دكتر دقاق زاده-متخصص طب فيزيكي وتوانبخشي

طب فيزيكي و توانبخشي -عضلات،استخوان،مفاصل، ديسك وستون فقرات ،ورزش درماني،طب سوزني،فيزيوتراپي ،درد

درمان معجزه‌آساي دردهاي سياتيكي

به گفته يك متخصص ارتوپدي، راه رفتن در آب كم عمق در پيشگيري و درمان دردهاي سياتيك بسيار موثر است.

 
دكتر محمد جواد جزايري در گفت‌وگو با ايسنا، در اين رابطه اظهار كرد: در اين روش فرد ابتدا بايد آرام آرام طول استخر را راه رفته و به سمت عقب بازگردد زيرا اين كار در كشش عضلات و شل كردن آنها بسيار موثر است و تاثير شگفت‌انگيزي بر بدن بيمار دارد.

 
وي در خصوص علل دردهاي سياتيكي، گفت: تورم، بيرون زدگي يا پارگي ديسك بين مهره‌ها، مهم‌ترين علت دردهاي سياتيكي است كه ممكن است متعاقب يك حركت سنگين مثل بلند كردن جسم سنگين در حالت ايستاده با خم شدن ناگهاني و چرخش كمر به وجود بيايد.

 
وي افزود: در بعضي از مواقع ضربه محكم به عصب يكي از دلايلي است كه اين دردها را به وجود مي‌آورد. در اين حالت درد از كمر به باسن و ران مي‌رود و به پشت زانو، ساق و پشت پا مي‌رسد و همه اين اعضا را در بر مي‌گيرد.

 
وي ادامه داد: اين دردها با بالا رفتن فشار داخل شكم، هنگام سرفه و عطسه افزايش پيدا مي‌كند.

 
اين متخصص ارتوپدي درباره حركات ورزشي و بروز دردهاي سياتيكي، اظهار كرد: انجام حركات ورزشي سنگين به تشديد اين دردها مي‌انجامد.

 
وي تاكيد كرد: پوزيشن‌هاي بد مانند نشستن به مدت طولاني، بلند كردن جسم سنگين به شكل غلط نيز افراد را دچار مشكل مي‌كند كه فرد بايد براي پيشگيري از اين دردها هنگام بلند كردن جسم سنگين ابتدا زانو زده، به گونه‌اي كه زانوي راست در جلو باشد و زانوي چپ در عقب و سپس آن جسم را با دو دست تا ناف بلند كرده و در حالت خميده حمل كند و چون در اين حالت فشار در همه قسمت‌هاي كمر، ران، زانو و مچ پا پخش مي‌شود، اين راه، بهترين روش براي بلند كردن اجسام سنگين است.

 
به گفته وي، نشستن‌هاي طولاني مدت كه بيشتر در مورد كارمندان مشهود است نيز در اصلاح وضعيت نشستن قابل اصلاح است و تا ميزان زيادي از فشار بر عصب سياتيك مي‌كاهد.

 
وي ادامه داد: افراد هنگام نشستن پشت ميز نبايد خم شوند، بلكه بايد كمر خود را راست نگه داشته و به صندلي تكيه بدهند و اگر امكان داشت در پشت صندلي‌شان بالشي قرار داده يا از صندلي‌هايي استفاده كنند كه در قسمت كمر آنها يك برآمدگي به سمت جلو دارد. علاوه بر اين بايد چهارپايه‌اي را زير زانو قرار داده تا زانو خم شود به گونه‌اي كه سر زانو كمي بالاتر از كشاله ران قرار بگيرد.

 
اين ارتوپد افزود: قوس كمر كه به علت چاقي و بيرون زدگي شكم به وجود مي‌آيد يكي ديگر از عوامل اصلي در بروز دردهاي سياتيكي است.

 
به گفته وي، رانندگي‌هاي طولاني مدت نيز در اين رابطه نقش مهمي دارد كه به اين منظور فرد بايد نزديك فرمان اتومبيل نشسته و زانوهايش را به گونه‌اي خم كرده باشد كه در جهت كلاج و ترمز قرار گيرد.

 
وي همچنين به افرادي كه در طول روز زمان زيادي را سرپا مي‌ايستند، توصيه كرد: افرادي كه در طول روز زياد راه مي‌روند مانند خانم‌هاي خانه‌دار، بايد زمان ايستادن خود را كوتاه كرده و در وقفه‌هاي كاري خود هفت تا هشت دقيقه روي زمين خوابيده و پاهايشان را روي مبل يا سطح بلندتر از سطح زمين بگذارند.

 
دكتر جزايري در رابطه با نحوه درمان دردهاي سياتيكي افزود: درمراحل اوليه درمان براي فرد دو تا سه روز استراحت مطلق تجويز مي‌شود اما اگر فرد در حالت حاد قرار گيرد به گونه‌اي كه انگشتانش گزگز كند و با كاهش حس همراه باشد بايد حتما به پزشك مراجعه كرده و تحت معالجه جدي قرار گيرد.

 
وي افزود: در حالت استراحت مطلق فرد بايد از انجام هر كاري خودداري كرده و در بستر استراحت كند اما اين مدت استراحت نبايد طولاني شود زيرا عضلات بدن ضعيف شده و باعث درد شديد مي‌شود. بنابراين فرد بايد پس از 48 ساعت استراحت به تدريج و با ملايمت كارهاي روزانه‌اش را از سر بگيرد.

 
وي تاكيد كرد: در مواردي كه ديسك بين مهره‌ها پاره شده و به گونه‌اي شديد باشد كه بيمار نتواند راه برود، فرد بايد تحت نظر پزشك متخصص قرار گرفته و در صورت لزوم جراحي شود.

