تر از ۲۰ است، از جوراب هایی استفاده می کنند که برای کودکانی که تازه، راه افتاده اند، تهیه می شود. کودکان بین دو تا چهار سال، از جوراب های کودکانه سایز کوچک استفاده می کنند و زمانی که، بین چهار تا هشت سال هستند، باید از جوراب های سایز متوسط استفاده کنند.

3.  سایز جوراب کودکان بزرگ تر نیز بر اساس سایز کفش شان و روی آن ها درج می شود.منبع: برترینها


برچسب‌ها: کفش و وسایل کودکان, کفش طبی, کمردرد درکودکان, وسایل توانبخشی, متخصص طب فیزیکی و توانبخشی


آدرس مطب دكتر دقاق زاده در تهران و اراك:

1: اراكــــــــــ: ميــدان وليـعــصر-خيـابـان امـام خمـيـنـي-جنـب داروخـانـه تخـت جمشـيد-

ساختمان پزشكان455-(ساختمان تيموري)طبقه اول

dr daghaghzade1

+ نوشته شده در  سه شنبه بیست و نهم اسفند ۱۳۹۱ساعت   توسط دكتردقاق زاده -متخصص طب فيزيكي وتوانبخشي  | 

چند نکته راجع به خرید کفش برای کودکان


والدین باید درموقع خرید کفش مدرسه به چه نکاتی توجه کنند؟


* هرگز برای خرید کفش مدرسه، بدون حضور کودکتان اقدام نکنید. حتما در هنگام خرید کفش، کودکتان باید هر دو لنگه کفش را امتحان کند.

 

* روزی را برای خرید کفش مدرسه کودکتان انتخاب کنید که صبر و فرصت کافی دارید.

 

* سکوت کودکان در هنگام به پا کردن کفش را به معنای مناسب بودن آن فرض نکنید.

 

* از کودک بخواهید با کفش چند قدمی راه برود. به نحوه راه رفتن او دقت کنید.

 

کفش مناسب مدرسه

* بهتر است در حالت ایستاده کودکتان، بین انگشت بزرگ پای او و نوک کفش به اندازه ضخامت انگشت شصت دستتان فاصله باشد.

 

* خرید کفش های بزرگ و نیز خرید کفش تنگ هر دو به یک اندازه، به سلامت پاهای کودک آسیب می زنند. اندازه شدن کفش به پای کودک را به ماه های آینده واگذار نکنید.

 

* با توجه به تغییر و افزایش سایز پای دانش آموزان بر حسب ضرورت، کفش جدیدی تهیه کنید. منتظر جدا شدن کف کفش یا پاره شدن آن نباشید.

 

* قبل از خرید کفش مدرسه، به کف آن هم توجه کنید. اگر کف کفش صاف باشد، دانش آموز در حین بازی و ورزش در معرض خطر لیز خوردن خواهد بود. این خطر در روزهای بارانی شدیدتر است.

 

* اگر دانش آموزان دختر به کفش های پاشنه دار علاقه مندند، حداکثر پاشنه دو و نیم سانتی متری را به شما پیشنهاد می کنیم.

 

* کفش های با کفی و پاشنه بسیار نازک هم مورد تایید نیستند.

 

* بهتر است برای ساعت های ورزش دانش آموزان، کفش ورزشی جداگانه ای تهیه شود.

خرید کفش باید عصر انجام شود تا در صورت وجود ورم پاها، سایز کفش مناسب باشدکفش نامناسب چگونه کفشی است؟


-  کف کفش انعطاف پذیری بیش از حد دارد که منجر به پیچ خوردگی پا می شود.

 

- پاشنه های باریک مناسب نیست، چون کم بودن سطح اتکای پاشنه از عوامل تشدیدکننده خطر پیچ خوردگی پاست و نباید از آنها در محیط هایی نظیر مدرسه برای دویدن و بالا رفتن از پله استفاده شود.

 

- کفش های پاشنه بلند و بدون پاشنه، هر کدام باعث اختلالاتی در راه رفتن دانش آموز شده و در مواردی باعث خستگی زودرس و فشار بر ستون فقرات و زانوها می شود.

 

- اگر کفه داخلی کفش از برجستگی مرکزی که پوشش دهنده قوس داخلی پا است برخوردار نباشد، قوس کف پا را در طول دوران رشد تنظیم نمی کند. در این صورت باید از کفی طبی برای تنظیم قوس کف پا استفاده شود.

 

- کفش نامناسب علاوه بر اینکه عوارض مختلفی برای دانش آموز در پی خواهد داشت، می تواند او را به انواع بیماری ها مانند میخچه، حساسیت های پوستی، دردهای مفصلی و اسکلتی مانند درد پاشنه و زانو، خستگی، داغی و سوزش پا و شیوع انواع  ناهنجاری ها مثل انگشتان چکشی ، انگشت شصت کج، ناخن فرورفته، تاول، کف پای صاف، کف پای گود، پای پهن و احساس کمردرد مبتلا کند.

 

- اگر کفش بیش از حد بزرگ باشد، باعث فقدان تعادل در راه رفتن و زمین خوردن و بروز حادثه می شود از سوی دیگر کفش کوچک تر از اندازه پای دانش آموز، موجب فشردگی پنجه و ایجاد تاول و میخچه می گردد.

 

- وزن کفش ها نباید زیاد باشد. کفش سنگین ضمن اینکه خستگی دانش آموز را در پی دارد، پاهای او را هم خسته و زخمی می کند.


منبع: تندرستی


برچسب‌ها: کفش و وسایل کودکان, ویژگی های کفش برای کودکان, چه کفشی برای دانش آموزان مناسب است, وسایل توانبخشی, متخصص طب فیزیکی و توانبخشی


آدرس مطب دكتر دقاق زاده در تهران و اراك:

1: اراكــــــــــ: ميــدان وليـعــصر-خيـابـان امـام خمـيـنـي-جنـب داروخـانـه تخـت جمشـيد-

ساختمان پزشكان455-(ساختمان تيموري)طبقه اول

dr daghaghzade1

+ نوشته شده در  دوشنبه بیست و هشتم اسفند ۱۳۹۱ساعت   توسط دكتردقاق زاده -متخصص طب فيزيكي وتوانبخشي  | 

چه کفشی برای دانش آموزان مناسب است؟


کفش مناسب دانش آموزان چه شرایطی دارد؟

1- رویه کفش: رویه کفش باید چرمی و دارای انعطاف پذیری متوسط باشد. رویه، نباید خیلی خشک و خیلی نرم باشد و باید دارای بند یا چسب باشد تا هنگامی که بر اثر پوشش مکرر و گرمای پا، تغییر شکل می دهد با تنظیم بندهای آن بتوان استحکام دیواره های کفش را تنظیم کرد.

 

2- پنجه کفش: پنجه کفش باید پهن باشد، به گونه ای که انگشتان دچار فشردگی نشوند، زیرا انحراف انگشتان از کودکی و نوجوانی با پوشیدن کفش های بسیار تنگ به وجود می آید که منجر به تغییر قوس کف پا می شود.

 

3- پاشنه کفش: پاشنه پا محل شایعی برای تغییر در اندام تحتانی است. دو لایه بودن و قوام دار بودن پاشنه کفش، دو خصوصیت کفش مناسب می باشد که از انحراف پاشنه در جهت داخل و خارج جلوگیری می کند. کفش مناسب باید در قسمت پاشنه ارتفاع 2 سانتی متر و در قسمت پنجه ارتفاع 5/1 سانتی متر داشته باشد.

 

4- کف کفش: کف کفش باید ضمن انعطاف پذیری، دارای استحکام باشد تا به عنوان ضربه گیر عمل کند، زیرا کف خشک کفش ضربه را مستقیما به مفاصل و ستون فقرات وارد می کند.منبع: تندرستی


برچسب‌ها: کفش و وسایل کودکان, ویژگی های کفش طبی, چه کفشی برای دانش آموزان مناسب است, وسایل توانبخشی, متخصص طب فیزیکی و توانبخشی


آدرس مطب دكتر دقاق زاده در تهران و اراك:

1: اراكــــــــــ: ميــدان وليـعــصر-خيـابـان امـام خمـيـنـي-جنـب داروخـانـه تخـت جمشـيد-

ساختمان پزشكان455-(ساختمان تيموري)طبقه اول

dr daghaghzade1

+ نوشته شده در  دوشنبه بیست و هشتم اسفند ۱۳۹۱ساعت   توسط دكتردقاق زاده -متخصص طب فيزيكي وتوانبخشي  | 

ویژگی های کفش از نظر طبی

 

ویژگی های کفش از نظر طبی

پا تکیه گاه بدن است که تمام نیروی وزن را به زمین منتقل می کند و با برخورد به زمین، این نیرو به صورت عکس العمل از طریق پا به زانو، ستون فقرات و مفاصل منتقل می شود. به همین دلیل مراقبت از سلامت پاها و کنترل نیروهایی که از بدن و زمین به آنها وارد می شود، حائز اهمیت است.

 

 

یکی از مسائل مهمی که سلامت کودکان را تضمین می کند و طی سال تحصیلی آسودگی را برایشان به ارمغان می آورد انتخاب کفش طبی مناسب است.

 

تهیه کفش نامناسب علاوه بر آنکه عوارض مختلفی بر جسم و روح کودک بر جای می گذارد، می تواند در پیشرفت تحصیلی و یادگیری او  آثار منفی داشته باشد.

 

 

چگونه پای دانش آموز را درست اندازه گیری کنیم؟

برای اندازه گیری صحیح سایز پای کودک پیش از خرید کفش مدرسه، چند توصیه ساده زیر را در نظر داشته باشید:

 

از کودک بخواهید که روی یک صفحه کاغذی بزرگ بایستد. بزرگ ترین اندازه پا را علامت بزنید. این اندازه، فاصله میان نوک بلندترین انگشت تا پشت پاشنه پا است. این فاصله را بر حسب سانتیمتر اندازه بگیرید.

 

اندازه‌گیری پای کودک هر یک تا سه ماه یک بار تکرار شود.

 

اگر دانش آموز معمولا جوراب حوله ای یا پشمی به پا می کند، در هنگام خرید کفش برای کودکتان به اندازه به دست آمده، نیم الی یک سانتی متر اضافه کنید.

پنجه کفش باید پهن باشد، به گونه ای که انگشتان دچار فشردگی نشوند.

منبع: تندرستی

 


برچسب‌ها: کفش و وسایل کودکان, ویژگی های کفش طبی, کمردرد درکودکان, وسایل توانبخشی, متخصص طب فیزیکی و توانبخشی


آدرس مطب دكتر دقاق زاده در تهران و اراك:

1: اراكــــــــــ: ميــدان وليـعــصر-خيـابـان امـام خمـيـنـي-جنـب داروخـانـه تخـت جمشـيد-

ساختمان پزشكان455-(ساختمان تيموري)طبقه اول

dr daghaghzade1

+ نوشته شده در  دوشنبه بیست و هشتم اسفند ۱۳۹۱ساعت   توسط دكتردقاق زاده -متخصص طب فيزيكي وتوانبخشي  | 

کفش طبی کودک


سن مناسب برای تهیه كفش های طبی

از سنین خردسالی باید پای كودك را با كفشی مناسب آشنا كرد تا او اولین گام هایش را درست بردارد. پای كودك گوشتی است، او نیاز به كفشی دارد كه پاشنه اش سفت و ساق دار باشد تا مچ پایش را بگیرد. بدین طریق كودك موقع راه رفتن محكم قدم برمی دارد.
از نظر پزشكان متخصص استفاده از كفی طبی در افرادی كه تغییر شكل آن ها هنوز به صورت ثابت درنیامده است، مفید است. یعنی در كودكان با استفاده از كفی طبی می توان صافی كف پا، پای طاقدیسی، انحراف پاشنه و انحراف زانوها به طرفین را اصلاح كرد. در سنین بالاتر نیز كفی اثر نگهدارنده دارد.برهمین اساس، افراد نیازمند به استفاده از كفی های طبی شامل موارد زیر می شوند:


1- افراد دارای ناهنجاری های متحرك، برای اصلاح (صافی کف پا در كودكان).

2- افراد دارای ناهنجاری های ثابت برای كاهش درد و توزیع فشار.

3- افراد دارای پاهای دردناك برای كاهش درد (خارپاشنه و التهاب كیسه زلالی زیرپاشنه).

4- برای جلوگیری از تغییر شكل پا. اگر این كفی ها برای كودكان در سنین 7 تا 12 سال كه كف پای آن ها درحال شكل گیری است، مورد استفاده قرار گیرد حاصل آن برخورداری از كف پایی استاندارد تا آخر عمر است. به علاوه این كفی ها درباره زنان بارداركه در یك دوره 6 ماهه با اضافه وزن تحمیلی روبه رو هستند، توصیه می شود.منبع: وبلاگ دکتر بیدکی


برچسب‌ها: کفش و وسایل کودکان, کفش طبی کودک, کمردرد در کودکان, وسایل توانبخشی, متخصص طب فیزیکی و توانبخشی


آدرس مطب دكتر دقاق زاده در تهران و اراك:

1: اراكــــــــــ: ميــدان وليـعــصر-خيـابـان امـام خمـيـنـي-جنـب داروخـانـه تخـت جمشـيد-

ساختمان پزشكان455-(ساختمان تيموري)طبقه اول

dr daghaghzade1

+ نوشته شده در  دوشنبه بیست و هشتم اسفند ۱۳۹۱ساعت   توسط دكتردقاق زاده -متخصص طب فيزيكي وتوانبخشي  | 

کفش کودکان


کفش های کودکان:

کفشهای کودکان معمولا گران قیمت است و بسیاری از شرکتهای فروشنده کفش تبلیغات زیادی برای فروش کفشهای کودکان می کنند باید به چند نکته در این زمینه اشاره کرد. تحقیقات مزیت زیادی برای کفشهای گران قیمت کودکان نسبت به کفشهای معمولی نشان نداده اند. کفشهایی با طراحی های خاص با فشار بر پا می توانند مشکل ساز باشند بنابر این فقط با دستور پزشک استفاده شوند.

در کودکان سعی بر این است که هرچه کمتر از کفش طبی و بریس استفاده شود زیرا علاوه بر عوارض باعث اشکال روحی در کودک می شود. این عوارض شامل اشکال در تصور فرد از بدن خود، احساس متفاوت بودن و بیمار بودن و کاهش اعتماد به نفس در بزرگسالی است. بنابر این حتی در مواردی که بریس باید داخل کفش قرار گیرد توصیه می کنیم کفش مورد علاقه کودک تهیه شود.
 

اما عملا گاهی نه برای درمان کودک بلکه برای درمان وسواس پدر و مادر یا پدر بزرگ و مادربزرگ ناگزیر به تجویز کفش می شویم! در تحقیقی بر روی بالغینی که در کودکی کفش طبی داشتند، بخوبی به یاد می آوردند که در کودکی فعالیتشان محدود شده و توسط همکلاسیهایشان اذیت می شدند. این افراد تجربه منفی از پوشیدن کفش طبی داشتند.عوارض کفش یا بریس نامناسب شامل ضعیف شدن عضلات پا، اختلال رشد و اشکال در تحرک کودک می شود.

برخی از متخصصین طب فیزیکی و ارتوپدی معتقدند که بهترین رشد پا در حالتی است که پا بدون کفش باشد و کفش تنها برای پیشگیری از آسیب پا ، آلودگی و عفونت به کار رود.


منبع: وب سایت دکتر غلامرضا رئیسی


برچسب‌ها: کفش و وسایل کودکان, کفش طبی, کمردرد درکودکان, وسایل توانبخشی, متخصص طب فیزیکی و توانبخشی


آدرس مطب دكتر دقاق زاده در تهران و اراك:

1: اراكــــــــــ: ميــدان وليـعــصر-خيـابـان امـام خمـيـنـي-جنـب داروخـانـه تخـت جمشـيد-

ساختمان پزشكان455-(ساختمان تيموري)طبقه اول

dr daghaghzade1

+ نوشته شده در  دوشنبه بیست و هشتم اسفند ۱۳۹۱ساعت   توسط دكتردقاق زاده -متخصص طب فيزيكي وتوانبخشي  | 

وسایل توانبخشی


آدرس مطب دكتر دقاق زاده در تهران و اراك:

1: اراكــــــــــ: ميــدان وليـعــصر-خيـابـان امـام خمـيـنـي-جنـب داروخـانـه تخـت جمشـيد-

ساختمان پزشكان455-(ساختمان تيموري)طبقه اول

dr daghaghzade1

+ نوشته شده در  جمعه بیست و پنجم اسفند ۱۳۹۱ساعت   توسط دكتردقاق زاده -متخصص طب فيزيكي وتوانبخشي  | 

چه کفشی بپوشیم؟

پوشيدن کفش نامناسب، تنگ و پاشنه بلند فقط به پاها آسيب نمي‏رساند، بلکه به زانو، کمر، استخوان‏هاي ستون فقرات و لگن هم آسيب وارد مي‏کند.

به گزارش دكترمن: قدمت كفش در ایران به 4500 سال قبل برمی‌ گردد. آن ‌وقت‌ها پاپوشی‌ در ایران استفاده می ‌شد كه به آن "غوشنگ" می‌ گفتند. بعد از آن نوبت چارق بود كه آثارش را در نقوش باقی مانده تخت جمشید می ‌بینیم. كفش در آن زمان، محصولی نرم، سبك، راحت و با كیفیتی مرغوب بود اما تولید كفش در ایران و جهان، بعد از صنعتی شدن، سمت و سوی دیگری را در پیش گرفت. امروزه هم با واردات انواع و اقسام كفش‌های موسوم به "چینی" قضیه بغرنج‌تر شده است. به اعتقاد متخصصان، شروع بسیاری از بیماری‌های عضلانی اسكلتی، از آزارهایی است كه به كف پا یا نواحی دیگر آن وارد می‌ شود .متأسفانه در كشور ما، فرهنگ اهمیت دادن به انتخاب كفش، بسیار پایین است. بیشتر افراد به همان اندازه‌ای كه به انتخاب لباس، اهمیت می ‌دهند، در انتخاب كفش دقیق نیستند. بسیاری از بیماری‌ها و دردهای مزمن سیستم عضلانی اسكلتی، با انجام كارهای ساده مانند یك تغییر نگرش، آموزش اولیه و ورزش ابتدایی قابل اصلاح و درمان هستند.

انتخاب كفش:

دقت در انتخاب كفش و توجه به رعایت اصول استاندارد در تولید آن، یكی از ضروری ‌ترین نیازهای حفظ سلامت افراد بوده و باید توجه بیشتری به آن بشود. وقتی برای خرید كفش، به مغازه‌ای می ‌روید با صدها نوع كفش‌ در مدل‌ها و رنگ‌های گوناگون مواجه می‌ شوید كه بنا به ادعای فروشنده همگی آخرین مدل‌های روز بوده و كیفیتی مرغوب دارند. انتخاب كفش در وهله اول، باید بر اساس نوع استفاده‌ای كه از آن می ‌شود، صورت بگیرد. همانطور كه زمستان، كفش مخصوص خودش و تابستان، كفش مخصوص خودش را دارد. همچنین بعضی از مشاغل، كفش‌های مخصوص خودشان را می‌ خواهند. مثل بعضی از كفش‌های مخصوص(کفش ایمنی) كه در كارگاه‌ها استفاده می‌ شود، یا كفش‌های ورزشی كه حتی درباره آنها نیز بر اساس نوع ورزش، انتخاب كفش تغییر می‌ كند. در واقع این، به نوع نگاه خریدار برمی‌ گردد و اینكه او چقدر به سلامت خود اهمیت می ‌دهد و چقدر از حق و حقوق خودش، آگاه است.

كفش استاندارد: یك كفش استاندارد، سه مشخصه بارز دارد

1) جنس خوب

2) پاشنه استاندارد

3) قالب و پنجه استاندارد

اجزای کفش:

1- رویه کفش: رویه بیشتر كفش‌های موجود در بازار، از دو جنس مختلف است. آنها یا رویه‌ای از چرم طبیعی دارند یا از پلاستیك و چرم مصنوعی تهیه می ‌شوند. به تازگی هم بعضی از تولید كنندگان كفش، اقدام به زدن اسپری بوی چرم طبیعی به چرم‌های مصنوعی كرده و خریداران را در انتخاب محصول با مشكل مواجه می‌ كنند.

چرم طبیعی، به علت دارا بودن منافذ طبیعی در بافتش، امكان تبادل هوا میان بیرون وداخل كفش را فراهم آورده و به اصطلاح،باعث تنفس پا می ‌شود. به همین دلیل ساده، بهترین رویه برای كفش، همان رویه چرم طبیعی است. رویه مصنوعی به علت عدم تبادل هوا، باعث بوی بد پا و عرق كردن بیش از حد آن می ‌شود.

زیره كفش : زیره كفش‌های موجود در بازار دو نوع است

1) زیره پی او (po) 2) زیره پی ‌وی ‌سی (pvc)

زیره‌های po، نسبت به pvc سبك ‌تر، راحت‌ تر و در برابر سایش مقاوم‌ تر بوده و دوام ‌شان بیشتر است. ظاهر این زیره‌ها، توپُر بوده و در حالت خم كردن، انعطاف‌ بیشتری دارند. در هنگام خرید، باید به این نكته دقت كرد كه كف زیره نباید صاف باشد، بلكه باید آج ‌دار بوده تا از لیز خوردن جلوگیری كند. توجه به استانداردهای پنجه كفش در انتخاب آن بسیار مهم است.

قالب ‌بندی:

از نظر قالب ‌بندی، فضای پنجه كفش باید طوری باشد كه به انگشت‌های پا فشار وارد نكند. كفش‌هایی كه پنجه آنها باریک است، باعث می ‌شوند، انگشت‌های پا در كفش روی هم بیفتند. این كفش‌ها، انگشتان پا را تحت فشار قرار داده و آنها را بد فرم می ‌كنند. این امر در خانم‌ها شایع‌تر است. به طوری كه انحراف شست پا در خانم‌ها، 9 برابر آقایان است. جلوی كفش باید به گونه‌ای باشد كه پنجه‌های پا از هم
تنه كفش:

پوشيدن کفش نامناسب، تنگ و پاشنه بلند فقط به پاها آسيب نمي‏رساند، بلکه به زانو، کمر، استخوان‏هاي ستون فقرات و لگن هم آسيب وارد مي‏کند.

مورد بعدی تنه كفش است كه در واقع چارچوب روی كفش بوده و دور پا را دربرمی ‌گیرد، كفش هم باید به راحتی در برابر فشارهای وارده، مقاومت كرده و شرایط آناتومیكی پا را حفظ كند. علاوه بر فاكتورهای استاندارد مربوط به جنس و ساختمان كفش، فاكتورهای دیگری نیز درباره خود افراد، صدق می ‌كند كه به همان اندازه اهمیت دارند.

فرم کف پا: کف پای افراد معمولاً به 3 شکل دیده می شود.

1- كف پای قوس دار : اگر نواری باریك، پنجه پا و پاشنه را به هم وصل كند احتمالاً شما كف پای قوس دار دارید و از این رو مستعد پیچ خوردگی پا هنگام راه رفتن هستید. همیشه به دنبال خرید كفشی باشید كه كفی مناسبی برای پوشش دادن قوس کف پای شما داشته باشد و یا از كفی مناسب برای پای خود استفاده كنید.

2- كف پای معمولی : اگر نواری كه پنجه و پاشنه پا را به هم وصل می كند، پهنای معمولی داشته باشد می توان كف پای شما را ایده آل دانست و این بدین معنی است كه پای شما استعداد پیچ خوردگی به سمت داخل یا خارج را ندارد. یك كفش خوب و معمولی انتخاب مناسبی برای شماست.

3- كف پای پهن : در این نوع كف پا خیلی كم قوس وجود دارد و اغلب پاشنه ی پا، تحت فشار شدید قرار می گیرد. این افراد معمولاً هنگام راه رفتن دچار پیچ خوردگی داخل پا می شوند. پس نوعی از كفش را انتخاب كنید كه شست پای شما را به خوبی حمایت كرده و تحت فشار قرار ندهد.

خطر کفش ‏هاي پاشنه بلند: گاهي وقت‏ها خانمها با پوشيدن يک کفش پاشنه بلند آن قدر از بلند قد شدن کاذب و موقت احساس رضايت مي‏کنند که يادشان مي‏رود پوشيدن اين کفش ممکن است به سلامتي شان آسيب برساند. ضمن اينکه پوشيدن کفش نامناسب، تنگ و پاشنه بلند فقط به پاها آسيب نمي‏رساند، بلکه به زانو، کمر، استخوان‏هاي ستون فقرات و لگن هم آسيب وارد مي‏کند.
وقتي شما کفش پاشنه بلند مي‏پوشيد، کمر براي جبران فشار وارد شده به پاها، قوس زيادي به خود مي‏گيرد و از حالت طبيعي خارج مي‏شود. در اين حالت فشار زيادي به ديسک‏هاي بين مهره‏اي ستون فقرات و مفصل زانو وارد مي‏شود. مقدار اين فشار به ارتفاع پاشنه ي کفش بستگي دارد و هر چه پاشنه کفش بلندتر باشد، فشار بيشتري به عضلات، استخوان‏ها و مفاصل وارد مي‏شود. در مقايسه با کفش‏هاي پاشنه کوتاه، کفشي با پاشنه‏اي حدود 2/5 سانتي ‌متر 22 درصد، کفشي با پاشنه 5 سانتي ‌متر 57 درصد و کفشي که پاشنه 8 سانتي ‌متري دارد 76 درصد به ديسک‏هاي بين مهره‏اي و زانو بيشتر فشار وارد مي‏کند.

به علاوه کفش‏هاي پاشنه بلند، عضلات پشت ساق پاها را فشرده و منقبض مي‏کنند و عمليات خون‌رساني در اين عضلات را مختل مي‏کنند. همچنين کفش‏هاي تنگ و پاشنه بلند پوست پا را از حالت طبيعي خارج کرده و پس از مدتي آن را ضخيم کرده و پينه ايجاد مي‏کنند. پينه‏هاي پا، اغلب دردناک بوده و پا را بد شکل مي‏کنند.

اگر از درد دائمی و تورم در پاهای خود رنج می برید، به یك متخصص ارتوپد مراجعه كنید.


نکات لازم هنگام خريد کفش:

1- براي پاي بزرگ‌تر (راست یا چپ) کفش بخريد. در بعضي افراد اندازه هر دو پا کاملا يکي نيست و ممکن است يکي از پاها بزرگ‌تر از ديگري باشد. اگر لازم بود براي پاي کوچک تر از کفي استفاده کنيد.

2- صبح هنگام به خريد نرويد. ساعات پاياني روز بهترين زمان براي خريد کفش است. پاها در پايان روز و بعد از چند ساعت راه رفتن و ايستادن، اندازه بزرگ‌تري نسبت به ساعات اوليه روز دارند.

3- اول کفش را بپوشيد، بعد بخريد. ممکن است اندازه پاها تغيير کند. براي خريد کفش حتماً خودتان برويد و آن را در مغازه بپوشيد و امتحان کنيد و صرفاً به خاطر اينکه کفشي اندازه کفش قبلي تان است، آن را نخريد.

4- به پنجه کفش دقت کنيد. پنجه کفش نبايد باريک و تيز باشد. انگشت‏ها بايد راحت بوده و روي هم قرار نگيرند. دقت کنيد انگشت شست به اندازه کافي جا داشته باشد و راحت بتواند حرکت کند. کفش نبايد آن قدر گشاد باشد که هنگام راه رفتن پاشنه پا از کفش بيرون بيايد.

5-کفشي با رويه مناسب بخريد. جنس رويه کفش بايد نرم و قابل انعطاف باشد. کفش‏هاي چرمي‏، مناسب ترين جنس رويه هستند. کفش‏هايي با رويه پلاستيکي مناسب نيست و موجب تعريق و بوي بد پا مي‏شود. کفش‏هاي پارچه‌اي و برزنتي هم براي فصول گرم سال انتخاب مناسبي هستند.

6- قسمت بيروني و خارجي کف کفش که با سطح زمين تماس دارد، بايد از جنس محکم و با دوام بوده و سطح آن هم صاف و ليز نباشد. قسمت داخلي کفي بايد نرم باشد تا پا در آن احساس راحتي کند.

7- کفش‏هاي پاشنه بلند و همچنين تخت نخريد. کفش‏هاي پاشنه کوتاه آسيب کمتري به پاها مي‏رسانند، اما کفش‏هاي بدون پاشنه با کفي تخت مناسب نيستند. بهتر است پاشنه کفش باید بین 5-3 سانتي‌متر باشد.

8) خانمها در دوران بارداری باید کفش‌هایی بپوشند که فشار زیادی بر پا و ناحیه پشت وارد نکند. معمولا در این دوران، بین نیم تا یک نمره، تغییر سایز خواهند داشت که با توجه به این تغییر، باید کفشی مناسب انتخاب کنند.

9- اگر از کمردرد مکرر رنج می‌برید،‌ حتما با دقت بیشتری کفش‌هایتان را انتخاب کنید و سعی کنید کفش‌های طبی به پا کنید، زیرا این کمردردها گاهی از عواقب پوشیدن کفش‌های نامناسب و غیر استاندارد هستند.

10- اگر اضافه وزن دارید، پوشیدن کفش‌های تخت و راحت به شما توصیه‌ می‌شود. راه رفتن با کفش‌های پاشنه بلند برای کسانی‌ که اضافه وزن دارند باعث عدم تعادل می‌شود.

