دكتر دقاق زاده-متخصص طب فيزيكي وتوانبخشي

طب فيزيكي و توانبخشي -عضلات،استخوان،مفاصل، ديسك وستون فقرات ،ورزش درماني،طب سوزني،فيزيوتراپي ،درد

آشنایی با سینوس های ناحیه صورت، بیماری و درمان آن

سينوس ها حفراتي هستند كه درون استخوان هاي صورت جاي گرفته اند و هر يك از آنها توسط مجرايي به بيني راه پيدا مي كند. سطح پوشاننده اين حفرات بطور طبيعي در شبانه روز حدود یک لیتر ترشحات شفافي را تراوش میکند. اين ترشحات وارد از طریق مجرای سینوس ها وارد بيني مي شود. سپس ترشحات توسط مژك هايي كه جهت نوسان آنها به طرف حلق است به عقب رانده مي شوند. هرفرد طبيعي با هر بار بلع مقداري از بزاق خود و مقداري از اين ترشحات بيني و سينوس ها را بلع مي كند . ترشحات نرمال بینی و سینوس ها در لطيف نگهداشتن مخاط پوشاننده سينوس ها و بيني موثر است و در تميز كردن هوايي كه از بيني به ريه مي رسد نیز نقش اساسي دارد. سه گروه ممكن است از اين ترشحات و ورود آنها به حلق شكايت نمايند :
1 –
وقتي كه ميزان ترشحات بيشتر از حد نرمال شود مثل حالتي كه در افراد مبتلا به حساسيت بيني مشاهده مي كنيم .
2 –
وقتي كه قوام ، رنگ و يا بوي اين ترشحات عوض شود. مثل حالتي كه درمبتلايان به سينوزيت مي بينيم .
3 –
در بعضي افراد هم ميزان اين ترشحات و هم قوام ، رنگ و بوي آن طبيعي است ولي باز هم بيمار از ترشحات پشت حلق خود شكايت دارد . اين دسته افرادي هستند كه خيلي حساس هستند و ترشحات طبيعي بيني را ترشحات چركي مي انگارند و از بلعيدن آن اكراه دارند .
سينوس ها علاوه برترشحات فوق الذكر مزاياي ديگري هم دارند كه عبارتند از :
1 –
وجود اين حفرات توخالي در درون استخوانهاي صورت باعث كاستن از وزن سر مي شود .
2 -
اين حفرات در دلنشين بودن صداي فرد موثر هستند. چنانچه اين حفرات و يا بيني پر شوند صداي فرد تودماغي می شود.
3 –
اين حفرات بصورت ضربه گير جمجمه و مغز عمل مي كنند . بدين معني كه اگر ضربه شديدي به صورت وارد شود بواسطه وجود سينوس ها ، استخوانهاي صورت مي شكند ولذا ضربه مستهلك شده و به جمجمه و در نتيجه به مغز وارد نميشود .
سينوزيت به معني التهاب و تورم مخاط سينوس هاست كه ممكن است منشاء عفوني يا آلرژيك داشته باشد. سینوزیت به دو دستۀ کلی حاد و مزمن تقسیم می شود.
 
سينوزيت حاد :
در مبتلايان به آلرژي ، مخاط بيني و سينوس ها متورم  میگردد. این تورم باعث انسداد مجاري مرتبط كننده سينوسها به بيني ميشود . از طرف ديگر آلرژي باعث افزايش ميزان ترشحات بيني و سينوس ها نیز مي شود. به دلیل دو عامل فوق، آلرژي میتواند باعث سینوزیت شود که به آن سینوزیت آلرژیک گفته میشود. در زمينه سينوزيت عفوني قضيه از اين هم ساده تر است . يعني همانطور كه حلق بدليل عفونت دچار تورم و ترشح ميشود، ميكروب ميتواند مخاط بيني و سينوس ها را نيز متورم نمايد . درمان سينوزيت حاد ،درماني دارويي متشكل از آنتي بيوتيك و دكونژستانهاي موضعي مثل قطرهَ فنيل افرين و ضد التهاب ها است.

سينوزيت مزمن :
اما چه سينوزيتي مزمن تلقي ميشود و بايد به طريقه جراحي مداوا شود ؟ اگر انسدادي در مسير تخليه ترشحات سينوس ايجاد شود و اين انسداد باعث تغييرات مزمن مخاط مفروش كنندهَ جدار سينوس ها شود، اصطلاحاً سينوزيت مزمن نامیده ميشود. علامت اصلی سینوزیت مزمن ترشحات عفونی مداوم پشت حلق است . سینوزیت مزمن به درمان دارویی جواب نمیدهد و درمان آن "جراحي"است . جراحي سینوس به دو روش معمولي و روش آندوسكوپيك انجام ميشود . در روش معمولي محتويات درون سينوس ها تخلیه میشود  و در روش آندوسكوپيك مجاري سينوس به بيني را باز مي كنيم.


منبع: ایردن


برچسب‌ها: سینوس های ناحیه صورت, بیماری های صورت, درمان بیماری های صورت, سينوزيت حاد, سينوزيت مزمن


آدرس مطب دكتر دقاق زاده در تهران و اراك:

1: اراكــــــــــ: ميــدان وليـعــصر-خيـابـان امـام خمـيـنـي-جنـب داروخـانـه تخـت جمشـيد-

ساختمان پزشكان455-(ساختمان تيموري)طبقه اول

dr daghaghzade1

+ نوشته شده در  شنبه دوازدهم مرداد ۱۳۹۲ساعت   توسط دکتر عباس دقاق زاده  | 

سردرد

چرا سردرد می گیریم؟


یکی از شایع ترین دردها در طول زندگی افراد، سردرد است که کودکان و بالغین را گرفتار می‌کند. ممکن است سردرد به تنهایی وجود داشته باشد و یا همراه با برخی علائم دیگر باشد. ممکن است در مواردی سردرد همراه با گلودرد، سرماخوردگی و یا بیماری های سینوسی و یا سایر بیماری ها نیز باشد. 


سردرد

در این مقاله مطالبی درباره علل و انواع سردرد شایع آورده شده‌ است.

 

آیا می‌دانید شما چه نوع سردردی دارید و علت ایجاد آن چیست؟

در واقع علت ایجاد 95 درصد سردردها، بیماری و یا ناهنجاری های ساختاری بدن نیست. بلکه علت اصلی را باید در شرایط عادی زندگی مانند استرس، خستگی، کمبود خواب، گرسنگی، تغییرات هورمون استروژن، تغییرات آب و هوا و یا وابستگی به کافئین جستجو کرد.

خوشبختانه فقط موارد نادری از سردرد وجود دارند که خطرناک هستند.

 

علل ایجاد سردرد چیست؟

- الکل، کافئین و سایر موادی که وابستگی در بدن ایجاد می‌کنند.