منبع:الف

 


برچسب‌ها: سیاتیک, درمان دردهاي سياتيكي, علل دردهاي سياتيكي, بيرون زدگي يا پارگي ديسك بين مهره‌ها, متخصص روماتيسم ومفاصل


آدرس مطب دكتر دقاق زاده در تهران و اراك:

1: اراكــــــــــ: ميــدان وليـعــصر-خيـابـان امـام خمـيـنـي-جنـب داروخـانـه تخـت جمشـيد-

ساختمان پزشكان455-(ساختمان تيموري)طبقه اول

dr daghaghzade1

+ نوشته شده در  دوشنبه سی ام بهمن ۱۳۹۱ساعت   توسط دكتردقاق زاده -متخصص طب فيزيكي وتوانبخشي  | 

دردهای سیاتیکی چیست؟

دردهای سیاتیکی چیست؟

یک متخصص ارتوپدی گفت: زمانی می‌گوییم فرد دچار دردهای سیاتیکی شده که مهره‌های کمر یا صفحه‌های بین آنها جابجا شده و با فشار بر ریشه‌های عصب سیاتیک، فرد را دچار دردی مانند برق گرفتگی می‌کند.دکتر خلیل علیزاده در گفت‌وگو با ایسنا، درباره دردهای سیاتیکی گفت: سیاتیک مهم‌ترین و بزرگترین عصب بدن است که از نخاع سرچشمه گرفته و به صورت شاخه شاخه به عضلات دیگر می‌رود و حس آن قسمت از بدن را تامین کرده و باعث حرکت آن می‌شود.وی ادامه داد: این عصب از مهره کمری سرچشمه می‌گیرد و با عبور از باسن به پشت زانو می‌رود که در آنجا دو شاخه شده و تا کف پا ادامه پیدا می‌کند و به نوک انگشتان ختم می‌شود.این متخصص ارتوپدی با اشاره به بروز بی‌حسی و کاهش قدرت عضلات پا هنگام شروع دردهای سیاتیکی افزود: این دردها معمولا از زانو به پایین را درگیر کرده و فرد در قسمت ساق و پشت پا احساس بی‌حسی می‌کند.وی تاکید کرد: مهم‌ترین عامل تشدید دردهای سیاتیکی، برداشتن اجسام سنگین به طور ناگهانی است و در مواردی مثل هول دادن ماشین یا بیرون آوردن آن از چاله و خم شدن ناگهانی برای بلند کردن جسم سنگین به علت فشاری که به عصب سیاتیک وارد می‌شود فرد دچار این دردها می‌شود.علیزاده در ادامه افزود: عوامل دیگری مثل تصادف‌ها که باعث جابجا شدن مهره‌ها می‌شود و وجود غده در کانال نخاعی موارد دیگری هستند که باعث بروز دردهای سیاتیکی می‌شوند.این متخصص ارتوپدی گفت: اگر شخص فقط درد داشته باشد با استراحت مطلق در دو تا سه روز و استفاده از دارو و فیزیوتراپی بهبود پیدا می‌کند اما اگر علاوه بر احساس درد، دچار بی‌حسی و ضعف عضلانی شود و نتواند پایش را بالا و پایین کرده و هنگام راه رفتن بر آنها کنترل کافی داشته باشد، باید جراحی شود.وی تصریح کرد: کسانی که دچار کمر درد می‌شوند معمولا برای همه عمر دچار کمردردهای مقطعی هستند و اگر نکات لازم را رعایت نکنند با احتمال برگشت و عود آن مواجه خواهند شد.به گفته وی، از آنجا که درمان سیاتیک مقطعی نیست، کسی که یک بار سابقه سیاتیک داشته باشد، دیگر نمی‌تواند برای همه عمر کارهای عادی‌اش را انجام دهد.
برچسب‌ها: متخصصص سياتيك, متخصص درد هاي سياتيك پا, فيزيوتراپي سياتيك, بهترين درمان سياتيك


آدرس مطب دكتر دقاق زاده در تهران و اراك:

1: اراكــــــــــ: ميــدان وليـعــصر-خيـابـان امـام خمـيـنـي-جنـب داروخـانـه تخـت جمشـيد-

ساختمان پزشكان455-(ساختمان تيموري)طبقه اول

dr daghaghzade1

+ نوشته شده در  چهارشنبه یکم شهریور ۱۳۹۱ساعت   توسط دكتردقاق زاده -متخصص طب فيزيكي وتوانبخشي  | 

سياتيک چيست؟

سياتيک چيست؟

Sciatica

سياتيک

سياتيک واژه‌اي است که به درد قسمت‌ تحتاني کمر با انتشار به باسن، ران و قسمت پاييني پا اطلاق مي ‌شود. اين درد اغلب با کرختي يا ضعف پاها همراه است....

اين درد ممکن است ناگهاني ايجاد شده و از چند روز تا چند هفته ادامه پيدا کند.

سياتيک به دلايل مختلفي که منجر به فشار يا آسيب به اعصابي که از کانال نخاعي (فضايي که در آن طناب نخاعي عبور مي ‌کند) خارج مي ‌شوند، ايجاد مي شود.

در منطقه ‌اي در بخش تحتاني کمر رشته‌ هاي عصبي انتهاي نخاعي کنار هم قرار گرفته و عصب سياتيک را تشکيل مي ‌دهند. افرادي که مبتلا به سياتيک هستند معمولا بين 30 تا 50 سال سن دارند. تقريبا 80 تا 90 دردصد از افرادي که سياتيک دارند بدون هيچ مداخله جراحي بهبود پيدا مي‌ کنند.

دلايل بيماري

* اکثر سياتيک ‌ها زماني رخ مي ‌دهند که مرکز ژله مانند ديسک بين مهره‌‌اي به داخل يا بخش مياني ديسک برآمدگي پيدا مي‌ کنند. اين حالت که نام فتق خوانده مي ‌شود، سبب ايجاد فشار به اعصاب قسمت انتهايي کمر يعني جايي مي‌ شود که شاخه ‌اي از طناب نخاعي در آن وجود دارد و يا سبب وارد آمدن فشار به خود اعصاب سياتيک مي ‌شود.