11- خانم‌هایی که قدی متوسط یا کوتاه همراه با اندامی متوسط و چاق دارند، بهتر است از کفش‌های پاشنه‌داری استفاده کنند که پاشنه‌هایش ضخیم و بلند است. استفاده از این کفش‌ها، باعث زیباتر شدن حرکات و برقراری تعادل بیشتر هنگام راه ‌رفتن می‌شود. ولی استفاده از کفش‌های پاشنه‌دار سوزنی برای این خانم‌ها مناسب نیست.

12- ‌بهترین کفش‌ها برای پیاده‌روی، کفش‌هایی هستند که به خوبی پاها را در بر‌گیرند و هنگام پیاده‌روی به عنوان محافظی برای پا عمل کنند. همچنین انعطاف‌پذیر باشند و پا در آن خسته نشود.

فقط به رنگ و مدل کفش نگاه نکنید و دنبال مُد نباشید، بلکه دقت کنید کفشی که می خرید کاملا راحت و مناسب پای شما باشد، زیرا سلامت پاهای شما به کفش شما نیز بستگی دارد و سلامت پاها بر سلامت کل بدن موثر است.

منبع:سایت دکتر من


برچسب‌ها: کفش طبی, متخصص پا, درمان درد پا, طب فیزیکی و توانبخشی


آدرس مطب دكتر دقاق زاده در تهران و اراك:

1: اراكــــــــــ: ميــدان وليـعــصر-خيـابـان امـام خمـيـنـي-جنـب داروخـانـه تخـت جمشـيد-

ساختمان پزشكان455-(ساختمان تيموري)طبقه اول

dr daghaghzade1

+ نوشته شده در  جمعه یازدهم اسفند ۱۳۹۱ساعت   توسط دكتردقاق زاده -متخصص طب فيزيكي وتوانبخشي  | 

ارتباط پادرد وبند كفش

پادردتان را با بند کفش کمتر کنید


عوامل مختلفی می توانند منجر به پادرد شوند. اما اگر شما دچار دردهای شدید در ناحیه پنجه، پاشنه، انگشتان پا و … هستید، ممکن است بتوانید این دردها را با کمی تغییر در بند کفش خود حل کنید.


بند کفش

نوع بستن بندها در سوراخ های کفش، می تواند فشارهای متفاوتی به نقاط مختلف پا وارد کند که درد و یا آرامش را به پاها منتقل می کنند.

 

انتخاب با شماست. می توانید با بند کفش فانتزی و درد پای خود سر کنید. اما اگر می خواهید، کمتر درد بکشید، خواندن این مطلب را از دست ندهید.

 

 

نوع بستن بند کفش برای کاهش درد پا

 

 

تاول پشت یا کناره های پا

چنانچه کفش شما، پشت یا نزدیک قوزک پایتان را می زند و باعث آزردگی و زدن تاول در بخش هایی از پایتان می گردد، می توانید برای جلوگیری از پیشرفت این مساله زجرآور، یک یا دو بخش از میانه کفش خود را به هنگام بند کردن (مطابق شکل کناری) از تو بیاندازید.

بدین ترتیب فشار وارده توسط بند به پا کم شده و اصطکاک آن با بخش پشتی کفش کمتر می شود.

 

 

نوع بستن بند کفش برای کاهش درد پا

 

 

 

انگشتان تحت فشار

اگر احساس می کنید انگشتان پا در کفش‌تان بسیار تحت فشار هستند، برای رفع این مشکل می توانید بند کفش خود را دو تکه کنید. بند کفش دو تکه به شما اجازه می دهد فشار بندها را به چند نقطه تقسیم کنید. بند پایینی که برای انگشتان است را آزاد ببندید تا از فشار وارده بر انگشتان بکاهید. اما برای اینکه پا را در کفش محکم کنید، می توانید بند بالایی را با خیال راحت و به اندازه کافی محکم ببندید.

 

نوع بستن بند کفش برای کاهش درد پا

 

 

 

درد قوسی

چنانچه پهنای کفشتان کمی برایتان تنگ شده، می توانید برای رفع مشکل، به طور موقت آن را به صورت نردبانی و موازی بند کنید. این مساله کمک می کند که فشارهای دیواره های کفش را که ناشی از کشیدگی بندهای آن است، تا حدود زیادی برطرف کنید.

 

 

 

 

نوع بستن بند کفش برای کاهش درد پا

 

پاشنه سست

اگر کفشی دارید که پاشنه پایتان در آن لق می زند، می توانید با بستن مورب بندهای آن تا آخرین حلقه، از لق خوردگی بخش بالایی پا و سستی پاشنه در آن جلوگیری کنید. بستن مورب بندهای کفش، به شما اجازه می دهد با سرعت بیشتری کفش خود را بپوشید. علاوه بر این، پا در این حالت به خوبی در کفش محکم می شود.

اغلب کفش ها پس از آخرین سوراخ، یک سوراخ دیگر نیز دارند، که می توانید از آن نیز برای تنگ تر کردن بخش بالایی کفش و یا ثابت کردن بند اضافی، استفاده کنید.

 

 

منبع :تبیان


برچسب‌ها: پادرد, بند كفش, كفش طبي, متخصص پا


آدرس مطب دكتر دقاق زاده در تهران و اراك:

1: اراكــــــــــ: ميــدان وليـعــصر-خيـابـان امـام خمـيـنـي-جنـب داروخـانـه تخـت جمشـيد-

ساختمان پزشكان455-(ساختمان تيموري)طبقه اول

dr daghaghzade1

+ نوشته شده در  یکشنبه شانزدهم بهمن ۱۳۹۰ساعت   توسط دكتردقاق زاده -متخصص طب فيزيكي وتوانبخشي  | 

ضررهاي کفش های پاشنه بلند

زنان و کفش های پاشنه بلند

چرا زنان می‌ توانند ساعات طولانی كفش پاشنه بلند بپوشند؟

کفش پاشنه بلند

بر اساس بررسی دانشمند‌ان كوتاه تر شدن طول رشته‌ های عضلانی پشت ساق پا تا 13 درصد، سبب می ‌شود زنان بتوانند ساعات طولانی ‌تری كفش پاشنه بلند بپوشند.

به گزارش ایسنا، یافته‌ های محققان دانشگاه منچستر متروپلیتن نشان می ‌دهد، وقتی زنان كفش‌ های پاشنه بلند را ساعات طولانی می ‌پوشند، تاندون آشیل آن ها ضخیم‌ تر و سفت ‌تر شده و در نتیجه كشیدن پاها در هنگام راه رفتن سخت ‌تر می ‌شود.

این تغییرات توجیه می‌ كند كه چرا زنان می ‌توانند چندین ساعت طولانی در طول روز كفش ‌های پاشنه بلند بپوشند و فقط پس از خارج كردن كفش از پاهای شان، درد را احساس می ‌كنند.

محققان دریافته ‌اند كه در صورت پوشیدن كفش پاشنه بلند، هر چه پاشنه بلندتر باشد، رشته های عضلات پشت ساق پاها كوتاه تر می ‌شود.

تاندون آشیل

متخصصان می‌ گویند: وقتی زنان به طور منظم و برای مدت‌ های طولانی از این نوع كفش‌ ها استفاده می ‌كنند به دلیل كشیدگی بیش از حد ماهیچه‌ ها دچار درد بیشتری شده و فرصت آرامش یافتن ندارند.

به گزارش تلگراف، محققان در این بررسی ‌ها، روی داوطلبان 20 تا 50 ساله مطالعه كردند كه به مدت دو سال یا بیشتر كفش‌ هایی با پاشنه‌ های پنج سانتی می پوشیدند.

محققان با استفاده از ابزار فراصوتی دریافتند كه كوتاه تر شدن طول رشته‌ های عضلانی پشت ساق پا تا 13 درصد، سبب می ‌شود این داوطلبان بتوانند ساعات طولانی ‌تری كفش پاشنه بلند بپوشند.

همچنین در این زنان تاندون آشیل سفت‌ تر و ضخیم‌ تر می ‌شود، به طوری كه برای آن ها امكان كشیدن پاها وقتی روی زمین مسطح قرار می ‌گیرند، دشوارتر است.

منبع:تبيان


برچسب‌ها: كفش طبي, كفش پاشنه بلند, دكتر دقاق زاده, طب فيزيكي وتوانبخشي


آدرس مطب دكتر دقاق زاده در تهران و اراك:

1: اراكــــــــــ: ميــدان وليـعــصر-خيـابـان امـام خمـيـنـي-جنـب داروخـانـه تخـت جمشـيد-

ساختمان پزشكان455-(ساختمان تيموري)طبقه اول

dr daghaghzade1

+ نوشته شده در  شنبه بیست و چهارم دی ۱۳۹۰ساعت   توسط دكتردقاق زاده -متخصص طب فيزيكي وتوانبخشي  | 

چه كفشی بپوشیم، چه كفشی نپوشیم؟

چه كفشی بپوشیم، چه كفشی نپوشیم؟

چارق

قدمت كفش در ایران به 4500 سال قبل برمی‌ گردد. آن ‌وقت‌ها پاپوشی‌ در ایران استفاده می ‌شد كه به آن "غوشنگ" می‌ گفتند. بعد از آن نوبت چارق بود كه آثارش را در نقوش باقی مانده تخت جمشید می ‌بینیم. كفش در آن زمان، محصولی نرم، سبك، راحت و با كیفیتی مرغوب بود اما تولید كفش در ایران و جهان، بعد از صنعتی شدن، سمت و سوی دیگری را در پیش گرفت. امروزه هم با واردات انواع و اقسام كفش‌های موسوم به "چینی" قضیه بغرنج‌تر شده است. به اعتقاد متخصصان، شروع بسیاری از بیماری‌های عضلانی اسكلتی، از آزارهایی است كه به كف پا یا نواحی دیگر آن وارد می‌ شود.

متأسفانه در كشور ما، فرهنگ اهمیت دادن به انتخاب كفش، بسیار پایین است. بیشتر افراد به همان اندازه‌ای كه به انتخاب لباس، اهمیت می ‌دهند، در انتخاب كفش دقیق نیستند. بسیاری از بیماری‌ها و دردهای مزمن سیستم عضلانی اسكلتی، با انجام كارهای ساده مانند یك تغییر نگرش، آموزش اولیه و ورزش ابتدایی قابل اصلاح و درمان هستند.

دقت در انتخاب كفش

دقت در انتخاب كفش و توجه به رعایت اصول استاندارد در تولید آن، یكی از ضروری ‌ترین نیازهای حفظ سلامت افراد بوده و باید توجه بیشتری به آن بشود. وقتی برای خرید كفش، به مغازه‌ای می ‌روید با صدها نوع كفش‌ در مدل‌ها و رنگ‌های گوناگون مواجه می‌ شوید كه بنا به ادعای فروشنده همگی آخرین مدل‌های روز بوده و كیفیتی مرغوب دارند. ولی به راستی معیار استاندارد برای انتخاب كفش‌، چیست؟

انتخاب كفش در وهله اول، باید بر اساس نوع استفاده‌ای كه از آن می ‌شود، صورت بگیرد. همانطور كه زمستان، كفش مخصوص خودش و تابستان، كفش مخصوص خودش را دارد.

همچنین بعضی از مشاغل، كفش‌های مخصوص خودشان را می‌ خواهند. مثل بعضی از كفش‌های مخصوص كه در كارگاه‌ها استفاده می‌ شود، یا كفش‌های ورزشی كه حتی درباره آنها نیز بر اساس نوع ورزش، انتخاب كفش تغییر می‌ كند. برای مثال كفش‌های كشتی بدون پاشنه هستند، در صورتی كه كفش فوتبال حتماً باید پاشنه‌دار باشد. در واقع این، به نوع نگاه خریدار برمی‌ گردد و اینكه او چقدر به سلامت خود اهمیت می ‌دهد و چقدر از حق و حقوق خودش، آگاه است.

انواع کفش

كفش استاندارد

یك كفش استاندارد، سه مشخصه بارز دارد:

1) جنس خوب

2) پاشنه استاندارد

3) قالب و پنجه استاندارد

رویه کفش

رویه بیشتر كفش‌های موجود در بازار، از دو جنس مختلف است. آنها یا رویه‌ای از چرم طبیعی دارند یا از پلاستیك و چرم مصنوعی تهیه می ‌شوند. به تازگی هم بعضی از تولید كنندگان كفش، اقدام به زدن اسپری بوی چرم طبیعی به چرم‌های مصنوعی كرده و خریداران را در انتخاب محصول با مشكل مواجه می‌ كنند.

چرم طبیعی، به علت دارا بودن منافذ طبیعی در بافتش، امكان تبادل هوا میان بیرون وداخل كفش را فراهم آورده و به اصطلاح،باعث تنفس پا می ‌شود. به همین دلیل ساده، بهترین رویه برای كفش، همان رویه چرم طبیعی است. رویه مصنوعی به علت عدم تبادل هوا، باعث بوی بد پا و عرق كردن بیش از حد می ‌شود.

زیره كفش

زیره كفش‌های موجود در بازار هم دو نوع است:

1) زیره ( po پی ‌او)

2) زیره ( pvc پی ‌وی ‌سی)

زیره‌های po، سبك ‌تر، راحت‌ تر و در برابر سایش مقاوم‌ تر بوده و دوام ‌شان بیشتر است. ظاهر این زیره‌ها، توپُر بوده و در حالت خم كردن، انعطاف‌ بیشتری دارند. در هنگام خرید، باید به این نكته هم دقت كرد كه كف زیره نباید صاف باشد، بلكه باید آج ‌دار بوده تا از لیز خوردن جلوگیری كند. توجه به استانداردهای پنجه كفش هم در انتخاب آن بسیار مهم است.

قالب ‌بندی

از نظر قالب ‌بندی، فضای پنجه كفش باید طوری باشد كه به انگشت‌های پا فشاری وارد نكند. كفش‌هایی كه پنجه آنها تیز است، باعث می ‌شوند، انگشت‌های پا در كفش روی هم بیفتند. این كفش‌ها، انگشتان پا را تحت فشار قرار داده و آنها را بد فرم می ‌كنند. این امر در خانم‌ها شایع‌تر است. به طوری كه انحراف شست پا در خانم‌ها، 9 برابر آقایان است. جلوی كفش باید به گونه‌ای باشد كه پنجه‌های پا از هم باز بشود.

تنه كفش

مورد بعدی تنه كفش است كه در واقع چارچوب روی كفش بوده و دور پا را دربرمی ‌گیرد، كفش هم باید به راحتی در برابر فشارهای وارده، مقاومت كرده و شرایط آناتومیكی پا را حفظ كند. علاوه بر فاكتورهای استاندارد مربوط به جنس و ساختمان كفش، فاكتورهای دیگری نیز درباره خود افراد، صدق می ‌كند كه به همان اندازه اهمیت دارند.

دكتر محمد تقی حلی ‌ساز- متخصص طب توان ‌بخشی


دكتر عباس دقاق زاده


پزشك-متخصص طب فيزيكي و توانبخشي -بيماري هاي عضلات،استخوان،مفاصل، ديسك وستون فقرات،كمردرد وگردن درد،
ورزش درماني ،طب سوزني،دردهاي اسكلتي وعضلاني،درمان غير جراحي ديسك وستون فقرات

نوار عصب وعضله،ليزر درماني وفيزيوتراپي
برچسب‌ها: طب فيزيكي و توانبخشي, كفش طبي ومناسب, دكتر دقاق زاده


آدرس مطب دكتر دقاق زاده در تهران و اراك:

1: اراكــــــــــ: ميــدان وليـعــصر-خيـابـان امـام خمـيـنـي-جنـب داروخـانـه تخـت جمشـيد-

ساختمان پزشكان455-(ساختمان تيموري)طبقه اول

dr daghaghzade1

+ نوشته شده در  شنبه بیست و چهارم دی ۱۳۹۰ساعت   توسط دكتردقاق زاده -متخصص طب فيزيكي وتوانبخشي  | 

كفش مناسب و نامناسب

روش انتخاب كفش مناسب


بدترین کفش‌ها برای پاهای شما


پزشکان علت رگ به رگ شدن مچ پا و درد شدید پاها را مربوط به کفش های پاشنه بلند می دانند.


کفش پاشنه بلند

1- کفش های پاشنه بلند

پزشکان علت رگ به رگ شدن مچ پا و درد شدید پاها را مربوط به کفش های پاشنه بلند می دانند.

مشکلات این کفش ها شامل موارد زیر است:

الف- برآمدگی پاشنه

اگر پاشنه بلند بپوشید، یک برآمدگی دردناک در پشت پاشنه به وجود می آید.

مواد خشک کفش، بر پا فشار وارد می کنند. این فشار وارده منجر به بروز برآمدگی استخوانی، تاول، ورم و درد در تاندون آشیل پا می شود.

یخ درمانی، بستن و گذاشتن پد پاشنه، درد را تسکین می دهد. برآمدگی استخوانی، همیشگی است.

کفش

ب- غیرطبیعی بودن پا

کفش هایی با پاشنه های خیلی بلند، فشار زیادی را بر روی پنجه پا وارد می کند. فشار بیش از حد بر روی این قسمت، استخوان ها و اعصاب آن را ملتهب می کند.

فشار طولانی مدت به استخوان های پا، می تواند منجر به شکستگی مچ پا شود.

پیچ خوردن پا با کفش پاشنه بلند

ج- رگ به رگ شدن مچ پا

همه پاشنه های بلند موجب رگ به رگ شدن مچ پا می شوند. بیشترین و شایع ترین پیچ خوردگی پا وقتی رخ می دهد که پای شما از درون کفش به بیرون بلغزد.

رگ به رگ شدن شدید ممکن است باعث پارگی رباط شود.

زمانی که مچ پای شما، رگ به رگ شود، باید از حرکت دادن پا خودداری کرده و به یک مرکز فیزیوتراپی بروید.

اگر آرتروز دارید، این را بدانید که شما در معرض پیچ خوردگی شدید پا و یا شکستگی مچ پا قرار خواهید داشت.

کفش با پاشنه مناسب

راه حل: اندازه مناسب پاشنه کفش

کفش های با پاشنه های کمتر از 5 سانتی متر مناسب می باشند. پاشنه کفش نباید از 2 سانتیمتر نیز کمتر باشد.

کفش با پاشنه بلند و نازک

2- کفش هایی با پاشنه های نازک و بلند

گرچه همه کفش های پاشنه بلند مشکل آفرین می باشند، اما این نوع کفشها بسیار خطرناک تر هستند.

هنگام پوشیدن این نوع کفش ها، سنگینی بدن در یک نقطه وارد می شود. این کفش ها باعث تلوتلو خوردن می شوند. در نتیجه احتمال پیچ خوردن مچ پا در این نوع کفش ها بیشتر است.

کفش با پاشنه بلند و پهن

راه حل: پاشنه پهن

پاشنه پهن دارای سطح بیشتری روی زمین است و وزن شما را بهتر تحمل می کند. این پاشنه ها باعث ثبات بیشتر پا می گردند.

گرچه کلفتی و ضخامت پاشنه بلند، باعث ایجاد فشار بر پای شما می گردد، اما می تواند جلوی لغزش پا و تلوتلو خوردن پا را بگیرد.

کفش عروسکی

3- کفش های عروسکی

این نوع کفش ها، دارای هیچ قوسی نیستند. آنها از عملکرد مناسب پا جلوگیری می کنند و مشکلات زانو، لگن و کمر را بوجود می آورند.

کفشی که از قوس مناسب برخوردار نباشد، منجر به دردناک شدن پا و یا التهاب کف پا می شوند.

کفی کفش

راه حل: گذاردن کفی مناسب

اگر شما عاشق کفش های عروسکی هستید، می توانید با کمک این کفی ها، از درد پا جلوگیری کنید. با استفاده از کفی مناسب، از فشار بر پا جلوگیری کرده و از قوس موجود در پا محافظت می کند.

پد پاشنه نیز می تواند برای درد پاشنه مفید باشد.

شما می توانید این کفی ها و پدها را از داروخانه تهیه کنید.

صندل

4- صندل ها

خطر شکستن و صدمات پا در این کفش ها بسیار است.

افراد مبتلا به دیابت، نباید این کفش ها را بپوشند، زیرا کوچکترین بریدگی و خراش پا می تواند منجر به عوارض جدی در آنها گردد.

به علاوه برخی از این نوع کفش ها دارای هیچ گونه قوسی نیستند و از قوس پا محافظت نمی کنند و می توانند منجر به التهاب کف پا شوند و مشکلات زانو، لگن و کمر را تشدید کنند.

پوشیدن صندل های تخت لا انگشتی می تواند منجر به کشیدگی بیش از حد، پارگی و یا التهاب بافت کف پا شود. این وضعیت می تواند باعث افزایش درد پاشنه گردد و تنها درمان این وضعیت، استراحت پا می باشد.

صندل

راه حل: کفش های صندل مناسب

صندل های ورزشی و صندل هایی که قابلیت ارتجاعی دارند، مناسب اند. ضخامت و کلفتی کف این نوع صندل، باعث برخورد پا با زمین نمی شود. علاوه بر این، این صندل ها دارای قوس مناسبی می باشند.


منبع: تبیان


برچسب‌ها: متخصص ارتوپدي, متخصص طب فيزيكي وتوابخشي استخوان وعضلات, متخصص فيزيوتراپي, متخصص مغز واعصاب وستون فقرات, متخصص روماتيسم ومفاصل


آدرس مطب دكتر دقاق زاده در تهران و اراك:

1: اراكــــــــــ: ميــدان وليـعــصر-خيـابـان امـام خمـيـنـي-جنـب داروخـانـه تخـت جمشـيد-

ساختمان پزشكان455-(ساختمان تيموري)طبقه اول

dr daghaghzade1

+ نوشته شده در  شنبه بیست و چهارم دی ۱۳۹۰ساعت   توسط دكتردقاق زاده -متخصص طب فيزيكي وتوانبخشي  | 

کفش طبی و انواع کفی‌ های طبی

کفش طبی و انواع کفی‌ های طبیکفی طبی

کفش طبی چیست؟

اصطلاحا کفش طبی به کفشی گفته می شود که در کارگاهی خاص، با تجویز پزشک و زیر نظر مهندسین ارتوپدی فنی ساخته شود.

بیمارانی هستند که به دلیل مشکلاتی از قبیل قطع عضو در ناحیه پا و یا قسمتی از پنجه و دیگر بیماری ها دچار دفورمیتی و ناهنجاری شده اند که استفاده این افراد از کفش طبی و کفی های مخصوص می تواند، کمک قابل توجهی را به این عزیزان بکند.

و اما کفش هایی که در بازار و مغازه های کفش فروشی موجود است و گاهی برای فروش بیشتر، نام کفش طبی روی آن ها می گذارند که ممکن است واقعیت نداشته باشد. بعضی از کفش ها که جدیدا در بازار یافت می شوند که به آن ها نیز کفش طبی گفته می شود، این کفش ها گرچه طبی نیستند ولی ساختار طبیعی پای سالم را رعایت کرده اند. این کفش ها فقط برای افراد سالم خوب هستند نه برای کسانی که با مشکلات و دمفورمیتی های شدید مواجهند.

کفی طبی چگونه ساخته می شود؟

امروزه در بسیاری از مراکز توانبخشی و کلینیک های ارتوپدی فنی، با معاینه بالینی و لمس کف پا، مشاهده چگونگی راه رفتن و بر اساس تجربیات متخصص، کفی طبی برای افراد تهیه می شود.

در مراکز توانبخشی در کشورهای پیشرفته، اطلاعات شخص با استفاده از دستگاه های اندازه گیری نیرو و فشار کف پا در حالت حرکت و ایستاده دریافت و پردازش می شود.

نحوه توزیع فشارهای کف پا با امکانات گرافیکی به صورت نوار کف پا نشان داده می شود. به کمک چنین اطلاعات کمی و کیفی، متخصصین با سهولت بیشتری می توانند نسبت به تجویز دقیق تر کفی اقدام نمایند.

کفی

کاربرد کفش ها و کفی های طبی در دفورمیتی ها

دفورمیتی ( بدشکلی) در ناحیه پا در اثر حوادث و بیماری ها عارض می شود و بیماران را با مشکلات زیادی در راه رفتن و زندگی روزمره دچار می کند حتی در کودکان و نوجوانان استفاده از این نوع کفش ها به اصلاح و درمان آنان می انجامد.

سن مناسب برای تهیه كفش های طبی

از سنین خردسالی باید پای كودك را با كفشی مناسب آشنا كرد تا او اولین گام هایش را درست بردارد. پای كودك گوشتی است، او نیاز به كفشی دارد كه پاشنه اش سفت و ساق دار باشد تا مچ پایش را بگیرد. بدین طریق كودك موقع راه رفتن محكم قدم برمی دارد. از نظر پزشكان متخصص استفاده از كفی طبی در افرادی كه تغییر شكل آن ها هنوز به صورت ثابت درنیامده است، مفید است. یعنی در كودكان با استفاده از كفی طبی می توان صافی كف پا، پای طاقدیسی، انحراف پاشنه و انحراف زانوها به طرفین را اصلاح كرد. در سنین بالاتر نیز كفی اثر نگهدارنده دارد.

برهمین اساس، افراد نیازمند به استفاده از كفی های طبی شامل موارد زیر می شوند:

1- افراد دارای ناهنجاری های متحرك، برای اصلاح (صافی كف پا در كودكان).

2- افراد دارای ناهنجاری های ثابت برای كاهش درد و توزیع فشار.

3- افراد دارای پاهای دردناك برای كاهش درد (خار پاشنه و التهاب كیسه زلالی زیرپاشنه).

4- برای جلوگیری از تغییر شكل پا. اگر این كفی ها برای كودكان در سنین 7 تا 12 سال كه كف پای آن ها درحال شكل گیری است، مورد استفاده قرار گیرد حاصل آن برخورداری از كف پایی استاندارد تا آخر عمر است. به علاوه این كفی ها درباره زنان باردار كه در یك دوره 6 ماهه با اضافه وزن تحمیلی روبه رو هستند، توصیه می شود.

كفی های طبی

وظیفه هر كفی كفش باید این باشد كه انواع ناهنجاری های بدن و یا الگوهای غلط راه رفتن را اصلاح كند. این كفی ها تنها به منظور تصحیح صافی كف پا به كار گرفته نمی شوند؛ بلكه هدف اصلی آن ها راحت تر كردن ایستادن، راه رفتن و دویدن است. به این ترتیب كه به مقدار بسیار كمی، زاویه هایی را كه در آن ها به پا ضربه می خورد، تغییر می دهند. هر شخصی با مقدار مشخصی از یك لایه نرم در كف پای خود متولد می شود. این لایه بالشتكی به صورت طبیعی امواج ضربه ای را كه به كف پا وارد می شوند، ملایم تر كرده و به شیوه ای مناسب به كل پا اعمال می كند. متاسفانه با افزایش سن افراد این لایه طبیعی در طول زمان اثر خود را از دست داده و تحلیل می رود.

کفی سخت

جنس و شکل کفی ها

كفی ها از نظر جنس به 3 دسته كفی های نرم، كفی های نیمه سخت و كفی های سخت تقسیم می شوند. كفی ها از نظر شكل و ساختار نیز به انواع مختلف مثل كفی با حمایت كننده قوسی طولی، كفی با پد متاتارسال (برای صافی قوس عرضی و درد انتهایی استخوان كف پایی)، كفی با بالابر پاشنه (برای كسانی كه قد كوتاهی دارند) تقسیم می شوند.

كفی های مواج بیشتر برای رفع خستگی و جلوگیری از اعمال فشار به پاها استفاده می شوند و موارد استفاده درمانی آن ها محدود است و كفی های دیگر نیز بسته به نوع عارضه به صورت خاص مورد استفاده قرار می گیرند.

گفتنی است، كفی های طبی غیرمواج در رفع خستگی مفید نیستند یا جذب شوك و امثال آن ها را انجام نمی دهند و درعین حال كفی های مواج برای اصلاح تغییر شكل، مثل صافی كف پا، نمی توانند كاربرد داشته باشند.

كفی های مواج خود به دو دسته عمومی و طبی برای پاهای خاص تقسیم می شوند. در نوع عمومی، این كفی ها كار پمپاژ خون، تقسیم وزن بدن در سطح كف پا و جذب شوك ها را انجام می دهند و نوع پاهای خاص این كفی ها نیز برای 3 دسته از افراد، یعنی كسانی كه دارای خار پاشنه (زایده ای درقسمت جلوی استخوان پاشنه) هستند و هنگام راه رفتن، احساس درد در پاشنه می كنند یا افت قوس طولی پا دارند و همچنین برای استفاده، در بخش علمی تكمیلی در ارتوپدی و توانبخشی توصیه می شود. به علاوه كفی های مواج به واسطه جریان مواد سیال بر نقاط واكنش كف پا تاثیر می گذارند و با ماهیچه، رگ ها و تاندون ها سروكار دارند.

در كفش های تیز، كوچك ترین ضربه كه به كفش وارد شود، مستقیماً به كمر منتقل می گردد. درحالی كه در كفش های نوك گرد این ضربه ها گرفته می شود. در یك كفش مناسب، پاشنه و پنجه كفش باید گرد و خورده شود تا فشار را كم كند و انرژی زیادی از فرد هنگام راه رفتن گرفته نشود. نصب یك قالب مناسب در كفشی با این مشخصات باعث می شود، فرد احساس كند كه در منزل نشسته و با غلتاندن پاهایش بر روی وردنه وریدهای پایش را استراحت می دهد.