- تغییرات میزان مواد شیمیایی در بدن مانند انتقال دهنده های عصبی

- سرفه و یا عطسه

- کم شدن آب بدن

- مشکلات دندانی یا اعمال دندانپزشکی مانند عصب کشی

- خوردن غذاها و یا نوشیدن مایعات سرد

- فشارهای عصبی و عاطفی

- مواجهه با دود و یا بخار مواد شیمیایی مانند مونوکسید کربن

- خستگی چشم

- تب

- قرار گرفتن در ارتفاعات : سطوح پایین اکسیژن می‌تواند موجب سردرد شود

- فشار خون بالا

- عفونت سینوس ها، مانند سینوزیت یا ایجاد آبسه

- برخی کارهای پزشکی مانند کشیدن مایع مغزی نخاعی

- داروها

- کشیدگی عضلات گردن، عضلات بالاتنه یا عضلات شانه

- عفونت های دستگاه تنفس فوقانی

 

علل اختصاصی‌تر ایجاد سردرد کدامند؟

برخی سردردها نیز اختصاصی‌تر بوده و با علامت دیگری همراه نیستند. مانند سردرد تنشی،  سردرد میگرنی و.. .

در این سردردها بر خلاف تصور بسیاری از افراد، مغز عامل ایجاد سردرد نیست، بلکه سردرد از عملکر بد عضلات، عروق خونی و اعصاب ناشی می‌شود؛ برای مثال اتساع شریان ها و یا انقباض بیش از حد عضلات می‌تواند عصب های خاص و حساس در مغز را تحریک کند و در نتیجه سردرد به وجود ‌آید.

هورمون هایی مانند استروژن می‌توانند باعث بدتر شدن سردرد شوند.

از آنجایی که زنان طی دوره‌های ماهیانه متحمل نوسانات هورمونی در بدن می‌شوند، احتمال ایجاد سردرد متوسط تا شدید در زنان دو برابر مردان است و همچنین بیشتر از مردان به انواع خاص سردرد، مانند میگرن دچار می‌شوند

سردردهایی که بیشتر شایع هستند

1- سردرد تنشی :

خطرناک نیست، اما مکررا رخ می‌دهد. سردرد تنشی شایع ترین نوع سردرد است و اغلب در اثر استرس و فشارهای عاطفی و عصبی ایجاد می‌شود. بیشتر بالغین این نوع سردرد را تجربه کرده‌اند.

این سردرد، دردی ثابت با شدت خفیف تا متوسط دارد که در سراسر سر احساس می‌شود،  اما در اغلب موارد، درد بیشتر در پیشانی و یا در پشت سر احساس می‌شود. سردرد معمولاً با علائم دیگری همراه نیست.

سردرد تنشی ممکن است در بچه‌ها نیز روی دهد، اما بیشتر در بین بالغین شایع است. تناوب ایجاد سردرد متفاوت است و معمولا چند ساعت به طول می‌انجامد.

 

2- سردرد میگرنی :

حدود یک سوم از کسانی که سردرد میگرنی دارند، اولین سردردها را در سنین نوجوانی تجربه می‌کنند. شدت درد متوسط تا شدید بوده، اغلب اوقات با تهوع همراه است و فرد به نور و صدا حساس می‌شود. ممکن است درد در ناحیه‌ی گیجگاهی، چشم ها یا پشت سر باشد و اغلب اوقات تنها در یک طرف است. ممکن است پیش از سردرد اختلالات بینایی رخ دهد.

میگرن معمولاً از دوران کودکی تا میانسالی رخ می‌دهد. در بچه ها، میگرن در میان پسرها کمی ‌شایع‌تر است اما پس از بلوغ، شیوع میگرن در زنان بیشتر می‌شود.

حمله‌ی میگرنی یک روز یا بیشتر به طول می‌انجامد. در دوران بارداری و سنین بالا، حملات میگرنی کمتر ایجاد می‌شوند.

 

3- سردرد مربوط به سینوس ها:

یک سردرد خفیف تا متوسط است که عموماً در صورت، پل بینی، یا در گونه‌ها احساس می‌شود و ممکن است همراه با احتقان بینی و یا آبریزش از بینی باشد.

در همه‌ی سنین افراد را گرفتار می‌کند و به نظر می‌رسد که افرادی که آلرژی دارند مستعدتر هستند.

این سردرد ممکن است ساعت ها طول بکشد و اغلب یک سردرد فصلی است.

 

4- سردرد مختلط :

در موارد نادری برخی از انواع سردرد وجود دارند که محققان معتقدند سردردهای مختلط بوده و علائمی‌ ما بین سردرد تنشی و میگرن دارند. چنین مواردی وقتی رخ می‌دهند که علائم و درمان این دو نوع سردرد، در برخی افراد به خوبی قابل افتراق نیست. برای مثال سردرد تنشی‌ای که بسیار شدید باشد و درد تیز و ضربان داری داشته باشد، بسیار شبیه به سردرد میگرنی است. به علاوه هنگامی‌که سردرد میگرنی متناوباً روی دهد، درد آن شبیه به سردرد تنشی احساس خواهد ‌شد.

بنابر‌این متخصصان باور دارند که سردردهایی که مداوم رخ می‌دهند ممکن است سردرد تنشی باشد که به دنبال سردرد میگرنی رخ داده و یا سردرد میگرنی در زمینه‌ی سردرد تنشی مزمن ایجاد سردرد کرده است. البته مکانیسم ایجاد کننده‌ی این دو نوع سردرد، با یکدیگر متفاوت است.

محققان می‌گویند که سردرد تنشی در اثر سفت‌شدن و وارد آمدن فشار به عضلات روی می‌دهد، در حالی که علت سردرد میگرنی اتساع و التهاب عروق است. به هر حال اگر میگرن مکرراً رخ دهد می‌تواند منجر به سفت شدن عضلات شود و آغازگر یک سردرد تنشی همزمان باشد.

بخش سلامت تبیان


منبع: سایت سیمرغ ـ  دکتر حانیه ترکمان
برچسب‌ها: سردرد


آدرس مطب دكتر دقاق زاده در تهران و اراك:

1: اراكــــــــــ: ميــدان وليـعــصر-خيـابـان امـام خمـيـنـي-جنـب داروخـانـه تخـت جمشـيد-

ساختمان پزشكان455-(ساختمان تيموري)طبقه اول

dr daghaghzade1

+ نوشته شده در  شنبه بیست و یکم مرداد ۱۳۹۱ساعت   توسط دكتردقاق زاده -متخصص طب فيزيكي وتوانبخشي  | 

سردرد تنشی و خوشه ای

سردرد تنشی و خوشه ای


سردرد انواع مختلفی دارد مثل سردرد تنشی، خوشه ای ، میگرن و ... . ما در اینجا دو نوع تنشی و خوشه ای را بررسی کرده ایم.


سردرد

سردرد تنشی

اغلب سردردها از نوع تنشی می باشند. سردرد تنشی به علت فشار روحی و جسمی و تنش و اضطراب به وجود می آید.

مهمترین دلیل این سردرد، انقباض عضلاتی است که جمجمه را می پوشانند. هنگامی که عضلات پوشاننده جمجمه تحت تاثیر استرس قرار گیرند، دچار گرفتگی و درد می شوند.

عوامل استرس زا باعث می شوند که عضلات اطراف جمجمه، دندان ها را به هم بفشارند و گرفتگی و اسپاسم را بوجود آورند.

عوامل استرس زای جسمی شامل: کار دشوار و طولانی مدت و یا نشستن پشت یک میز و یا پشت یک کامپیوتر برای مدت طولانی است.

علائم سردرد تنشی

درد از پشت سر و بالای گردن شروع شده و سفتی و فشار را ایجاد می کند. اغلب این درد بیشتر در بالای ابرو احساس می شود. درد معمولا خفیف است و دو طرف سر می باشد.