ساير دلايل سياتيک عبارت‌ هستند از:

* آرتريت تخريب ‌کننده به دنبال ساييدگي يا آسيب استخوان‌ هاي مهره‌ اي. اين موضوع مي ‌تواند سبب تنگي نخاع (تنگي کانال نخاعي) شده، که ممکن است اعصابي را که در کانال نخاعي هستند تحت فشار قرار دهد.

* مشکلات عروقي به دنبال ناهنجاري‌ هاي عروق خوني در داخل و اطراف کانال نخاعي.

* به ندرت، وجود تومور در داخل کانال نخاعي، يا تومور مننژ(پرده اطراف طناب نخاعي)، يا در فضاي بين مهره‌ها و طناب نخاعي. رشد تومور ممکن است سبب فشار به طناب نخاعي و اعصابي شود که از آن خارج مي ‌شود.

* ساير دلايل مثل ضربه، عفونت و التهاب هم مي ‌تواند بافت‌ هاي عصبي را تحت تاثير قرار دهد.

تشخيص سياتيک

تشخيص

شرح حال کامل به همراه معاينه جسمي براي تعيين موقعيت و منشا اعصاب ملتهب شده ضروري است.

* عکسبرداري با اشعه X ندرتا لازم است چرا که عکسبرداري نمي ‌تواند فتق را مشخص کند. عکسبرداري با اشعه X مي‌ تواند بيماري اسپونديلوزيس، ديسک‌ هاي تنگ شده يا بيرون زدگي‌ هايي را مشخص کند که ممکن است نشان‌ دهنده تومور نخاعي باشد.

ساير آزمون ‌هاي تشخيص عبارت هستند از:

* تصويربرداري به روش MRI، که تصاويري ايجاد مي ‌کند که مي ‌توان ديسک‌ هاي بين‌ مهره‌اي، رباط‌ ها و عضلات را همانند تومورها مشاهده نمود.

* تصاوير CT اسکن از نخاعي که در آن با استفاده از تزريق ماده حاجب به داخل نخاع، مي ‌توان طناب نخاعي و اعصاب را مشاهده نمود.

درمان

* تسکين درد توسط داروهاي بدون نسخه مثل داروهاي ضدالتهاب غيراستروئيدي(مانند بروفن). گاهي يک پزشک ممکن است داروهاي استروئيدي را براي رفع درد تجويز يا تزريق کند تا التهابي که همراه با سياتيک ايجاد شده است کاهش پيدا کند.

* فيزيوتراپي براي تسکين درد و اصلاح مشکلات وضعيتي که سبب تشديد درد مي ‌شوند.

* جراحي زماني انجام مي ‌شود که درمان هاي دارويي و فيزيوتراپي سبب بهبود و يا تسکين علايم نشود و يا در صورتي که مشکلاتي نظير بي اختياري ادرار و مدفوع ايجاد شود.

ترجمه: مژگان کريمي

نوين پزشکي


دكتر عباس دقاق زاده

پزشك-متخصص طب فيزيكي و توانبخشي -بيماري هاي عضلات،استخوان،مفاصل، ديسك وستون فقرات،كمردرد وگردن درد،
ورزش درماني ،طب سوزني،دردهاي اسكلتي وعضلاني،درمان غير جراحي ديسك وستون فقرات
نوار عصب وعضله،ليزر درماني وفيزيوتراپيبرچسب‌ها: سياتيك وديسك كمر, متخصص سياتيك وديسك كمر


آدرس مطب دكتر دقاق زاده در تهران و اراك:

1: اراكــــــــــ: ميــدان وليـعــصر-خيـابـان امـام خمـيـنـي-جنـب داروخـانـه تخـت جمشـيد-

ساختمان پزشكان455-(ساختمان تيموري)طبقه اول

dr daghaghzade1

+ نوشته شده در  دوشنبه سوم بهمن ۱۳۹۰ساعت   توسط دكتردقاق زاده -متخصص طب فيزيكي وتوانبخشي  | 

كمر درد

كمر دردستون فقرات بدن انسان تشکیل شده از 7مهره گردنی -12مهره سینه ای-5مهره کمری ،ومهره های به هم چسبیده  خاجی و دنبالچه

هر مهره از دو قسمت تشکیل شده است :

1- جسم مهره                   2- قوس مهره

از اتصال جسم و قوس مهره ،سوراخ مهره ای ایجاد می گردد که در طول ستون فقرات مجرای نخاعی را بوجود می آورند.

طناب نخاعی از سوراخ پس سر آغاز شده پس از امتداد در مجرای نخاعی و ایجاد انشعابات مختلف عصبی درفرد بالغ در  قسمت مهره اول و دوم کمری(L1-L2)پایان می یابد .

بین جسم مهره و قوس مهره ،دیسک مهره ای قرار دارد که سبب کاهش فشار به ستون فقرات و اعصاب منشعبه  از آن شده و سبب تسهیل در حرکات بدن نیز می شود.

دیسک خود شامل دو قسمت هسته و بخش محیطی می باشد (آنولوس فیبروزوس و پولپوس کاورنوس)

هنگام راه رفتن ،نشستن و خوابیدن در پوزیشن های مختلف فشار مضاعفی به ستون فقرات وارد می گردد که در بعضی موارد می تواند به میزان حتی چند برابر وزن بدن هر  انسان  بالغ شود. برای مثال در پوزیشن نشسته نادرست ،ستون فقرات گاهی میبا یست تا فشاری معادل 200کیلوگرم بر واحد سطح را متحمل  شود .وجود دیسک مهره ای موجب حفاظت از مهره ها و در نتیجه اعصاب منشعب از نخاع می شود.

