دكتر دقاق زاده-متخصص طب فيزيكي وتوانبخشي

طب فيزيكي و توانبخشي -عضلات،استخوان،مفاصل، ديسك وستون فقرات ،ورزش درماني،طب سوزني،فيزيوتراپي ،درد

نقش پا در سلامت بدن

پا یکی از ارگان ‌های بدن است که نقش اساسی در سلامت کل بدن دارد و در طول روز فشارها و نیروهای زیادی از طریق پاها به مفاصل زانو، لگن و ستون فقرات منتقل می شود.

پای سالم باعث تحرک، فعالیت، شادابی و نشاط می ‌شود و سلامت قلب و ریه و سایر ارگان ‌ها را به همراه دارد.

پای مجروح باعث درد، لنگیدن و فشارهای نامناسب روی مفاصل زانو، لگن و ستون فقرات می شود، در نتیجه کاهش فعالیت روزانه و متعاقب آن، افزایش وزن و در نهایت بیماری قلب و عروق و سایر اندام ها را به دنبال خواهد داشت. در طول فعالیت روزمره گاهی تا سی برابر وزن بدن به پاها فشار منتقل می ‌شود.

شکل ظاهری پاها نقش زیادی در سلامت پا ایفا می ‌کند، بنابراین ناهنجاری ‌های انگشتان و غیر طبیعی بودن قوس کف پا می‌ تواند باعث وارد آوردن فشار غیر قرینه به قسمت‌ هایی از پا شود. در نتیجه، بروز زخم، تاول، میخچه، اختلال در راه رفتن و ساییدگی‌ های غیرطبیعی کفش را به همراه دارد.

آرامش در راه رفتن باعث افزایش تحرک و نشاط شخص خواهد شد.

پوشیدن یک کفش مناسب و آگاهی از خصوصیات آن می ‌تواند باعث اصلاح قوس ‌های غیرطبیعی و کنترل فشارهای غیرقرینه روی پا شود و از درد و زخم و مشکلات بعدی جلوگیری کند.

پای سالم و پای ‌هالوکس والگوس

‌هالوکس والگوس

یکی از ناهنجاری‌ های شایع پا، ‌هالوکس والگوس(hallux valgus ) یا انحراف انگشت شست پا به خارج و سوارشدن انگشتان روی یکدیگر است(مانند شکل مقابل). ایجاد استخوان‌ های زاید در قسمت داخلی شست و ناراحتی در هنگام پوشیدن کفش و در نهایت کاهش فعالیت شخص از عوارض این حالت می باشد. می ‌توان این عارضه را در مراحل اولیه با اقدامات مناسب کنترل کرد ولی در مراحل پیشرفته ‌باید تحت عمل جراحی قرار گیرد.

صافی کف پا

صافی کف پا نیز یکی از ناهنجاری‌ های شایع پا است که در مراحل اولیه با خستگی زودرس و درد ساق هنگام فعالیت و در سنین بالاتر با تغییر شکل پا و انگشتان و انحراف ساق پاها به خارج و زانو درد و کمر، باعث کاهش فعالیت شخص در سنین جوانی می‌ شود.

تشخیص به موقع این عارضه و اصلاح نسبی آن با کفی‌ ها و کفش ‌های طبی می ‌تواند تا حد زیادی از این عارضه ‌ها جلوگیری کند.

پای دیابتی

پای دیابتی

پاهای بیماران دیابتی به علت بی‌ حسی‌ های موضعی مستعد زخم‌ ها، تاول و بیماری‌ های عفونی و قارچی است.

بنابراین مراقبت صحیح از پا می ‌تواند باعث افزایش تحرک و ورزش شود که نشاط، شادابی و سلامت کلیه اندام های بدن به خصوص قلب و ریه را به دنبال دارد.