درد همراه با تهوع، استفراغ، حساسیت به نور و یا صدا نیست.

درد معمولا نامنظم می باشد، اما می تواند به طور مکرر و حتی روزانه در افراد رخ دهد. با این درد، افراد می توانند کارهایشان را انجام دهند.

تشخیص سردرد تنشی

پزشک سئوالاتی درباره شروع درد، کیفیت درد، کمیت درد و دوره درد و هر چیزی که در رابطه با درد باشد از بیمار می پرسد.

تاریخچه سردرد تنشی شامل درد ملایم و درد دو طرفه است که با فعالیت بدتر نمی شود. معاینه بدنی و معاینه عصبی در تشخیص مهم می باشند.

درمان سردرد تنشی

تحت نظر پزشک از داروهای ضد درد استفاده می شود. اگر درد با این داروها آرام نشد از ماساژ درمانی و کنترل استرس نیز استفاده می گردد.

یکی از علت های سردرد تنشی طولانی مدت، استفاده بیش از حد از داروهای ضد درد می باشد، پس حتما تحت نظر پزشک دارو را مصرف کنید

سردرد خوشه ای

هنگامی که از مغز بیماران دارای سردرد خوشه ای، اسکن می گیرند، فعالیت های غیر طبیعی در هیپوتالاموس وجود دارد.

سردرد های خوشه ای ممکن است ژنتیکی باشد.

با تغییر برنامه خواب، این سردرد بیشتر می شود.

با برخی داروها، این سردرد بدتر می شود. از قبیل: نیتروگلیسین برای بیماری قلبی.

افراد سیگاری، مصرف کنندکان الکل و مصرف کنندگان برخی مواد غذایی از قبیل: شکلات دچار این سردرد می شوند.

علائم سردرد خوشه ای

این سردردها، هفته ها و یا ماه ها ادامه دارند و ممکن است در دوره ای بدون درد باشید. درد یک تا دو بار در روز اتفاق می افتد. اما برخی بیماران درد بیشتر از دو بار در روز را تجربه می کنند. هر درد 30 تا 90 دقیقه طول می کشد. هر حمله در یک زمان مشخص واقع می شود و اغلب در خواب شب است.

درد آزار دهنده است و در پشت و یا اطراف یک چشم واقع می شود. تحت تاثیر این درد، چشم قرمز، متورم و آبکی می شود. بینی نیز ممکن است بگیرد و آبریزش داشته باشد.

بر خلاف سردرد های میگرنی، بیماران دارای سردرد خوشه ای بی قرارند. آنها غالبا سر خود را به دیوار می کوبند و در فشار بسیار سختی می باشند. سردرد خوشه ای در مردان شایع تر است.

تشخیص سردرد خوشه ای

پزشک با بررسی تاریخچه بیمار و توصیف درد، سردرد را تشخیص می دهد. اگر در بین معاینه، حمله سردرد صورت گیرد، درد وحشتناکی دارد و از چشم ها و بینی آب می ریزد.

درمان سردرد خوشه ای

درمان این سردرد بسیار مشکل است. دو کار برای این سردرد مورد نیاز است:

یکی این که درد را باید کنترل کرد و دیگر این که باید جلوی درد را گرفت.

تحت نظر پزشک باید از داروهای مناسب استفاده کنید.

آیا سردرد خوشه ای قابل پیشگیری می باشد؟

از آنجایی که این سردرد همیشگی نیست و ممکن است یک سال سردرد نداشته باشید، پس مصرف روزانه ی دارو برای جلوگیری از این سردرد خوب نیست.

تغییر شیوه زندگی، ترک سیگار و الکل ممکن است باعث کاهش این نوع سردرد شود.

مریم سجادپور

منبع: تبیان


برچسب‌ها: سردرد, ميگرن, علل سردرد, انواع سردرد


آدرس مطب دكتر دقاق زاده در تهران و اراك:

1: اراكــــــــــ: ميــدان وليـعــصر-خيـابـان امـام خمـيـنـي-جنـب داروخـانـه تخـت جمشـيد-

ساختمان پزشكان455-(ساختمان تيموري)طبقه اول

dr daghaghzade1

+ نوشته شده در  چهارشنبه بیست و ششم بهمن ۱۳۹۰ساعت   توسط دكتردقاق زاده -متخصص طب فيزيكي وتوانبخشي  | 

انواع سردرد ها

انواع سردرد ها

سردرد

سردرد یکی از شایع ترین مشکلات روزمره بشر است به گونه ای که در بسیاری از مواقع افراد را مجبور می کند تا در اسرع وقت به پزشک مراجعه کنند .

برخی سردردها اختصاصی‌تر بوده و با علامت دیگری همراه نیستند. در این سردردها بر خلاف تصور بسیاری از افراد،  مغز عامل ایجاد سردرد نیست، بلکه سردرد از بد عمل کردن عضلات، عروق خونی و اعصاب ناشی می‌شود؛ برای مثال گشاد شدن شریان ها و یا انقباض بیش از حد عضلات می‌تواند عصب های خاص و حساسی در مغز را تحریک کند و در نتیجه سردرد به وجود آورد.


هورمون هایی مانند استروژن می‌توانند باعث بدتر شدن سردرد شوند. از آن جایی که خانم ها طی عادات ماهیانه متحمل نوسانات هورمونی در بدن می‌شوند، احتمال بروز سردرد متوسط تا شدید در خانم ها دو برابر آقایان است. همچنین خانم ها بیشتر از آقایان به انواع خاص سردرد مانند میگرن دچار می‌شوند.

 

1- سردرد خوشه ای

این نوع سردرد ، شدیدترین درد را به همراه دارد، در عین حال کمتر از انواع دیگر شایع است. از هر 10 فرد مبتلا به این بیماری، 9 نفرشان مرد است که اغلب سیگاری های ماهر و دایم الخمر در زمره این گروه قراردارند .

سردردهای خوشه ای به صورت گروهی حمله می کنند. معمولا درد، هر روز در یک ساعت معین بروز می کند و ممکن است روزها ، هفته ها یا حتی ماه ها طول بکشد. در نهایت هم این امکان وجود دارد که پس از بهبودی نسبی ، درد ماه ها یا سال ها به سراغ فرد نیاید و او فکر کند که کاملا خوب شده است .

در هنگام شروع حمله، دردی شدید و کشنده در یک طرف سر احساس می شود . ضمن آن که ممکن است آبریزش بینی و چشم از همان طرف سر آغاز شود. گاهی اوقات استنشاق اکسیژن خالص در مرحله اول بروز سردرد، ممکن است درد را متوقف کند. هنگامی که به این نوع سردرد مبتلا شدید ، سیگار نکشید و از انجام فعالیت های استرس زا خودداری کنید.

 

2- سردرد تنشی یا هیجانی

این نوع سردرد بسیار شایع است. علت پیدایش این نوع سردرد، انقباض عضلات کاسه سر، گردن، شانه و صورت است. مهم ترین دلیل پیدایش این انقباض ها نیز هیجانات عصبی است.

سردرد تنشی، هم به شکل پراکنده و نامنظم بروز می‌کند و هم ‌به شکل مزمن ‌و حاد گریبان افراد را می‌گیرد. طوری که شخص در طول یک ماه ممکن است پنج روز با این سردرد دست و پنجه نرم کند .