شایع ترین و مهمترین علل ایجاد کمردرد:

1- فتق دیسک مهره      Herniated disc

دیسک مهره ای شامل بخش محیطی و هسته دیسک می باشد در ستون فقرات بین مهره ها قرار گرفته است.


مایع ژله ای مانند هسته دیسک سبب تسهیل در حرکات و کاهش فشار وارده بر مهره ها می گردد.

دیسک مهره ای در اثر عواملی همچون مشاغل سخت ،تصادفات و ضربه های شدید ناحیه ستون فقرات و پوزشین های نامناسب در زندگی روزمره و حرفه ای و آرتروز میتواند دچار آسیب گردد ودر نتیجه شخص احساس درد در ناحیه کمر پیدا خواهد نمود.

شدت آسیب های وارده به دیسک همانطور که در تصویر زیر نشان داده شده می تواند از خشکی و چروکیدگی دیسک ،کم شدن فاصله مهره ها ،فتق و بیرون زدگی دیسک و مایع ژلاتین هسته ان رخ  دهد.

به هر صورت تشخیص اسیب های ذکر شده توسط معاینه و عکس و MRIاز مهره های کمری قابل تشخیص می باشد.

در موارد حاد علائمی همچون درد شدید ،بی حسی  اندام های تحتانی و حتی عدم کنترل ادرار و مدفوع می تواند ایجاد گردد .

د رکلینیک درد پس از تشخیص قطعی فتق دیسک بین مهره ای اقدامات مداخله ای درمان و کنترل درد (IPM)مانند

a- فشار زدایی دیسک از راه پوست بدون جراحی باز (Discectomy)

b- نوکلئولیز با اوزون

c- بلوک مفصل فاستFacet

d- ورتبرو پلاستی از راه پوست در مواقع شکستگی های مختلف مهره ها

e- بلوک های مختلف محیطی و عصبی صورت می گیرد.

لطفا جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد هر یک از موارد ذکر شده بالا به بخش IPMدر صفحه اول کلیک فرمایید .


2- آتروپاتی مفاصل فاست Facet Joint

مفاصل فاست تنها مفصل های حقیقی در سطح ستون مهره ها می باشند، این مفاصل دو طرفه می باشند و در بین دو مهره دارای فضاهایی هستند که حد اکثر 2-1 میلی لیتر مایع مفصلی دارند . مفصل فاست دررابطه نزدیک با ریشه  اعصاب ستون فقرات بوده که این خود توجیح کننده خطرات متوجه ریشه های عصبی در موارد آرتریت و تغیر شکل مفصل فاست می باشد.

مفاصل فاست در ایجاد تعادل و نرمی حرکات مهره ها و تحمل وزن بدن دخیل می باشند .

در مواردی که درد ناحیه  کمر در اثر اختلال در مفاصل فاست تشخیص داده می شود  متخصصین رشته درد در کلینیک های تخصصی درد نسبت به بلوک  یا بی حس کردن ناحیه اقدام می نمایند .

مواردی همچون :a- کشیدگی در ناحیه مفصل فاست

b- د رمواردی که هیچگونه سر نخ رادیو گرافیک مبنی بر علت کمر درد وجود نداشته باشد.

c- کمر دردی که شواهد پرتونگاری دال بر بیماری دیسک و آرتریت فاست  باشد.

d- سندرم عدم موفقیت جراحی با ز دیسک کمر در این موارد بیمار حتی پس از انجام عمل جراحی هنوز از دردناحیه کمر شکایت دارد .

یکی از علائم اختلاال در مفاصل فاست درد یک طرفه ناحیه کمر و پا هنگام خم شدن به عقب می باشد.

لطفا جهت کسب اطلاعات بیشتر درباره چگونگی اقدامات  مداخله ای به بخش IPM مراجعه فرمایید.

3- سیاتیک

در قسمت انتهایی کمر از کنار هم  قرار گرفتن رشته های عصبی ،انتهای نخاع عصب سیاتیک تشکیل می شود .

در اصطلاح به درد ناحیه تحتانی کمر با انتشار به باسن و قسمت های پایینی پا سیاتیک اطلاق می شود .

درد سیاتیک گاهی با عضلانی و کرختی پاهمراه است.

سیاتیک در اثر دلایلی که موجب فشار یا آسیب به اعصاب انتهایی نخاع می شوند ایجاد می گردد. دلایلی مانند:

a-فتق یا بیرون زدگی دیسک مهره ای

b-آرتروز

c-مشکلات عروق

d-تومورها

d-ضربه و تصادف

e-عفونت

در درمان دارویی سیاتیک استفاده از مسکن ها و داروهای ضد التهاب را شامل می شود . در کلینیک های درد از اقدامات مداخله ای کنترل درد (IPM)و دستگاه های تشخیصی ،درمانی جهت برداشتن و کاهش فشار بر روی دیسک مهره ،مفاصل فاست عصب سیاتیک بهره برده می شود.

لطفا جهت کسب اطلاعات بیشتر به بخش IPM آیکن کمر درد در صفحه اول مراجعه فرمایید .

4- آرتروز (Osteoarthritis)

5-درد های مکانیکی و اختلالات آناتومیک

این نوع کمر درد می تواند در اثر عواملی چون ضربه (Troma) و در نتیجه شکستگی و در رفتگی مهره ایجاد می گردد.