 

منبع: تبیان

 


برچسب‌ها: نقش پا در سلامت بدن, درمان ورم پا با ورزش, درمان درد مچ پا, درمان درد ساق پا


آدرس مطب دكتر دقاق زاده در تهران و اراك:

1: اراكــــــــــ: ميــدان وليـعــصر-خيـابـان امـام خمـيـنـي-جنـب داروخـانـه تخـت جمشـيد-

ساختمان پزشكان455-(ساختمان تيموري)طبقه اول

dr daghaghzade1

+ نوشته شده در  جمعه هفتم تیر ۱۳۹۲ساعت   توسط دكتردقاق زاده -متخصص طب فيزيكي وتوانبخشي  | 

علت برجسته شدن شست پا یا هالوکس والگوس چیست

این بیماری ممکن است زمینه خانوادگی داشته باشد. بیمار ممکن است همین مشکل را در پدر یا مادر یا خواهر و برادر خود هم ببیند. پوشیدن کفش نامناسب مثل کفش هایی با پنجه تنگ و باریک و کفش های پاشنه بلند از مهم ترین علل ایجاد کننده این بیماری است. متاسفانه 90 درصد زنان کفش هایی میپوشند که برایشان تنگ است.


186

کفش تنگ همچنین میتواند مشکلات عدیده دیگری مثل انگشت چکشی، میخچه یا هالوکس ریجیدوس را هم ایجاد کند. انحراف شست موجب میشود مفصل متاتارسوفالاتژیال Metatarsophalangeal  یعنی مفصلی که شست را به کف پا متصل می کند به طرف داخل برجسته شده و یک برآمدگی در سطح داخلی پنجه پا بوجود آید. به این برجستگی بونیون Bunion میگویند.

 گاهی بر اثر فشار کفش بر روی این برجستگی روی آن قرمز و دردناک میشود. هرچه این برجستگی بزرگتر میشود راه رفتن هم برای بیمار مشکل تر میشود. بتدریج انگشت شست به طرف انگشت دوم منحرف شده و حتی ممکن است به زیر آن برود. پوست زیر پنجه پا بتدریج کلفت و دردناک میشود. ممکن است بر اثر فشار شست، انگشت دوم هم منحرف شود و به روی انگشت سوم برود.

 با شدید شدن انحراف شست، راه رفتن دشوار شده و بیمار دچارلنگش میشود، درد مزمن شده و ممکن استسائیدگی مفصل  بوجود آید. 
انحراف شست پا ممکن است در سنین نوجوانی و در حدود سنی 15-10 سال بخصوص در دختران بوجود آید.

 

درمان هالوکس والگوس

       186 2

 اغلب موارد انحراف شست پا بدون نیاز به عمل جراحی قابل درمان هستند. پزشک ارتوپد معمولاً در ابتدا سعی میکند بدون انجام عمل جراحی این عارضه را درمان کند و تنها در صورت عدم موفقیت، ممکن است تصمیم به استفاده از جراحی بگیرد. طبق یک قاعده کلی اگر انحراف شست پا درد نداشته باشد لزوما نیاز به عمل جراحی ندارد. حتی در مواردی که این انحراف همراه درد باشد در بسیاری اوقات میتوان با پوشیدن کفش مناسبدرد را از بین برد.در پوشیدن کفش به نکات زیر دقت کنید.
 • هیچوقت معیار شما برای انتخاب اندازه کفش شماره ای که روی آن نوشته شده است نباشد. این اندازه ها بر حسب شکل و سازنده کفش متفاوت است. همیشه کفش را به پا کرده و امتحان کنید.
 • کفشی را انتخاب کنید که تا حد امکان به شکل پایتان باشد.
 • در بسیاری افراد یک پا بزرگتر از پای دیگر است. کفشتان را برحسب پای بزرگترتان انتخاب کنید.
 • کفش را در عصر ها بخرید چون در این موقع از روز پای شما در حداکثر اندازه خود است.
 • وقتی برای امتحان کردن کفش سرپا می ایستید باید حدود یک سانتیمتر در جلوی بلندترین انگشت پایتان در داخل کفش فضای خالی وجود داشته باشد.
 • مطمئن شوید پنجه کفشتان به اندازه پنجه پایتان است. پنجه پهن ترین قسمت پا و کفش است.
 • هیچوقت کفش تنگ نخرید و فکر نکنید کفش بتدریج و با پوشیدن جا باز میکند.
 • پاشنه پا در عین اینکه باید در کفش احساس راحتی کند، باید فیت هم باشد. پشت کفش باید پاشنه پایتان را کاملا دربر گرفته و اجازه سرخوردن و حرکت در کفش را به آن ندهد.
 • با کفش چند قدم راه بروید تا مطمئن شوید اندازه پای شما است.