آیا در هر نوع كفشی می توان از كفی های طبی استفاده كرد؟

كفش خریداری شده باید ویژگی های خاصی داشته باشد. امروزه تولید كننده ها دنبال مد و جنس ارزان قیمت هستند. كفش تولید شده فضای مناسبی برای نصب كفی های طبی ندارند و از كفش بیرون می زنند. كفش باید با رعایت اصول پزشكی ساخته شود و قالب طبی آن نیز توسط یك صنعت كار تهیه و در كفش تعبیه گردد.

کفش طبی

چگونه از کفش های طبی مراقبت نماییم؟

امروزه به دلیل افزایش روز افزون قیمت مواد اولیه باعث شده که هر روز قیمت این نوع کفش ها روز به روز افزایش پیدا کند و مدت زمان سفارش و ساخت طولانی تر شود پس باید در مورد مراقبت و نگهداری بهتر و طول عمر بیشتر کفش ها به چند نکته آسان توجه کنیم.

 1- حداقل هفته ای دوبار واکس بزنید.

2- چون برای ساخت کفش های طبی از چرم و مواد طبیعی استفاده می شود از شستن آن ها جدا خودداری نمایید.

3- در کفش های طبی معمولا از نوع و مدل ساق بلند و بندی استفاده می شود برای پوشیدن و در آوردن کفش، بندها را بیشتر باز کنید.

4- استفاده مکرر از کفش ها باعث ساییدگی زیره و تغییر حالت اولیه آن می شود که حتی اثر اصلاحی و درمانی آن را از بین می برد و به بدتر شدن وضعیت پا منجر می شود که باید تقریبا هر سه ماه یک بار جهت اصلاح آن مراجعه شود.

توجه:

متاسفانه آمار بیماران دیابتی رو به افزایش است و این بیماران برای این که در آینده دچار قطع عضو نشوند در کنار دیگر درمان ها نیاز به مراقبت از پا و استفاده از کفش مناسب دارند که این امر در این عزیزان خیلی لازم و ضروری به نظر می رسد.

 

گردآورنده: معصومه آیت اللهی- کارشناس تبیان

منابع:

 کفش طبی مهر

فتانه راحمی پور- روزنامه كیهان

راسخون

پرتو طب


آدرس مطب دكتر دقاق زاده در تهران و اراك:

1: اراكــــــــــ: ميــدان وليـعــصر-خيـابـان امـام خمـيـنـي-جنـب داروخـانـه تخـت جمشـيد-

ساختمان پزشكان455-(ساختمان تيموري)طبقه اول

dr daghaghzade1

+ نوشته شده در  شنبه نوزدهم آذر ۱۳۹۰ساعت   توسط دكتردقاق زاده -متخصص طب فيزيكي وتوانبخشي  | 

خودکشی زنانه با کفش(مضرات استفاده از كفش هاي پاشنه بلند)

خودکشی زنانه با کفش


ما به شما می گوییم که هر مدل کفشی ممکن است چه خطراتی را برای شما ایجاد کند و چه ناراحتی هایی را برای پای شما بسازد، با خواندن این مطلب متوجه می شوید که بهترین نوع کفش برای پای شما چیست؟

۱۲ خطر در کمین پاهای شماست. این ۱۲ خطر به دلیل استفاده از کفش های نامناسب به وجود می آیند. پس مواظب این خطرها باشید.

ما به شما می گوییم که هر مدل کفشی ممکن است چه خطراتی را برای شما ایجاد کند و چه ناراحتی هایی را برای پای شما بسازد، با خواندن این مطلب متوجه می شوید که بهترین نوع کفش برای پای شما چیست؟

● کفش های خطرناک،مشکل های کفشی

مشکل: پاشنه ها را بلندتر نکنید

کفش ها هم نقش محافظتی از پای ما دارند و هم به نوعی نقش زیبایی در آراسته پوشی و خوش پوشی ما ایفا می کنند، اما گاهی این محافظان زیبا خودشان مشکل زا می شوند. می دانید کفش ها چه مشکلاتی را ممکن است برای شما رقم بزنند؟

هیلاری برنر، متخصص ارتوپدی می گوید: «پاشنه کفش های زنانه دائما بلند و بلندتر می شود. درواقع حالا متخصصان ارتوپدی یک واژه ساخته اند به اسم شوساید، یعنی خودکشی با کفش. این کفش ها مشکلات زیادی را برای فرد استفاده کننده رقم می زنند.» دکتر برنر می گوید، شایع ترین مشکلاتی که این پاشنه های چند ده سانتی متری رقم می زنند پیچ خوردگی مچ پا، کشیدگی تاندون و دردهای مزمن هستند. در این مطلب مشکلاتی که برخی کفش ها برای استفاده کننده ها رقم می زنند را ذکر می کنیم.

● روی هوا نایستید

مشکل: خارپاشنه

پاشنه های خیلی بلند و حتی پاشنه های متوسط کفش های زنانه می توانند مشکلات و دردهای شدید نقطه ای را در پشت پاشنه پا موجب شوند. جنس سفت کفش روی نقطه ای ایجاد فشار می کند که نوعی حالت غیرطبیعی یافته است که به خارپاشنه «heel bump» شهرت دارد. این فشار باعث ایجاد تورم، وزیکول چربی و درد در ناحیه تاندون آشیل می شود. یخ درمانی و گذاشتن پدهای محافظ پاشنه می توانند تاحدودی از درد این حالت بکاهند اما بهترین کار، کنار گذاشتن کفش های پاشنه بلند و استفاده از کفش های مناسب است.

● وقتی پا پیچیده می شود

مشکل: پیچ خوردن مچ

تمام پاشنه های بلندتر از ۵ سانتی متر احتمال پیچ خوردن مچ پا را افزایش می دهند. شایع ترین حالت پیچ خوردگی، پیچ خوردن به سمت خارج است که زمانی رخ می دهد که فرد روی سمت خارج پایش می چرخد. این حالت باعث می شود، تاندون پا بیش از حد کش بیاید و آسیب ببیند. پیچ خوردن حاد و شدید ممکن است حتی باعث پارگی لیگامان شود. پایی که دچار پیچ خوردگی می شود باید ثابت و بی حرکت شده و برای آن فیزیوتراپی هم درنظر گرفته شود. ممکن است یک پیچ خوردگی شدید باعث شکستگی استخوان قوزک پا و سپس استئوآرتریت شود.

● نوک تیز ممنوع

کفش های نوک تیز

در خیلی از زمان ها این نوع کفش ها مد می شوند، اما واقعیت این است که این کفش ها بسیار به پا آسیب می زنند و باعث می شوند که تمام انگشتان پا به هم فشرده شوند. اگر به مدت طولانی این کفش ها را بپوشید آسیب به اعصاب پای شما وارد می شود و ضایعاتی مثل هامارتوم و بولنیون در پا ایجاد می شوند. فشار زیاد حتی ممکن است باعث ایجاد ترک خوردگی و مشکلات مفصلی در انگشتان پا شود. بونیون یک توده دردناک آزاردهنده روی انگشت شست است که حتی می تواند باعث تغییرحالت انگشت شود. یکی از شایع ترین علت های به وجود آمدن این ضایعه فشار مزمن ناشی از استفاده از کفش های نوک تیز است. درنهایت انگشت شست کاملا تغییر یافته و بدشکل می شود.

▪ راه حل: نوک های پهن

حتی اگر کفش های با نوک تیز دوست دارید، سعی کنید کفش هایی بخرید که نوک آن ها کاملا تیز نباشد یا در قسمت نوک، فضای کافی برای انگشتان شما داشته باشد. درضمن می توانید کفش هایی انتخاب کنید که جنس رویی آن ها خیلی سفت نباشد و به پای شما فشار زیادی وارد نکند تا پای تان بتواند از عرض جایی برای خود پیدا کند.

● راحت هستند اما...

دمپایی های ابری

در کل دمپایی ها را نمی توان کفش یا پاپوش مناسب ارزیابی کرد زیرا این کفش ها هیچ گونه حمایتی از پا به عمل نمی آورند و حتی پا اینقدر بی حفاظ است که احتمال پیچ خوردن و نیز سایر مشکلات در آن بالا می رود. درضمن افرادی که دچار مرض قند (بیماری دیابت) هستند نباید دمپایی، به خصوص از نوع دمپایی های بندانگشتی، بپوشند زیرا این نوع دمپایی ها ممکن است باعث ایجاد ساییدگی و ترک خوردگی و زخم شدن در پا شده و این حالت ها در بیماران دیابتی ممکن است بسیار جدی شوند. این نکته را هم بدانید که در بسیاری از دمپایی ها مسئله قوس و انحنای کف پا درنظر گرفته نمی شود که این حالت هم در دمپایی های بندانگشت یا اصطلاحا لاانگشتی، مشهودتر است. این باعث می شود که دردهای مزمن و مشکلی به نام پلانتار فاسیا، با استفاده از آن ها شایع تر شود.

● یک تکه های خطرناک

کفش های پاشنه یک تکه با پاشنه خیلی بلند

کفش های پاشنه یک تکه با پاشنه های خیلی بلند عموما بسیار سفت هستند و پا را اذیت می کنند. دکتر برنر در این مورد می گوید: «این کفش ها بیومکانیک راه رفتن شما را به هم می ریزند. کفش شما به پایین فشار می آورد تا نیروی لازم برای راه رفتن را فراهم کند اما کفش بسیار سفت با این نیرو مبارزه می کند. اگر پاشنه خیلی بلند باشد فشار زیادی روی پا و انگشتان وارد می شود و درد استخوان ها و حتی افزایش احتمال شکستگی آن ها وجود دارد.

▪ راه حل: پاشنه یک تکه های کوتاه تر

اگرچه این کفش ها هم خیلی توصیه نمی شوند، اما اگر خیلی عاشق این مدل کفش ها هستید و دوست دارید از آن ها استفاده کنید، سعی کنید نوع هایی را انتخاب کنید که پاشنه آن ها خیلی بلند نباشد. در این گونه کفش ها احتمال پیچ خوردگی مچ کمتر می شود و احتمال شکستگی های ناشی از فشار هم در آن ها کاهش می یابد. بهتر است که پاشنه پای تان با نوک انگشتان خیلی تفاوت سطح نداشته باشد تا فشار به صورت یکنواخت به کل پا وارد شود.

● عروسکی ممنوع

کفش های باله و عروسکی

دکتر ورناته می گوید: «برخلاف تصور بسیاری از خانم ها، این کفش های عروسکی کفش های مناسبی نیستند. پوشیدن آن ها مثل این است که روی تکه ای از مقوا راه بروید. در این کفش ها هیچ طرحی برای حمایت از قوس کف پا وجود ندارد و پا نمی تواند عملکرد مناسبی داشته باشد.» درضمن پوشیدن این کفش ها باعث می شود، فشار زیادی به خاطر حالت نامناسب پاها روی زانوها و کمر شما وارد شود. دردهای مزمن کف پا و خستگی سریع از نشانه های نامناسب بودن این کفش هاست.

▪ راه حل: کفی های طبی

یک راه حل این است که کفش های عروسکی و کفش های باله به پا نکنید اما اگر خیلی این مدل کفش ها را دوست دارید و آن ها را با سایر لباس های تان هماهنگ می کنید، می توانید از کفی های مناسب طبی در داخل آن ها استفاده کنید. این کفی ها دردهای خفیف و متوسط پا را کاهش می دهد ولی اگر درد پای شما با استفاده از این کفی ها هم باقی ماند تا مدتی از این کفش ها استفاده نکنید. این کفی های طبی را می توانید از داروخانه ها تهیه کنید اما بهتر است با مشورت یک متخصص ارتوپدی یا طب فیزیکی کفی را تهیه کرده که کاملا مناسب پای شما باشند. این کفی ها می توانند انحنای لازم برای پای شما را فراهم کرده و از بروز مشکل درد پا و سایر حالت ها جلوگیری کنند.


مجله سیب سبز


آدرس مطب دكتر دقاق زاده در تهران و اراك:

1: اراكــــــــــ: ميــدان وليـعــصر-خيـابـان امـام خمـيـنـي-جنـب داروخـانـه تخـت جمشـيد-

ساختمان پزشكان455-(ساختمان تيموري)طبقه اول

dr daghaghzade1

+ نوشته شده در  جمعه هجدهم آذر ۱۳۹۰ساعت   توسط دكتردقاق زاده -متخصص طب فيزيكي وتوانبخشي  | 

كفش ورزشی مناسب

كفش ورزشی مناسب


انتخاب کفش مناسب با اندازه و شکلی مطلوب یکی از نکات قابل توجه برای افرادی است که ورزش می کنند، به راستی کفش ورزشی مناسب باید چه شاخص هایی داشته باشد و آن را چگونه انتخاب کنیم؟

تهیه کفش ورزشی مناسب که امروزه به عنوان یکی از ابزار اصلی هر رشته ورزشی مطرح است برای اجرای بهتر ورزش بسیار مهم بوده و دارای سه کارکرد اصلی حفاظت از پا، راحتی و حمل وزن بدن است.

كفش ورزشی
ساختار کفش ورزشی

برای رعایت سه فاکتور مهم درحرکت باید توجه زیادی به پا داشته باشیم و برای رسیدن به این هدف باید کفش مناسبی را انتخاب کنیم.

یک کفش ورزشی مناسب دارای آناتومی خاص خود بوده که قسمت های مهم آن شامل محل شست پا، پشت پاشنه، داخل کفی، وسط کفی، خارج کفی، گردنی مچ پا و زائده پاشنه است.

? چند نکته برای انتخاب کفش مناسب ورزشی

1) کفش باید اندازه پا باشد نه اینکه صرفاً زیبا باشد.

2) در هنگام خرید هر دو لنگه کفش را امتحان کنید.

3) وقتی کفش را پوشیدید بایستید و مطمئن شوید که در پنجه پا سه تا 12میلیمتر از انگشت شصت پا فضای خالی وجود دارد.

4) هرگز کفش تنگ به امید اینکه جا باز می کند نخرید.

5) کفشی بخرید که برای ورزش مورد نظر طراحی شده باشد.

6) اگر پای شما به چرم روی کفش فشار می آورد به طوری که سبب بیرون زدگی از کفش می شود آنرا کنار بگذارید .

7) کفشی بخرید که به اندازه کافی حرکت را کنترل کند.

8) افراد با قوس کف پای زیاد از کفش هایی استفاده کنند که انعطاف پذیری بالایی داشته باشد و از پوشیدن کفش هایی که پا را محدود می کند خودداری کنند.

9) افراد دارای کف پای صاف باید کفش دارای لایه میانی بسیار سفت برای کنترل حرکت و کاهش میزان چرخش داخلی بپوشند .

چون فوتبال روی چمن طبیعی یا مصنوعی انجام می‌شود در زیره‌ی كفش فوتبال استوك‌هایی تعبیه شده است كه به درگیر شدن كفش با زمین كمك می‌كند. طول این استوك‌ها حدود یك سانتی‌متر، قطرشان حدود دو میلی‌متر است و سر كندشان رو به زمین است

10) افرادی که دارای قوس کف پای طبیعی هستند باید کفش هایی بپوشند که برآمدگی مختصر دارد.

ورزشكاران اگر از كفش مناسبی برخوردار باشند به هنگام مسابقه نسبت به دیگران از مزیت خوبی برخوردار خواهند بود كه اهمیت فراوانی دارد. دانش مناسب، چسبندگی، آزادی حركت و پشتیبانی درست اثر مستقیمی بر عملكرد ورزشكار می‌گذارد. به همین دلیل است كه هر ورزشی كفش خاص خودش را دارد.

كفش فوتبال (Soccer shoe)

چون فوتبال روی چمن طبیعی یا مصنوعی انجام می‌شود در زیره‌ی كفش فوتبال استوك‌هایی تعبیه شده است كه به درگیر شدن كفش با زمین كمك می‌كند. طول این استوك‌ها حدود یك سانتی‌متر، قطرشان حدود دو میلی‌متر است و سر كندشان رو به زمین است.

كفش بسكتبال (Basketball shoe)

كفشی كه قسمت ساق آن تا مچ پا می‌رسد تا از مچ پای ورزشكار به هنگام پرش و دویدن در زمین حفاظت و حمایت كند. زیره ‌دارای بالشتك ویژه‌ای است تا حداكثر پشتیبانی، حالت فنری و برازندگی فراهم آید.

كفش ورزشی
كفش دو و میدانی (Athletic or Running)

كفش‌هایی كه در دوی ماراتن یا نیمه‌ماراتن یا جلسات تمرین ورزشی‌هایی چون بسكتبال و تنیس به كار می‌رود اما در تمرین ورزشی‌هایی مانند فوتبال و راگبی كه در زمین چمن انجام می‌شود به كار نمی‌روند.

كفش اسكیت‌بازی (Skateboarding Shoe)

كفش اسكیت‌بازی باید زیره‌ی ضخیم و صافی را داشته باشد تا اسكیت‌باز تخت اسكیت را به خوبی زیر پای خود حس كند. برگه‌ی این كفش هم باید بزرگ باشد تا از زخمی‌شدن پا جلوگیری كند. كفش اسكیت‌بازی بیش از هر كفش ورزشی دیگری جدا از كاربرد اصلی خود به كار می‌رود وافراد عادی هم از آن استفاده می‌كنند.

كفش والیبال (Volleyball shoe)

كفش والیبال از لحاظ ظاهر شبیه كفش بسكتبال یا كفش نرمش است اما ویژگی‌های منحصر به فرد خاص خود را دارد. زیره‌ی بیرونی لاستیكی مؤلفه اصلی این كفش است. لاستیك كائوچویی سبب می‌شود تا ورزشكار در درون تالار ورزشی و سایر ورزشگاه‌های سرپوشیده عالی حركت كند. در ضمن با گسترش والیبال در فضای باز، برخی پایپوش‌سازان زیره‌های بیرونی خاصی برای كفش والیبال طراحی كرده‌اند كه مختص بازی در زمین چمن یا ماسه است. زیره‌ی میانی كفش والیبال هم مهم است. اقتضای والیبال این است كه ورزشكار اوقات زیادی از وقت بازی را روی سینه پا می‌ایستد بنابراین جلوی كفش والیبال باید محكم و انعطاف‌پذیر باشد. ضربه‌گیری هم به عهده‌ی زیره‌ی میانی است كه به طور معمول حالت اسفنجی دارد. ضربه‌گیری‌هایی مانند ژل و هوا نیز در زیره‌ی میانی گنجانده می‌شود تا حالت بالشتكی ایجاد شود كه از بدن در برابر ضربات سخت و جراحت محافظت شود.

كفش كشتی (wrestling shoes)

كفش كشتی دارای زیره‌ی تخت است و تا مچ پا را در بر می‌گیرد تا از مچ پا محافظت كند زیرا طی كشتی گرفتن وزن زیادی روی این بخش قرار می‌گیرد. زیره به طور معمول از جنس لاستیك است تا حداكثر چسبندگی را داشته باشد. اكثر زیره‌ها دو قسمتی هستند.

كفش اسكیت‌بازی باید زیره‌ی ضخیم و صافی را داشته باشد تا اسكیت‌باز تخت اسكیت را به خوبی زیر پای خود حس كند. برگه‌ی این كفش هم باید بزرگ باشد تا از زخمی‌شدن پا جلوگیری كند

قسمت سینه و پاشنه آج‌پوش هستند و قسمت قوس بدون آج است. كفش‌كشتی باید سبك باشد و به راحتی بتوان آن را پوشید.

كفش پیاده‌روی (Walking Shoe)

بسیاری لزوم استفاده از كفش خاصی برای پیاده‌روی را درك نمی‌كنند. كفش پیاده‌روی به بدن توازن و ترازمندی درستی می‌دهد. برخلاف كفش‌های پاشنه بلند كه مركز ثقل بدن را به جلو می‌برد یا كفش تخت كه بدن را به عقب متمایل می‌كند كفش پیاده‌روی سبب می‌شود پشت خود را صاف نگه داریم و حالت متوازنی به بدن بدهیم. در كفش پیاده‌روی بالشتكی هم برای پا تأمین شده است تا وقتی پا روی زمین فرود می‌آِید حداقل ضربه به مفاصل وارد شود. كفش پیاده‌روی نه‌تنها از آسیب دیدن مفاصل و ستون مهره جلوگیری می‌كند بلكه كمك می‌كند تا پیاده‌روی حداكثر حالت تمرین و نرمش را داشته باشد.

فرآروی:طاهره رشیدی

بخش ورزشی تبیان


منابع : http://www.tebyan.net

1- آفتاب

2- انجمن صنفی كار آفرینان تبریز

آدرس مطب دكتر دقاق زاده در تهران و اراك:

1: اراكــــــــــ: ميــدان وليـعــصر-خيـابـان امـام خمـيـنـي-جنـب داروخـانـه تخـت جمشـيد-

ساختمان پزشكان455-(ساختمان تيموري)طبقه اول

dr daghaghzade1

+ نوشته شده در  دوشنبه چهاردهم آذر ۱۳۹۰ساعت   توسط دكتردقاق زاده -متخصص طب فيزيكي وتوانبخشي  | 

افتتاح درمانگاه وكلينيك طب فيزيكي وتوانبخشي دراراك

هبرچسب‌ها:  ارتوپدي در تهران واراك, متخصص طب فيزيكي وتوابخشي در تهران واراك, متخصص فيزيوتراپي درتهران واراك, متخصص مغز واعصاب وستون فقرات در تهران واراك, متخصص روماتيسم ومفاصل درتهران واراك, زانودرد, كمردرد وگردن درد،نوار عصب وعضله،طب سوزني،ورزش درماني،تمرين درماني،درد شانه،فيزيوتراپي

برچسب‌ها: ساوه, آشتيان, خمين, تفرش, شازند, خرم آباد, درود, ازنا, ملاير, قم, نهاوند, همدان, تهران, اراك, كاشان, خنداب, سلفچگان, شهرك مهاجران بروجرد،خنداب،دليجان،فراهان،
افتتاح درمانگاه طب فيزيكي وتوانبخشي وبيماريهاي عضلات-استخوان-ديسك وستون فقرات دراراك

آدرس:اراك -خيابان مخابرات -كلينيك فوق تخصصي قدس(جانبازان)

همه روزه بعد ازظهر

درمانگاه طب فيزيكي وتوانبخشي كلينيك فوق تخصصي قدس(جانبازان) دراراك

بيماري هاي عضلات -استخوان-مفاصل-ديسك وستون فقرات-دردهاي اسكلتي وعضلاني- ورزش درماني- طب سوزني

نوار عصب وعضله

دكتر عباس دقاق زاده

متخصص طب فيزيكي وتوانبخشي

تلفن:

2223013 الي 14


برچسب‌ها: فوق تخصص ستون فقرات, طب فيزيكي وتوانبخشي, كمر درد, گردن درد, دكتر دقاق زاده


آدرس مطب دكتر دقاق زاده در تهران و اراك:

1: اراكــــــــــ: ميــدان وليـعــصر-خيـابـان امـام خمـيـنـي-جنـب داروخـانـه تخـت جمشـيد-

ساختمان پزشكان455-(ساختمان تيموري)طبقه اول

dr daghaghzade1

+ نوشته شده در  سه شنبه بیست و چهارم اسفند ۱۳۸۹ساعت   توسط دكتردقاق زاده -متخصص طب فيزيكي وتوانبخشي 

پوكي استخوان

 

پوکی استخوان چيست؟

* حالتی است که در آن استخوان شکننده می شود و با کوچکترين ضربه اي مي شکند.
شکستگي ها عمدتآ در نواحي استخوان ران ، مچ دست و مهره ها مي باشد. البته گاهي اوقات وزن خود افراد نيز مي تواند سبب شکنندگي خودبخودي شود.


افراد مستعد ابتلا به پوکي استخوان

* افراد مسن
* خانم ها در طول 10 سال اول پس از يائسگي
* کسانيکه از داروهاي زير به مدت طولاني استفاده مي کنند:

1. کورتيزون
2. داروهاي ضد انعقاد خون ( مانند هپارين)
3. داروهاي ضد تشنج ( مانند فني توئين، باربيتورات ها)
4. بعضي از داروهاي ادرار آور ( مانند: فورزمايد)

 

* افرادي که از برخي اختلالات هورموني مشخص ، مثل پرکاري و کم کاري تيروئيد ، بيماري کوشينگ و ديابت رنج مي برند.
* افرادي که مجبورند براي مدت طولاني از جاي خود حرکت نکنند.


آيا مبتلا به پوکي استخوان هستيم؟

* غالبآ پوکی استخوان به طور تصادفي و در پي عکسبرداري با اشعه X مشخص مي شود.
* در بسياري از موارد ، تنها علامت پوکي استخوان مي تواند درد پشت ، پس از ايستادن طولاني مدت باشد که با استراحت در بستر به سرعت برطرف مي شود.
* گاهي از اوقات ، هيچ نشانه اي از پوکي استخوان وجود ندارد تا اينکه شکستگي رخ مي دهد.


پوکي استخوان را چگونه مي سنجند؟

تنها آزمايشي که مي تواند براي سنجش استحکام استخوان به کارود ، تراکم سنجي ( دانسيتومتري) است. اين آزمايش مي تواند بر روي مچ دست يا ستون مهره ها انجام گيرد که ارزش تشخيصي هر دو ، يکسان است.
آزمايش سنجش تراکم استخوان بدون درد است و فقط چند دقيقه وقت مي گيرد. در طي آن مقادير کمي از اشعه را از استخوان متراکمتر ، پرتوکمتري را از خود عبور مي دهند. استخوان متراکمتر، پرتوکمتري را از خود عبور مي دهد. اين سنجش پزشک را قادر مي سازد تا ميزان استخواني را که گرفتار پوکي است ارزيابي کند و در نتيجه استحکام استخوان را بسنجد.


براي پيشگيري از پوکي استخوان چه بايد کرد؟

* پزشکان به خانم ها توصيه مي کنند در سنين قبل از يائسگي بطور مرتب سالانه حداقل 1 تا 2 بار آزمايش تراکم استخوان را انجام دهند.
* ويتامين
D براي سلامت استخوان ها لازم است. اوقاتي را بيرون از خانه بگذرانيد تا آفتاب بتواند پوست شما را براي ساختن ويتامين D  تحريک کند.

* يک رژيم غذايي سر شار از کلسيم بسيار مفيد است. کلسم يکي از اجزاي سازنده استخوان است و غذاي روزانه شما بايد حداقل حاوي 1200 تا 1500 ميلي گرم کلسيم باشد.
* از عواملي چون کشيدن سيگار و نوشيدن زياد قهوه و زندگي بي تحرک که احتمال بروز پوکي استخوان را زياد مي کند پرهيز کنيد.
* ورزش به استحکام استخوان کمک ميکند . در حد اعتدال ورزش هايي چون پياده روي ، دوچرخه سواري] شنا و نرمش را براي خود ترتيب دهيد.

چگونه از شکستگي هاي ناشي از پوکي استخوان جلوگيري کنيم؟

* با پزشک خود براي ارزيابي دقيق خطر ايجاد شکستگي ناشي از پوکي استخوان مشورت کنيد. پزشکتان درمان مناسب را به شما خواهد گفت.
* از زندگي بي تحرک دوري کنيد .
* در روز يک تا دو ساعت راه برويد . اين زمان را مي توان به چند بخش 10 تا 15 دقيقه اي تقسيم کرد.
* از کفش هاي نرم ، مسطح و با تخت لاستيکي استفاده کنيد. ( مانند کفش هاي ورزشي)
* براي پيشگيري از زمين خوردن ، تا حد امکان در مسيرهاي ناهموار و غير مسطح راه نرويد.

* درحمام از پادري هاي لاستيکي که مانع سرخوردن مي شود استفاده کنيد. دستگيره هايي در اطراف وان نصب کنيد تا بتوانيد محکم آنها را گرفته ، تعادل خود را حفظ کنيد.
* از پادري هاي نامطمئن استفاده نکنيد.
* در خانه از صندل هاي دوبندي استفاده نکنيد و کفش راحتي پشت بسته بپوشيد.
* به هنگام حرکت بروي سطوح ليز و لغزنده کاملآ احتياط کنيد.

* از خم کردن بدنتان به سوي جلو خودداري کنيد ( اين حرکت ، فوق العاده خطرناک است زيرا مي تواند باعث شکستگي در مهره هاي پائينتر از ناحيه پشت شود).
* هر روز ورزش هايي را به منظور تقويت عضلات شکم و پشت انجام دهيد . ( نمونه اين ورزش ها را در انتهاي کتابچه ببينيد.)

* از کرست هاي محکم استفاده کنيد و تنها در صورت نياز مبرم آنها را در آوريد.
( به جاي آن مي توان از کمربندهاي کشي نيز استفاده کرد.)

توصيه هايي درباره رژيم غذايي جهت کاهش پوکي استخوان

* مقدار روزانه کلسيمي که مصرف آن توصيه مي شود:

- زنان بالاي 40 سال: 1500 ميلي گرم در روز
- زنان و مردان بالاي 60 سال : 1200 ميلي گرم در روز

* تذکر: افراد چاق بهتر است از غذاهاي کم کالري وپرکلسيم استفاده کنند.