6-تنگی مجرای نخاعی

7- انحرافات ستون فقرات (Scolliosis)

8- کشیدگی عضلانی (Strain )

9-دردهای التهابی در اثر عواملی چون روماتیسم و بیماری بحجت

10-تومور ها

تومورهای استخوانی و یا بافت نرم (تومورهای عصبی)-تومورهای نقاط همجوار ستون مهره ها مانند پروستات پستان و کلیه

11-تومور های احشایی

کمر درد احشایی می تواند منتج از ارتباطات عصبی اندامهای همجوار ستون فقرات باشد

(بیماری های گوارشی و دستگاه تناسلی)

12-کمردرد در اثر بیماریهای عفونی : سل –تب ما لت –استئومیلیت و عفونتهای قارچی

8-کمر درد  در اثر بیماریهای عروقی : نارسائیهای شریانی وریدی –انسداد عروقی( آنوریسم آئورت)

9-کمردرد روانی (پیسکوژنیک )

کمردردی است که عامل فیزیکی وآناتومیکی نداشته ودر اثر بیماریهای روانی همچون افسردگی ثانویه وخیالی برای شخص مبتلا ایجاد میگردد.

علاوه بر عوامل ذکر شده می توانب عللی همچون سن ،استرس ، عادات ناصحیح حرکتی، ورزش  نکردن و در نتیجه ضعف عضلات کمری ،شکمی ،چاقی ،سیگار  و روشهای غلط بر داشتن اجسام سنگین اشاره نمود.

توجه داشته داشتیم که تشخیص هر کدام از انواع کمر درد و علل ایجاد انها توسط پزشک و با توجه  به علائم بالینی و معاینات فیزیکی و روشهای متنوع (MRI،سی تی اسکن ،اسکن استخوان آزمایشات خون و ادرار )امکان پذیر می باشد

درمان

برای درمان و کنترل کمردرد شیوه های مختلفی وجود دارد روش های درمانی که هزاران سال پیش رایج بو ده اند مانند طب سوزنی چینی با قدمت 5000 ساله که هم اکنون در بسیاری از کشورهای پیشرفته و صنعتی مانند امریکا ،زاپن و کشورهای اروپا یی متداول می باشد.

و شیوه های طب مدرن همچون دارو درمانی ،جراحی و طب نوین پزشکی درد

درمانهای داروئی به طور معمول با استفاده از مسکن هایی با اثر اختصاصی بر روی ستون فقرات و داروهای شل کننده عضلانی همراه میبا شد .

درمان جراحی معمولا در آسیب ها و ضربه های شدید ستون فقرات مطرح بوده و بعنوان آخرین راه کار در درمان کمردردمد نظر است.

پزشکی درد جدید ترین راه کارکنترل و درمان درد های مزمن در دنیا می باشد که با استفاده از جدید ترین دستگاههای تشخیصی ،درمانی بدون جراحی باز ،توسط متخصصین پزشکی درد با روشهایی همچون بلوک کردن اعصاب و یا خارج کردن دیسک آسیب دیده بدون شکاف پوستی و

.جراحی و یا تزریق اوزون با استفاده از دستگاههای خاص (CARM) زیر دید غیر مستقیم صورت می گیرد.(لطفاجهت کسب اطلاعات بیشتر بخش IPMیا روشهای اینتر ونشنا ل (مداخله ای کنترل درد  را کلیک فر مایید)

 

توصیه هایی جهت کم کردن کمردرد 

حرکات نرمشی و فیزیوتراپیک(ارگونومی)

توجه داشته باشید وضعیت بدن خود را در هنگام کار برای مدت طولانی ثابت نگه دارید

از کفش های پاشنه بلند استفاده نکنید


عضلات شکم خود را منقبض کنید قوس صندلی خود را به صورتی قرار دهید که سبب خم شدن ستون فقرات نگردد

اگر دچار کمر درد شده اید برای مدت طولانی استراحت نکنید زیرا استراحت طولانی سبب کاهش خون رسانی به ستون فقرات،دیسک مهره ای و در نتیجه خشکی و ترک خوردگی بیشتر دیسک میگردد.

استراحت طولانی سبب ایجاد افسردگی و تشدید درد خواهد شد


خوراکی های مفید

استفاده سویا –زنجبیل ویتامینE،روغن زیتون و خشکباربه کاهش کمر درد کمک میکند.


ref::www.painiran.com


آدرس مطب دكتر دقاق زاده در تهران و اراك:

1: اراكــــــــــ: ميــدان وليـعــصر-خيـابـان امـام خمـيـنـي-جنـب داروخـانـه تخـت جمشـيد-

ساختمان پزشكان455-(ساختمان تيموري)طبقه اول

dr daghaghzade1

+ نوشته شده در  یکشنبه بیست و ششم تیر ۱۳۹۰ساعت   توسط دكتردقاق زاده -متخصص طب فيزيكي وتوانبخشي  | 

درد سیاتیک

سیاتیک

آمار نشان مي‌دهد كه حدود 90 درصد بالغين در طول زندگي خود كمردرد را تجربه مي‌كنند. بنابراين به احتمال زياد شما هم دچار چنين وضعيتي شده‌ايد. يادتان مي‌آيد؟ كمي فكر كنيد... 3-2 روز از شدت كمردرد نمي‌توانستيد خم و راست شويد، حتي پايتان را‌هم نمي‌توانستيد بلند كنيد. پسرخاله‌تان كه براي ديدن شما آمده بود، مي‌گفت حتما ديسك كمر داريد، اما شوهرخاله‌تان مخالف بود. اول كمي شما را ورانداز كرد و بعد با يك حالت فيلسوف‌مابانه گفت:<قطعا مشكل از سياتيك است.> شما هم بالاخره بعد از يك هفته خوب شديد و آخرش هم نفهميديد مشكل شما سياتيك بوده يا چيز ديگر. اما يك توصيه مهم: اگر يكي از دوستان شما كمردرد گرفت و شما خواستيد كلاس بگذاريد و بگوييد مشكل او سياتيك است، به اين هم فكر كنيد كه تنها علت 5 درصد كمردردها، سياتيك است!‌