درد معمولا از ناحیه پیشـــــانی، گردن یا شانه شروع می شود و به تــدریج تمام کاسه سر را فرا می گیرد. این درد ماهیت فشاری داشته، ولی خاصیت ضربانی ندارد. بیمار از اینکه سرش سنگین است شکایت دارد، ممکن است تهوع پیدا کند، اما به استفراغ دچار نمی شود. این درد می‌تواند 30 دقیقه تا 7 روز ادامه داشته باشد.

برای درمان سردردهای پراکنده و نامنظم معمولا می‌توان از قرص های مسکن استفاده کرد. علاوه بر آن، سرد و گرم کردن پیشانی به کمک یک حوله، یا ماساژ آرام شقیقه و گیجگاه می تواند تاثیر بسزایی در تسکین این نوع سردرد داشته باشد .

 

3- میگرن

میگرن، سردرد شدید و گذرایی است که گاه در یک قسمت سر پدید می آید. میگرن در زبان یونانی به معنای "نیمه سر" است. معمولا سردرد میگرنی با یک دوره مقدماتی آغاز می شود که طی آن شخص به طرز غیرعادی احساس خستگی و کسالت می‌کند. سپس حالت تهوع ، استفراغ، اختلالات بینایی و اغلب بیزاری از نور (ترس از نور) به وجود می آید .

این دوره مقدماتی ممکن است چند دقیقه تا چند ساعت طول بکشد و متعاقب آن سردرد بروز می‌کند.

دردی که با میگرن همراه است ربطی به گشاد شدن رگ ها ندارد. در حقیقت، افراد مبتلا به میگرن نمی‌توانند به خوبی در برابر محرک های محیط از قبیل نور ، صدا و حتی علایم درد واکنش نشان دهند، در نتیجه میزان درد شدت می یابد.

با اسکن مغز معلوم گردید به هنگام بروز میگرن ، فعالیت ساقه مغز نیز غیر طبیعی می شود. ساقه مغز به ناحیه ای از مغز گفته می شود که کنترل واکنش های مربوط به گرسنگی و تنفس را بر عهده دارد. این ناحیه همانند فیلتر عمل می‌کند و موجب می شود افراد، پیغام های ناخواسته یا مزاحم مثل صداهای اضافی را از خود دور کنند. هنگامی که ساقه مغز خوب عمل نکند، این پیغام ها به سمت مغز هجوم می برند و موجب پر شدن مغز از بارهای اضافی می شوند .

به نظر می رسد داروهای ضد تشنجی که به منظور جلوگیری از حمله صرع توسط بیماران مبتلا به صرع مصرف می شود، می تواند آن دسته از سلول های عصبی را که موجب بروز میگرن می شوند غیر فعال کند.  طبق تحقیقات حدود 70 درصد بیماران مبتلا به میگرن شدید ، از این داروها استفاده می کنند . داروهای ضد تشنج، عوارض جانبی مثل خستگی ، اضطراب و ریزش مو را به دنبال دارند . بنابراین باید به دنبال داروهای جدیدی بود که تنها روی ساقه مغز اثر بگذارند.

 

4- سردرد به علت مننژیت (عفونت پرده مغزی)

درد در این بیماران به صورت فشرده است و تمام سر را فرا می گیرد، با استراحت کاهش می یابد و با حرکت بدنی تشدید می شود. وجود علایمی چون تب و سفتی گردن به تشخیص این نوع سردرد کمک می کند.

 

5- سردرد به علت تومور مغزی

این نوع سردرد معمولا متناوب بوده و در اوایل صبح شدیدتر است و بیشتر ماهیت حمله ای دارد. با حرکت سر، بلند کردن بار، عطسه و به خصوص سرفه تشدید می شود. معمولا سردرد همراه با اختلالات خواب همراه است و گاهی بیمار به علت سردرد از خواب بیــــــدار می شود.

 

6- سردرد به علت فشار خون بالا

سردرد در این بیماران، معمولاً زمانی ظاهر می شود که فشار خون ماکزیمم به حدود 20 و فشار خون مینیمم به حدود 12 رسیده باشد. این نوع سردرد غالبا در ناحیه پس سر است و با درمان فشار خون در اکثر موارد از بین می رود.

 

7- سردرد ناشی از بیماری های چشم

عیوب انکساری چشم، سبب پیدایش سردردهای مکرر در ناحیه پیشانی به خصوص هنگام مطالعه یا تماشای تلویزیون می شود. سردرد ناشی از آب سیاه چشم نیز معمولا در ناحیــه پیشانی متمرکز می شود ، اما با درد شدید و تهوع همراه است.

 

8- سردرد ناشی از بیماری سینوس

سردرد ناشی از التهاب و عفونت سینوس ها (سینوزیت) اغلب در ناحیه پیشانــــی متمرکز می شود. این دردها با حرکت سر و دراز کشیدن تشدید می شود و پس از بیدار شدن از خــواب به حداکثر شدت خود می رسد. این سردردها با درمان التهاب یا عفونت سینوس ها مرتفع می شوند.

 

9- سـردرد ناشی از عفونت دندان

این نوع سردرد غالبا از ناحیه صورت شروع و به تدریج به تمام سر منتشر می شود و با درمان عفونت دندانی ، درد از بین می رود.

 

10- سردرد آلرژیک

این نوع سردرد متعاقب تماس فرد بیمار با ماده حساسیت زا ایجــــاد می شود. معمولا همراه با این نوع سردرد، سایر علایم حساسیت مثل گرفتگی بینی ، آبریزش بینی ، سرفه، عطسه و گاهی اسهال دیده می شود و کنترل حساسیت معمولا به کنترل سردرد منجر می شود.

فرآوری: مریم سجادپور

بخش تغذیه و سلامت تبیان


منابع :

سایت پزشکان بدون مرز

سایت سیمرغ


برچسب‌ها: سردرد, ميگرن, علل سردرد, انواع سردرد


آدرس مطب دكتر دقاق زاده در تهران و اراك:

1: اراكــــــــــ: ميــدان وليـعــصر-خيـابـان امـام خمـيـنـي-جنـب داروخـانـه تخـت جمشـيد-

ساختمان پزشكان455-(ساختمان تيموري)طبقه اول

dr daghaghzade1

+ نوشته شده در  پنجشنبه بیستم بهمن ۱۳۹۰ساعت   توسط دكتردقاق زاده -متخصص طب فيزيكي وتوانبخشي  | 

سردرد تنشی و خوشه ای

سردرد تنشی و خوشه ای


سردرد انواع مختلفی دارد مثل سردرد تنشی، خوشه ای ، میگرن و ... . ما در اینجا دو نوع تنشی و خوشه ای را بررسی کرده ایم. 


سردرد

سردرد تنشی

اغلب سردردها از نوع تنشی می باشند. سردرد تنشی به علت فشار روحی و جسمی و تنش و اضطراب به وجود می آید.

مهمترین دلیل این سردرد، انقباض عضلاتی است که جمجمه را می پوشانند. هنگامی که عضلات پوشاننده جمجمه تحت تاثیر استرس قرار گیرند، دچار گرفتگی و درد می شوند.

عوامل استرس زا باعث می شوند که عضلات اطراف جمجمه، دندان ها را به هم بفشارند و گرفتگی و اسپاسم را بوجود آورند.