 

کلسيم ( ميلي گرم در 100 گرم)

کيلو کالري ( در هر 100 گرم)

لبنيات

 

   

1145

403

پنير قرمز

     

430

310

پنير ليقوان

     

119

62

شير (پرچربي)

     

120

50

شير ( نيمه خامه گرفته)

     

120

37

شير(خامه گرفته)

     
 

758

کره

     

120

45

ماست

 

 

کلسيم ( ميلي گرم در 100 گرم)

کيلو کالري ( در هر 100 گرم)

ميوه

 

   

49

34

پرتقال

     

16

28

زردآلو

     

5

40

سيب

     

17

25

گريب فروت

     

6

40

گلابي

     

7

65

موز

     

32

72

نارنگي

     

4

24

هلو

 


 

کلسيم ( ميلي گرم در 100 گرم)

کيلو کالري ( در هر 100 گرم)

سبزيجات

 

   

86

23

آرتيشو

     

78

31

اسفناج

     

64

600

بادام زميني

     

14

16

بادنجان

     

10

72

سيب زميني

     

45

18

کاهو

     

10

19

گوجه فرنگي

     

44

100

لوبيا

     

47

77

نخود فرنگي

     

44

35

هويج

 

 

کلسيم ( ميلي گرم در 100 گرم)

کيلو کالري ( در هر 100 گرم)

ماهي ها

     

20

80

اردک ماهي

     

38

158

تن

     

12

86

حلوا

     

20

82

خاردار

     

38

168

خال مخالي

     

33

129

ساردين

     

38

81

سپرماهي

     

14

86

قزل آلا

     

34

139

کپور

 

 

کلسيم ( ميلي گرم در 100 گرم)

کيلو کالري ( در هر 100 گرم)

گوشت

 

   

9

100

بره

     

23

150

بوقلمون

     

15

194

جوجه

     

20

335

سوسيس

     

90

118

قلوه

     

10

300

گاو

     

14

90

گوساله

     

9

226

گوسفند

 

 

کلسيم ( ميلي گرم در 100 گرم)

کيلو کالري ( در هر 100 گرم)

ساير اغذيه

 

   

6

353

آرد ذرت

     

6

354

برنج

     

22

413

بيسکويت

     

147

355

تخم مرغ ( زرده)

     

50

156

تخم مرغ ( کامل)

     

50

452

کاکائو

     

20

760

مارگارين

     

17

350

ماکاروني

     

18

237

مربا

     

15

250

نان

 

ورزش هايي که براي کاهش خطر بروز پوکي استخوان

1) روي دو پنجه پا بايستيد .
2) بدنتان را صاف نگه داريد.
3) يک دست را تا حد امکان بالا برده ، سپس دست دوم را بالا ببريد.
 اين حرکت را 20 مرتبه تکرار کنيد.

1) به پشت دراز بکشيد.
2) نفس عميق بکشيد و دستتان را به تناوب در کنار سرتان بالا برده بکشيد.
3) سعي کنيد همه بدنتان را تا حد امکان بکشيد و براي مدت 5 تا 10 ثانيه در اين حالت باقي بمانيد.

اين حرکت را 20 مرتبه تکرار کنيد.


1) به جلو دراز بکشيد .
2) دو عدد بالش کوچک زير شکمتان قرار دهيد.
3) دست چپ و پاي راست را همزمان بالا ببريد ، سپس دست راست و پاي چپ تان را بالا ببريد.

اين حرکت را 20 مرتبه تکرار کنيد.


1) به پشت دراز بکشيد.
2) دستتان را روي شکمتان قرار دهيد.
3) نفس عميق بکشيد.
4) هر دو پا را همزمان بالا برده ، زانوهايتان را بصورت کشيده نگه داريد.
5) پاهايتان را براي 3 تا 5 ثانيه در اين حالت نگه داريد.

 اين حرکت را 20 مرتبه تکرار کنيد.


 


آدرس مطب دكتر دقاق زاده در تهران و اراك:

1: اراكــــــــــ: ميــدان وليـعــصر-خيـابـان امـام خمـيـنـي-جنـب داروخـانـه تخـت جمشـيد-

ساختمان پزشكان455-(ساختمان تيموري)طبقه اول

dr daghaghzade1

+ نوشته شده در  جمعه پانزدهم بهمن ۱۳۸۹ساعت   توسط دكتردقاق زاده -متخصص طب فيزيكي وتوانبخشي 

تغذیه در پیش گیری از پوکی استخوان

نقش تغذیه در پیش گیری از پوکی استخوان

پوکی استخوان یا استئوپوروز حالتی است که در آن استخوان شکننده شده و احتمال شکستگی با ضربات کوچک افزایش می یابد . پوکی استخوان از گرفتاری های شایع ، در جوامع بشری است ، که بعد از سن 35 سالگی روند آن در انسان آغاز می شود. حدود نیمی از زنان مسن تر از 45 سال و 90درصد زنان مسن تر از 75 سال به بیماری پوکی استخوان مبتلا می شوند. مردان مسن نیز به پوکی استخوان دچار می شوند که البته میزان ابتلای آنان کم تر از زنان است. به طور تقریبی از هر 3 زن یک نفر و ازهر دوازده مرد یکی به پوکی استخوان دچارمی شوند . این امر در سال ، منجربه ده ها هزار شکستگی ناتوان کننده ، در مبتلایان می شود که متاسفانه تعداد اندکی از مبتلایان به پوکی استخوان مورد بررسی و ارزیابی قرار می گیرند . این شکستگی ها به طور عمده دراین نواحی رخ می دهد : گردن ، استخوان ران ، مهره های ستون فقرات و استخوان های مچ دست ، حتی گاهی شکستگی های خود به خود مهره ها ، گردن و استخوان ران هم دیده می شود. می توان بافت استخوانی را به زبان ساده به صورت زیر تقسیم کرد: استخوان انسان همانند یک ساختمان است که دارای اسکلت بندی ، دیوار چینی و ملات بین آجرهاست. اسکلت این استخوان ها از رشته های قوی و محکمی به نام رشته های کلاژن تشکیل شده که مابین رشته ها را املاح کلسیم پرمی کند. همچنین از آنجا که استخوان ، بافتی زنده است ، محتوی مقدار زیادی سلول های جوان و بالغ استخوانی است که وظیفه ساختن بافت استخوان ها را به عهده دارند. پوکی استخوان عارضه ای است که با بالا رفتن سن به وجود می آید ، در نتیجه از استحکام بافت و املاح استخوانی کم شده و از مقاومت آن کاسته می شود. استخوان انسان در دوران کودکی از خاصیت ارتجاعی برخوردار است و تحمل فشار زیاد را دارد و به تدریج سفت و محکم می شود ، این مسئله در سن 20 سالگی به اوج خود می رسد ، بین سن 20 تا 35 سالگی استحکام استخوان ها به همان قوت باقی می ماند. به همین دلیل ضربات شدید ، مثل تصادفات می تواند منجر به شکستگی استخوان شود. اما از این سن به بعد ، به تدریج و با سرعتی کم ، از تراکم استخوان ها کم شده و با بالارفتن سن ، پوک می شوند. در زنان، بعد از سن یائسگی به علت توقف ترشح هورمون های زنانه و نقش مهم این هورمون ها در استحکام استخوان ها ، شیوع پوکی استخوان زیادتر می شود. چه کسانی در معرض پوکی استخوان قرار دارند؟ به طور تقریبی و با احتمال زیاد همه ما در معرض پدیده ناخوشایند پوکی استخوان قرار داریم. ·افراد مسن در معرض ابتلای بیشتری قرار دارند. ·عارضه پوکی استخوان در نزد خانم ها بعد از سن یائسگی بسیار شایع و زنان ، بیش از مردان به پوکی استخوان مبتلا می شوند ، به ویژه اگر یائسگی زودرس در خانم ها ایجاد شده باشد. ·تحرک بدنی و ورزش ، باعث استحکام استخوان ها در هر سنی می شود. عدم تحرک و استراحت زیاد باعث تحلیل و پوکی سریع استخوان ها می شود و شکستگی استخوانی را بیشتر می کند. ·گاه پوکی استخوان در برخی ازخانواده ها بیشتر دیده می شود. همچنین در بعضی از نژادها مثل بعضی از نژادهای آسیایی این پوکی بیشتر است. ·تغذیه ، نقش مهمی در پوکی استخوان به عهده دارد. افرادی که کلسیم کافی در رژیم غذایی آنها وجود ندارد و یا ویتامینDکافی دریافت نمی کنند، در معرض ابتلا بیشتری هستند. · همچنین نتایج حاصل از مصرف سیگار و قهوه زیاد هم ، در پوکی استخوان ثبت شده است. کسانی که خود سیگار می کشند، یاهمنشین سیگاری هاهستند، در معرض پوکی استخوان زودرس قراردارند و زنانی که سیگارمی کشند، دچار پوکی استخوان شدیدتری هستند. · استفاده طولانی از کورتن ها و یا داروهای ادرارآور، می تواند باعث پوکی استخوان شود. البته قابل ذکر است که مصرف یک یا چند آمپول کورتن در سال چنین اختلالی را ایجاد نمی کند. · افرادی که از بعضی اختلالات هورمونی مشخص رنج می برند ، مثل پرکاری تیروئید وپارا تیروئید، کم کاری غددجنسی و بیماری کوشینگ در معرض ابتلای بالاتری به پوکی استخوان هستند. آیا پوکی استخوان علامتی دارد؟ متاسفانه باید گفت پوکی استخوان قبل از بروز عوارض آن علامتی ندارد.علائم هنگامی ایجاد می شود که شکستگی اتفاق افتاده باشد. درد ناگهانی و شدید درستون فقرات ، می تواند از علائم شکستگی های ستون فقرات باشد. ممکن است شکستگی مهره ، بدون درد اتفاق افتد و به صورت خمیدگی ستون فقرات و کاهش قد بیماردیده شود. اگر چه عکس برداری با اشعه ایکس به تشخیص شکستگی کمک می کند ، ولی برای تشخیص زودرس آن روش مناسبی نیست . پس بهتر است کلیه افرادی که درمعرض خطرپوکی استخوان قرار دارند، قبل از شروع عوارض، مورد ارزیابی قرار گیرند و در صورت مبتلا بودن ، اقدامات پیش گیرانه صورت گیرد. بهترین روش برای تشخیص پوکی استخوان، سنجش تراکم استخوان یا دانسیتومتری است. خوشبختانه امروزه برای سنجش تراکم استخوان دستگاه های جدیدی ساخته شده که می تواند با دقت نسبتاً زیادی ، تراکم استخوانی و نسبت آن ، با استخوان سالم و سن مناسب را اندازه گیری کنند. آزمایش سنجش تراکم استخوانی بدون درد است و تنها چند دقیقه طول می کشد، همچنین احتیاج به آمادگی قبلی ندارد و در طی آن دارویی مصرف نمی شود. این سنجش، پزشک را قادرمی سازد تا شدت پوکی استخوان را اندازه گیری کرده ودرنتیجه استحکام استخوان را بسنجد. بنابراین بهترین روش پیشگیری ازپوکی استخوان وعوارض آن، رعایت رژیم غذایی مناسب، فعالیت ورزشی مناسب و دوری ازعوامل کمک کننده در افزایش پوکی استخوان ، مانند استعمال دخانیات (به ویژه تمام موارد ذکر شده تا قبل از سن 35 سالگی) و ارزیابی های لازم برای تعیین میزان تراکم استخوانی است. جلوگیری از پدیده پوکی استخوان می توان با روش های بسیار ساده ای خطر پوکی استخوان را کاهش داد: · با اطلاع از وضعیت استخوان ها به ویژه در خانم ها دردوران نزدیک به یائسگی، به وسیله مشورت با پزشک، به کار بردن روش تشخیص مناسب و در صورت نیاز تجویز دارو های ویژه می توان از پیشرفت بیماری و عوارض حاصل از آن پیش گیری کرد. ·تغذیه مناسب ، از روشهای موثر برای پیش گیری پوکی استخوان است. غذای انسان باید محتوی پروتئین ، املاح کافی و ویتامین های لازم باشد، تا روند پوکی استخوان کندتر شود. بهترین منبع کلسیم و پروتئین، شیر، پنیر، ماست و غذاهای دریایی به ویژه ماهی است. کلسیم یکی از اجزای سازنده استخوان است وغذای روزانه هر فرد بالغ ، باید حداقل حاوی 1000 تا1200 میلی گرم کلسیم باشد. البته این مقدار در زنان باردار ، شیرده، یائسه ، افراد مسن و بچه ها بیشتر بوده و بین 1500تا2000 میلی گرم است . همان طور که گفته شد، فرآورده های لبنی مانند شیر، ماست، کشک، قره قوروت، پنیر از منابع مهم و بسیار خوب کلسیم اند . سایر منابع حاوی کلسیم عبارتند از: سبزیجات برگ سبز ، کلم پیچ، شلغم، هویج، پرتقال ، انگور، توت فرنگی، خرمالو، زیتون، جعفری، اسفناج، کرفس، کشمش، بادام، پسته، گردو، حبوبات و غذاهای دریایی مانند ماهی به ویژه ماهی تن، کیلکا و ساردین. در زیر به مقادیر تقریبی کلسیم در بعضی از مواد ذکرشده اشاره می شود: نوع ماده غذایی مقدار ماده غذایی مقدار کلسیم به میلی گرم شیر کم چرب یک لیوان 290 ماست کم چرب یک لیوان 415 پنیر 30 گرم 150 کشک 100 گرم 430 پسته 100 گرم 140 ماهی کنسرو شده با روغن 100 گرم 354 ماهی کنسرو شده بدون روغن 100 گرم 437 اسفناج 100 گرم 93 پرتقال یک عدد 56 لوبیای خشک خام 100 گرم 144 انجیر خشک 5 عدد 126 پوکی استخوان یکی از مهمترین عوارض کاهش مصرف کلسیم است و در صورت همراهی با عواملی مانند:کمبود ویتامینC، کمبود ویتامین D، درمان با استروئیدها (کورتون)، بی حرکتی و... برشدت آن افزوده می شود. پس بیاییم با رعایت نکات زیر حافظ سلامتی استخوان ها وجلو گیری از پوکی استخوان خود ، در سن میانسالی و پیری باشیم. 1. هم اکنون که مقدار نیاز روزانه کلسیم خود را می دانید، سعی کنید به میزان لازم از مواد حاوی کلسیم در روز استفاده کنید، تا دچار کمبود میزان کلسیم نشوید. این ذخیره سازی به ویژه در دهه دوم و سوم بسیار پر اهمیت است. در صورتی که نمی توانید مقدارلازم کلسیم را از فرآورده های غذایی طبیعی تهیه کنید ، برای جلوگیری از این بیماری نا خوشایند، سفارش می شود، به مصرف ترکیبات مکمل غذایی موجود در بازار بپردازید. 2. ویتامین D برای سلامتی استخوان ها وجذب کلسیم لازم وضروری است. بنابراین زمانی را در بیرون از منزل بگذرانید، تا آفتاب بتواند پوست را برای ساختن ویتامین Dتحریک کند. 3. به طور منظم ورزش کنید. استخوان های اطفال با ورزش کردن ، محکم می شوند و رشد طبیعی خواهند داشت. البته افراد بالغ نیز باید تحرک کافی داشته باشند. استراحت و عدم تحرک باعث تحلیل بافت استخوانی می شود. بهترین، مفید ترین و کم خرج ترین ورزش برای انسان های بالغ و به ویژه افراد مسن پیاده روی است. توجه داشته باشید که ورزش های تحمل وزن مثل پیاده روی نقش مهمی در رسوب کلسیم در استخوان ها دارند. ورزش هایی که فشار و تحمل استخوانی ندارند، کمتر از ورزش های تحمل وزن در این مسئله اثر مثبت دارند. 4. ازمصرف مواد افزایش دهنده پوکی استخوان مانند سیگار ، قهوه فراوان و ... خودداری کنید. 5. جایگزینی هورمون های زنانه ، در خانم های یائسه زیر نظر پزشک می تواند مانع پوکی استخوان زودرس شود. درمان پوکی استخوان اگر پس از سنجش تراکم استخوان، معلوم شد که مبتلا به پوکی استخوان هستید، با نظر پزشک خود می توانید تحت درمان های زیر قراربگیرید: درمان های متفاوتی هم اکنون برای پوکی استخوان وجود دارد که هر کدام با توجه به شرایط بیمار برای وی انجام می گیرد. از جمله تجویز ترکیبات حاوی کلسیم و ویتامینD، تجویز ترکیبات فلوراید و دارو های کاهنده سرعت پوکی استخوان مانندEtidronale &Alendronale و... که تمام موارد ذکر شده بسیار پر خرج و گران هستند و تنها موارد اول یعنی کلسیم و ویتامینD قابل دسترس تر، کم هزینه تر و برای عموم قابل استفاده تراست. در نهایت در نظر داشته باشید که تغذیه مناسب سرشار از کلسیم و پروتئین، فعالیت و دوری ازعدم تحرک و انجام ورزش های مناسب از زمان کودکی و نوجوانی، بهترین و کم خرج ترین توشه و روش پیشگیری برای جلوگیری از پوکی استخوان است. توصیه طلایی مصرف روزانه نیم لیتر شیر 50 درصد نیاز افراد بالغ به پروتئین و 100 درصد نیاز افراد به کلسیم را برآورده می کند.


آدرس مطب دكتر دقاق زاده در تهران و اراك:

1: اراكــــــــــ: ميــدان وليـعــصر-خيـابـان امـام خمـيـنـي-جنـب داروخـانـه تخـت جمشـيد-

ساختمان پزشكان455-(ساختمان تيموري)طبقه اول

dr daghaghzade1

+ نوشته شده در  جمعه پانزدهم بهمن ۱۳۸۹ساعت   توسط دكتردقاق زاده -متخصص طب فيزيكي وتوانبخشي 

ورزش زانو-3


آدرس مطب دكتر دقاق زاده در تهران و اراك:

1: اراكــــــــــ: ميــدان وليـعــصر-خيـابـان امـام خمـيـنـي-جنـب داروخـانـه تخـت جمشـيد-

ساختمان پزشكان455-(ساختمان تيموري)طبقه اول

dr daghaghzade1

+ نوشته شده در  جمعه پانزدهم بهمن ۱۳۸۹ساعت   توسط دكتردقاق زاده -متخصص طب فيزيكي وتوانبخشي 

ورزش هاي آرنج-1


آدرس مطب دكتر دقاق زاده در تهران و اراك:

1: اراكــــــــــ: ميــدان وليـعــصر-خيـابـان امـام خمـيـنـي-جنـب داروخـانـه تخـت جمشـيد-

ساختمان پزشكان455-(ساختمان تيموري)طبقه اول

dr daghaghzade1

+ نوشته شده در  جمعه پانزدهم بهمن ۱۳۸۹ساعت   توسط دكتردقاق زاده -متخصص طب فيزيكي وتوانبخشي 

ورزش زانو-2


آدرس مطب دكتر دقاق زاده در تهران و اراك:

1: اراكــــــــــ: ميــدان وليـعــصر-خيـابـان امـام خمـيـنـي-جنـب داروخـانـه تخـت جمشـيد-

ساختمان پزشكان455-(ساختمان تيموري)طبقه اول

dr daghaghzade1

+ نوشته شده در  جمعه پانزدهم بهمن ۱۳۸۹ساعت   توسط دكتردقاق زاده -متخصص طب فيزيكي وتوانبخشي 

ورزش زانو-1 پس از آسيب مينيسك


آدرس مطب دكتر دقاق زاده در تهران و اراك:

1: اراكــــــــــ: ميــدان وليـعــصر-خيـابـان امـام خمـيـنـي-جنـب داروخـانـه تخـت جمشـيد-

ساختمان پزشكان455-(ساختمان تيموري)طبقه اول

dr daghaghzade1

+ نوشته شده در  جمعه پانزدهم بهمن ۱۳۸۹ساعت   توسط دكتردقاق زاده -متخصص طب فيزيكي وتوانبخشي 

ورزش شانه-1


آدرس مطب دكتر دقاق زاده در تهران و اراك:

1: اراكــــــــــ: ميــدان وليـعــصر-خيـابـان امـام خمـيـنـي-جنـب داروخـانـه تخـت جمشـيد-

ساختمان پزشكان455-(ساختمان تيموري)طبقه اول

dr daghaghzade1

+ نوشته شده در  جمعه پانزدهم بهمن ۱۳۸۹ساعت   توسط دكتردقاق زاده -متخصص طب فيزيكي وتوانبخشي 

ورزش هاي گردن-2


آدرس مطب دكتر دقاق زاده در تهران و اراك:

1: اراكــــــــــ: ميــدان وليـعــصر-خيـابـان امـام خمـيـنـي-جنـب داروخـانـه تخـت جمشـيد-

ساختمان پزشكان455-(ساختمان تيموري)طبقه اول

dr daghaghzade1

+ نوشته شده در  جمعه پانزدهم بهمن ۱۳۸۹ساعت   توسط دكتردقاق زاده -متخصص طب فيزيكي وتوانبخشي 

ورزش هاي گردن-1


آدرس مطب دكتر دقاق زاده در تهران و اراك:

1: اراكــــــــــ: ميــدان وليـعــصر-خيـابـان امـام خمـيـنـي-جنـب داروخـانـه تخـت جمشـيد-

ساختمان پزشكان455-(ساختمان تيموري)طبقه اول

dr daghaghzade1

+ نوشته شده در  جمعه پانزدهم بهمن ۱۳۸۹ساعت   توسط دكتردقاق زاده -متخصص طب فيزيكي وتوانبخشي 

ورزش هاي كمر-2


آدرس مطب دكتر دقاق زاده در تهران و اراك:

1: اراكــــــــــ: ميــدان وليـعــصر-خيـابـان امـام خمـيـنـي-جنـب داروخـانـه تخـت جمشـيد-

ساختمان پزشكان455-(ساختمان تيموري)طبقه اول

dr daghaghzade1

+ نوشته شده در  جمعه پانزدهم بهمن ۱۳۸۹ساعت   توسط دكتردقاق زاده -متخصص طب فيزيكي وتوانبخشي 

ورزش هاي كمر-1


آدرس مطب دكتر دقاق زاده در تهران و اراك:

1: اراكــــــــــ: ميــدان وليـعــصر-خيـابـان امـام خمـيـنـي-جنـب داروخـانـه تخـت جمشـيد-

ساختمان پزشكان455-(ساختمان تيموري)طبقه اول

dr daghaghzade1

+ نوشته شده در  جمعه پانزدهم بهمن ۱۳۸۹ساعت   توسط دكتردقاق زاده -متخصص طب فيزيكي وتوانبخشي 

آب درماني

آب درماني

بسیاری از افراد مبتلا به آرتروز زانو،در آرزوی ورزش‌های بی‌دردسری هستند که بدون فشار بر زانو بتوانند عضلات خود را تقویت کنند و از درد زانو بکاهند. 

در کشورهای پیشرفته و در علم طب ورزشی،امروزه ورزش‌های مناسب این بیماران در داخل استخرهای مخصوص توانبخشی انجام می‌گیرد.

بسیاری از افراد مبتلا به آرتروز زانو،در آرزوی ورزش‌های بی‌دردسری هستند که بدون فشار بر زانو بتوانند عضلات خود را تقویت کنند و از درد زانو بکاهند. 
در کشورهای پیشرفته و در علم طب ورزشی،امروزه ورزش‌های مناسب این بیماران در داخل استخرهای مخصوص توانبخشی انجام می‌گیرد.


گرم کردن 
قدم برداشتن به جلو 
عمود بایستید.زانو و لگن یکطرف را خم کنید.ساق را صاف کنید و مچ پا را به پشت خم کنید و روی پاشنه پا فرود آیید.به طرف جلو روی انگشتان پا بلند شوید.با پای دیگر این حرکت را تکرار کنید و به جلو گام بردارید.
قدم برداشتن به عقب 
عمود بایستید،لگن و زانوی یکطرف را خم کنید.ساق را در پشت بدن قرار دهید.مچ پا را به جلو خم کرده و روی انگشتان فرود آیید و به آرامی به سمت پاشنه بچرخید.با پای دیگر تکرار کنید.
قدم برداشتن به پهلو 
عمود بایستید در حالیکه پاها صاف هستند.یک پا را دور کنید و سپس آن را روی کف استخر قرار دهید. پای مخالف را به سمت وسط بیاورید تا دوباره در حالت ایستاده قرار گیرید.در جهت مخالف تکرار کنید.
کشش 
کشش غیر فعال عضله جلوی رانجسم شناور را اطراف پای مورد نظر قرار دهید.رو به دیوار استخر بایستید در حالیکه جلوی ران‌ها و لگن با دیوار در تماس باشند،تنه را صاف نگه‌دارید و تا حد امکان زانو را بیشتر خم کنید و پاشنه را به طرف باسن فشار دهید.  
کشش عضلات پشت رانپاشنه پای مورد نظر را روی زمین قرار دهید.در حالیکه مچ پا به پشت خم شده است.از ناحیه لگن به طرف جلو خم شوید،سر و تنه را به طرف جلو روی پاها نگه‌دارید و عضلات پشت پای مورد نظر را تحت کشش قرار دهید.نگه‌دارید و سپس شل کنید. 
کشش عضلات پشت ساق پارو به دیوار استخر بایستید.در حالیکه آرنج صاف و پاها کنار یکدیگر است،با پای دیگر یک قدم به جلو بردارید.همزمان آرنج‌ها را خم و تنه را به طرف جلو حرکت دهید.پاشنه پای عقب را روی زمین نگه‌دارید. مفاصل ران را به طرف جلو و پاشنه عقب را به پایین فشار دهید. 
کشش خم زانو در وضعیت نشستهبنشینید در حالیکه زانوها روی یک پارالل است و خودتان را روی بار عقبی نگه‌دارید.ساق پای دیگر را روی ساق پای مورد نظر قرار دهید و با پای مورد نظر به عقب فشار دهید تا کشش احساس شود. نگه‌دارید و سپس شل کنید. 
کشش باز زانو در حالت نشستهبنشینید در حالیکه زانو روی یک پارالل است و خود را روی بار عقب پارالل نگه‌دارید.پای دیگر را زیر مچ پای مخالف قرار دهید.پای دیگر را صاف کنید تا به صاف شدن زانو پای مورد نظر کمک کنید. نگه‌دارید و سپس شل کنید. 

تقویت

پا دوچرخه یک پایی
دیوار استخر را نگه‌دارید و روی یک پا بایستید. پای مورد نظر را خم و صاف کنید. عمل دوچرخه زدن را انجام دهید. جهت را بر عکس کنید و تکرار کنید.


به عقب کشیدن عضلات پشت پا

بایستید در حالیکه پشت به دیوار استخر هستید.دیوار استخر را نگه‌دارید و لگن پای مورد نظر را تا 90 درجه خم کنید.در حالیکه خمبودن لگن را حفظ می‌کنید، زانو را صاف و خم کنید. 
دور و نزدیک کردن پا
با فاصله‌ای به اندازه طول اندام فوقانی کنار دیوار استخر ایستاده و لبه دیوار را بگیرید.به آرامی پای راست را صاف و از کنار بدن بالا بیاورید.به وضعیت اولیه عنی خط وسط بدن بازگردید. 
خم کردن مفصل لگندر حالیکه پاها کنار یکدیگر است و یک پهلو به طرف دیوار استخر قرار دارد،به دست نزدیک به دیوار تکیه دهید.به آرامی پای مخالف را صاف کرده و در جلوی بدن بالا بیاورید.خم کردن فقط از ناحیه ران باشد. زانوی پای حمایت‌کننده باید خم باشد. 
به عقب کشیدن پشت پا
بایستید در حالیکه پشت به دیوار استخر هستید.دیوار استخر را نگه‌دارید و لگن پای مورد نظر را تا 90 درجه خم کنید.در حالیکه حالت خم شدن لگن را حفظ می‌کنید،زانو را صاف و خم کنید. 
خم و باز کردن مقاومتی زانو
روی مچ پای مورد نظر،مقاومتی قرار دهید.بایستید در حالیکه زانوی مورد نظر روی پارالل است.خودتان را روی بار عقبی نگه‌دارید.زانوی مورد نظر را خم و صاف کنید. 
باز کردن مفصل لگن
بایستید در حالیکه پاها کنار یکدیگر است و یک پهلو به طرف دیوار استخر قرار دارد،با دست نزدیک دیوار را بگیرید.با سفت کردن باسن به آرامی پای مخالف را صاف و به طرف عقب فشار دهید.تنه را صاف نگه‌دارید و سر به طرف جلو باشد.زانوی پای حمایت کننده باید کمی خم باشد.حال به وضعیت اولیه باز گردید.