186 1

1- پاشنه کفش باید یه اندازه پاشنه پای شما باشد
2- پنجه کفش طوری باشد که جا برای خم و راست شدن انگشتان باشد
3- در جلوی کفش حدود یک سانتیمتر فضای اضافه باشد

گاهی اوقات اگر کفشی اندازه شما است و فقط یک قسمت آن تنگ است کفاش میتواند آن قسمت را برای شما کشش داده و گشادتر کند.

آیا جراحی انحراف شست پا به شما کمک می کند 

قاعده کلی، شروع درمان با روش های غیر جراحی است. اگر این روش ها موثر واقع نشدند عمل جراحی میتواند به شما کمک کند. 90-85 درصد کسانی که برای درمان انحراف شست جراحی شده اند از نتیجه درمان راضی هستند. در حالات زیر معمولاً شما نیاز به عمل جراحی دارید.

 • درد شدید در پنجه پا  که مانع از انجام فعالیت های روزمره زندگی میشود. درد یکه نمیگذارد شما خوب راه بروید و کفش بپوشید ( البته منظور کفش های راحت است).
 • در مواقعی که شست پا کاملاً به طرف دیگر انگشتان پا منحرف شده است.
 • خشکی و محدودیت حرکت در شست پا
 • وقتی درد با داروی مسکن و پوشیدن کفش مناسب بهبود نمیابد.
 • گاهی انحراف شست پا در سنین نوجوانی در حدود سنی 15-10 سال بخصوص دختران بوجود میاید. در این سنین اصلاً توصیه به عمل جراحی نمیشود چون احتمال عود زیاد است.

 

منبع: وبلاگ دکتر بیدکی برچسب‌ها: هالوکس والگوس, علت برجسته شدن شست پا, درمان هالوکس والگوس, جراحی انحراف شست پا, انحراف شست پا


آدرس مطب دكتر دقاق زاده در تهران و اراك:

1: اراكــــــــــ: ميــدان وليـعــصر-خيـابـان امـام خمـيـنـي-جنـب داروخـانـه تخـت جمشـيد-

ساختمان پزشكان455-(ساختمان تيموري)طبقه اول

dr daghaghzade1

+ نوشته شده در  دوشنبه بیست و هفتم خرداد ۱۳۹۲ساعت   توسط دكتردقاق زاده -متخصص طب فيزيكي وتوانبخشي  | 

هالوکس والگوس

هالوکس والگوس(بونيون)هالوکس والگوس که به نام بونيون هم ناميده مي‌شود، به انحراف خارجي اولين انگشت در مفصل متاتارسوفالنژيال اطلاق مي‌شود (شکل). اين حالت عمدتا با درد قسمت مياني پا همراه است که مخصوصا وقتي بيمار کفش مي‌پوشد بيشتر قابل توجه است.

هالوکس‌والگوس مي‌تواند علتي خارجي يا داخلي داشته باشد. نوع کفش و پوشش پا عامل اصلي خارجي براي هالوکس‌والگوس است (نظير کفشي که پاشنه‌هاي باريک و بلند دارد).

دلايل داخلي شامل سابقه خانوادگي (سابقه خانوادگي اين مشکل تا حدود 83 گزارش شده است)، همراه با کف پاي صاف، و کنراکچر تاندون آشيل.

تشخيص افتراقي شامل هالوکس ريجيديتوس (آرتريت مفاصل)، سيزاموئيديت، شکستگي، نقرس، بيماري‌هاي روماتولوژيک، دردهاي نورولوژيک (معمولا ديابت) و عفونت است.


چه بايد کرد؟

از معاينه بيمار در حال ايستاده بپرهيزيد چرا که ايستادن اين بدشکلي را تشديد مي‌کند.