عوامل استرس زای جسمی شامل: کار دشوار و طولانی مدت و یا نشستن پشت یک میز و یا پشت یک کامپیوتر برای مدت طولانی است.

 

علائم سردرد تنشی

درد از پشت سر و بالای گردن شروع شده و سفتی و فشار را ایجاد می کند. اغلب این درد بیشتر در بالای ابرو احساس می شود. درد معمولا خفیف است و دو طرف سر می باشد.

درد همراه با تهوع، استفراغ، حساسیت به نور و یا صدا نیست.

درد معمولا نامنظم می باشد، اما می تواند به طور مکرر و حتی روزانه در افراد رخ دهد. با این درد، افراد می توانند کارهایشان را انجام دهند.

 

تشخیص سردرد تنشی

پزشک سئوالاتی درباره شروع درد، کیفیت درد، کمیت درد و دوره درد و هر چیزی که در رابطه با درد باشد از بیمار می پرسد.

تاریخچه سردرد تنشی شامل درد ملایم و درد دو طرفه است که با فعالیت بدتر نمی شود. معاینه بدنی و معاینه عصبی در تشخیص مهم می باشند.

 

درمان سردرد تنشی

تحت نظر پزشک از داروهای ضد درد استفاده می شود. اگر درد با این داروها آرام نشد از ماساژ درمانی و کنترل استرس نیز استفاده می گردد.

یکی از علت های سردرد تنشی طولانی مدت، استفاده بیش از حد از داروهای ضد درد می باشد، پس حتما تحت نظر پزشک دارو را مصرف کنید

سردرد خوشه ای

هنگامی که از مغز بیماران دارای سردرد خوشه ای، اسکن می گیرند، فعالیت های غیر طبیعی در هیپوتالاموس وجود دارد.

سردرد های خوشه ای ممکن است ژنتیکی باشد.

با تغییر برنامه خواب، این سردرد بیشتر می شود.

با برخی داروها، این سردرد بدتر می شود. از قبیل: نیتروگلیسین برای بیماری قلبی.

افراد سیگاری، مصرف کنندکان الکل و مصرف کنندگان برخی مواد غذایی از قبیل: شکلات دچار این سردرد می شوند.

 

علائم سردرد خوشه ای

این سردردها، هفته ها و یا ماه ها ادامه دارند و ممکن است در دوره ای بدون درد باشید. درد یک تا دو بار در روز اتفاق می افتد. اما برخی بیماران درد بیشتر از دو بار در روز را تجربه می کنند. هر درد 30 تا 90 دقیقه طول می کشد. هر حمله در یک زمان مشخص واقع می شود و اغلب در خواب شب است.

درد آزار دهنده است و در پشت و یا اطراف یک چشم واقع می شود. تحت تاثیر این درد، چشم قرمز، متورم و آبکی می شود. بینی نیز ممکن است بگیرد و آبریزش داشته باشد.

بر خلاف سردرد های میگرنی، بیماران دارای سردرد خوشه ای بی قرارند. آنها غالبا سر خود را به دیوار می کوبند و در فشار بسیار سختی می باشند. سردرد خوشه ای در مردان شایع تر است.

 

تشخیص سردرد خوشه ای

پزشک با بررسی تاریخچه بیمار و توصیف درد، سردرد را تشخیص می دهد. اگر در بین معاینه، حمله سردرد صورت گیرد، درد وحشتناکی دارد و از چشم ها و بینی آب می ریزد.

 

درمان سردرد خوشه ای

درمان این سردرد بسیار مشکل است. دو کار برای این سردرد مورد نیاز است:

یکی این که درد را باید کنترل کرد و دیگر این که باید جلوی درد را گرفت.

تحت نظر پزشک باید از داروهای مناسب استفاده کنید.

 

آیا سردرد خوشه ای قابل پیشگیری می باشد؟

از آنجایی که این سردرد همیشگی نیست و ممکن است یک سال سردرد نداشته باشید، پس مصرف روزانه ی دارو برای جلوگیری از این سردرد خوب نیست.

تغییر شیوه زندگی، ترک سیگار و الکل ممکن است باعث کاهش این نوع سردرد شود.


منبع: تبیان


برچسب‌ها: سردرد, ميگرن, علل سردرد


آدرس مطب دكتر دقاق زاده در تهران و اراك:

1: اراكــــــــــ: ميــدان وليـعــصر-خيـابـان امـام خمـيـنـي-جنـب داروخـانـه تخـت جمشـيد-

ساختمان پزشكان455-(ساختمان تيموري)طبقه اول

dr daghaghzade1

+ نوشته شده در  پنجشنبه بیستم بهمن ۱۳۹۰ساعت   توسط دكتردقاق زاده -متخصص طب فيزيكي وتوانبخشي  | 

سر درد علل وعوامل بوجود آورنده وتشديد كننده آن

سر درد علل وعوامل بوجود آورنده وتشديد آن

 


سردرد از جمله بیماری های شایع محسوب می شود که ممکن است در محل کار، منزل، مهمانی و ... بروز کند. سردرد که ظاهری بسیار ساده دارد، در برخی مواقع می تواند واقعاً مشکلات عدیده ای برای فرد ایجاد کند و اجازه انجام کوچک ترین کارها را هم به او ندهد.


سردرد

علل سردرد

بیشتر سردردها به دلیل سفتی عضلات شانه، گردن، سر و فک بروز می کنند. این نوع سردرد به نام سردرد تنشی خوانده می شود. سردرد عصبی یا تنشی وابسته به استرس، افسردگی و عصبانیت است.

 

نخوابیدن به مقدار کافی، نخوردن برخی وعده های غذایی، استفاده از الکل، مصرف پنیر، شکلات و مواد غذایی حاوی مونوسدیم گلوتامات ( MSG) نیز موجب سردرد می شود.

 

دندان قروچه، انجام کار زیاد و سر را به مدت طولانی خم کردن، کار با کامپیوتر و یا ماشین تحریر و محل نامناسب خواب نیز باعث سردرد می شوند.

برخی مردم از سردرد های گاه و بی گاه شکایت دارند. این سردردها تهدیدی برای زندگی نیست.

 

انواع سردردها

- سردرد اولیه

- سردرد ثانویه

- درد عصبی جمجمه، درد صورت و سردردهای دیگر

بیشتر سردرد افراد بزرگسال در اثر استرس و تنش و اضطراب است

سردرد اولیه

این سردرد شامل: سردرد تنشی، میگرن، سردرد خوشه ای و غیره می باشد.

الف - سردرد های تنشی : یکی از انواع معمول سردردهای اولیه می باشد. بیشتر از 90 درصد سردرد افراد بزرگسال، از این نوع سردرد است. این سردرد بیشتر در زنان شایع است.

 

ب- سردرد میگرنی : سردرد میگرنی هم در کودکان و هم در بالغین وجود دارد. قبل از بلوغ، دختر ها و پسرها به طور مساوی مبتلا به این نوع سردرد می شوند. اما بعد از بلوغ، بیشتر زنان دچار این سردرد می شوند. در حدود 6 درصد از مردان و 18 درصد از زنان در طول زندگی خود دچار سردرد میگرنی می باشند.

 

ج- سردرد های خوشه ای: مورد نادر در بین سردرد های اولیه می باشد. در حدود 1/0 درصد از افراد جامعه گرفتار این نوع سردرد می باشند. این نوع سردرد بیشتر در مردان بیشتر از 20 سال رخ می دهد، هر چند زنان و کودکان هم از این امر مستثنی نیستند.