آدرس مطب دكتر دقاق زاده در تهران و اراك:

1: اراكــــــــــ: ميــدان وليـعــصر-خيـابـان امـام خمـيـنـي-جنـب داروخـانـه تخـت جمشـيد-

ساختمان پزشكان455-(ساختمان تيموري)طبقه اول

dr daghaghzade1

+ نوشته شده در  جمعه پانزدهم بهمن ۱۳۸۹ساعت   توسط دكتردقاق زاده -متخصص طب فيزيكي وتوانبخشي 

طب سوزني موثرترين درمان براي کمردرد است

طب سوزني موثرترين درمان براي کمردرد است
نتيجه مطالعاتي که در آلمان صورت گرفته، نشان مي‌دهد:
براي معالجه کمردرد، طب سوزني موثرتر از درمان‌هاي معمول و متداول است.
به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایسنا، درد کمر حدود نيمي از بيماراني که در اين برنامه مطالعاتي، با طب سوزني تحت مداوا قرار گرفته بودند، براي چندين ماه به كلي از بين رفته بود، در حالي که تنها يک چهارم کساني که با داروها و ساير روش‌هاي درمان متداول در غرب، مداوا مي شدند، احساس بهبود کرده بودند.
دکتر هاينز اندرز که در اين تحقيقات شرکت داشته، مي گويد:
« طب سوزنی کمر درد يک راه حل بسيار موثر و نويد بخش براي معالجه کمردردهاي مزمن است. بنابراين نه تنها با استفاده از طب سوزني، شدت درد بيمار کاهش مي يابد، ناتواني‌هاي جسمي بيمار نيز که غالبا ناشي از کمردرد است، رو به بهبودي گذاشته و در نتيجه کيفيت زندگي بيمار بهتر مي‌شود.»
در اين برنامه تجربي که توسط دانشگاه «بوخوم» در آلمان صورت گرفته بيش از يک هزار بيمار شرکت داشتند.
عده‌اي از اين بيماران با طب سوزني و عده‌اي نيز با داروها و روش هاي متداول، تحت درمان قرار گرفتند.
پس از شش ماه، 47 درصد بيماراني که با طب سوزني معالجه مي شدند، کاهش قابل ملاحظه‌اي در شدت درد احساس مي‌کردند، در حالي که تنها 27 درصد بيماراني که با روش‌هاي متداول معالجه مي شدند، احساس بهتري مي کردند.
به نوشته بي‌بي‌سي، در اين تحقيقات، قرص‌هاي ضد درد، تزريق، گرم کردن محل درد و نيز ماساژ از جمله روش‌هاي متداول درمان بود.
طب سوزني، بر اساس يک تئوري قديمي چيني اعمال مي شود که مي گويد؛ از سوزن مي‌توان، براي آزاد کردن انرژي حياتي بدن، استفاده کرد.
به طوري که تخمين زده مي شود؛ حدود 85 درصد مردم، در دوره‌اي از زندگي خود، کمردرد را تجربه مي کنند و هزينه آن براي خدمات طب رايگان بريتانيا، معادل 500 ميليون پوند در سال است.
در سال گذشته در نشريه پزشکي بريتانيا (British Medical Journal) نتيجه دو رشته تحقيقات درباره کمر درد، انتشار يافته بود که هر دو نشان مي داد: يک دوره کوتاه طب سوزني مي‌تواند براي بيماران مبتلا به کمردرد، مفيد واقع شود.


آدرس مطب دكتر دقاق زاده در تهران و اراك:

1: اراكــــــــــ: ميــدان وليـعــصر-خيـابـان امـام خمـيـنـي-جنـب داروخـانـه تخـت جمشـيد-

ساختمان پزشكان455-(ساختمان تيموري)طبقه اول

dr daghaghzade1

+ نوشته شده در  جمعه پانزدهم بهمن ۱۳۸۹ساعت   توسط دكتردقاق زاده -متخصص طب فيزيكي وتوانبخشي 

طب سوزني وكمردرد

نتيجه يك تحقيق در آلمان نشانگر آن است كه طب سوزني براي معالجه كمردرد، موثرتر از درمان‌هاي معمول و متداول است.


به گزارش خبرنگار سایت پزشکان بدون مرز به نقل از بي‌بي‌سي، درد كمر حدود نيمي از بيماراني كه در اين طرح تحقيقاتي با طب سوزني تحت مداوا قرار گرفته بودند، براي چندين ماه به كلي از بين رفته بود، در حالي كه تنها يك چهارم كساني كه با داروها و ساير روش‌هاي درمان متداول در غرب مداوا مي‌شدند، احساس بهبود كرده بودند.


دكتر “هاينز اندرز” كه در اين تحقيقات شركت داشته ،گفت : “طب سوزني يك راه‌حل بسيار موثر و نويدبخش براي معالجه كمردردهاي مزمن است و با استفاده از طب سوزني نه تنها شدت درد بيمار كاهش مي‌يابد، بلكه ناتواني‌هاي جسمي بيمار نيز كه غالبا ناشي از كمردرد است رو به بهبودي گذاشته و در نتيجه كيفيت زندگي بيمار بهتر مي‌شود.”در اين تحقيق كه توسط دانشگاه “بوخوم” آلمان صورت گرفته، بيش از يك هزار بيمار شركت كردند كه عده‌اي از اين بيماران با طب سوزني و عده‌اي نيز با داروها و روش‌هاي متداول تحت درمان قرار گرفتند.


پس از شش ماه، ‪ ۴۷‬درصد بيماراني كه با طب سوزني معالجه مي‌شدند، كاهش قابل ملاحظه‌اي در شدت درد احساس مي‌كردند، در حالي كه تنها ‪۲۷‬درصد بيماراني كه با روش‌هاي متداول معالجه مي‌شدند، احساس بهتري مي‌كردند.


در اين تحقيقات، قرص‌هاي ضددرد، تزريق، گرم كردن محل درد و نيز ماساژ از جمله روش‌هاي متداول درمان بود.


طب سوزني، بر اساس يك نظريه قديمي چيني اعمال مي‌شود كه مي‌گويد از سوزن مي‌توان براي آزاد كردن انرژي حياتي بدن، استفاده كرد.


آدرس مطب دكتر دقاق زاده در تهران و اراك:

1: اراكــــــــــ: ميــدان وليـعــصر-خيـابـان امـام خمـيـنـي-جنـب داروخـانـه تخـت جمشـيد-

ساختمان پزشكان455-(ساختمان تيموري)طبقه اول

dr daghaghzade1

+ نوشته شده در  جمعه پانزدهم بهمن ۱۳۸۹ساعت   توسط دكتردقاق زاده -متخصص طب فيزيكي وتوانبخشي 

طب سوزنی چيست؟

طب سوزنی چيست؟

طب سوزني يا اکوپانکچر (Acupuncture) که به زبان چيني به آن جن جيو (Zhen Jiu) گفته مي شود روشي است که با فروکردن سوزن هاي بسيار نازک به نقاط خاصي از بدن باعث تسکين درد و يا درمان مشکل خاصي از بيمار مي شود. براساس تئوري طب سوزني، اين نقاط خاص بر روي مريدين هايي (Meridians) قرار دارند که يک نوع انرژي حياتي به نام "چي" (qi) در آنها جريان دارند.گرچه از اواخر قرن بيستم ميلادي بر روي طب سوزني تحقيقات علمي زيادي صورت گرفته است اما هنوز نحوه اثر آن به درستي مشخص نشده است و بحث هاي زيادي در مورد آن بين دانشمندان در جريان است. گزارش هايي که از طرف سازمان بهداشت جهاني، مرکز ملي طب مکمل آمريکا و انجمن پزشکي ايالات متحده آمريکا اعلان شده است همگي از مؤثر بودن طب سوزني در درمان بسياري از بيماريها حکايت مي کنند. يک توافق کلي بين دانشمندان وجود دارد که همگي آنها معتقدند که طب سوزني اگر از طرف يک متخصص طب سوزني انجام شود و سوزنهاي استريل مورد استفاده قرار گيرند روش بي خطري در درمان بعضي از بيماريها ميباشد.
تاريخچه استفاده از طب سوزني در کشور چين به عصر حجر باز مي گردد که در آن زمان از سنگهايي نوک تيز به نام "بيان شي" (Bian shi) استفاده مي شد. سوزن هاي سنگي طب سوزني مربوط به پنج هزار سال پيش توسط باستان شناسان در کشور چين کشف شده است.

اولين کتاب چيني که در آن در مورد طب سوزني بحث شده است کتاب "طب داخلي کلاسيک امپراطور زرد" ميباشد که در حدود2300 سال پيش نوشته شده است. در اين کتاب از انواع سوزن هاي فلزي، مريدين ها و نقاط خاص بر روي آنها،انواع روش هاي فروکردن سوزن در بدن وانواع مختلف بيماريهايي که مي توان با استفاده از طب سوزني آنها را درمان نمود بحث شده است.
در طب غربي، هم تشخيص و هم درمان معمولاً براساس تنها يک قسمت از بدن انجام مي پذيرد. براي مثال، بعد از تشخيص يک شکستگي استخوان، درمان آن با گچگرفتن عضو مبتلا صورت مي گيرد و يا براي درمان يک بي نظمي در طپش قلب، از داروهايي که ريتم ضربان قلب را تنظيم مي کنند استفاده مي شود. در فرد بيماري که تشخيص سنگ کيسه صفرا براي او داده شده است، احتمالاً توصيه به درآوردن کيسه صفراي او همراه با سنگهاي آن ميشود. با اينحال، بيرون آوردن کيسه صفرا باعث درمان علت اوليه ايجاد سنگهاي صفراوي در او نمي شود. گرچه سنگهاي صفراوي ديگر در بدن او تشکيل نمي شود (زيرا کيسه صفرايي ديگر در او وجود ندارد) اما عدم تعادلي که منشاء ايجاد اين سنگهاي صفراوي شده اند با عمل جراحي برطرف نمي شوند.هدف از درمان در طب سنتی چين نه تنها برطرف کردن خود بيماري، بلکه از بين بردن علت اوليه ايجاد آن بيماري مي باشد. در بيماري که تشخيص داده شده که علت بيماري او بر اثر حمله گرما به او صورت پذيرفته است، صرف نظر از اينکه چه علايم و مشکلاتي در او ايجاد شده است، درماني که براي او انجام مي شود با هدف دفع اين گرما از بدن او صورت مي پذيرد. همچنين بيماري که دچار افزايش "يين" (yin) شده است را با کاهش دادن "يين" و تحريک يا افزايش "يانگ" (yang) درمان مي کنند.

البته گاهي اوقات ممکن است علايم و مشکلات خاصي را با طب سوزني درمان نماييم زيرا بعضي از نقاط طب سوزني داراي اثرات اختصاصي هستند (براي مثال براي پايين آوردن فشار خون و يا جلوگيري از استفراغ). با اينحال اين نقاط معمولاً بعنوان يک درمان کامل بيماري استفاده نمي شوند.طب سوزني همانند بسياري از درمان هاي مکمل، روشي است براي بازگرداندن جريان انرژي بدن به يک وضعيت طبيعي تا بدن بتواند خودش بيماري را التيام ببخشد. هنگامي که کمبودي در "چي" (qi)، "يين" (yin) يا "يانگ" (yang) وجود دارد، سيستم بدن را بايد تحريک نمود تا اين کمبودها را جبران کند. همچنين هنگامي که افزايشي در اين موارد وجود دارد بايد آنها را کاهش داد. گرما، سرما، باد، رطوبت، خشکي و خلط را بايد در بدن برطرف نمود و رکود خون در بدن را بايد از بين برد تا جريان خون به حالت طبيعي خود بازگردد. عدم تعادل بين "مريدين ها" (meridians) را بايد با آوردن "چي" افزايش يافته از يک مريدين به مريديني که "چي" آن کاهش يافته است درمان نمود. اگر بلوک و انسدادي در جريان چي يک مريدين وجود دارد بايد اين انسداد را برطرف نمود.هر نقطه اي در مريدين ها داراي عملکردي اختصاصي در ارتباط با انتقال انرژي ميباشد. بعلاوه، هر مريديني داراي نقطه اي است که توسط آن به عضو مربوطه اش متصل مي باشد. در نتيجه مي توان از نقطه اي که بر روي مريدين ريه قرار دارد و آن نقطه با خود عضو ريه در ارتباط مي باشد جهت درمان بيماريهاي ريه استفاده نمود. همچنين در ساير مريدين ها نيز چنين نقاطي وجود دارد. براي مثال، نقطه اي که بر روي مريدين کليه وجود دارد و در ارتباط با عضو کليه مي باشد را مي توان براي درمان بيماريهاي کليه استفاده نمود. بعضي نقاط وجود دارند که براي ازبين بردن و برطرف نمودن فاکتورها يا عوامل خارجي مثل حرارت، باد، سرما، رطوبت و خشکي بکار مي روند. ساير نقطه ها داراي اثرات خاصي بر روي "يين" و "يانگ" هستند که آنها را تحريک و يا کاهش مي دهند. بر روي مريدين هاي عمده (به غير از مريدين قلب) يک يا چند نقطه اتصالي با ساير مريدينها وجود دارد که از اين نقاط مي توان در درمان بيماريهايي که چند مريدين را گرفتار نموده است استفاده نمود.بنابراين اينکه چه نقاطي از مريدين ها را براي درمان انتخاب نماييم بسيار پيچيده مي باشد. يک متخصص طب سوزني بايد عملکرد هر يک از نقاطي که بر روي مريدين ها قرار دارد را بداند. همچنين او بايد ارتباطي که بين مريدين ها وجود دارد را به خوبي بداند. او بايد بداند که چگونه عواملي مثل سرما و گرما را از بدن حذف نمايد و چگونه تعادل را دوباره به سيستم بدن بازگرداند. و در نهايت اينکه او بايد بداند که چگونه با استفاده از حداقل تعداد سوزنها اين کار را براي بيمارش انجام دهد.بيماران اغلب از اينکه تعداد زيادي سوزن به آنها زده مي شود نگران و ناراحت هستند. اما مهارت يک متخصص طب سوزني در اين نهفته است که چگونه بيمارش را با زدن حداقل تعداد سوزن ممکن، درمان نمايد. اغلب يک بيمار ممکن است با کمتر از چهار يا پنج سوزن درمان شود و گاهي اوقات نيز تنها يک سوزن براي درمان کافي مي باشد. اگر پنج نقطه بطور صحيح براي درمان يک بيماري انتخاب شوند اثر آنها بخوبي ده سوزن مي باشد.

در بعضي موارد، ممکن است تعداد زيادي از نقاط براي درمان يک بيماري مناسب باشند، اما نبايد از تمام اين نقاط در يک نوبت استفاده نمود. با اينحال از آنجايي که ممکن است مدت درمان به چند هفته يا چند ماه نياز داشته باشد مي توان بطور نوبتي از تمام اين نقاط طب سوزني استفاده نمود.هنگامي که افرادي که با طب سوزني آشنا نيستند چيزهايي در مورد فرو کردن اين سوزنها در بدن می شنوند تصور مي کنند اين سوزنها نيز همانند سوزنهاي
آمپولهايي که براي تزريق داروها استفاده مي شوند دردناک هستند. به همين علت، اغلب آنها نمي توانند درک کنند که چگونه سوزنهايي که در طب سوزني استفاده مي شوند بی درد يا کم درد هستند. دو علت اصلي وجود دارد که سوزنهايي که در آمپول ها يا سرنگهاي تزريق دارو استفاده مي شوند نسبت به سوزنهاي طب سوزني دردناک هستند. علت اول آن است که از آنجايي که سوزنهاي سرنگها بخاطر آنکه دارو را بايد به داخل بدن وارد کنند بايد داراي مجرايي در داخلشان باشند در نتيجه هنگام ورود به بدن، قسمت کوچکي از بافت بدن را پاره نموده و باعث بروز درد مي شوند. علت ديگر آن است که دارويي که از طريق اين سرنگها به داخل بافت بدن تزريق ميشود، در داخل بافت باعث فشار وارد آوردن به سلول هاي بافت و انتهاهاي عصبي شده و در نتيجه باعث بروز درد شديدي مي شود. اما برخلاف سوزن هاي سرنگها، سوزنهايي که در طب سوزني استفاده مي شود بسيار نازک و ظريف هستند. در داخل اين سوزنها مجرايي وجود ندارد و چيزي هم از طريق آنها به بدن تزريق نمي شود. بنابراين احساسي که در وارد شدن اين سوزنها به فرد دست مي دهد با آن چيزي که در تزريق سرنگها در فرد ايجاد ميشود فرق مي کند.طول سوزن هاي طب سوزني از يک سانتيمتر تا ده سانتيمتر متفاوت مي باشد و هر کدام از اين سوزنها داراي دسته اي در انتهاي آن مي باشند. در نگاه اول ممکن است اين سوزنها از نظر بيمار، ترسناک باشند. با اينحال تنها قسمتي از طول اين سوزن ها وارد بدن مي شود و به ندرت اتفاق مي افتد که لازم باشد تمام طول سوزن وارد بدن شود. در مناطقي از بدن که عضله کمي بر روي استخوان قرار دارد (مثل پيشاني و دست) فقط نوک اين سوزنها وارد بدن مي شود. فرو کردن عمقي اين سوزنها فقط در مناطقي از بدن که داراي عضله زياد مي باشد (مثل کفل ها و ران ها) انجام ميشود.طول مدت زماني که سوزن در بدن بيمار باقي مي ماند بستگي به پزشک و نحوه درماني دارد که براي بيمار انجام مي گردد (معمولا حدود 20 دقيقه). گاهي اوقات فقط يک يا دو ثانيه لازم است که سوزن در بدن بيمار باقي بماند. ممکن است هدف اين باشد که فقط سوراخي در پوست ايجاد شود و قطره اي خون بيرون بيايد تا از اين طريق بدن بتواند خود را از "چي" (qi) مهاجم خلاص کند.(دكتر فرهاد همت خواه)


آدرس مطب دكتر دقاق زاده در تهران و اراك:

1: اراكــــــــــ: ميــدان وليـعــصر-خيـابـان امـام خمـيـنـي-جنـب داروخـانـه تخـت جمشـيد-

ساختمان پزشكان455-(ساختمان تيموري)طبقه اول

dr daghaghzade1

+ نوشته شده در  جمعه پانزدهم بهمن ۱۳۸۹ساعت   توسط دكتردقاق زاده -متخصص طب فيزيكي وتوانبخشي 

آيا طب سوزني عارضه جانبي دارد؟

آيا طب سوزني عارضه جانبي دارد؟
اگر توسط افراد تحصيلكرده آن انجام گيرد يك متد درماني بدون عارضه و در عين حال بسيار مؤثر است.سطح پوستي نقاط مورد نظر قبل از سوزن زدن با الكل طبي 75 درجه پاك مي‌گردد.سوزن‌هاي مورد استفاده يكبار مصرف ‌بوده و يا به روش استاندارد استريل مي‌شوند. در صورت استفاده از سوزن چند بار مصرف، با وجود رعايت نكات استريليزاسيون بهتر است سوزن هر شخص به طور مجزا و اختصاصي فقط براي وي بكار رود. بدين ترتيب خطر انتقال و ايجاد هر نوع عفونتي هم منتفي مي‌گردد.

ارومیه - آقای دکتر امیر اِِیپکچی زاده - متخصص طب سوزنی


آدرس مطب دكتر دقاق زاده در تهران و اراك:

1: اراكــــــــــ: ميــدان وليـعــصر-خيـابـان امـام خمـيـنـي-جنـب داروخـانـه تخـت جمشـيد-

ساختمان پزشكان455-(ساختمان تيموري)طبقه اول

dr daghaghzade1

+ نوشته شده در  جمعه پانزدهم بهمن ۱۳۸۹ساعت   توسط دكتردقاق زاده -متخصص طب فيزيكي وتوانبخشي 

طب سوزني

طب سوزني درمان مي‌كند يا علائم را تسكين مي‌دهد؟
اين متد درماني مي‌تواند با توجه به نوع بيماري نقش درماني يا تسكيني داشته باشد. مثلاً اگر درد ناشي از آرتروز را با طب سوزني درمان كنيم، به طور متوسط بعد از 6 ماه يا يك سال نياز به درمان مجدد خواهد بود. در چين بعضي از پزشكان درمان خود را هر 3 ماه يكبار جهت حفظ تداوم سلامتي تكرار مي‌كنند. البته بسياري از پزشكان ترجيح مي‌دهند كه با ظهور علائم بيماري، درمان را تكرار كنند.چون معمولاً در افراد طول مدت بهبودي بسيار متفاوت است.بخصوص رعايت توصيه‌هاي پزشكي بعد از بهبودي از طرف بيماران، در اين زمينه نقش بسزايي دارد. ولي اگر بيماري خود محدود شونده باشد (مثل گلودرد ناشي از سرماخوردگي)ديگر نياز به تكرار درمان نخواهد بود.

درمان كل بدن با طب سوزني:

به عنوان مثال بيماراني كه از دردهاي مكرر رنج مي‌برند، اغلب علائم ديگري مانند سوزش معده، افسردگي، اضطراب و ... دارند كه در صورت درمان اساسي، اين علائم نيز از بين مي‌روند. اغلب بيماران بعد از درمان دچار شگفتي مي‌شوند چون ساير علائم همراه، علاوه
بر بيماري اصلي در آنان حتي با وجود عدم در نظر گرفتن هدف اصلي در درمان،
بهبودي مي‌يابد.
ارومیه - آقای دکتر امیر اِِیپکچی زاده - متخصص طب سوزنی


آدرس مطب دكتر دقاق زاده در تهران و اراك:

1: اراكــــــــــ: ميــدان وليـعــصر-خيـابـان امـام خمـيـنـي-جنـب داروخـانـه تخـت جمشـيد-

ساختمان پزشكان455-(ساختمان تيموري)طبقه اول

dr daghaghzade1

+ نوشته شده در  پنجشنبه چهاردهم بهمن ۱۳۸۹ساعت   توسط دكتردقاق زاده -متخصص طب فيزيكي وتوانبخشي 

وضعيت مناسب حمل اشيا


آدرس مطب دكتر دقاق زاده در تهران و اراك:

1: اراكــــــــــ: ميــدان وليـعــصر-خيـابـان امـام خمـيـنـي-جنـب داروخـانـه تخـت جمشـيد-

ساختمان پزشكان455-(ساختمان تيموري)طبقه اول

dr daghaghzade1

+ نوشته شده در  پنجشنبه چهاردهم بهمن ۱۳۸۹ساعت   توسط دكتردقاق زاده -متخصص طب فيزيكي وتوانبخشي 

آشنائی با بانداژ و Taping در آسیب های ورزشی و ودرد هاي اسكلتي وعضلاني

آشنائی با بانداژ و Taping در آسیب های ورزشی ودرد هاي اسكلتي وعضلات


ضایعات سیتم عضلانی اسکلتی ( نظیر ضایعات لیگامانی ، عضلانی وتاندونی ) درزمره شایع ترین آسیب های ورزشی می باشند .


آشنائی با بانداژ و Taping در آسیب های ورزشی● آشنائی

ضایعات سیتم عضلانی اسکلتی ( نظیر ضایعات لیگامانی ، عضلانی وتاندونی ) درزمره شایع ترین آسیب های ورزشی می باشند . درمراحل ابتدائی بروز ضایعات فوق بی حرکتی موضوع آسیب دیده ازاهمیت بسیارزیادی برخورداراست به گونه ای که از آن به عنوان اولین اقدام درمانی نام می برند.یکی از روشهای بی حرکتی درضایعات سیستم عضلانی اسکلتی استفاده ازتکنیک های بانداژو Taping ( کاربرد نوارهای چسبنده ) می باشد. البته درموارد استثنائی نظیر شکستگی ها ، در رفتگی ها وضایعات عصبی از آتل یا اسپیلینت برای بی حرکت ساختن موضع استفاده می شود.

اما درآسیب های مفاصل لیگامانها ، عضلات ، تاندونها ( وترها ) و.... تکنیک های مختلف بانداژ کاربرد زیادی دارد.برای مثال درضایعه لیگامانی ( رباط ) ، بکاربردن نوارهای چسبنده غیر ارتجاعی ( غیر الاستیک ) لیگامان آسیب دیده را بیحرکت ساخته ، ازحرکات ناخواسته مفصلی درموضع ضایعه پیشگیری می کند ویا درضایعه عضلانی استفاده ازنوارهای چسبنده الاستیک ضمن حفظ گردش خون موضع ، حمایت مناسبی را ازعضله به عمل می آورد.یکی ازمهمترین اقدامات درمانی برای پیشگیری ازضایعات و نیز حفاظت موضوع آسیب دیده استفاده از روش های گوناگون بانداژ ( بانوارهای چسبنده الاستیک یاغیر الاستیک ) می باشد.

بانداژ، موضع ضایعه را ازصدمات بیشترمحافظت می کند،ضمن اینکه اجازه حرکات دردامنه مناسب وکنترل شده به ورزشکار می دهد.علاوه براین بانداژ درکاهش تورم وتسریع روند ترمیم نقش مهمی را ایفاء می کند.

همچین درحین رقابت های ورزشی ، بانداژ امکان بازگشت سریع ورزشکار را به میادین مسابقه فراهم می سازد.

● اهداف بانداژ

جهت کسب اهداف ذیل از بانداژ استفاده می شود

۱) حفاظت موضع ضایعه

۲) پیشگیری از بروز آسیب های ورزشی

۳) محدود ساختن حرکات غیرطبیعی ونامناسب مفاصل

۴) اجازه انجام حرکات بادامنه کنترل شده وبدون درد

۵) بازگشت سریع ورزشکار به فعالیت ورزشی

● منافع بانداژ

استفاده از تکنیک های بانداژ درمواقع مناسب دارای منافع زیادی برای ورزشکاراست که دراینجا به طورفهرست واربه برخی از آنها اشاره می کنیم :

۱) افزایش جریان خون موضع بانداژ شده درحین حرکت

۲) کنترل تورم

۳) کاهش درد

۴) پیشگیری ازافزایش شدت ضایعه

۵) پیشگیری ازبروز آسیب درمناطق دیگر ( مخصوصا" نواحی اطراف محل ضایعه )

۶) کاهش ترس وافزایش اعتماد به نفس ورزشکار دربرابر بروز آسیب های ورزشی

۷) افزایش کارایی وعملکرد ورزشکار

منافع بانداژ زمانی کسب می شود که شدت ووسعت ضایعه به درستی ارزیابی شده وازتکنیک های صحیح بانداژ برای آن استفاده گردد.

بدیهی است که تکنیک های نادرست بانداژ موجب بروز کشیدگی و Strain درنواحی مجاور محل ضایعه گشته ، التهاب آن نواحی را درپی دارد. به علاوه شدت ضایعه را درموضع اولیه آسیب افزایش داده ، روند بهبودی آن را به تأخیر می اندازد. به منظور اجتناب ازچنین عوارضی باید اهداف بانداژ وموقعیت ضایعه را درنظر داشت.

● وسایل مورد نیاز بانداژ Taping

برای به کاربردن روش های گوناگون بانداژ و Taping به نوارهای متعدد وخاصی نیاز است که باید درکیف یا جعبه کمک های اولیه موجود باشد. توصیه می شود که برای موفقیت درکسب اهداف درمانی بانداژ باید نوارهای لازم ا ازبهترین نوع موجود انتخاب نمود.

دراینجا بابرخی نوارهای موجود آشنا می شویم :

▪ نوارهای چسبنده الاستیک ( الاستو پلاست Elastoplast )

این نوارها ضمن چسبنده بودن دارای خاصیت ارتجاعی ( الاستیک ) نیز می باشند. از آنها به منظورکسب اهداف ذیل استفاده می شود.

ـ حفظ فشارموضعی درمنطقه ضایعه

ـ حفظ فشار حداکثر ( ماکزیمم ) درضایعات لیگامانی

ـ حفظ بی حرکتی درضایعات عضلانی

ـ حفظ ارتز یا آتل درموضع آسیب

لازم به ذکر است که قبل ازانجام بانداژ یا Taping درموضع خراشیدگی ، پارگی ، زخم های باز ، تاول ها و... باید سطح زخم ها را بامحلول ضد عفونی کننده ( بتادین ) تمیزکرد وازپمادهای آنتی بیوتیک یا اسپری های ضد قارچ درسطح آن استفاده نمود.

▪ نوارهای سفید اکسید روی ( White Zinc Oxide Tape)

این نوارها ، نوارهای غیر ارتجاعی وچسبنده بوده که حاوی مواد داروئی اکسید زینک ( اکسید روی ) می باشند واز آنها برای پوشاندن سطح زخم ها وبرخی التهابات پوستی می توان استفاده کرد.

بدیهی است که کلیه نوارهای حاوی مواد داروئی راباید درجای خشک وخنک نگهداری نمود.

▪ اسپری های چسبنده (Adhesive Spray )

اسپری های چسبنده حاوی مواد آئروسل مانندی است که بلافاصله پس از استفاده مستقیم برسطح پوست ، لایه حفاظتی وچسبنده ای را درموضع ایجاد می کنند ، این لایه مانع تماس مستقیم نوارهای چسبنده با پوست شده ، به علاوه مانع لغزیدن وپائین آمدن نوارهای چسبنده ازموضع می گردند.

▪ مواد لوبریکانت

مواد لوبریکانت یا لغزنده کننده نظیر وازلین یا ژل K.Y باعث کاهش اصطکاک بین سطح پوست ونوار می شوند . بکاربردن مواد لغزنده کننده درمناطقی که اصطکاک زیادی وجود داد نظیر پاشنه پا یا ناحیه تاندون آشیل ضرورت دارد.

▪ پد پاشنه پا

نوارهای نازک چهارگوشی هستند که موجب کاهش اصطکاک پوست ونوارهای چسبنده می شوند . این پدها مخصوص ناحیه پاشنه پا تهیه می شوند.

▪ گاز استریل

درصورت وجود زخم های باز ، از گاز استریل همراه بامحلول های ضد عفونی کننده جهت تمیز کردن سطح زخم استفاده می شود.

همچنین ازگازهای استریل برای حفاظت تاول ، زخم های باز و بریدگی ها نیز استفاده می گردد.

▪ گاز غیراستریل

گاز غیر استریل جهت تمیز کردن نواحی اطراف محل زخم وبریدگی کاربرد داد.

همچنین برای اعمال فشار روی بافتهای اطراف زخم برای قطع خونریزی ازگاز استریل استفاده شود. از دیگر موارد استفاده گاز غیراستریل برای پوشاندن مناطق شکستگی و دررفتگی هنگام بکارگیری آتل است.

▪ باندهای الاستیک

باندهای الاستیک دراشکال ، رنگها واندازه های مختلف تهیه شده ودارای خاصیت ارتجاعی می باشند.

مهمترین موارد کاربرد باندهای الاستیک برای حفاظت نواحی مختلف درآتل ، نگهداری یخ درموضع ضایعه ، نگهداری اندام های آسیب دیده ،اعمال بانداژ فشاری هنگام آسیب بافتهای نرم وحفاظت ازمفاصل و... است.