قوس پا را به دقت مشاهده کنيد، به دنبال کف پاي صاف باشيد، از بيمار بخواهيد بايستد و به اطراف بچرخد و (در صورتي که درد اجازه مي‌دهد) روي نوک انگشت بايستد.

هالوکس‌والگوس را از هالوکس ريجيدوس افتراق دهيد چرا که اين مشکلات به نحو متفاوتي درمان مي‌شود. در هالوکس ريجيدوس بيمار درد دارد و سفتي عمدتا در اولين مفصل متاتارسوفالنژيال بوده و بدون دورسي فلکش است.

به شدت (درجه انحراف به خارج بند پروگزيمال از متاتارس اول توجه کنيد: طبيعي: کمتراز 15 درجه؛ خفيف: کمتر از 20 درجه؛ متوسط:40ـ 20 درجه؛ شديد: بيش از 40 درجه).


ساير اشکال مهم شامل درگيري انگشت دوم (که ممکن است در معرض خطر دررفتگي باشد)، کيفيت پوست (کالوس نشان دهنده فشار بيش از حد روي يک نقطه است، ترک خوردگي پوست پيش‌بيني‌کننده زخم‌هاي قبلي پا است)، و ضربان‌ها و حساسيت‌ها است. سفتي مفصل متاتارسوفالنژيال مطرح کننده آرتريت است. به هالوکس ريجيدوس توجه کنيد، چرا که درمان آن متفاوت است.

درمان محافظه‌کارانه و با اهميت شامل تعديل نوع کفش، استفاده از کفش پهن با يک کفي نرم و پاشنه کوتاه است. وسايل بدون نياز به نسخه شامل پدهاي مخصوص پنيه‌پا ممکن است علايم بيمار را بهبود بخشد. اگر اين درمان‌ها مفيد نبود، بيمار بايد براي ساخت اسپيلينت متناسب با نياز او به متخصص طب فيزيكي وتوانبخشي ارجاع داده شود. اين امر خصوصا در بيماران با دفرميتي که از انجام عمل جراحي اکراه دارند. برخي مطالعات نشان داده‌اند که ارتوزها اساسا درد پاي مرتبط با هالوکس‌والگوس را بهبود مي‌بخشيد. هالوکس‌والگوس معمولا به آهستگي پيشرفت مي‌کند، بنابراين در صورت شکست درمان نگهدارنده ابتدايي، خطر کم بيمار را تهديد مي‌کند همچنانکه مشخص شده است پيامد‌ نهايي آن هم خطري ندارد.

اگر علي‌رغم درمان نگهدارنده شکايات بيمار کماکان باقي بماند يا اگر دفرميتي پيشرفت کرد، انجام جراحي بايد مدنظر قرار گيرد (جدول). خطرات جراحي هالوکس‌والگوس شامل هالوکس‌واروس (اصلاح بيش‌از حد)، عود و بدترشدن عملکرد است.

هيچ يک از بيماران به سطح فعاليت قبلي خود برنمي‌گردند، و تا يک‌سوم آنها بعد از عمل قادر به پوشيدن کفش مورد علاقه‌شان نخواهند بود.


جراحي معمولا يک روز به طول مي‌انجامد. بيماران بايد تا دو هفته از عصاي زير بغل استفاده نموده بتوانند و سپس به تدريج تحمل وزنشان را افزايش داده و در حدود 6 هفتگي به وضعيت طبيعي برسند.


منبع:

Choa Robert, et al. 10minute consultation, Hallux Valgus, BMJ October 9, 2010; 341: 778.


آدرس مطب دكتر دقاق زاده در تهران و اراك:

1: اراكــــــــــ: ميــدان وليـعــصر-خيـابـان امـام خمـيـنـي-جنـب داروخـانـه تخـت جمشـيد-

ساختمان پزشكان455-(ساختمان تيموري)طبقه اول

dr daghaghzade1

+ نوشته شده در  دوشنبه هشتم فروردین ۱۳۹۰ساعت   توسط دكتردقاق زاده -متخصص طب فيزيكي وتوانبخشي