 

سردرد ثانویه

این سردردها به دلیل مشکلات ساختاری در سر و یا گردن ایجاد می شوند. علل متعدد برای این نوع سردردها وجود دارد، از قبیل: خونریزی مغزی، تومور، مننژیت و انسفالیت.

 

درد عصبی جمجمه، درد صورت و سردردهای دیگر

درد عصبی جمجمه به علت التهاب اعصاب سر و بالای گردن رخ می دهد و موجب سردرد می شود.

درد صورت و انواع علل دیگر سردرد نیز در این مجموعه گنجانده می شوند.

 

چه بیماری های منجر به سردردهای ثانویه می شوند؟

- تومور سر و گردن

- خونریزی مغزی

- ضربه به سر بدون خونریزی

درد

- صدمه به گردن

- مشکلات عروق خونی در سر و گردن

- سکته مغزی

- ناهنجاری های شریانی وریدی

- تومور مغز

- صرع

- فشار خون داخل جمجمه

- داروها

- عفونت

- مننژیت

- انسفالیت

- ایدز

- عفونت های سیستمیک مثل ذات الریه و یا آنفلوانزا

- افزایش فشار خون

- کم آبی بدن

- کم کاری تیروئید

- دیالیز کلیه

- مشکلاتی در چشم ها، بینی، گوش ها، گلو، دندان و گردن

- اختلالات روانپزشکی

 

چه آزمایشاتی برای تشخیص علت سردرد ثانویه لازم است؟

شرح حال بیمار و معاینه بدنی برای تعیین علت این سردرد مهم است. آزمایشاتی که ممکن است در این موارد به کار گرفته شوند، عبارتند از:

- آزمایش خون : آزمایش خون می تواند اختلالات الکترولیت، ارزیابی کلیه، کبد و تیروئید را نشان دهد.

- سی تی اسکن : برای اطلاع از خونریزی، تورم و یا تومور مغز مورد استفاده قرار می گیرد.

- ام آر آی (MRI) سر : با MRI می توان ساختمان مغز و مننژ ( لایه پوشانده مغز و نخاع) را بهتر دید. زمان انجام MRI بسیار طولانی تر از سی تی اسکن می باشد، اما دقیق تر است. بیماری که می خواهد MRI انجام دهد، باید هیچ گونه وسیله فلزی در بدن نداشته باشد.

- سوراخ کمری : مایع مغزی نخاعی را می توان با وارد کردن یک سوزن در داخل نخاع (در پایین کمر) بدست آورد. آزمایش مایع مغزی نخاعی ممکن است عفونت و یا خونریزی را نشان دهد، مانند مننژیت ناشی از باکتری، ویروس و یا سل.

در اکثر موارد قبل از آزمایش مایع مغزی نخاعی، سی تی اسکن انجام می شود، برای اطمینان از اینکه هیچ خونریزی،تورم و یا توموری در مغز وجود ندارد

چه زمانی باید سریعا به پزشک مراجعه کرد؟

در شرایط زیر باید فورا به پزشک مراجعه کنید:

- هنگامی که سردرد زیادی دارید، زیرا سردرد زیاد می تواند به دلیل خونریزی در مغز باشد.

- سردردتان با همیشه متفاوت است.

- ناگهان سردرد شروع شده و شدت سردرد نیز زیاد است و با سرفه، خم شدن و یا فعالیت جنسی بدتر می شود.

- سردرد همراه با تهوع و استفراغ

- سردرد همراه با تب و یا سفتی گردن

- سردرد همراه با تشنج

- سردرد همراه با ضربه سر

- سردرد همراه با تغییر دید، صحبت کردن و یا رفتار

- سردرد همراه با ضعف و تغییر در احساس

- سردرد درمان نشده و بدتر شده است.

- احتیاج به مصرف مقدار زیادی داروی مسکن دارید.

- سردرد باعث غیرفعال شدن شما شده و با کار و کیفیت زندگی شما تداخل دارد.

 

درمان خانگی سردرد

- استراحت چشم ها (بستن چشم ها برای مدتی در یک اتاق تاریک)

- محافظت از سر و جلوگیری ار ضربه به آن، مثل گذاشتن کلاه مخصوص هنگام موتورسواری

- ورزش های آرام سازی و تنفس عمیق مثل یوگا

- ماساژ درمانی توسط متخصص مربوطه

- گرم کرن پشت و بالای گردن

- خوابیدن به اندازه کافی

- داشتن رژیم غذایی سالم

- ورزش منظم

- درست ایستادن و درست نشستن

- ترک کردن سیگار

- کشش گردن و قسمت بالای بدن، به خصوص در هنگام کار با کامپیوتر

- استفاده از عینک مناسب در صورت لزوم

منبع:تبيان


برچسب‌ها: سردرد, ميگرن, علل سردرد


آدرس مطب دكتر دقاق زاده در تهران و اراك:

1: اراكــــــــــ: ميــدان وليـعــصر-خيـابـان امـام خمـيـنـي-جنـب داروخـانـه تخـت جمشـيد-

ساختمان پزشكان455-(ساختمان تيموري)طبقه اول

dr daghaghzade1

+ نوشته شده در  یکشنبه شانزدهم بهمن ۱۳۹۰ساعت   توسط دكتردقاق زاده -متخصص طب فيزيكي وتوانبخشي  | 

لينك فيلم سردرد هاي ناشي از مسكن

لينك فيلم سردرد هاي ناشي از مسكن

برنامه دكتر سلام- صداوسيما

دكتر زماني متخصص مغز واعصاب

http://www.aparat.com/v/51acf9c41788ecd09c295fd307c0269b106061


برچسب‌ها: متخصص مغز واعصاب, متخصص سردرد وميگرن, دكتر عباس دقاق زاده, طب فيزيكي وتوانبخشي


آدرس مطب دكتر دقاق زاده در تهران و اراك:

1: اراكــــــــــ: ميــدان وليـعــصر-خيـابـان امـام خمـيـنـي-جنـب داروخـانـه تخـت جمشـيد-

ساختمان پزشكان455-(ساختمان تيموري)طبقه اول

dr daghaghzade1

+ نوشته شده در  سه شنبه چهارم بهمن ۱۳۹۰ساعت   توسط دكتردقاق زاده -متخصص طب فيزيكي وتوانبخشي  | 

میگرن

آیا میگرن قابل پیشگیری است؟در این مطلب آزمایشات تشخیصی میگرن و داروهایی که موجب پیشگیری از سردردهای میگرنی می شود را برای تان توضیح می دهیم.

● آزمایش های تشخیصی

اگر میگرن هایی خاص یا تاریخچه ی خانوادگی از میگرن ها را دارید، دکترتان احتمالا بر مبنای تاریخچه بالینی شما و بر مبنای یک معاینه ی جسمانی، مشکل تان را تشخیص خواهد داد.

اما اگر سردردتان غیر معمول(شدید یا اتفاقی است) است دکترتان ممکن است آزمایشات مختلفی را در جهت برطرف کردن احتمال وجود دیگر علل مرتبط با سردرد، تجویز نماید.

▪ توموگرافی کامپیوتری(CT)

این پروسه ی تصویربرداری از یک سری اشعه های(X rays) کامپیوتری به صورت مستقیم استفاده می کند که یک دید مقطعی از مغزتان را فراهم می کند.