ـ اندازه ۱۵ سانتیمتر آن برای نواحی ران وکشاله ران

ـ اندازه ۱۰ سانتیمتری آن برای بازو ، شانه وساق پا

ـ اندازه ۸ سانتمتری آن برای مچ پا

ـ اندازه ۵ سانتیمتری آن برای مچ دست واندام های کودکان ورزشکار است.

● فوم های لاستیکی

فومها لایه هائی نازک ازلاستیک فشرده است که درنواحی بسیار دردناک ، کبود ویا ضرب دیده بکارمی رود وپس ازآن موضع بانداژ می شوند. برای مثال درشاین اسپلینت ( Shin Splint) قبل ازبانداژ ساق ازفوم روی موضع استفاده می شود.

▪ نوارچسب سفید ( لکو پلاست )

از لکوپلاست دراندازه های مختلف برای ثابت کردن بانداژ روی موضع آسیب استفاده می شود

▪ نوارهای ضد آب ( Water Proof )

درمواردی ه ورزش درشرایط بارانی یاهوای مرطوب یا درآب انجام می گیرد ازنوارهای واتر پروف برای موضع ضایعه استفاده می شود.

▪ باند سه گوش

ازاین باند برای آویزان نمودن اندام ( خصوصا" درضایعات اندام های فوقانی ) ویاجهت نگهداری آتل یا اسپیلینت استفاده می شود.


آدرس مطب دكتر دقاق زاده در تهران و اراك:

1: اراكــــــــــ: ميــدان وليـعــصر-خيـابـان امـام خمـيـنـي-جنـب داروخـانـه تخـت جمشـيد-

ساختمان پزشكان455-(ساختمان تيموري)طبقه اول

dr daghaghzade1

+ نوشته شده در  پنجشنبه چهاردهم بهمن ۱۳۸۹ساعت   توسط دكتردقاق زاده -متخصص طب فيزيكي وتوانبخشي 

آرتروز وساييدگي مفاصل

آرتـروز در کـمیـن خـانـم هـای خـانـه دار

آرتروز


بیشتر خانم‌ های ایرانی وقتی پا به میانسالی می ‌گذارند، دست‌ درد و کتف ‌درد را به عنوان واقعیتی در زندگی خود می ‌پذیرند؛ انگار که در باور ما این دردها همان نشانه ‌های پیر شدن هستند. به همین خاطر، خیلی‌ ها به جای درمان، تنها این درد‌های مزمن را تحمل می‌ کنند.

 دکتر احمدرضا جمشیدی، استاد روماتولوژی دانشگاه‌ علوم ‌پزشكی تهران، دیدگاه دیگری دارد...

پیری است و هزار درد بی ‌درمان! شما این ضرب ‌المثل را قبول دارید؟

نه! این ‌طور نیست که هرکس پا به میانسالی گذاشت، وجود هر دردی طبیعی باشد و باید تحمل کند. هر دردی در هر زمان علت خاص خود را دارد و باید ریشه ‌یابی شود. دردهای ذکر شده هم غالبا ناشی از استفاده نادرست از عضو مربوطه است که موجب التهاب تاندون‌ها، بورس ‌ها و کپسول مفصلی و خود مفاصل است. برخی مواقع نیز بیماری‌ ها می‌ توانند عامل ایجاد این دردها باشند كه از جمله نرمی استخوان و آرتروز را می ‌توان نام برد.

بهترین راه تسکین این دردهای مزمن کدامند؟

بهترین راه، پیشگیری مناسب با تقویت عضلات، آموختن راه استفاده درست از اعضای بدن به‌ خصوص مفاصل، نشست و برخاست درست، تغذیه مطلوب، تنظیم وزن و مراجعه به‌ موقع به پزشک هنگام بیماری‌ ها است.

یعنی مسکن‌ ها جایی در شیوه درمانی شما ندارند؟

ببینید؛ مهمترین نکته درباره دردهای استخوانی- عضلانی، پیدا کردن علت آن ها می باشد. در مورد یک درد طول ‌کشیده و مزمن، بدترین کار، استفاده بی ‌حساب و کتاب از مسکن ‌ها است. با این کار، شما تنها علایم یک بیماری را پنهان می ‌کنید؛ در حالی که علت اصلی همچنان پابرجاست و در حال تخریب یا آسیب رساندن به عضو شماست. به عبارت دیگر، شما با مسکن آژیر خطر را خاموش می ‌کنید اما خطر را رفع نکرده ‌اید.

پس چرا در نسخه بسیاری از بیماران، مسکن دیده می‌ شود؟

من به موارد تجویز غلط مسکن کاری ندارم. اما اگر پزشکی در بررسی ‌های یک درد طول‌ کشیده و مزمن به این نتیجه رسید که درد علت مکانیکی دارد، در آن صورت، فیزیوتراپی و حرکت ‌درمانی بخشی از راهبرد معالجه بیمار خواهد بود.

منظور از درد مکانیکی آن است که این درد هنگام استفاده از مفصل، بیشتر و با خوابیدن و استراحت بهتر می ‌شود. در این شرایط، مسکن‌ های ضدالتهابی مثل ایبوپروفن و ایندومتاسین به بیمار تجویز می ‌شود تا فرد با درد کمتری بتواند مفاصل خود را به حرکت در آورد. به عنوان نمونه در آرتروز، درد مفاصل باعث ایجاد یک سیکل معیوب می ‌شود.

درد مفصلی اغلب به صورت درد عمقی است كه با حركت مفصل تشدید می‌ شود و با استراحت بهبود پیدا می ‌کند؛ هرچند در اثر پیشرفت بیماری ممكن است این درد به صورت دایمی درآید. بیمار از ترس درد، مفصل دچار آرتروز را حرکت نمی ‌دهد و به تدریج عضلاتش تحلیل می ‌روند.

آرتروز کمر

خیلی از خانم‌ های میانسال درد‌های اندام فوقانی را مترادف با آرتروز می‌ دانند. تا چه حدی این باور عمومی، صحیح است؟

آرتروز، شایع ‌ترین بیماری غیرالتهابی مفاصل است كه بعد از سنین 30 تا 35 سالگی، علایم آن آرام‌ آرام آشکار می ‌شود. هرقدر سن افراد بالاتر رود، احتمال ابتلا به آرتروز افزایش پیدا می‌ کند.

آرتروز به زبان ساده، یک بیمار پیشرونده است که ساییدگی و تخریب غضروف مفاصل را در پی دارد. برخلاف استخوان‌ ها که در تمام طول عمر می‌ توانند بازسازی شوند، غضروف ‌ها از دوران جنینی دیگر تولید نمی‌ شوند. بنابراین اگر غضروف یکی از مفاصل ما ساییده شود، هیچ جایگزینی برای آن وجود ندارد. با افزایش سن، ساختمان غضروف دچار تغییر و تحول می‌ شود؛ به طوری که آب زیادتری داخل غضروف می ‌رود و در نتیجه، تقریبا تمام افراد مسن در صورت عکس ‌برداری، متوجه بروز آرتروز در مفاصل‌ شان می‌ شوند؛ هرچند یافته ‌های عکس ‌برداری لزوما با علایم فرد همخوانی ندارد.

به‌ طور کلی، آرتروز مفاصل لگن در مردان و آرتروز مفاصل انگشت‌ ها و زانو در زنان شایع ‌تر است. از سوی دیگر خانم‌ ها به دلایل مختلفی، از جمله آن که عضلات ضعیف ‌تری دارند یا به دلیل عوارض بارداری، بیشتر از آقایان در معرض ابتلا به آرتروز قرار دارند. اگرچه چاقی و عدم تحرک فیزیکی را از مهمترین عوامل ابتلای خانم ‌های خانه ‌دار ایرانی به آرتروز می ‌دانند.

ورزش چه قدر می ‌تواند در بهبود این دردهای مزمن نقش داشته باشد؟

ورزش در تقویت عضلات و پیشگیری و تحمل ضربات مختلف نقش موثری داشته و از طرفی باعث پیشگیری از پوکی استخوان می‌ شود. ولی این ورزش باید به‌ طور منظم و با راهنمایی مربی آگاه و گاه مشورت با پزشک معالج باشد. ورزش ‌های سنگین و بی ‌نظم ممکن است مضر هم باشد.

کی اوضاع خطرناک می ‌شود؟

وقتی درد شدید و غیرقابل‌ تحمل باشد، بیش از 2 هفته طول بکشد، همراه با علایم عمومی مثل تب، ضعف، لاغری، بی ‌اشتهایی و... باشد یا در هنگام استراحت تشدید شود، در این موارد باید حتما در اولین فرصت به پزشک مراجعه كرد.

فرض کنید این گفت ‌وگو را یک دختر 14 ‌ساله و یک خانم 25 ‌ساله هم می ‌خوانند. برای هر کدام از این ها چه توصیه ‌ای دارید؟

ورزش منظم، تغذیه مناسب با لبنیات و مواد غذایی حاوی کلسیم و اجتناب از عادات غذایی نامناسب در همه سنین بهترین توصیه است. ولی در 25 سال به بالا اجتناب از عادات بدی مثل سیگار کشیدن هم خیلی مهم است.

بخش تغذیه و سلامت تبیانآدرس مطب دكتر دقاق زاده در تهران و اراك:

1: اراكــــــــــ: ميــدان وليـعــصر-خيـابـان امـام خمـيـنـي-جنـب داروخـانـه تخـت جمشـيد-

ساختمان پزشكان455-(ساختمان تيموري)طبقه اول

dr daghaghzade1

+ نوشته شده در  پنجشنبه چهاردهم بهمن ۱۳۸۹ساعت   توسط دكتردقاق زاده -متخصص طب فيزيكي وتوانبخشي 

صندل و استانداردهای آن

صندل و استانداردهای آن

صندل

تابستان که می شود، بازار فروش صندل و کفش های روباز داغ می شود؛ صندل هایی که هر کدام زیبایی خاصی دارند. اما پزشکان می گویند اگر چه صندل های پاشنه بلند و لاانگشتی زیباتر از بقیه به نظر می رسند، ولی این صندل های غیر استاندارد می تواند سلامت ما را قربانی زیبایی کنند.

البته اگر فقط گه گاهی از این قبیل صندل ها استفاده شود، مشکلی پیش نمی آید ولی اگر یک جفت صندل لاانگشتی زیبا و پُرنگین برای تابستان خریده اید و با خودتان عهد کرده اید تا پایان تابستان آن را از پای تان بیرون نیاورید، بدانید که زنگ خطر برای شما به صدا درآمده است.

یک صندل و صد مشکل

مجله ی نیویورک تایمز، در یک گزارش خبری به تمام کسانی که این پاپوش تابستانی را می پوشند هشدار می دهد که کم کم باید منتظر احساس درد در پاهای شان باشند. به تازگی، گروهی از محققان در دانشگاه ابرون در الاباما، بیومکانیک صندل های لاانگشتی و آسیبی را که به پاهای افراد وارد می کنند؛ مورد بررسی قرار داده اند. سرپرست این گروه تحقیقاتی می گوید: " وقتی ما راه رفتن کسانی که دمپایی لاانگشتی پوشیده اند را مورد بررسی قرار دادیم متوجه شدیم بیشتر افراد وقتی این نوع کفش های تابستانی را می پوشند مدل راه رفتن شان تغییر می کند. همین بد راه رفتن موجب بروز دردهایی در پاشنه ی پا، ساق پا و حتی ران و لگن و کمر افراد می شود."

نتایج این مطالعه ی جدید در کنگره ی سالانه طب ورزش در ایندیاناپلیس ارایه شده است.

محققان می گویند شاید صندل های لاانگشتی زیبا باشند ولی وقتی شما آن ها را می پوشید قدم های تان را کوتاه تر از حالت عادی برمی دارید و پاشنه ی پای شما هنگام برخورد با زمین نیروی کمتری بر زمین وارد می کند. همچنین شما برای حفظ موقعیت دمپایی لاانگشتی در پای تان نمی توانید هنگام راه رفتن پنجه ی پای تان را مانند حالت عادی به سمت بالا حرکت دهید.

صندل های تان را دور نیندازید!

محققان می گویند این هشدارها اصلا به این معنا نیست که شما دمپایی های لاانگشتی تان را دور بیندازد. دمپایی های لاانگشتی برای راه رفتن کوتاه مدت در کنار دریا و استخر مناسب هستند. همچنین پوشیدن آن ها پس از یک مسابقه ی ورزشی و استراحت دادن به پاها اشکالی ندارد ولی اگر صندل های لاانگشتی را می خواهید برای خرید و یا پیاده روی های تابستانی بپوشید، بهتر است آن را با یک کفش استاندارد تابستانی جایگزین کنید. نکته ی مهم این است که پا به هنگام حرکت باید در یک حالت ثابت بماند. در کفش های که پشت باز هستند هنگام حرکت، یک انرژی صرف بیرون نیفتادن آن ها از پا می شود و این کفش ها موجب خستگی بی مورد می شود. بنابراین توصیه می شود که اگر قصد پیاده روی های طولانی تر از 20 دقیقه را دارید، به هیچ وجه صندل نپوشید.

همچنین بعضی از محققان می گویند پوشیدن یک جفت صندل لاانگشتی زیبا احتمال لغزش و زمین خوردگی را افزایش می دهد چون این صندل ها کف بدون عاجی دارند و حفظ تعادل با آن ها هنگام راه رفتن مشکل است. از طرف دیگر می گویند پوشیدن این صندل تابستانی موقع رانندگی هم خطرناک است چون ممکن است صندل زیر گاز یا ترمز گیر کند و شما نتوانید به موقع وسیله ی نقلیه خودتان را کنترل کنید.

صندل بنددار

صندل و سرطان پوست

گویا کار صندل های تابستانی خیلی بیش از این که فکر می کرده ایم با مشکل روبرو شده؛ چون در مطالعه ای دیگر، پزشکان انگلیسی به صندل پوش ها هشدار می دهند پوشیدن صندل های روباز لاانگشتی، خطر ابتلا به سرطان پوست را افزایش می دهد چون این کفش های تابستانی، روباز هستند و پوست را در برابر اشعه ی آفتاب قرار داده و احتمال ابتلا به این سرطان را در پوست پاها افزایش می دهند. پزشکان معتقدند سرطانی که در پاها ایجاد می شود ملانوم انتهای پا نام دارد که از هر دو نفر مبتلا به این بیماری یک نفر زنده می ماند. پزشکان توصیه می کنند اگر در تابستان صندل لاانگشتی به پا می کنید، حتما روی پوست پاهای تان کرم ضدآفتاب با 15 spf بمالید.

صندل با کف صاف، ممنوع!

صاف بودن کف صندل ها هم دردسر دیگر این پاپوش های شیک تابستانی است. پزشکان توصیه می کنند که بهتر است کف، اندکی پاشنه داشته باشد و از قوس طبیعی پا تبعیت کند اما صندل های لاانگشتی کاملا صاف هستند که همین تخت بودن کف آن ها می تواند موجب بروز دردهایی در پاها شود.

در این میان نباید تصور کنید حالا که صندل های لاانگشتی حرف و حدیث های طولانی پشت سرشان است، صندل های تابستانی شیک و زیبا پاشنه بلند را با آن ها جایگزین کنید. هر چند از نظر بسیاری از طراحان مد و لباس، پوشیدن کفش تخت در فهرست " نبایدها " قرار می گیرد ولی پوشیدن صندل های پاشنه بلند زیبا و پُرنقش و نگار هم دردسرهای خاص خودش را دارد. وقتی چنین صندل هایی را می پوشید، تمام وزن بدن روی یک پاشنه قرار می گیرد و حفظ تعادل بدن دشوار شده و امکان زمین خوردن افزایش می یابد. ورم کیسه های مفصلی التهاب کپسول های مفصلی و آرتروز از عوارض استفاده ی طولانی مدت از صندل های پاشنه بلند است.

راهنمای خرید صندل

صندل های بنددار: این صندل ها راحت و ارزان قیمت هستند و برای کنار دریا بسیار مناسب می باشند. این صندل ها ساده اند و سطح یکنواختی دارند. بهتر است این مدل صندل را فقط با شلوارک بپوشید و یادتان باشد که هیچ وقت این مدل صندل بنددار را با جوراب نپوشید!

صندل های اسپرت: این صندل ها ضدآب هستند و دارای کفه ورزشی خاصی هستند که به کشش و انقباض آن کمک می کند. صندل های ورزشی معمولا چند نوار عرضی پهن دارد تا روی پا را محافظت کند. صندل اسپرتی که به خوبی طراحی شده باشد و سبک و راحت باشد، برای قایق سواری، پیاده روی و همچنین برای سایر فعالیت های بیرون از منزل در فصل تابستان بسیار خوب و مناسب است. این صندل ها از جنس لاستیکی، پلی اورتان یا وینیل است و در انواع رنگ ها موجود است.

صندل رسمی

صندل های رسمی: یک مدل صندل هم وجود دارد که از انواع دیگر آن کمی رسمی تر است. جایگزین کردن چرم به جای لاستیک و سگک های فلزی به جای نوارهای نایلونی باعث می شود تا صندل های اسپرت به مدل های رسمی تری تبدیل بشوند.

با رسمی تر کردن این صندل ها می توان آن ها را در مراسمی که در فصل بهار و تابستان در بیرون از منزل برگزار می شود، پوشید. می توانید این مدل صندل را با کت شلوار کتانی ست کنید.

 

از صندل تا پینه پا

کافی است چند ماه تمام صندل بدون جوراب بپوشید. آن وقت اگر نیم نگاهی به پاشنه ی پای تان بیندازید، می ‌بینید که حسابی پینه بسته است. دست وزنه ‌بردارها و کشاورزان هم، زیاد پینه می‌ بندد.

اگر پوست تان تحت فشار و اصطکاک مداوم قرار گیرد، پینه خواهد زد. ولی چه کار کنیم که دچار پینه نشویم و چگونه آن را درمان کنیم. صندل پوشیدن مداوم می‌ تواند موجب پینه بستن پا شود. اگر شما پینه را روی پای تان برای مثال در پاشنه ی پا مشاهده کردید، ممکن است علت آن پوشیدن کفش نامناسب باشد. در این صورت پوست پای شما در ناحیه ‌ای که پینه بسته است ضخیم شده و لایه ی شاخی آ‌ن ضخیم ‌تر از حالت عادی می ‌شود.

خانم‌ ها اغلب به پوشیدن کفش‌ های پاشنه بلند عادت دارند. در این صورت اگر به پوشیدن کفش ‌های پاشنه بلند و یا کفش ‌های نامناسب و غیراستاندارد برای پاها، ادامه دهند دچار پینه می ‌شوند. اگر به پوشیدن کفش‌ پاشنه بلند عادت دارید به‌ طور معمول در پشت پاشنه و اگر هر روز کفش نامناسبی می ‌پوشید در زیر پاشنه دچار پینه می ‌شوید. همچنین پینه در خانم‌ های چاق که کفش‌ های بدون پاشنه به پا می ‌کنند، شایع‌ تر است.

آسان ‌ترین راه برای از میان بردن پاشنه ی زبر، صاف کردن و تمیز کردن آن پس از گرم شدن پوست پا با آب گرم است. کافی است پوست تان را مدتی در آب گرم قرار دهید سپس با یک برس نرم و یا سنگ پا، پوست‌ های ناصاف و خشن را سایش دهید و تمیز کنید. این کار موجب از میان رفتن سلول‌ های مرده ی پوست و یا همان پینه ی پا می ‌شود. پس از این مرحله باید کرم یا پماد به پاشنه‌ ی پاهای تان بمالید. پوشاندن نواحی آغشته به کرم و چرب با پوشش پلاستیکی و یا پوشیدن کفی کمک زیادی به از میان رفتن پینه ی پا می ‌‌کند.

فرآوری: مریم مرادیان نیری – سایت تبیان

منابع:

هفته نامه ی سلامت - دکتر محمدعلی نیلفروش‌ زاده، متخصص پوست و مو

Foxnews  -  ترجمه: نازنین دربندی

واحد مرکزی خبر

سلامت نیوز


آدرس مطب دكتر دقاق زاده در تهران و اراك:

1: اراكــــــــــ: ميــدان وليـعــصر-خيـابـان امـام خمـيـنـي-جنـب داروخـانـه تخـت جمشـيد-

ساختمان پزشكان455-(ساختمان تيموري)طبقه اول

dr daghaghzade1

+ نوشته شده در  پنجشنبه چهاردهم بهمن ۱۳۸۹ساعت   توسط دكتردقاق زاده -متخصص طب فيزيكي وتوانبخشي 

كفش مناسب

از ویژگی های کفش مناسب چه می دانید؟

خرید کفش مناسب

1) کفش مناسب کفشی است که هنگام پوشیدن طولانی‌ مدت، پا را تحت فشار قرار ندهد.

 

2) هنگام انتخاب کفش‌ در نظر داشته‌ باشید انگشتان پاهای تان دچار تغییر حالت نشوند و یا کناره‌های پاهای تان تحت فشار ناشی از کفش قرار نگیرند.

 

3) سعی کنید کفشی را که انتخاب می‌کنید تنها جنبه زیبایی نداشته ‌باشد، بلکه از هر لحاظ مانع آسیب دیدن پای شما در برابر گرما، سرما و ناهمواری‌های زمین باشد.

 

4) به موقعیت و شرایط خودتان هنگام خرید کفش دقت کنید.

 

5) در نظر گرفتن بیماری‌هایی مثل دیابت ممکن است انتخاب تان را محدود کند، ولی در نهایت با آگاهی از بیماری و شرایط حاکم بر شما، یک انتخاب صحیح خواهید داشت.

 

6) در دوران بارداری کفش‌هایی بپوشید که فشار زیادی بر پا و ناحیه پشت شما وارد نکند، مثل کفش‌های راحت و تختی که جنس و بافت نرمی دارند. معمولا در این دوران، بین نیم تا یک نمره، تغییر سایز خواهید داشت که با توجه به این تغییر، باید کفشی مناسب انتخاب کنید.

 

7) اگر از کمردردهای مکرر رنج می‌برید،‌ حتما با دقت بیشتری کفش‌هایتان را انتخاب کنید و سعی کنید کفش‌های طبی به پا کنید، زیرا این کمردردها گاهی از عواقب پوشیدن کفش‌های نامناسب و غیر استاندارد هستند.

 

8) اگر اضافه وزن دارید، پوشیدن کفش‌های تخت و راحت به شما توصیه‌ می‌شود. راه رفتن با کفش‌های پاشنه بلند برای کسانی‌ که اضافه وزن دارند باعث عدم تعادل می‌شود.

 

9) ‌قبل از خرید کفش حتما چند بار آن را امتحان کنید و مطمئن شوید به پایتان فشار نمی‌آورد.

 

10) ‌بهترین زمان برای خرید کفش، پایان روز است. در طول روز پاهای شما دما، فشار و استرس زیادی را تحمل می کنند و برای انتخابی آگاهانه و شناسایی سایز دقیق و مناسب، وقت مناسب‌تری است.

 

11) ‌هنگام خرید کفش‌ بهتر است جورابی مناسب به پا داشته باشید که بسیار نازک یا بسیار ضخیم نباشد.

 

12) خانم‌هایی که قدی متوسط یا کوتاه همراه با اندامی متوسط و چاق دارند، بهتر است از کفش‌های پاشنه‌داری استفاده کنند که پاشنه‌هایش ضخیم و بلند است.

استفاده از این کفش‌ها، باعث زیباتر شدن حرکات و برقراری تعادل بیشتر هنگام راه ‌رفتن می‌شود. ولی استفاده از کفش‌های پاشنه‌دار سوزنی برای این خانم‌ها مناسب نیست.

 

13) ‌بهترین کفش‌ها برای پیاده‌روی، کفش‌هایی هستند که به خوبی پاها را در بر‌گیرند و هنگام پیاده‌روی به عنوان محافظی برای پا عمل کنند. همچنین انعطاف‌پذیر باشند و پا در آن خسته نشود. کفش‌های پیاده‌روی باید بسیار سبک باشند به نحوی که اصلا احساس نکنید کفشی به پا دارید.

 

14) ‌اگر به صورت حرفه‌ای و مداوم پیاده‌روی می‌کنید بهتر است کفش‌های ساق دار را انتخاب کنید که در پیاده‌روی‌های طولانی‌مدت به ساق پایتان آسیبی نرسد.

 

15) ‌اگر با کفش پاشنه‌دار مشکل دارید بهترین راه حل این است که، آن را به پا کنید و چندین بار در مقابل آینه‌های بزرگ قدم بزنید. یادتان باشد اول بر ‌روی فرش آنها را امتحان کنید و از زوایای مختلف، حرکات و قدم زدن خودتان را در آینه ببینید. با انجام این کار، با تسلط و اطمینان خاطر بیشتری می‌توانید این کفش‌ها را بپوشید.‌

 

چگونه کفش راحت و مناسبی بخریم؟

آیا تا به حال برای شما اتفاق افتاده است که در مغازه از کفشی خوشتان بیاید و آن را بخرید، ولی بعد از آمدن به منزل، از خرید خودتان پشیمان شوید؟ علت پشیمانی شما هم این باشد که بعد از پوشیدن کفش ها، پاهای تان ورم کنند، تاول بزنند و درد زیادی داشته باشند.

بنابراین برای این که دچار این مشکل نشوید، توصیه های زیرا را هنگام خرید کفش در نظر داشته باشید:

خرید کفش مناسب

1- قبل از رفتن به مغازه، تصمیم بگیرید که چه کفشی می خواهید بخرید.

 

2- جورابی که می خواهید با آن کفش بپوشید، قبل از رفتن به خرید به پا کنید.

 

3- همچنین می توانید جوراب های ضخیم یا نازک تری را هم بردارید تا اگر از کفش دیگری خوشتان آمد با آن بپوشید، مثلا کفش زنانه پاشنه بلند را معمولا با جوراب های ظریف و کفش اسپرت زنانه را با جوراب های نخی می پوشند.

 

4- ناخن های پای خود را کوتاه کنید یا ناخن های پای تان را در اندازه ای نگه دارید که می خواهید همیشه باشند.

 

5- حال می توانید برای خرید یک کفش مناسب به بازار بروید و بگردید.

 

6- کفش دلخواه تان را انتخاب کنید و به مغازه دار بگویید، سه شماره مختلف از کفش انتخابی را برایتان بیاورد؛ یکی شماره پای خودتان، یکی بالاتر و یکی پایین تر.

 

7- جوراب مناسب را بپوشید.

 

8- هر سه شماره کفش را امتحان کنید؛ به این شکل که هر جفت کفش را که پوشیدید، در داخل مغازه به طور عادی راه بروید. سپس کمی بدوید، همانطور که وقتی عجله دارید به اتوبوس برسید.

 

9- حداقل مدت 10 تا 15 دقیقه کفش ها را در پاهای تان نگه دارید و راه بروید.

 

10- کفش ها را درآورید. یکی از کفش ها را بردارید و با دو دست، آن را خم کنید تا ببینید آیا به قدر کافی قابل انعطاف است یا خیر.

 

11- کفی داخل کفش را با انگشتان دست فشار دهید تا ببینید برای کف پای شما مناسب است. همچنین به قوس مناسب آن برای کف پای تان دقت کنید.

 

12- موقع خرید دقت کنید که کفش های راحتی باشند و فشاری بر انگشت شست پای شما وارد نکنند.

 

13- فقط به رنگ و مدل کفش نگاه نکنید و فقط دنبال مُد نباشید، بلکه دقت کنید کفشی که می خرید کاملا راحت و مناسب پای شما باشد، زیرا سلامت پاهای شما به کفش شما نیز بستگی دارد و سلامت پاها بر سلامت کل بدن موثر است.

نیره ولدخانی – سایت تبیان

منابع :

- ehow.com

- پارسی طب


آدرس مطب دكتر دقاق زاده در تهران و اراك:

1: اراكــــــــــ: ميــدان وليـعــصر-خيـابـان امـام خمـيـنـي-جنـب داروخـانـه تخـت جمشـيد-

ساختمان پزشكان455-(ساختمان تيموري)طبقه اول

dr daghaghzade1

+ نوشته شده در  پنجشنبه چهاردهم بهمن ۱۳۸۹ساعت   توسط دكتردقاق زاده -متخصص طب فيزيكي وتوانبخشي 

كمر درد

از هر 10 نفر بزرگسال 6 نفر آنها مبتلا به كمردرد مي‌شوند. فردي كه دچار كمردرد مي‌شود نسبت به ساير بيماري‌ها ممكن است روزهاي بيشتري از كار غيبت نمايد. در خيلي از موارد، درد كمر تنها يك هفته طول مي‌كشد اما در بسياري از افراد مشكل درمان مي‌شود. در تعداد كمي از افراد، درد كمر به طور دائم باعث ناتواني طولاني‌مدت مي‌شود. درد كمر معمولاً توسط تخريب بخش كوچكي از ليگامان‌ها و عضلات كمر ايجاد مي‌شود.بخش تحتاني كمر معمولاً نسبت به اين مشكلات آسيب‌پذيرتر مي‌باشد. چون اين بخش وزن بيشتر بدن را تحمل كرده و تحت فشار دائمي ناشي از حركاتي مثل خم شدن و تحرك است. در موارد كم، درد كمر ممكن است ناشي از اختلالات زمينه‌اي مثل افتادگي و بيرون‌زدگي ديسك در نخاع باشد.