سياتيك، نام يك عصب است
اصطلاح سياتيك در حقيقت مربوط به دردي است كه در طول عصبي به همين نام انتشار‌مي‌يابد. اين عصب طولاني‌ترين عصب داخل بدن شما است كه از لگن تا انتهاي پا ادامه دارد و در طول مسير خود به شاخه‌هاي متعددي تقسيم مي‌شود. هرگونه فشار بر روي اين عصب مي‌تواند باعث ايجاد درد در تمام طول عصب شود (يعني مسيري كه از كمر شروع مي‌شود و از پشت پا پايين مي‌آيد و تا پاشنه پا مي‌رسد.) البته علائم ممكن است از يك درد خفيف تا ناتواني و از كارافتادگي كامل متغير باشد و گاهي ممكن است با احساس خارش، سوزش، بي‌حسي و ضعف عضلاني هم همراه باشد.
اين درد به‌طور تدريجي شروع شده و با گذشت زمان افزايش مي‌يابد و در هنگام نشستن، برخاستن، عطسه و يا سرفه‌كردن بدتر مي‌شود. ويژگي آن هم اين است كه معمولا فقط يكي از اندام‌هاي تحتاني شما را درگير مي‌كند. در موارد خيلي شديد بيماري، شايد حتي كنترل مثانه و يا روده نيز از دست برود. اين وضعيت اخير، بسيار نادر، اما بسيار خطرناك است.

درد سياتيك از كجا مي‌آيد؟.
شايع‌ترين علت بيماري سياتيك، بيرون‌زدن ديسك بين ‌مهره‌اي و فشار آن بر روي ريشه‌‌هاي عصبي است كه به آن فتق ديسك‌بين‌مهر‌ه‌اي نيز گفته مي‌شود. ديسك‌هاي بين مهره‌اي صفحاتي از جنس غضروف هستند كه مهره‌ها را از هم جدا مي‌كنند. ديسك‌هاي سالم، ستون مهره‌ها را انعطاف‌پذير نگاه‌ داشته و كمك مي‌كنند تا مهره‌ها بتوانند به‌راحتي بر روي هم بلغزند.
با افزايش سن، اين ديسك‌ها شروع به تحليل رفتن مي‌كنند و خشك و تاحدي شكننده مي‌شوند. اين مسئله موجب بيرون رانده‌شدن ديسك از محل خود (فتق) و فشار آن بر روي ريشه عصبي و در نتيجه بروز علائم بيماري سياتيك مي‌شود. البته به غير از فتق ديسك بين‌‌مهره‌اي، عوامل ديگري نيز باعث ايجاد درد سياتيك مي‌شوند. مثلا تنگي ستون مهره‌ها در قسمت كمري و نيز بيماري اسپونديلوليستزي (كه در آن يك مهره به آرامي بر روي مهره ديگر و رو به جلو مي‌لغزد) مي‌توانند باعث ايجاد علائم بيماري شوند. نشانگان پيريفورميس هم نام اختلالي است كه در اثر اسپاسم عضله‌اي به همين نام ايجاد مي‌شود. اين عضله در نزديكي عصب سياتيك قرار دارد و اسپاسم آن باعث فشار بر عصب و بروز درد سياتيكي مي‌شود. ساير علل ايجادكننده بيماري سياتيك عبارتند از: تومورهاي نخاعي كه بر روي ريشه‌هاي عصبي فشار وارد مي‌كنند، سوانحي نظير تصادفات اتومبيل و يا ضرب ديدن ستون مهره‌ها كه موجب آسيب به اعصاب مي‌شوند و تومورهاي خود عصب سياتيك كه البته بسيار شايع هستند. در برخي موارد هم هيچ‌گاه علتي جهت بيماري سياتيك يافت نمي‌شود.‌

چه كساني دچار درد سياتيك مي‌شوند؟
مهم‌ترين عوامل خطر براي بيماري سياتيك عبارتند از:
سن: تغييرات وابسته به سن درستون مهره‌ها شايع‌ترين علت بيماري سياتيك هستند. تحليل رفتن ديسك‌‌هاي‌بين مهره‌اي كمري از سن 30 سالگي شروع مي‌شود ولي تنگي‌هاي ستون مهره‌اي كه يك علت ديگر بيماري سياتيك هستند اغلب افراد را در سنين بالاتر از 50 سال درگير مي‌كنند.
شغل: افرادي كه شغلشان نياز به چرخش مكرر كمر دارد، آنهايي كه بارهاي سنگين حمل مي‌كنند و كساني كه به‌مدت طولاني رانندگي مي‌كنند، بيش از ساير افراد دچار بيماري سياتيك مي‌شوند.‌
فعاليت‌هاي فيزيكي: افرادي كه براي مد‌ت‌هاي طولاني مي‌نشينند و يا يك زندگي راكد و كم‌فعاليت را دنبال مي‌كنند نسبت به افراد فعال‌تر، بيشتر مستعد ابتلا به بيماري سياتيك هستند.
فاكتورهاي ژنتيكي: دانشمندان 2 ژن را شناسايي كرده‌اند كه تصور مي‌رود وجود آنها باعث استعداد برخي افراد به بروز بيماري سياتيك مي‌شود.
علاوه بر موارد فوق، افراد مبتلا به بيماري ديابت نيز به‌دليل آسيب و تخريب عصبي كه در اثر ديابت در آنها ايجاد مي‌شود، بيشتر مستعد ابتلا به بيماري سياتيك هستند.