این امر به دکترتان در تشخیص تومورها، عفونت ها و مشکلات بالینی محتمل که ممکن است باعث ایجاد سردردها شوند، کمک می کند.

▪ تصویربرداری رزونانس مغناطیسی(MRI)

این تکنیک به منظور تهیه ی تصاویر واضح از اندام های بدن، از امواج رادیویی و میدان های مغناطیسی قوی به جای X Ray استفاده می کند.

در این روش که از امواج رادیویی و خاصیت مغناطیسی استفاده می شود، دیدهای مقطعی خیلی جزئی از مغزتان فراهم می گردد و اسکن های MRI به پزشک تان در تشخیص تومورها، ضربه ها، اتساع عروقی، بیماری های عصبی و دیگر ناهنجاری های مغزی کمک می کنند.

همچنین MRI می تواند برای بررسی رگ های خونی که تغذیه را برای مغز فراهم می آورند، استفاده شود.

▪ بررسی ستون فقرات(سوراخ کمری)

اگر دکترتان به یک شرایط زمینه ساز سردرد در ستون فقرات تان مشکوک شود مانند مننژیت ها(یک تورم در غشاء ها یا منینگ ها و التهاب در مایع مغزی نخاعی که اطراف مغز و نخاع را پوشانده است) ممکن است برای شما یک آزمایش، تحت عنوان Spinal tap lumbar puncture را توصیه کند.

در این پروسه به منظور استخراج نمونه ای از مایع مغزی – نخاعی(CSF) برای تجزیه های آزمایشگاهی، یک سوزن نازک بین ۲ تا مهره های پایین کمر وارد می شود.

● داروهای پیشگیری کننده

نزدیک به نیمی از افرادی که به میگرن مبتلاء می شوند می توانند از مصرف داروهای پیشگیری کننده سود ببرند. هنوز تنها در حدود ۱ نفر از هر ۱۰ نفر، آن را مصرف می کند. اگر در طی ماه برای ۲ مرتبه و یا تعداد دفعات بیشتری حملات ناتوان کننده ی میگرن را دارید ممکن است یک کاندیدای مناسب برای استفاده از درمان های پیشگیرانه باشید.

اگر داروهای تسکین درد مفید نباشند و یا علائم و نشانه هایی از جمله تشعشعات نورانی آزاردهنده، بی حسی و ضعف را دارید، مصرف داروهای پیش گیری کننده می توانند تکرر و شدت و طول مدت میگرن را کاهش دهند و ممکن است اثربخشی داروهای تسکین دهنده علائم بیماری در طی حمله های میگرن را افزایش دهند.

پزشک تان ممکن است توصیه نماید داروهای پیشگیرانه را هر روز مصرف کنید و یا آن را تنها زمانی که یک عامل محرک قابل پیش بینی مانند قاعدگی نزدیک است، مصرف نمایید.

در اغلب موارد داروهای پیشگیری کننده، سردرد را کاملا محدود نمی کنند و برخی سبب ایجاد عوارض جانبی جدی هم می گردند. اگر از مصرف داروهای پیشگیری کننده نتایج خوبی را به دست آورید یعنی به عنوان مثال برای ۶ ماه تا ۱ سال از ابتلاء به میگرن رهایی یافتید پزشک تان ممکن است توصیه نماید که داروی مصرفی را کاهش دهید تا ببینید آیا بدون مصرف داروها، میگرن تان برگشت می کند و یا خیر.

در صورت تجویز و تایید پزشک معالج تان، برای دست یابی به بهترین نتیجه می توانید از داروهای زیر مصرف نمایید:

● داروهای قلبی عروقی

▪ بتابلوکرها(عموما برای درمان فشار خون بالا و بیماری عروق کرونر تجویز می گردند) می توانند تکرر و شدت میگرن ها را کاهش دهند. این داروها از فاکتورهای صف اول درمان محسوب می شوند.

▪ بلوکرهای کانال کلسیمی نوع دیگری از داروهای قلبی عروقی هستند به ویژه وراپامیل(calan ، isoptin) که همچنین ممکن است در پیشگیری و تسکین علائم میگرن موثر باشند.

▪ به علاوه داروهای ضد فشار خون لیزینوپریل(prinivil zestril) و داروی کاندسارتان(candesartan) با نام تجارتی Atacand و داروی لیزینوپریل(Zestril) در کاهش مدت و شدت میگرن ها موثر هستند.

محققین دقیقا نمی دانند که چرا داروهای قلبی عروقی از میگرن ها پیشگیری می کنند. عوارض جانبی مصرف داروها می تواند شامل گیجی، خواب آلودگی و یا سردرد خفیف باشند.

● داروهای ضد افسردگی

برخی از داروهای ضد افسردگی خاص در جهت کمک به پیشگیری از برخی انواع سردردها(از جمله میگرن ها) مفید هستند. موثرترین آن ها عبارت هستند از داروهای ضد افسردگی تری سایکلیک مانند آمی تریپتیلین و پروتریپتیلین.

این داروها از فاکتورهای صف اول درمان محسوب می شوند و ممکن است با اثربخشی بر سطوح هورمون سروتونین و دیگر مواد شیمیایی مغزی، میگرن ها را کاهش دهند. نیازی نیست که حتما به افسردگی مبتلا باشید تا بتوانید از مزایای این داروها بهره ببرید.

نوع دیگری از ضد افسردگی ها عبارت هستند از مهارکننده های انتخابی بازجذب سروتونین(SSRIS) و مهارکننده بازجذب نوراپی نفرین(SNRIS) که اثربخشی آن ها در پیشگیری از میگرن تایید نشده است. به هر حال تحقیقات اولیه پیشنهاد می کنند که یک نوع از SNRI ها یعنی ونلافاکسین(Venlafaxine) یا Effexor ممکن است در پیشگیری از میگرن مفید باشد.

● داروهای ضد صرع

به نظر می رسد که برخی داروهای ضد صرع مانند divalproex) Depakote) و topiramate) Topamax) و gabapentin (Neurontin) تکرر میگرن ها را کاهش می دهند. هر چند دوز بالای مصرف این داروها ممکن است سبب عوارض جانبی مثل تهوع، استفراغ، اسهال و گرفتگی عضلانی و ریزش مو و گیجی گردند.

● سیپروهپتادین

این آنتی هیستامین به طور ویژه بر فعالیت سروتونین اثر می گذارد و پزشکان برخی اوقات آن را به عنوان یک ابزار پیشگیری به کودکان می دهند.

● سم بوتولینوم نوع A

سم بوتولینوم نوع A برخی اوقات برای معالجه ی میگرن های مزمن استفاده می گردد. مطالعات نتایج را با توجه به میزان اثربخشی، ادغام کرده اند.

به هر حال برخی متخصصین در امر سردرد معتقدند که مصرف آن می تواند برای برخی افراد مفید واقع شود.

تزریق این دارو به نواحی عضلات پیشانی و گردن صورت می گیرد. وقتی این راه کار موثر واقع شود عموما نیاز است که این درمان هر ۳ ماه یک بار تکرار شود.