 

 پيشگيري از درد كمر
بسياري از افراد درد كمر را گاهي در زندگي‌شان تجربه كرده‌اند. اما در خيلي از موارد مي‌توان از آن اجتناب كرد. كمردرد ممكن است ناشي از وضعيت بد نشستن، ضعف عضلاني شكم يا كمر و كشيدگي ناگهاني عضلات باشد. شما مي‌توانيد وضعيت خود را با پوشيدن كفش راحت، نشستن و ايستادن صحيح و انتخاب صحيح تشك خواب خود، بهبود ببخشيد.ورزش منظم موجب كشش عضلات شكم و پشت شده و كاهش اضافه وزن فشار را از روي مفاصل و عضلات برمي‌دارد. دانستن اين موضوع كه چگونه فعاليت‌هاي فيزيكي خود را به طور صحيح انجام دهيم، شامل اينكه چگونه وسايل و اجسام را بلند و حمل كنيم مي‌تواند به پيشگيري از كمردرد كمك كنند از پزشك خود و يا فيزيوتراپ بخواهيد به شما ياد دهد كه چه ورزش‌هايي انجام دهيد و هنگام انجام اين كارها چه وضعيتي داشته باشيد و چه رژيم غذايي مصرف كنيد.

 

دلايل كمردرد چيست؟
كمردرد ممكن است ناگهان شروع شده و يا تدريجي باشد. كمردرد حاد، اغلب با صدمات فيزيكي به دنبال بلند كردن وسايل سنگين و يا فعاليت‌هايي مثل حفر چاه و يا كار كردن در باغ ايجاد مي‌شود. درد معمولاً به علت كشيدگي عضلات و يا رباط‌ها ايجاد مي شود. صدمات ممكن است با فعاليت كردن تشديد شوند. در خيلي از موارد، علايم طي 2 تا 14 روز برطرف مي‌شوند.درد كمري كه پايدار باشد ممكن است با تغيير وضعيت بهتر شود. درد ممكن است با فشارهاي عاطفي و تنش و استرس بيشتر شود. هنگام بارداري نيز ممكن است درد بيشتر شود. زيرا مادر باردار بايد اضافه وزن ناشي از بارداري و جنين را تحمل كند همچنين به علت تأثيرات هورموني رباط‌ها نرم‌تر مي‌شوند دليل ديگر كمردرد افتادگي و يا ديسك كمر است كه به دليل فشارهاي اعصاب نخاعي و يا طناب نخاعي ايجاد مي‌شود. درد كمر در اين كمردردها ممكن است ناگهاني باشد و يا تدريجي شروع شود و همراه با سياتيك مي‌باشد كه در اين صورت درد در پشت يك يا هر دو پا احتمال مي‌شود.كمردرد دائمي ممكن است همراه با اختلالات مفصلي باشد. در افراد بالاي 45 سال شايع‌ترين علت كمردرد استئوآرتريت است، در حاليكه در افراد جوان‌تر ممكن است در اثر اسپونديلت انكلوزان است كه معاصل نخاعي را تحت تأثير قرار مي‌دهد.در موارد كمتر شايع، كمردرد ناشي از اختلالات استخواني مثل بيماري پاژت استخوان و يا سرطان استخوان و يا سرطان‌هايي كه به استخوان‌ها هم دست‌اندازي كرده‌اند و ممكن است ايجاد شود.
در بعضي موارد، اختلالاتي كه ارگان‌هاي داخلي را تحت تأثير قرار مي‌دهند مي‌توانند موجب ايجاد درد در كمر شوند. مثل اختلالات مربوط به دستگاه تناسلي زنان بيماري‌هاي التهابي و عفونت‌هاي سيستم ادراري مثل پروستاتيت.

 

علايم كمردرد چيست؟

دردكمر مي‌تواند به شكل‌هاي مختلف باشد. شما ممكن است احساس:

• درد تيز در يك ناحيه از كمر

• در بسياري از موارد، درد شديد در ناحيه كمر و باسن كه با نشستن شديد شده و با ايستادن بهتر مي‌شود.


Stiffness و درد هنگام خم شدن

• درد در ناحيه كمر كه باسن و پاها كشيده شده و گاهي همراه با كرختي و سستي است.

درد كمر كه همراه با كاهش وزن باشد و يا همراه با اشكال در كنترل روده و مثانه ممكن است به دنبال اختلالات جدي زمينه‌اي است. و در صورتي كه اين علايم پيشرفت كرد بايد فوراً با پزشك خود مشورت كنيد.

چه بايد كرد؟
در بسياري از موارد، شما مي‌توانيد با استفاده از داروهاي از بين برنده درد، كمردرد خود را از بين ببريد. اگر درد از بين نرفت ممكن است توسط پدهايي كه آن را توسط آب داغ گرم كرده‌ايد ودر پشت خود قرار مي‌دهيد درد را تسكين بدهيد.
اگر درد شديد است، ممكن است با استراحت در بستر راحت‌تر شويد. اما نبايد بيش از 2 روز در بستر استراحت كنيد. حركت كردن را به محض آمادگي آغاز و به تدريج به فعاليت‌هاي روزمره و طبيعي خود برگرديد. اگر درد شديدتر شد و يا هنوز باقي ماند و اجازه حركت كردن به شما را نداد بايد با پزشك خود مشورت كنيد.وقتي كمردردتان بهتر شد، بايد به شيوه صحيح وضعيت خود توجه داشته باشيد تا از برگشت مجدد آن جلوگيري كنيد.بياموزيد كه چگونه اجسام را به طور صحيح بلند كنيد. ورزش منظم انجام دهيد و با كشش عضلات پشت، به نخاع كمرتان فشار وارد نشود و انعطاف‌پذير شود.

 

پزشک چه باید بکند؟
اگر به خاطر درد شديد و دائم در كمر به پزشك مراجعه كرديد، او يكسري معاينه‌هاي فيزيكي را براي بررسي وضعيت شما، ميزان حركت در نخاع و احتمالاً حساسيت‌هاي ناحيه‌اي انجام خواهد داد. رفلكش‌هاي شما، كشش عضلات مختلف پا و حساسيت در پاها و همچنين ممكن است جهت جستجوي فشارهاي احتمالي روي اعصاب نخاعي و يا طناب نخاعي مورد آزمايش قرار بگيرند.معاينه ركتال و يا لگن ممكن است لازم باشد اگر علائمي كه داريد مربوط به سيستم تناسلي زنان و يا روده‌ها باشد. ممكن است آزمايشات خوني مختلف و عكس راديوگرافي جهت جستجوي علل‌هاي زمينه‌اي درد مثل التهاب مفاصل و يا سرطان استخوان انجام شود. اگر مدركي دال بر فشار روي طناب نخاعي و يا اعصاب نخاعي باشد، MRI و يا CT اسكن براي بررسي موارد غيرطبيعي و ديسك‌ها و افتادگي و درمان‌هاي بيشتر صورت مي‌گيرد. اگر يك علت زمينه اي جدي براي كمردرد وجود دارد، پزشك به شما پيشنهاد مي‌كند كه از داروهاي از بين برنده درد استفاده كنيد. ممكن است فيزيوتراپي براي حركت دادن بخش‌هايي كه از كار افتاده و مفاصل دردناك بين مهره‌ها انجام شود. در بعضي موارد، از يك تركيب بي‌حس‌كننده موضعي همراه با كورتيكواستروئيد استفاده مي‌شود كه به طور مستقيم به داخل سطحي كه دچار حساسيت شده تزريق مي‌شود.

 

پيش‌آگهي بيماري چيست؟
بسياري از موارد كمردرد بدون درمان برطرف مي‌شود اما مشكلات بايد درمان شوند. اصلاح وضعيت بدن و آموختن روش‌هاي بلند كردن اجسام خطرات را كاهش مي‌دهد. در تعداد كمي از افراد، درد ناحيه كمر طولاني‌ مدت شده و موجب غيبت از كار و فعاليت‌هاي اجتماعي شده و ممكن است منجر به افسردگي شود. درمان مؤثر درد در اين موارد ضروري است و ادامه دادن فعاليت‌هاي فيزيكي، ناتواني را كاهش مي‌دهد. افرادي كه دچار افسردگي مي‌شوند با داروهاي ضدافسردگي درمان خواهند شد.

 

پوزيشن صحيح بدن
براي ترك عادت بد نشستن بايد از روش ايستادن و نشستن صحيح، حركت و حتي خوابيدن آگاه باشيد.

بلند كردن يك جسم
هنگام بلند كردن يك وسيله، و يا كشيدن يك جسم سنگين، وسيله را به بدن خود نزديك كنيد. در اين صورت مي‌توانيد از همه قدرت خود را براي حركت دادن آن استفاده كنيد. براي بلند كردن يك وسيله، آن را از لبه‌هاي ته وسيله را گرفتن استفاده کنید بنابراين شما مي‌توانيد همه وزن آن جسم را تحمل كنيد و تعادل بدن خود را بدون هيچ فشاري به نخاع خود حفظ كنيد.


آدرس مطب دكتر دقاق زاده در تهران و اراك:

1: اراكــــــــــ: ميــدان وليـعــصر-خيـابـان امـام خمـيـنـي-جنـب داروخـانـه تخـت جمشـيد-

ساختمان پزشكان455-(ساختمان تيموري)طبقه اول

dr daghaghzade1

+ نوشته شده در  پنجشنبه چهاردهم بهمن ۱۳۸۹ساعت   توسط دكتردقاق زاده -متخصص طب فيزيكي وتوانبخشي 

كمبود ويتامين وكمر درد

دردهای مزمن و طولانی، ولو خیلی هم شدید نباشند، گاه آزاردهنده‌تر از دردهای شدید و گذرا هستند. ناشناخته بودن علت اصلی این دردها هم خود مزید بر علت است و آزار آنها را بیشتر می‌كند.


به تازگی مطالعه‌ای انجام شده كه رابطه كمبود ویتامین D را با برخی انواع این دردها مشخص كرده كه منشا عضلانی اسكلتی دارند.

این مطالعه جدید نشان داده كه حداقل در زنان مسن، كمردرد می‌تواند ناشی از كمبود این ویتامین باشد. خبرگزاری رویترز این مطالعه محققان دانشگاه دل‌آور را چنین گزارش كرده است كه آنها سطح خونی ویتامین D را در گروهی از مردان و زنان با حداقل سن 6 سال اندازه‌گیری كردند.

این ها افرادی بودند كه هر كدام حداقل در یك نقطه از بدن‌شان، دردی با شدت متوسط و بیشتر حس می‌كردند. در 58 درصد زنان مورد مطالعه و در 27 درصد مردان مورد مطالعه، كمبود ویتامین مشاهده شد.

وقتی نتایج به لحاظ آماری تحلیل شد، در گروه مردان رابطه معنی‌داری بین كمبود ویتامین و درد مزمن یافت نشد، اما مشخص شد كمبود ویتامین باعث 2 برابر شدن احتمال بروز درد در زنان می‌شود.

محققان می‌گویند نرمی استخوان ناشی از كمبود ویتامین، احتمالا باعث انعطاف‌پذیری و كشش نامناسب ستون فقرات و در نهایت درد آن می‌شود.

پیش از این نیز البته در مطالعات گوناگون، از رابطه انواع دردهای عضلانی و اسكلتی با كمبود ویتامین D سرنخ‌هایی به دست آمده بود، اما هنوز نتایج قطعی و قابل‌استنادی در این باره به دست نیامده است.

اما این دردها، تنها مواردی از تاثیر كمبود ویتامین D در بروز بیماری‌ها نیستند. كمبود این ویتامین، علاوه بر اختلال در ساختار استخوان‌ها، نشان‌دهنده مشكل جدی‌تری در بدن هم می‌تواند باشد.

چنان‌كه از جمع‌بندی برخی مطالعات می‌توان نتیجه گرفت كه احتمالا بتوان كمبود ویتامین D را نوعی شاخص برای تعیین وضعیت التهابی بدن در نظر گرفت. این وضعیت، در واقع پاسخ نابجای سیستم ایمنی بدن است كه می‌تواند منشا بروز طیف وسیعی از بیماری‌ها باشد.

سرطان‌ها، گروهی از این بیماری‌ها هستند كه به ویژه در مورد رابطه سرطان سینه و كمبود ویتامین D مطالعاتی انجام شده و نتایج اولیه‌ای هم به دست آمده است.

بیماری دیگری كه رابطه كلی آن با كمبود این ویتامین تا حدی روشن شده، بیماری MS (مولتیپل اسكلروزیس) است كه البته هنوز به نتیجه قطعی نرسیده است.

منبع: همشهری


آدرس مطب دكتر دقاق زاده در تهران و اراك:

1: اراكــــــــــ: ميــدان وليـعــصر-خيـابـان امـام خمـيـنـي-جنـب داروخـانـه تخـت جمشـيد-

ساختمان پزشكان455-(ساختمان تيموري)طبقه اول

dr daghaghzade1

+ نوشته شده در  پنجشنبه چهاردهم بهمن ۱۳۸۹ساعت   توسط دكتردقاق زاده -متخصص طب فيزيكي وتوانبخشي 

سندرم تونل کارپ

 سندروم  تونل کارپ

Carpal Tunnel Syndrome یا سندروم CTS (تونل مچ دست) بیماریی است که در آن عصب میانی مچ دست فشرده می شود و در قسمت های مختلف مچ و انگشتان علایمی چون سوزش، بی حسی، درد، احساس سردی، کرختی و ضعف ظاهر می گردد. CTS در بین زنان بیش از مردان رواج دارد و سن بروز آن حوالی پنجاه سالگی است.  
عصب میانی مچ دست، مانند کانالی است که از طرفین توسط استخوان ها، بافت فیبری و اعصاب منتهی به بند انگشتان احاطه شده است و نه عدد از تاندون های دست نیز از این کانال عبور می کنند. این عصب می تواند به علت تورم هر یک از اجزای موجود در این کانال فشرده شده و دچار گرفتگی گردد، هر چند ممکن است عوامل دیگری چون ضربه های شدید، شکستن یا جابجا شدن استخوان ها نیز بی تاثیر نباشند.

از عوامل موثر در بروز این بیماری می توان به موارد زیر اشاره کرد :

- بیماری هایی چون رماتیسم و ورم مفاصل، اختلالات هورمونی مانند دیابت، تیرویید و یایسگی، تولید بیش از اندازه پروتیین در سلول های مغز استخوان.

- باز و بسته کردن مکرر تاندون های مچ دست بدون استراحت، خصوصا در زمان های طولانی.

- ضربه شدید یا هر نوع جراحتی که باعث تورم مچ دست گردد.

- باریک بودن مادرزادی عصب میانی مچ دست.

به عقیده برخی از افراد CTS، سندروم جدیدی متعلق به عصر تکنولوژی است که منشاء اصلی بروز آن ساعت های طولانی نشستن پشت کامپیوتر و کار کردن مداوم با کیبورد و ماوس است. اما با این وجود مطالعات نشان داده که سابقه این بیماری به اوایل قرن بیستم بازمی گردد.

در صد بروز این سندروم در زنان سه برابر مردان است. شاید به این دلیل که اصولا عصب میانی مچ دست در زنان کوچکتر از مردان است. سندروم CTS معمولا ابتدا دست فعال افراد را تحت تاثیر قرار می دهد و احساس درد معمولا از همین دست شروع می شود.

علایم
به طور معمول اولین علایم این بیماری به هنگام خواب بروز می کند از احساس درد، گزگز، سوزش و بی حسی در انگشتان دست، بخصوص انگشت شصت، انگشت اشاره و دو انگشت میانی آغاز می شود، کم کم محکم نگه داشتن اجسام در دست و چنگ زدن به اشیاء مختلف برای شخص مشکل می شود و انگشتان توانایی لازم خود را از دست می دهند، در نتیجه همه چیز از دست شخص می افتد.

در صورتی که در مراحل ابتدایی بروز علایم هیچگونه اقدام درمانی صورت نگیرد درد بیشتر و بیشتر شده، مچ و انگشتان به تدریج کارایی طبیعی خود را از دست می دهند. متاسفانه در بسیاری از موارد اشخاص دلیل بروز علایم فوق را حالت نادرست دست درهنگام خواب و یا به اصطلاح “بد خوابیدن” تلقی می کنند. متخصصین معتقدند این سندروم نوعی “ناتوانی نهفته” است، زیرا در ظاهر امر، دست به طور طبیعی کار می کند.تشخيص اين بيماري با نوار عصب وعضله است.

درمان
در مواردی که این بیماری هنوز حاد نشده، استفاده از روش های مختلفی چون استراحت دادن به دست در زمان انجام کار، کمپرس آب سرد و بستن مچ دست، در تسلی درد موثر است.

در صورتی که این روش ها کارساز نباشد، متخصصین استفاده از دارو و در مرحله بعد جراحی را پیشنهاد می کنند. در اکثر موارد به یکی از روش های زیر و بدون نیاز به جراحی، پیشرفت این بیماری کنترل می شود :

- بی حرکت نگه داشتن مچ دست : اگر سابقه این بیماری در شخصی کمتر از یک سال باشد، بی حرکت نگه داشتن مچ با استفاده از مچ بندهای طبی مخصوص، خصوصا در خواب باعث کاهش بی حسی و سوزش مچ و انگشتان می گردد.

- مصرف داروهای ضد التهاب : تنها در صورتی که مچ دست یا انگشتان متورم شده باشد، به منظور از بین رفتن تورم، پیشنهاد می شود.

- تزریق کورتیزون یا داروهای مشابه برای کاهش درد و تورم.

جراحی
به طور کلی روش های فوق معمولا موثرتر از جراحی هستند، در صورتی که درد و بی حسی عصب ادامه پیدا کند، جراحی بهترین درمان خواهد بود.

تزريق سندرم تونل كارپ

جراحي سندرم تونل كارپ

                                                                                    منبع : سایت پزشکان بدون مرز


آدرس مطب دكتر دقاق زاده در تهران و اراك:

1: اراكــــــــــ: ميــدان وليـعــصر-خيـابـان امـام خمـيـنـي-جنـب داروخـانـه تخـت جمشـيد-

ساختمان پزشكان455-(ساختمان تيموري)طبقه اول

dr daghaghzade1

+ نوشته شده در  پنجشنبه چهاردهم بهمن ۱۳۸۹ساعت   توسط دكتردقاق زاده -متخصص طب فيزيكي وتوانبخشي 

سندرم آرنج تنيس بازان

● شرح بیماری
بیماری‌ آرنج‌ تنیس‌بازان‌ عبارت‌ است‌ از التهاب‌ نواحی‌ استخوانی‌ آرنج‌. عضلات‌، تاندون‌ها و اپی‌کوندیل‌ (یک‌ برجستگی‌ استخوانی‌ در سطح‌ خارجی‌ آرنج‌ که‌ در آنجا عضلات‌ ساعد به‌ استخوان‌ بازو می‌چسبند) آرنج‌ را درگیر می‌کند. بیشتر، بزرگسالان‌ (۴۰-۲۰ ساله‌) را مبتلا می‌کند.

● علایم‌ شایع‌
۱) درد و حساسیت‌ به‌ لمس‌ در اپی‌کوندیل‌
۲) مشت‌ ضعیف‌
۳) درد در هنگام‌ حرکات‌ پیچشی‌ دست‌ یا بازو مثلاً حین‌ استفاده‌ از پیچ‌گوشتی‌ یا بازی‌ تنیس‌
● علل‌
▪ پارگی‌ نسبی‌ تاندون‌ یا کشیده‌ شدن‌ تاندون‌ روی‌ استخوان‌ به‌ علت‌:
۱) استرس‌ مکرر مزمن‌ بر بافت‌هایی‌ که‌ عضلات‌ ساعد را به‌ ناحیه‌ آرنج‌ وصل‌ می‌کنند.
۲) کشیدگی‌ ناگهانی‌ ساعد
● عوامل تشدید کننده بیماری
شغل‌هایی‌ که‌ مستلزم‌ حرکات‌ شدید یا مکرر ساعد باشند مثل‌ مکانیکی‌ یا درودگری‌
شرکت‌ در ورزش‌هایی‌ که‌ مستلزم‌ حرکات‌ شدید یا مکرر ساعد باشند مثل‌ تنیس‌
وضعیت‌ فیزیکی‌ نامناسب‌
● پیشگیری‌
تا وقتی‌ که‌ در شرایط‌ عالی‌ قرار بگیرید، ورزش‌هایی‌ مثل‌ تنیس‌ را به‌ مدت‌ طولانی‌ انجام‌ ندهید.
راکت‌های‌ تنیس‌ می‌توانند آرنج‌ تنیس‌بازان‌ را بدتر کنند. انتخاب‌ اندازه‌ یا نوع‌ متفاوت‌ (بزرگ‌تر، قابل‌ انعطاف‌تر، دسته‌ بزرگتر) ممکن‌ است‌ کمک‌کننده‌ باشد.
اگر به‌ تازگی‌ یادگیری‌ تنیس‌ را آغاز کرده‌اید، از فرد متخصص‌ کمک‌ بگیرید. روش‌ و وضعیت‌ قرارگیری‌ در پیشگیری‌ از آسیب‌ها مهم‌ هستند.
برای‌ افزایش‌ تدریجی‌ قدرت‌ خود، از تمرینات‌ وضعیت‌ دهنده‌ ساعد استفاده‌ کنید.
قبل‌ از شرکت‌ در ورزش‌ها به‌ ویژه‌ رقابت‌ها، به‌ آهستگی‌ و به‌طور کامل‌ خود را گرم‌ کنید.
● عواقب‌ مورد انتظار
معمولاً قابل‌علاج‌ است‌ اما درمان‌ ممکن‌ است‌ ۶-۳ ماه‌ زمان‌ ببرد.
● عوارض‌ احتمالی‌
پارگی‌ کامل‌ رباط‌ که‌ برای‌ ترمیم‌ نیازمند جراحی‌ است‌.
● درمان‌
▪ اصول‌ کلی‌
۱) آزمون‌های‌ تشخیصی‌ معمولاً لازم‌ نیستند ( رادیوگرافی‌ معمولاً همیشه‌ منفی‌ است‌).
۲) برای‌ تسکین‌ درد از گرما یا یخ‌ استفاده‌ کنید. از پوشش‌های‌ مرطوب‌ و گرم‌، لامپ‌ گرمادهنده‌ یا غوطه‌ور شدن‌ در گرداب‌ یا کمپرس‌ سرد یا کیسه‌ یخ‌ (هر کدام‌ مؤثرتر به‌ نظر برسد) استفاده‌ کنید.
۳) ممکن‌ است‌ درمان‌های‌ دیامتری‌، فراصوت‌ یا ماساژ دریافت‌ کنید.
▪ این‌ موارد به‌ تسکین‌ سریع‌تر علایم‌ و بهبودی‌ کمک‌ می‌کند:
۱) ماساژ درمانی‌
۲) ممکن‌ است‌ مجبور باشید برای‌ بی‌حرکت‌ کردن‌ آرنج‌ از یک‌ اسپلینت‌ ساعد استفاده‌ کنید. در زمان‌ استفاده‌ از اسپلینت‌، ورزش‌ زیر را ۴-۳ بار در روز انجام‌ دهید: بازوهای‌ خود را بکشید؛ مچ‌ دست‌ خود را خم‌ کنید؛ سپس‌ پشت‌ دست‌ خود را روی‌ یک‌ دیوار فشار دهید. آن‌ را به‌ مدت‌ یک‌ دقیقه‌ نگه‌ دارید.
۳) در صورت‌ شکست‌ سایر روش‌های‌ درمانی‌ ممکن‌ است‌ آزاد کردن‌ تاندون‌ در اپی‌کوندیل‌ با جراحی‌ لازم‌ باشد.
۴) استفاده‌ از تسمه‌ آرنج‌ تنیس‌بازان‌ را هنگام‌ از سرگیری‌ فعالیت در زمان ابتلا به این بیماری طبیعی‌ پس‌ از درمان مدنظر قرار دهید.
● داروها
۱) داروهای‌ ضد التهاب‌ غیراستروییدی‌ برای‌ کاهش‌ التهاب‌
۲) تزریق‌ بی‌حس‌ کننده‌ها یا داروهای‌ کورتیزونی‌. کورتیزون‌ التهاب‌ را کاهش‌ می‌دهد و بی‌حس‌ کننده‌ها موقتاً درد را تسکین‌ می‌دهند.
● فعالیت در زمان ابتلا به این بیماری
تا زمان‌ محو علایم‌، فعالیتی‌ را که‌ باعث‌ ایجاد آرنج‌ تنیس‌بازان‌ بود، تکرار نکنید. سپس‌ به‌ تدریج‌ پس‌ از وضعیت‌گیری‌ مناسب‌، فعالیت در زمان ابتلا به این بیماری طبیعی‌ خود را از سر بگیرید.
● رژیم‌ غذایی‌
رژیم‌ غذایی‌ خاصی‌ ندارد.
● درچه شرایطی باید به پزشک مراجعه نمود؟
اگر شما یا یکی‌ از اعضای‌ خانواده‌تان‌ علایم‌ آرنج‌ تنیس‌بازان‌ را داشته‌ باشید.
اگر علی‌رغم‌ درمان‌، علایم‌ ظرف‌ ۲ هفته‌ بهبود نیابند.


منبع: www.irteb.com


آدرس مطب دكتر دقاق زاده در تهران و اراك:

1: اراكــــــــــ: ميــدان وليـعــصر-خيـابـان امـام خمـيـنـي-جنـب داروخـانـه تخـت جمشـيد-

ساختمان پزشكان455-(ساختمان تيموري)طبقه اول

dr daghaghzade1

+ نوشته شده در  پنجشنبه چهاردهم بهمن ۱۳۸۹ساعت   توسط دكتردقاق زاده -متخصص طب فيزيكي وتوانبخشي 

مركز نوارعصب و عضله كلينيك امام رضا اراك افتتاح شد


مركز نوارعصب و عضله كلينيك امام رضا اراك افتتاح شد
در مركز نوار عصب وعضله كلينيك امام رضا(ع)  اراك همه روزه صبح  نوار عصب وعضله با تعرفه دولتي انجام مي شود.

تلفن:9-4020020


آدرس مطب دكتر دقاق زاده در تهران و اراك:

1: اراكــــــــــ: ميــدان وليـعــصر-خيـابـان امـام خمـيـنـي-جنـب داروخـانـه تخـت جمشـيد-

ساختمان پزشكان455-(ساختمان تيموري)طبقه اول

dr daghaghzade1

+ نوشته شده در  پنجشنبه چهاردهم بهمن ۱۳۸۹ساعت   توسط دكتردقاق زاده -متخصص طب فيزيكي وتوانبخشي 

سندرم درد پاتلو فمورال يا نرمي غضروف كشكك

سندرم درد پاتلو فمورال

درد زانو در جوانان


آیا شما هنگام بالا و پائین رفتن از پله ها، نشستن در ماشین، سینما و یا هر جایی که نشستن طولانی مدت می طلبد و هنگامی زانوها را خم می کنید مثل حالت اسکات احساس درد در زانوهایتان کرده اید؟

شما شاید دردی حس کرده باشید که در کشوری مثل آمریکا 5/2 میلیون نفر آن را تجربه کرده اند ؛ یعنی: سندرم درد پاتلوفمورال ( پاتلوفمورال ساختاری شامل دو استخوان یعنی کشکک و استخوان ران (فمور) می باشد .)
از فاکتور هایی که می توانند در ایجاد این سندرم تاثیر بگذارند، می توان به قرارگیری ناصحیح  استخوان کشکک (از لحاظ آناتومیک) بر روی فمور، ضعف عضلات چهار سر (روی) ران و یا سفتی زیاد در سمت خارجی زانو اشاره کرد.
در بیشتر اوقات درمان های نگهدارنده ضد درد، مقاوم سازی (تمرینات قدرتی) و حرکات کششی می توانند در بهبودی این سندرم موثر باشند.


آناتومی و آسیب شنا سی :

آیا شما هنگام بالا و پائین رفتن از پله ها، نشستن در ماشین، سینما و یا هر جایی که نشستن طولانی مدت می طلبد و هنگامی زانوها را خم می کنید مثل حالت اسکات احساس درد در زانوهایتان کرده اید؟
شما شاید دردی حس کرده باشید که در کشوری مثل آمریکا 5/2 میلیون نفر آن را تجربه کرده اند ؛ یعنی: سندرم درد پاتلوفمورال ( پاتلوفمورال ساختاری شامل دو استخوان یعنی کشکک و استخوان ران (فمور) می باشد .)
از فاکتور هایی که می توانند در ایجاد این سندرم تاثیر بگذارند، می توان به قرارگیری ناصحیح  استخوان کشکک (از لحاظ آناتومیک) بر روی فمور، ضعف عضلات چهار سر (روی) ران و یا سفتی زیاد در سمت خارجی زانو اشاره کرد.
در بیشتر اوقات درمان های نگهدارنده ضد درد، مقاوم سازی (تمرینات قدرتی) و حرکات کششی می توانند در بهبودی این سندرم موثر باشند.

 1. درد:در مقابله با درد داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی (NSAIDS ) می توانند کمک کننده باشند . در انتخاب نوع دارو با پزشک خود مشورت کنید.
  همچنین شما می توانید در صورتی که  شرایط شما حاد است  (در زمان کوتاه شما دچار درد بی سابقه و جدید و یا درد شدید شده اید) از کیسه یخ و اگر حاد نیست (درد مدت طولانی تر و با شدتی ثابت وجود داشته است ) از روش گرم کردن موضع با وسایلی مثل پد و یا حوله در از بین بردن درد کمک بگیرید.
 2.  مقاوم سازی ( تمرینات قدرتی ):تقویت تمام عضلات اندام تحتانی درگیر می توانید در برداشتن فشار از روی زانوی مبتلا کمک کننده باشد.
 •  بالا بردن پا در حالت خوابیده:
  به پشت بخوابید و زانوی سالم را برای حفظ تعادل و ثابت سازی کمر خم کنید.پای درگیر را در حالتی که زانوی آن صاف است و نوک انگشتان به سمت بالا، تا حد زانوی خم شده تقریباً تحت زاویه ی 30 بالا آورید، مکث کوتاهی بکنید و سپس پائین بیاورید. این تمرین را 3 ست 15 تایی انجام دهید.