زمان مراجعه به پزشك
بيماري خفيف معمولا با كمي صبر و حوصله خودبه‌خود از بين مي‌رود. ولي اگر بيماري شما با كارهايي كه انجام داديد بهبود نيافت و يا آنكه درد شما بيش از 6 هفته طول كشيد،بايد به پزشك مراجعه كنيد. در مواردي هم كه درد شما از ابتدا بسيار شديد است و يا روزبه‌روز بدتر مي‌شود،‌بايد به پزشك مراجعه كنيد.
در مواردي هم كه درد شما به‌دنبال يك آسيب شديد نظير يك تصادف اتومبيل ايجاد شده و يا اگر علاوه بر درد، دچار مشكلاتي در اجابت مزاج شده‌ايد و يا اينكه درد شما شديد و ناگهاني و همراه با بي‌حسي و ضعف عضلات كمر و يا پا است، هيچ‌گونه تاخيري در مراجعه به پزشك جايز نيست.
براي تشخيص بيماري سياتيك، پزشك از شما در مورد سابقه بيماريتان سوال خواهد كرد و سپس يك معاينه باليني كامل با توجه ويژه به ستون مهره‌ها و پاهاي شما انجام خواهد داد. در طي معاينه به‌طور معمول چندين آزمون پايه‌اي، جهت بررسي قدرت عضلات و رفلكس‌هاي شما انجام مي‌شود. مثلا پزشك از شما مي‌خواهد كه بر روي انگشتان پا و يا پاشنه‌‌پايتان راه برويد و يا اينكه به‌صورت طاق باز دراز بكشيد و به آرامي يك پاي خود را به‌صورت مستقيم بالا ببريد. دردي كه در اثر بيماري سياتيك ايجاد مي‌شود، معمولا در اثر اين فعاليت‌ها بدتر مي‌شود. تصويربرداري هم از رايج‌ترين اقداماتي است كه براي تشخيص بيماري شما انجام مي‌شود.

درمان سياتيك، راحت و آسان
درد سياتيك بيشتر وقت‌ها به خوبي به درمان‌هاي سرپايي جواب مي‌دهد. در واقع شما مي‌توانيد زندگي روزمره‌تان را ادامه دهيد و فقط بايستي از انجام فعاليت‌هايي كه ممكن است درد شما را بدتر كنند، پرهيز كنيد. اگر چه استراحت به مدت يك تا چند روز سبب بهبودي نسبي بيماري مي‌شود، ولي توجه داشته باشيد كه استراحت در بستر به مدت طولاني و عدم فعاليت علائم شما را بدتر خواهند كرد. قبل از اينكه به يكسري توصيه‌ها براي بهبود درد شما اشاره كنيم، تاكيد مي‌كنيم كه چنانچه درد شما با گذشت زمان بهتر نشد، حتما به پزشك مراجعه كنيد زيرا درصورت عدم درمان، ممكن است دچار عوارضي مثل آسيب دائمي عصب، از دست رفتن حس و حركت در اندام مبتلا و يا حتي از بين رفتن عملكرد روده و يا مثانه شويد.
اقدامات معمول جهت درمان بيماري سياتيك در منزل عبارتند از:
)1 استفاده از كيسه يخ‌: مقداري يخ در يك حوله تميز قرار دهيد و آن را به مدت حداقل 15 تا 20 دقيقه بر روي ناحيه دردناك قرار دهيد. اين عمل را روزي 4 مرتبه تكرار كنيد. كيسه يخ باعث كاهش التهاب در محل مي‌شود.
)2 استفاده ازكيسه‌ ‌آب گرم: پس از 48 ساعت از شروع درد، بهتر است در نواحي آسيب‌ديده، از گرما استفاده كنيد. چنانچه درد شما ادامه داشت، سعي كنيد به‌طور تناوب كيسه‌هاي گرم و سرد را بر روي ناحيه مبتلا قرار دهيد.
)3 انجام حركات كششي: ورزش‌هاي كششي غيرفعال به شما كمك مي‌كنند تا زودتر خوب شويد‌. از انجام حركات پرتابي و يا پيچشي جدا پرهيز كنيد.
)4 داروهاي ضددرد: آسپرين، استامينوفن و بروفن معمول‌ترين داروهاي ضددردي هستند كه مورد استفاده قرار مي‌گيرند،‌ولي استفاده بيش از مقادير توصيه شده، نه تنها نفعي براي شما ندارد، بلكه بسيار زيان‌آور است، زيرا اين داروها در صورت استفاده بيش از حد داراي عوارض جانبي نظير تهوع، خونريزي از معده و يا زخم‌هاي دستگاه‌ گوارشي هستند. براي جلوگيري از چنين حالتي، استفاده از پمادهاي پيروكسيكام و ديكلوفناك هم مناسب است.
علاوه بر اين داروها در برخي از موارد ممكن است پزشك با توجه به علائم بيماري از داروهاي ديگري نظير شل‌كننده‌هاي‌ عضلاني، داروهاي ضدافسردگي و...‌‌ استفاده كند، ولي استفاده از اين‌گونه داروها فقط با دستور پزشك امكان‌پذير است.
)5 فيزيوتراپي: اگر ديسك‌ شما از جاي خود بيرون زده است، فيزيوتراپي نقشي اساسي در بهبودي شما دارد.
هدف از انجام ورزش‌هايي كه به‌طور معمول در فيزيوتراپي انجام مي‌شوند، كمك به قرار گرفتن بدن و اندام شما در وضعيت صحيح، تقويت عضلاتي كه از كمر شما حمايت مي‌كنند و نيز كمك به تقويت انعطاف‌پذيري بدن شما است.
)6 انجام ورزش‌هاي معمولي: ورزش موجب آزاد كردن اندورفين‌ها (مورفين دروني بدن) مي‌شود. اندورفين‌ها واسطه‌هاي شيميايي هستند كه از رسيدن پيام‌هاي درد به مغز جلوگيري مي‌كنند. ورزش با تحريك آزاد شدن اندروفين‌ها در مقابله با ناراحتي‌هاي مزمن كمك بسياري مي‌كند.
در مورد درد سياتيك، تركيب ورزش‌هاي هوارسان با ورزش‌هايي كه انعطاف‌پذيري شما را بهبود مي‌بخشند، مي‌تواند در جلوگيري از تغييرات وابسته به سن در كمر شما موِثر باشد.
چنانچه مجموعه درمان‌هاي فوق در طي چندين ماه نتوانند درد شما را كاهش دهند، ممكن است انجام درمان‌هاي ديگرنظير تزريق كورتن به پرده‌هاي نخاعي و يا انجام عمل جراحي ضرورت پيدا كند.