برای مشاهده ی وب سایت دکتر فرشچی می توانید به آدرس اینترنتی www.novindiet.com مراجعه نمایید.دکتر حمیدرضا فرشچی
متخصص تغذیه ـ فوق تخصص دیابت و چاقی

تبیان ( www.tebyan.net )


آدرس مطب دكتر دقاق زاده در تهران و اراك:

1: اراكــــــــــ: ميــدان وليـعــصر-خيـابـان امـام خمـيـنـي-جنـب داروخـانـه تخـت جمشـيد-

ساختمان پزشكان455-(ساختمان تيموري)طبقه اول

dr daghaghzade1

+ نوشته شده در  جمعه هجدهم آذر ۱۳۹۰ساعت   توسط دكتردقاق زاده -متخصص طب فيزيكي وتوانبخشي  | 

سردردوانواع آن

علل  سردرد و آشنایی با انواع سردرد
سردرد براي همگان پديده اي آشناست و كمتر كسي است كه در طول عمر خود آن را تجربه نكرده باشد. هنوز براي سردرد تعريف مشخصي كه مورد قبول همه باشد وجود ندارد. شايد ساده ترين تعريف براي سردرد « احساس درد و ناراحتي از ناحيه كاسه چشم تا قسمت پشت سر » باشد.

    بايد به خاطر داشت كه سردرد يك بيماري نيست، بلكه نشانه اي است از طيف متنوعي از بيماريها كه از يك سرماخوردگي ساده شروع و به امراض جدي مثل تومورهــــــاي بدخيم مغزي ختم مي شود. گر چه در اغلب موارد منشأ سردرد، بيماريهاي خوش خيم مي باشد، اما اولين مسأله اي كه در برخورد با بيمار مبتلا به سردرد بايد حل شود، عبارت است از افتراق بين علل خوش خيم و علل خطرناكتر.

    ساز و كارهاي اصلي مكانيسم ها سردرد عبارتند از:

    ـ گشاد شدن عروق داخل و خارج جمجمه

    ـ التهاب عروق داخل و خارج جمجمه

    ـ عفونت عروق داخل و خارج جمجمه

    ـ انقباض ممتد عضلات كاسه سر و گردن

    ـ تغيير فشار داخل جمجمه.


    انواع اصلي سردرد :

    1 ـ‌ ميگرن كلاسيك : معمولاً پانزده تا سي دقيقه قبل از شروع اين نوع سردرد، علايمي مثل ظهور نقاط نوراني در جلو چشم، تاري ديد و منگي پديدار مي شود؛ آرام آرام با از بين رفتن اين علايم سردرد يك طرفه اي به صورت مبهم و در يك سمت ناحيه گيجگاهي ظاهر مي شود، به تدريج شدت درد افزايش مي يابد و سردرد حالت ضرباندار به خـــود مي گيرد، در اين مرحله بيمار رنگ پريده و دچار تهوع و استفراغ شديدي مي شود؛ بسياري از بيماران در اين مرحله ترس از نور پيـــدا مي كنند و ترجيح مي دهند در اتاق تاريك استراحت كنند و پاره اي ديگر تعريق شديد و تكرر ادرار پيدا مي كنند. درد بين چند ساعت تا يك روز طول مي كشد و بالاخره بيمار به خواب فرو مي رود. پس از اينكه بيمار از خواب بيدار شد، سردرد تسكين مي يابد. اين نوع سردرد در زنان بيشتر ديده مي شود و استعداد ارثي به بروز حملات در بين افراد وجود دارد.

    


2 ـ سردرد عصبي: تقريباً 90 درصد از بيماران مبتلا به سردرد دچار سردرد عصبی هستند. علت پيدايش اين نوع سردرد، انقباض عضلات كاسه سر، گردن، شانه و صورت بوده و مهمترين دليل پيدايش اين انقباض ها، هيجانات عصبي است. درد معمولاً از ناحيه پيشـــــاني، گردن يا شانه شروع مي شود و به تــدريج تمام كاسه سر را فرا مي گيرد. اين درد ماهيت فشاري داشته ولي خاصيت ضرباني ندارد. بيمار از اينكه سرش سنگين است شكايت دارد، ممكن است تهوع پيدا كند اما به استفراغ دچار نمي شود.

    3 ـ سردرد به علت عفونت مننژ (پرده هاي مغزي): درد در اين بيماران به صورت فشرده بوده و تمام سر را فرا مي گيرد، با استراحت كاهش مي يابد و با حركت تشديد مي شود. وجود علايمي چون تب و سفتي گردن به تشخيص كمك مي كند.

    4 ـ سردرد به علت تومورهاي مغزي: اين نوع سردرد ها معمولاً متناوب بوده و در اوايل صبح شديدتر است، بيشتر ماهيت حمله اي دارد، با حركت سر، بلند كردن بار، عطسه و به خصوص سرفه تشديد مي شود. معمولاً سردرد همراه با اختلالات خواب همراه است و گاه بيمار به علت سردرد از خواب بيــــــدار مي شود.

    5 ـ سردرد به علت فشار خون بالا: سردرد در اين بيماران، معمولاً‌ زماني ظاهر مي شود كه فشارخون حداكثر به حدود 200 و فشارخون حداقل به حدود 120 ميلي متر جيوه رسيده باشد؛ اين نوع سردرد غالباً در ناحيه پس سر متمركز بوده، و با درمان فشارخون در اكثر موارد از بين مي رود.

    6 ـ سردرد ناشي از بيماريهاي چشم: عيوب انكساري چشم ، سبب پيدايش سردردهاي مكرر در ناحيه پيشاني بخصوص به هنگام مطالعه يا تماشاي تلويزيون مي شود ، اما سردرد ناشي از آب سياه با چشم درد شديد همراه بوده و معمولاً در ناحيــه پيشاني متمركز مي شود و اغلب با تهوع و استفراغ همراه است.

    7 ـ سردرد ناشي از بيماريهاي سينوس: سردردهاي ناشي از التهاب و عفونت سينوسها اغلب در ناحيه پيشانــــي متمركز مي شود؛ اين دردها با حركت سر و دراز كشيدن تشديد مي شود و پس از بيدار شدن از خــواب به حداكثر شدت خود مي رسد؛ اين سردردها با درمان التهاب يا عفونت سينوس ها مرتفع مي شوند.

    8 ـ سـردرد ناشي از عفونت هاي دنداني‌: اين نوع سردرد ها غالباً از ناحيه صورت شروع و بتدريج به تمام كره سر منتشر مي شود و با درمان عفونت دنداني، درد از بين مي رود.

    9 ـ سردردهاي آلرژيك: اين نوع سردردها متعاقب تماس فرد بيمار با ماده حساسيت زا ايجــــاد مي شود؛ معمولاً همراه با اين نوع سردرد ساير علايم حساسيت مثل احتقان بيني، آبريزش از بيني ، سرفه، عطسه و گاهي اسهال ديده مي شود وكنترل حساسيت معمولاً به كنترل سردرد منجر مي شود.

 


آدرس مطب دكتر دقاق زاده در تهران و اراك:

1: اراكــــــــــ: ميــدان وليـعــصر-خيـابـان امـام خمـيـنـي-جنـب داروخـانـه تخـت جمشـيد-

ساختمان پزشكان455-(ساختمان تيموري)طبقه اول

dr daghaghzade1

+ نوشته شده در  دوشنبه هشتم فروردین ۱۳۹۰ساعت   توسط دكتردقاق زاده -متخصص طب فيزيكي وتوانبخشي