بالا بردن پا از پهلو:به سمتی بخوابید که پای سالم زیر و پای مبتلا رو باشد. زانوی سالم را خم کنید به طوری که ران سالم در جای خود صاف و تکیه گاه پای مصدوم باشد. پای مبتلا به سندرم را در حالی که صاف و کشیده است بالا ببرید و پس از یک مکث کوتاه یک شماره ای پائین آورید. این حرکت را نیز در 3 تکرار 15 تایی انجام دهید.
نزدیک کردن پا ها و لگن:اینبار به سمتی بخوابید که پای مبتلا  زیر و پای سالم رو باشد. پای سالم را خم کنید و آن را می توانید در پشت پای مصدوم و یا جلو و یا روی آن قرار دهید. پای مصدوم را در حالی که صاف و کشیده است بالا و پس از یک مکث کوتاه پائین بیاورید. این تمرین را نیز در 3 تکرار 15 تایی انجام دهید.

خم کردن مفصل لگن :لبه یک میز یا صندلی بنشینید در حالی که پاها آویزان و زانو ها کمی خم هستند. زانوی مبتلا را بالا آورده و پس از مکث کوتاه به پائین برگردانید. توجه شود که حین انجام تمرین به جلو و یا عقب متمایل نشوید و نحوه نشستن و بالا آوردن زانو به طور قائم باشد. دستها را نیز می توانید برای حفظ تعادل روی لبه ی سطح بگذارید. این حرکت را نیز در 3 ست 15 تایی دهید.

در انجام تمرینات فوق می توانید از وزنه استفاده کنید. توجه داشته باشید در شروع فشار زیادی به خود وارد نکنید و سطح حرکات را به آرامی افزایش دهید.

 1. حرکات کششی:سفتی شدید اطراف زانو باعث افزایش استرس و فشار روی آن می شود.این عارضه خود منجر به  اشکال در حرکات زانو می شود.
  راههای بسیاری در انجام حرکات کششی برای این قسمتها وجود دارد.حرکات کششی که در اینجا توضیح داده می شوند انجامشان موثر و آسان است و انجام آنها در طول روز توصیه می شوند.
 •  کشش عضلات چهار سر رانی:این عضلات را که در جلوی ران قرار دارند می توان به این صورت کشش داد که مقابل یک تکیه گاه بایستید. مچ پایی را که مد نظر است با دست همان طرف بگیرید و به سمت باسن بکشید. از دست دیگر می توانید در حفظ تعادل استفاده کنید. توجه داشته باشید که در حین انجام تمرین کمر صاف باشد. این تمرین را در 5 ست 30 ثانبه ای انجام دهید.
 • کشش عضلات گاستروسینموس/ سولئوس (عضلات ساق)این عضلات با هم به عنوان عضلات ساق شناخته می شوند (تقریباً روی هم قرار گرفته اند). این حرکت به کشش کلاسیک دوندگان (classic runners stretch) معروف است. در این حرکت هر دو عضله میتوانند کشیده شوند. مقابل دیوار و یا سطح قائم بایستید. دستها و یا ساعد را به عنوان تکیه گاه روی آن قرار دهید. در حالی که کف پاها روی زمین است به سمت دیوار متمایل شوید در این حالت عضله ی بالایی (گاستروسینوس) تحت کشش قرار می گیرد. در این حالت زانو ها را خم کنید در اینجا نیز عضله پائینی (سولئوس) تحت کشش است.
  در هر حالت 30 ثانیه مکث کنید و هر کدام را 5 بار تکرار کنید.
   
 • نوار ایلیوتیبیال :Iliotibial Band
  این باند در قسمت خارجی پا و از استخوان لگن تا زانو قرار دارد. برای کشش این قسمت روی زمین بنشینید، پاهایتان را دراز کنید. پایی که می خواهید کشش دهید را روی پای دیگر انداخته به طوری که کف آن روی زمین باشد. با دست مخالف پای مورد نظر را بگیرید. با چرخش تنه و با استفاده از دست مخالف طوری پای خود را بکشید که شانه تان به آن برسد. هر کشش را به مدت 30 ثانیه انجام دهید و 5 بار تکرار کنید.
 • توجه شود که در حین انجام تمرینات کششی تحرک و جست و خیز نداشته باشید. زمان مناسب انجام تمرینات نیز صبح و یا شب قبل از خواب می باشد.

  منبع:پورتال پزشكي ورزشي ايران


  سندرم درد پاتلو فمورال

  درد زانو در جوانان


  آیا شما هنگام بالا و پائین رفتن از پله ها، نشستن در ماشین، سینما و یا هر جایی که نشستن طولانی مدت می طلبد و هنگامی زانوها را خم می کنید مثل حالت اسکات احساس درد در زانوهایتان کرده اید؟

  شما شاید دردی حس کرده باشید که در کشوری مثل آمریکا 5/2 میلیون نفر آن را تجربه کرده اند ؛ یعنی: سندرم درد پاتلوفمورال ( پاتلوفمورال ساختاری شامل دو استخوان یعنی کشکک و استخوان ران (فمور) می باشد .)
  از فاکتور هایی که می توانند در ایجاد این سندرم تاثیر بگذارند، می توان به قرارگیری ناصحیح  استخوان کشکک (از لحاظ آناتومیک) بر روی فمور، ضعف عضلات چهار سر (روی) ران و یا سفتی زیاد در سمت خارجی زانو اشاره کرد.
  در بیشتر اوقات درمان های نگهدارنده ضد درد، مقاوم سازی (تمرینات قدرتی) و حرکات کششی می توانند در بهبودی این سندرم موثر باشند.


  آناتومی و آسیب شنا سی :

  آیا شما هنگام بالا و پائین رفتن از پله ها، نشستن در ماشین، سینما و یا هر جایی که نشستن طولانی مدت می طلبد و هنگامی زانوها را خم می کنید مثل حالت اسکات احساس درد در زانوهایتان کرده اید؟
  شما شاید دردی حس کرده باشید که در کشوری مثل آمریکا 5/2 میلیون نفر آن را تجربه کرده اند ؛ یعنی: سندرم درد پاتلوفمورال ( پاتلوفمورال ساختاری شامل دو استخوان یعنی کشکک و استخوان ران (فمور) می باشد .)
  از فاکتور هایی که می توانند در ایجاد این سندرم تاثیر بگذارند، می توان به قرارگیری ناصحیح  استخوان کشکک (از لحاظ آناتومیک) بر روی فمور، ضعف عضلات چهار سر (روی) ران و یا سفتی زیاد در سمت خارجی زانو اشاره کرد.
  در بیشتر اوقات درمان های نگهدارنده ضد درد، مقاوم سازی (تمرینات قدرتی) و حرکات کششی می توانند در بهبودی این سندرم موثر باشند.

  1. درد:در مقابله با درد داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی (NSAIDS ) می توانند کمک کننده باشند . در انتخاب نوع دارو با پزشک خود مشورت کنید.
   همچنین شما می توانید در صورتی که  شرایط شما حاد است  (در زمان کوتاه شما دچار درد بی سابقه و جدید و یا درد شدید شده اید) از کیسه یخ و اگر حاد نیست (درد مدت طولانی تر و با شدتی ثابت وجود داشته است ) از روش گرم کردن موضع با وسایلی مثل پد و یا حوله در از بین بردن درد کمک بگیرید.
  2.  مقاوم سازی ( تمرینات قدرتی ):تقویت تمام عضلات اندام تحتانی درگیر می توانید در برداشتن فشار از روی زانوی مبتلا کمک کننده باشد.
  •  بالا بردن پا در حالت خوابیده:
   به پشت بخوابید و زانوی سالم را برای حفظ تعادل و ثابت سازی کمر خم کنید.پای درگیر را در حالتی که زانوی آن صاف است و نوک انگشتان به سمت بالا، تا حد زانوی خم شده تقریباً تحت زاویه ی 30 بالا آورید، مکث کوتاهی بکنید و سپس پائین بیاورید. این تمرین را 3 ست 15 تایی انجام دهید.


  بالا بردن پا از پهلو:به سمتی بخوابید که پای سالم زیر و پای مبتلا رو باشد. زانوی سالم را خم کنید به طوری که ران سالم در جای خود صاف و تکیه گاه پای مصدوم باشد. پای مبتلا به سندرم را در حالی که صاف و کشیده است بالا ببرید و پس از یک مکث کوتاه یک شماره ای پائین آورید. این حرکت را نیز در 3 تکرار 15 تایی انجام دهید.
  نزدیک کردن پا ها و لگن:اینبار به سمتی بخوابید که پای مبتلا  زیر و پای سالم رو باشد. پای سالم را خم کنید و آن را می توانید در پشت پای مصدوم و یا جلو و یا روی آن قرار دهید. پای مصدوم را در حالی که صاف و کشیده است بالا و پس از یک مکث کوتاه پائین بیاورید. این تمرین را نیز در 3 تکرار 15 تایی انجام دهید.

  خم کردن مفصل لگن :لبه یک میز یا صندلی بنشینید در حالی که پاها آویزان و زانو ها کمی خم هستند. زانوی مبتلا را بالا آورده و پس از مکث کوتاه به پائین برگردانید. توجه شود که حین انجام تمرین به جلو و یا عقب متمایل نشوید و نحوه نشستن و بالا آوردن زانو به طور قائم باشد. دستها را نیز می توانید برای حفظ تعادل روی لبه ی سطح بگذارید. این حرکت را نیز در 3 ست 15 تایی دهید.

  در انجام تمرینات فوق می توانید از وزنه استفاده کنید. توجه داشته باشید در شروع فشار زیادی به خود وارد نکنید و سطح حرکات را به آرامی افزایش دهید.

  1. حرکات کششی:سفتی شدید اطراف زانو باعث افزایش استرس و فشار روی آن می شود.این عارضه خود منجر به  اشکال در حرکات زانو می شود.
   راههای بسیاری در انجام حرکات کششی برای این قسمتها وجود دارد.حرکات کششی که در اینجا توضیح داده می شوند انجامشان موثر و آسان است و انجام آنها در طول روز توصیه می شوند.
  •  کشش عضلات چهار سر رانی:این عضلات را که در جلوی ران قرار دارند می توان به این صورت کشش داد که مقابل یک تکیه گاه بایستید. مچ پایی را که مد نظر است با دست همان طرف بگیرید و به سمت باسن بکشید. از دست دیگر می توانید در حفظ تعادل استفاده کنید. توجه داشته باشید که در حین انجام تمرین کمر صاف باشد. این تمرین را در 5 ست 30 ثانبه ای انجام دهید.
  • کشش عضلات گاستروسینموس/ سولئوس (عضلات ساق)این عضلات با هم به عنوان عضلات ساق شناخته می شوند (تقریباً روی هم قرار گرفته اند). این حرکت به کشش کلاسیک دوندگان (classic runners stretch) معروف است. در این حرکت هر دو عضله میتوانند کشیده شوند. مقابل دیوار و یا سطح قائم بایستید. دستها و یا ساعد را به عنوان تکیه گاه روی آن قرار دهید. در حالی که کف پاها روی زمین است به سمت دیوار متمایل شوید در این حالت عضله ی بالایی (گاستروسینوس) تحت کشش قرار می گیرد. در این حالت زانو ها را خم کنید در اینجا نیز عضله پائینی (سولئوس) تحت کشش است.
   در هر حالت 30 ثانیه مکث کنید و هر کدام را 5 بار تکرار کنید.
    
 • نوار ایلیوتیبیال :Iliotibial Band
  این باند در قسمت خارجی پا و از استخوان لگن تا زانو قرار دارد. برای کشش این قسمت روی زمین بنشینید، پاهایتان را دراز کنید. پایی که می خواهید کشش دهید را روی پای دیگر انداخته به طوری که کف آن روی زمین باشد. با دست مخالف پای مورد نظر را بگیرید. با چرخش تنه و با استفاده از دست مخالف طوری پای خود را بکشید که شانه تان به آن برسد. هر کشش را به مدت 30 ثانیه انجام دهید و 5 بار تکرار کنید.
 • توجه شود که در حین انجام تمرینات کششی تحرک و جست و خیز نداشته باشید. زمان مناسب انجام تمرینات نیز صبح و یا شب قبل از خواب می باشد.

  منبع:پورتال پزشكي ورزشي ايران  آدرس مطب دكتر دقاق زاده در تهران و اراك:

  1: اراكــــــــــ: ميــدان وليـعــصر-خيـابـان امـام خمـيـنـي-جنـب داروخـانـه تخـت جمشـيد-

  ساختمان پزشكان455-(ساختمان تيموري)طبقه اول

  dr daghaghzade1

  + نوشته شده در  پنجشنبه چهاردهم بهمن ۱۳۸۹ساعت   توسط دكتردقاق زاده -متخصص طب فيزيكي وتوانبخشي 

  سندرم آرنج تنيس بازان


  آشنايي با عارضه تنيس البو

  اين اطلاعات جهت درک مناسب و انتخاب روش درمانی مناسب برای
  وضعيت شما ارائه می شوند. آرنج شامل استخوان بازو و دو استخوان ساعد
  می شود. آرنج دارای دو مفصل می باشد: يک مفصل که بصورت يک لولا
  عمل می کند و به شما امکان می دهد تا آرنج خود را باز و بسته نماييد.
  مفصل ديگر، امکان چرخش ساعد شما را فراهم می نمايد و امکان
  چرخش دست شما به سمت سقف را فراهم می نمايد.
  مفصل توسط عضلات احاطه می شود و توسط آنها به حرکت در می آيد.
  تاندونها باعث اتصال عضلات به استخوانها می شوند. اعصاب نيز از اطراف
  مفصل عبور می نمايند.
  تنيس البو چيست؟
  تنيس البو زمانی ايجاد می شود که يک و يا تعداد بيشتری از تاندونهايي
  که باعث اتصال عضلات مچ دست و انگشتان به استخوان می شوند، دردناک، ضخيم و يا متورم می شوند. گاهی درد در سمت داخل آرنج احساس می شود
  که به آن تنيس البو داخلی و يا گلفرز البو گفته می شود که در آن تاندونهای ديگری آسيب می بينند.
  ميزان شيوع آن چقدر می باشد؟
  اين عارضه در هر سنی رخ می دهد (اغلب بين ۴۰ تا ۵۰ سالگی) و در زنان نسبت به
  مردان شايعتر می باشد.
  نشانه های آن کدامند؟
  درد در سمت خارجی آرنج که از ناراحتی خفيف تا درد شديد مداخله کننده در زمان
  خواب متغير می باشد. گرفتن اشيا و نيز چرخاندن دست اغلب دردناک بوده و زمانی که
  آرنج خم باشد و يا چيزی در دست نگه داشته باشيد بدتر می شود. حرکات تکراری و نيز
  استفاده طولانی مدت از کامپيوتر باعث بدتر شدن آن می شود. سمت خارجی آرنج شما
  بسيار دردناک بوده بويژه در زمان تماس و شما ممکن است که در زمان حرکت دادن ساعد
  خود به سمت پايين احساس درد نماييد.
  چرا اين عارضه رخ می دهد؟
  علت دقيق التهاب اپی کنديل خارجی استخوان هومروس نامشخص می باشد. اغلب مردم تنيس بازی نمی کنند!!!! ممکن است که اين عارضه در نتيجه يک
  آسيب ورزشی، و يا حرکات تکراری مچ و دست در زمان کار ايجاد شود. بطور مثال، کار با صفحه کليد کامپيوتر. البته در اکثر مواقع به دليل نامشخصی اين
  عارضه رخ می دهد.
  اطلاق می شود. که  اين طور تصور می شود که اين عارضه به دليل استفاده بيش از اندازه از عضو ايجاد شود که اصطلاحا به آن عارضه ای
  بستگی به دو عامل مدت زمان و سختی کار عضلات دارد.


  آدرس مطب دكتر دقاق زاده در تهران و اراك:

  1: اراكــــــــــ: ميــدان وليـعــصر-خيـابـان امـام خمـيـنـي-جنـب داروخـانـه تخـت جمشـيد-

  ساختمان پزشكان455-(ساختمان تيموري)طبقه اول

  dr daghaghzade1

  + نوشته شده در  پنجشنبه چهاردهم بهمن ۱۳۸۹ساعت   توسط دكتردقاق زاده -متخصص طب فيزيكي وتوانبخشي 

  كارگاه ماينپولاسيون پروفسور محمد فرجاد متخصص طب فيزيكي وتوانبخشي
  آدرس مطب دكتر دقاق زاده در تهران و اراك:

  1: اراكــــــــــ: ميــدان وليـعــصر-خيـابـان امـام خمـيـنـي-جنـب داروخـانـه تخـت جمشـيد-

  ساختمان پزشكان455-(ساختمان تيموري)طبقه اول

  dr daghaghzade1

  + نوشته شده در  پنجشنبه بیست و پنجم آذر ۱۳۸۹ساعت   توسط دكتردقاق زاده -متخصص طب فيزيكي وتوانبخشي 

  بخش طب فيزيكي بيمارستان فيروزگر

  راه اندازی مجهز ترین بخش طب فیزیکی و توانبخشی کشور و منطقه در بیمارستان فیروزگر

  بخش طب فیزیکی و توانبخشی بیمارستان فیروز گر یکی از قدیمی ترین بخشهای توانبخشی کشور است که از دهه پنجاه فعالیت می کرده است. با توجه به گستردگی تخصص  طب فیزیکی و توانبخشی  و نیاز روز افزون به امکانات این بخش، با کمک وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی و همکاری هیئت امنا و ریاست بیمارستان این بخش بازسازی کامل گردیده و مجهز ترین دستگاههای  تشخیصی، درمانی و توانبخشی  در کنار اساتید دانشگاه علوم پزشکی ایران یکی از کامل ترین بخشهای طب فیزیکی و توانبخشی کشور و منطقه را تشکیل داده است و خدمات خود را بر اساس تعرفه دولتی  ارائه میدهد. از سال جاری صلاحیت این بخش برای آموزش دستیار تخصصی نیز مورد تایید قرار گرفت.

  خدمات ارائه شده:

  کلینیک درد: این بخش  علاوه بر وجود پیشرفته ترین امکانات تشخیصی  بخصوص دردهای عصبی ، درمان دردهای حاد و مزمن  با تاکید بر روشهای فیزیکی در کنار درمانهای داروئی انجام میگیرد. ورزش درمانی، فیزیوتراپی،  لیزردرمانی، درمان با جریانهای مغناطیسی بصورت محیطی و مرکزی، طب سوزنی و درمانهای دستی روشهائی است که درحال استفاده میباشد. درمانهای بیوفیدبک نیز بزودی در این مرکز به بهره برداری میرسد. در این کلینیک متخصص روانپزشک، تغذیه و بیهوشی حظور داشته و در صورت لزوم بیمار بصورت چند تخصصی ویزیت می شود.

  دردهای سرطان: متاسفانه علی رغم وجود بیمارستانهای مربوط به این امر در کشورهای خارج در کشور ما درمان مناسبی به این بیماران داده نمی شده . در حال حاضر درمانگاهی مختص این بیماران در بخش طب فیزیکی و توانبخشی بیمارستان فیروزگر راه اندازی شده است.

  کلینیک پا: این کلینیک با همکاری متخصصین طب فیزیکی و مهندسین ارتوپدی فنی،  به  تشخیص و درمان مشکلات پا میپردازد. این کلینیک مجهز به دستگاه آنالیز حرکات پا است که وضعیت راه رفتن بیمار و ایستادن را آنالیز کرده و کفی مناسب را طراحی می کند. باید توجه داشت که علت بسیاری از مشکلات زانو و دردهای زانو همچنین  برخی مشکلات کمر و لگن  مشکلات پا می باشد و استفاده از کفی و کفش مناسب در کنار ورزشهای مناسب به درمان این مشکلات کمک میکند. در بیماران دیابتی و درگیری اعصاب محیطی توجه به مشکلات پا ضروری است و عدم درمان به موقع باعث عوارض وخیمی از جمله قطع عضو میشود.

  توانبخشی سکته مغزی ،بیماریهای اعصاب:

  مهمترین مسئله در مشکلات حرکتی ، توانبخشی مناسب است که نیاز به حرکت درمانی و فیزیوتراپی، تجویز وسایل کمکی مناسب، کاردرمانی،تزریق بوتوکس برای درمان سفتی عضلانی است، در این مرکز درصورت لزوم ،  تحریکات مغزی انجام میگیرد. این روش از نوین ترین روشهای توانبخشی بوده و با فعال کردن مسیرهای مغزی به بهبود بیماران کمک مینماید. تزریق بوتوکس با کم کردن سفتی عضلات میتواند به  بیمار کمک نماید. در این مرکز، این تزریقات برای داشتن حداکثر کارائی توسط اطلاعات حاصل از الکترومیوگرافی و تحریک عصبی انجام میشود. بخش گفتار درمانی این مرکز نیز بزودی راه اندازی خواهد شد.

  توانبخشی دست:

  بازگشت حرکت تاندونها پس از عمل جراحی نیاز به توانبخشی پیشرفته دارد. در صورت عدم انجام به موقع حرکات، چسبندگی ایجاد شده میتواند وضعیت بیمار را حتی بدتر نماید. اما انجام حرکات تاندونی نیاز به تجربه ودانش کافی دارد تا از پاره شدن آن در طی حرکت پیشگیری شود.

  توانبخشی قلبی ریوی:

  انجام ورزش در حال حاضر بخش عمده درمان بیماریهای قلبی و ریوی است. اما انجام آن در بیماران قلبی ریوی باید با برنامه ریزی خاص و تحت نظر پزشک باشد. مثلا بیماران پس از سکته قلبی یا جراحی قلب پس از طی این مرحله به زندگی روزمره بر میگردند.

  + نوشته شده    توسط دکتر غلامرضا رئیسی ، دکـتر طناز احدی  آدرس مطب دكتر دقاق زاده در تهران و اراك:

  1: اراكــــــــــ: ميــدان وليـعــصر-خيـابـان امـام خمـيـنـي-جنـب داروخـانـه تخـت جمشـيد-

  ساختمان پزشكان455-(ساختمان تيموري)طبقه اول

  dr daghaghzade1

  + نوشته شده در  شنبه یکم آبان ۱۳۸۹ساعت   توسط دكتردقاق زاده -متخصص طب فيزيكي وتوانبخشي 

  برای درمان چه بيماريهائی می توان به متخصص طب فيزيکی و توانبخشی مراجعه نمود؟

  بطور خلاصه در مورد مسايل طبی مربوط به انواع ناتوانيِها و معلوليتهای جسمی شامل ارزيابي ، تشخيص ، درمان،پيشگيري و ارائه روشهاي توانبخشي در افراد داراي بيماريها و ناتواني­هاي عصبي، اسكلتي – عضلاني و درد مزمن مثل درمانهای غير جراحی بيماريهای ستون فقرات و اندامها(کمر درد، گردن درد،بيماری ديسک، آرتروز، استئوپروز) ، توانبخشی بيماريهای روماتيسمی، آسيبهای ورزشی،سکته مغزی، آسيب نخاع، ام اس، محدوديتهای حرکتی، ميوپاتی، فلج مغزی، نوروپاتی محيطی ، قطع عضو، توانبخشی قلبی ريوی ، سالمندان و همچنين تجويز اندام مصنوعی ، بريس و کفش طبی ، ورزش و فيزيوتراپی، کاردرمانی، مانيپولاسيون در کنار روشهای داروئی درمانی می توانيد با متخصص طب فيزيکی و توانبخشی مشاوره نمائيد.


  برچسب‌ها: متخصص آرتروز وزانو, متخصص كمردرد وگردن درد, متخصص پوكي استخوان, متخصص فيزيوتراپي وورزش درماني, متخصص طب ورزشي, توانبخشي قلبي عروقي, توانبخشي ريوي


  آدرس مطب دكتر دقاق زاده در تهران و اراك:

  1: اراكــــــــــ: ميــدان وليـعــصر-خيـابـان امـام خمـيـنـي-جنـب داروخـانـه تخـت جمشـيد-

  ساختمان پزشكان455-(ساختمان تيموري)طبقه اول

  dr daghaghzade1

  + نوشته شده در  شنبه یکم آبان ۱۳۸۹ساعت   توسط دكتردقاق زاده -متخصص طب فيزيكي وتوانبخشي 

  دكتر محمد رضا عماد مدير گروه طب فيزيكي و توانبخشي دانشگاه شيراز


  متخصص توانبخشی در تشخیص و درمان بیماران با سنین مختلف در سه موضوع فعالیت دارد :

  - تشخیص و درمان صدمات عضلانی و اسکلتی و سندرم درد

  - الکترودیاگنوز

  - توانبخشی بیماران با نقایص (impairment ) شدید .

  متخصصین توانبخشی پزشکانی هستند که برای تشخیص و درمان و تنظیم بهترین برنامه درمانی توانبخشی برای بیماران عضلاني اسكلتي تخصص یافته اند . علم توانبخشی علاوه بر استفاده از ابزارهای معمول پزشکی از عوامل فیزیکی و ورزشهای درمانی در پیشگیری ، تشخیص و درمان و توانبخشی بیماری هایی که ایجاد درد ، نقص و ناتوانی می کنند نیز استفاده می کند .

  در اين گروه تربيت دستياران متخصص مربوطه و آموزش دانشجويان پزشكي و انجام پژوهش و تحقيق در زمينه طب فيزيكي و توانبخشي ، و نيز ارائه درمانگاههاي مربوطه با وظيفه تشخيص و درمان بيماران عضلاني اسكلتي و اعصاب محيطي را بر عهده دارد و متخصصين اين رشته انواع تستهاي الكترودياگنوز و نيز توانبخشي بيماريهاي گوناگون و همچنين تجويز اندامهاي مصنوعي و وسائل كمكي و بعلاوه پاسخ به مشاوره هاي ديگر گروههاي تخصصي پزشكي را انجام مي دهد .


  برچسب‌ها: طب فيزيكي وتوانبخشي, طب ورزش, ارتوپدي, مغز واعصاب, فيزيوتراپي, دكتر عباس دقاق زاده


  آدرس مطب دكتر دقاق زاده در تهران و اراك:

  1: اراكــــــــــ: ميــدان وليـعــصر-خيـابـان امـام خمـيـنـي-جنـب داروخـانـه تخـت جمشـيد-

  ساختمان پزشكان455-(ساختمان تيموري)طبقه اول

  dr daghaghzade1

  + نوشته شده در  یکشنبه چهارم مهر ۱۳۸۹ساعت   توسط دكتردقاق زاده -متخصص طب فيزيكي وتوانبخشي 

  بنيانگذار طب فيزيكي و توانبخشي ايران

  خاطرات دوران رزيدنتي

  استاد دكتر بهروز كاظمي

  بنيانگذار طب فيزيكي و توانبخشي ايران


  آدرس مطب دكتر دقاق زاده در تهران و اراك:

  1: اراكــــــــــ: ميــدان وليـعــصر-خيـابـان امـام خمـيـنـي-جنـب داروخـانـه تخـت جمشـيد-

  ساختمان پزشكان455-(ساختمان تيموري)طبقه اول

  dr daghaghzade1

  + نوشته شده در  جمعه دوم مهر ۱۳۸۹ساعت   توسط دكتردقاق زاده -متخصص طب فيزيكي وتوانبخشي 

  طب فيزيکي و توانبخشي چيست؟

  طب فيزيکي و توان‌بخشي Physical Medicine and Rehabilitation يکي از رشته‌هاي پزشکي تخصصي باليني مي‌باشد که به ارزيابي، تشخيص، درمان، پيشگيري و ارائه روشهاي توان‌بخشي جهت افراد داراي ناتواني (impairment) و معلوليت
  (disability) فيزيکي و شناختي در تمام سنين مي‌پردازد. اين تخصص با استفاده از روشهاي طب الکترودياگنوز، تزريق‌هاي تشخيصي و درماني، روشهاي دارويي و فيزيکي (ورزشهاي درماني، استفاده از مداليته‌ها، طب مانيپولاسيون) به تشخيص، درمان و تجويز روشهاي توان‌بخشي در بيماران دچار وضعيت‌هاي دردناک و شرايط محدود کننده عملکرد و ناتوان کننده پرداخته و بر جلوگيري از عوارض ناشي از معلوليت‌ها تأکيد دارد. متخصص اين رشته قادر به تشخيص، درمان و ارائه روشهاي توان‌بخشي براي بيماريها و ناتواني‌هاي عصبي، اسکلتي ـ عضلاني (از جمله موارد ورزشي و شغلي) و ناتواني ساير سيستم‌ها و اداره طولاني مدت بيماران معلول است.

  برچسب‌ها: طب فيزيكي وتوانبخشي وپوكي استخوان وكمردردوگردن درد, طب ورزش, ارتوپدي, مغز واعصاب, فيزيوتراپي, دكتر عباس دقاق زاده, متخصص ديسك كمر وگردن


  آدرس مطب دكتر دقاق زاده در تهران و اراك:

  1: اراكــــــــــ: ميــدان وليـعــصر-خيـابـان امـام خمـيـنـي-جنـب داروخـانـه تخـت جمشـيد-

  ساختمان پزشكان455-(ساختمان تيموري)طبقه اول

  dr daghaghzade1

  + نوشته شده در  جمعه دوم مهر ۱۳۸۹ساعت   توسط دكتردقاق زاده -متخصص طب فيزيكي وتوانبخشي