پيشگيري
اگرچه تنها در 5 درصد موارد علت كمردرد، سياتيك است، اما اگر دچار آن شويد، واقعا آزارتان مي‌دهد. انجام اعمال زير مي‌تواند نقش كليدي در مراقبت از كمر شما داشته باشد:
)1 ورزش كردن به طور منظم: مهم‌ترين كاري كه بر سلامت كمرتان و البته سلامت كلي بدنتان مي‌توانيد انجام دهيد، ورزش كردن است. در طي ورزش، بهتر است تمركز شما بيشتر بر روي عضلات شكم و كمرتان باشد، زيرا اين عضلات جهت راست ايستادن و قرار گرفتن شما در وضعيت مناسب بدني ضروري هستند.
انجام ورزش‌هايي نظير يوگا، استفاده از دوچرخه‌هاي ثابت و تردميل‌‌ به قوي نگاهداشتن اين عضلات كمك مي‌كنند. البته مي‌توانيد دوچرخه‌‌‌سواري را در خارج از منزل هم انجام دهيد ولي ابتدا بايد مطمئن شويد كه صندلي و دستگيره‌هاي دوچرخه در وضعيت مناسبي براي بدن شما تنظيم شده‌اند.
)2 درست بنشينيد: يك صندلي خوب بايد بتواند به‌خوبي از قوس كمري شما حمايت كند. اگر چنين نيست، براي حفظ اين قوس در هنگام نشستن، بهتر است از يك بالش نرم در پشت كمرتان استفاده كنيد. سعي كنيد در فواصل بين فعاليت‌هاي نشستنتان حتما به‌طور تناوب استراحت كنيد، حتي اگر استراحت كردن شما فقط به‌صورت راه ‌رفتن در اداره باشد. در حين رانندگي هم سعي كنيد صندلي شما وضعيت مناسبي داشته باشد و وضعيت آن را طوري تنظيم كنيد كه لازم نباشد جهت دسترسي به پدال گاز، پاي خود را به سمت آن پرتاب كنيد!
)3 وضعيت بدني مناسبي داشته باشيد: آگاهي از اينكه چگونه بايد درست بايستيد و درست بخوابيد و نيز آشنايي با صحيح بلند كردن اجسام سنگين، تا‡ثير بسياري جهت حفظ و نگهداري كمر شما دارد.
اگر قرار است براي مدت زمان طولاني بايستيد، سعي كنيد به‌طور تناوب بر روي يك پايتان تكيه كنيد و به پاي ديگر استراحت دهيد و يا اگر قرار است در حالت ايستاده چيزي را بخوانيد، به‌جاي آنكه جهت خواندن آن، به سمت جلو خم شويد، كتاب را بلند كرده و جلوي چشمانتان بياوريد.‌
جهت حفظ بهترين حالت هنگام خوابيدن بهتر است روي يك تشك سفت بخوابيد و از بالش‌ جهت حمايت كمرتان استفاده كنيد، ولي از بالش‌هايي كه موجب مي‌شوند گردن شما بيش از حد بالا رفته و زاويه تندي ايجاد كند، به هيچ‌وجه استفاده نكنيد.

)4 بلند كردن يك جسم سنگين: ابتدا تصميم بگيريد كه آن را كجا مي‌خواهيد قرار دهيد و چگونه قصد داريد آن را به آن نقطه برسانيد. جهت بلند كردن يك جسم سنگين، كمرتان را خم كنيد بلكه زانوهاي‌تان را خم نكنيد و آن جسم را بلند كنيد. جسم سنگين را نزديك به بدنتان حمل كنيد و هيچ‌گاه بر روي كمرتان نچرخيد، بلكه سعي كنيد با محور كردن پاهايتان، بر روي پاهايتان بچرخيد. هنگامي كه خسته هستيد از حركت دادن اجسام سنگين جدا خودداري كنيد زيرا خستگي موجب مي‌شود با سختي و رنج بيشتري حركت كنيد. هرگز سعي نكنيد جسمي را كه احساس مي‌كنيد سنگين‌تر از توانايي شماست، بلند كنيد.‌برچسب‌ها: ارتوپدي در تهران واراك, متخصص طب فيزيكي وتوابخشي در تهران واراك, متخصص فيزيوتراپي درتهران واراك, متخصص مغز واعصاب وستون فقرات در تهران واراك, متخصص روماتيسم ومفاصل درتهران واراك, زانودرد, كمردرد وگردن درد،نوار عصب وعضله،طب سوزني،ورزش درماني،تمرين درماني،درد شانه،فيزيوتراپي

برچسب‌ها: ساوه, آشتيان, خمين, تفرش, شازند, خرم آباد, درود, ازنا, ملاير, قم, نهاوند, همدان, تهران, اراك, كاشان, خنداب, سلفچگان, شهرك مهاجران بروجرد،خنداب،دليجان،فراهان،برچسب‌ها: فوق تخصص ستون فقرات, طب فيزيكي وتوانبخشي, كمر درد, گردن درد, دكتر دقاق زاده


آدرس مطب دكتر دقاق زاده در تهران و اراك:

1: اراكــــــــــ: ميــدان وليـعــصر-خيـابـان امـام خمـيـنـي-جنـب داروخـانـه تخـت جمشـيد-

ساختمان پزشكان455-(ساختمان تيموري)طبقه اول

dr daghaghzade1

+ نوشته شده در  شنبه بیست و هشتم اسفند ۱۳۸۹ساعت   توسط دكتردقاق زاده -متخصص طب فيزيكي وتوانبخشي